agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=27)
-   -   EM (Etkin Mikroorganizmalar) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3903)

hepgül 09-03-2013 06:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI (Mesaj 1116352)
Merhaba ben çocuklarımda sürekli probiyotik kullanıyorum faydaları saymakla bitmez,hem gelişimi destekliyor hem direnci arttırıyor hemde zararlı toksinleri vücuttan uzaklaştırıyor.EM de bitkilerin probiyotiği sanırım. bu bahar bahçemde küçük bir ekim yapmak istiyorum. ama EM yi nerden bulacağımı bilmiyorum.ben EMa ,EM5 ve EM-FPE hepsinden bir miktar istiyorum.Bilenler ilgilenirse çok sevinirim.Teşekkürler.

Sayın HANIMELİ çocuklarda kullandığınız probiyotik kapsul şeklindekilerden mi?

Ben çocuğum için ev yapımı yoğurt kullanıyorum.

Sizin kullanımınızı paylaşırmısınız lütfen.... Saygılar

EM Agriton Turkey

Buradan bulabilirsiniz sanırım.

hanımeli 09-03-2013 18:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hepgül (Mesaj 1116375)
Sayın HANIMELİ çocuklarda kullandığınız probiyotik kapsul şeklindekilerden mi?

Ben çocuğum için ev yapımı yoğurt kullanıyorum.

Sizin kullanımınızı paylaşırmısınız lütfen.... Saygılar

EM Agriton Turkey

Buradan bulabilirsiniz sanırım.

Merhaba .öncelikle teşekkür ederim.sanırım ismini yazabilirim ilaç değil sonuçta.BİFİFORM isminde toz,tek kullanımlık poşetlerde paket halinde satılıyor.bir pakette 20 adet var.günde bir tane meyve suyuna,yoğurduna,yemeğine karıştırıp yediriyorum.25 çeşit faydalı bakteri içeriyor.ve bünyeyi hastalıklara dirençli hale getiriyor.tavsiye ederim.ayrıca bende yoğurdumu evde yapıyorum ve myanın içine bir poşe döküyorum kaskatı bir yoğurt oluyor ve çok tatlı oluyor.normal yediğimiz yoğurtlarda 4 adet bakteri var bu sayede 29 adet bakteri oluyor,faydaya bir fayda daha ekleniyor.

Tura 11-03-2013 07:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI (Mesaj 1116317)
Merhaba EM aktif nedir,forumda birçok yerde duydum ama ne olduğu yazmıyor,
nerden temin edilir?
bahçe bitkilerinde domates biberde de kullanılırmı?hangi aşamada nasıl kullanılır?
şimdiden teşekkür ederim.

EM Aktif, EM ( Etkin Mikroornanizmalar)nin, kullanılır hale getirilmesidir.

Yani siz EM alıp içerisine belirli oranda melas ilavesi yapıp, belirli sıcakta gazını almıyorsunuz. Üretici firma EM yi bu aşamalardan geçirmiş.

Hazır halde ticari olarak sizin kullanımınıza sunulmuştur.

Domates ve biber gibi bitkilerinizin şaşırtma ile beraber yine bu EMA'yı 1/1000 oranında sulandırarak belirli zaman aralıklarıyla kullanabilirisniz.

Bu bölümde konu aydınlatıcı bir şekilde anlatılmıştır. Okumalısınız.

hanımeli 11-03-2013 15:41

sn Tura teşekkür ederim.okadar geniş bir site aradığımızı herzaman bulamıyoruz.

antihistaminik 09-04-2013 18:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki (Mesaj 1090512)
Selamlar,
Şöyle birşeye rastladım internette: Tek başına EMA spreylemenin ürün verimine herhangi bir etkisi saptanamamış, bokaşi uygulamasının verime olumlu katkısının olduğundan söz ediliyor ama onun da EM yüzünden değil bokaşinin gübre içeriğinden kaynaklandığı ileri sürülüyor.

Atfedilen bir çalışmada (Khaliq et al. (2006) ) gübre ve organik maddenin EM ile bitki tarafından daha etkin kullandığından bahsedilmiş ama bunun da kesinlik içermedğinden söz ediliyor.
umarım doğru anlamışımdır.
murat

Organic Eprints - How effective are
http://orgprints.org/14838/1/Mayer_14838_ed.doc

bu konuda yorum yapan olmamis..:confused:

nkutsay 30-04-2013 13:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI (Mesaj 1117922)
sn Tura teşekkür ederim.okadar geniş bir site aradığımızı herzaman bulamıyoruz.

Sn. hanimeli em'leri buldunuz mu? Ben de EM A istyorum ama web'den satis yapan bir yer bulamadim.

Safranlı 30-04-2013 15:29

em turkey den alabilirisiniz ankarada
havale yapın kapınıza gelsin

nkutsay 30-04-2013 18:24

Tesekkurler Sn.Safranli. Siteye daha once girip satis linki aramistim ama mecbur telefon edecegiz herhalde.

Bu tarim konusunda aradiklarimi bulmakta cok zorlaniyorum. Girisimci bir uye "Organik tarima yeni baslayanlar icin uygulama kiti" hazirlayip webden satis yapsa cok sevinecegim. Gecenlerde de mantar ilaci aradim onu da bulamadim.

Fazıl Yahya 30-04-2013 18:48

etkinmikroorganizma.com sitesinde her türlü bilgi ve sipariş linki vardır. Buradan ürün siparişi verebilirsiniz

nkutsay 30-04-2013 19:48

Fazil Bey geriye gidip mesajlara bakinca satisini yaptiginizi gordum. Fiyat bilgileri de var. Bu bilgileri alisveris bolumunde de konu acip verseniz biz alicilar daha kolay erisirdik size. Belki de var ben goremedim.

nkutsay 30-04-2013 19:49

Bahceye 20 civarinda tuplu 2-3 yas fidan dikimi yapacagim. 2 litre leonarditim var. Hayvan gubresi de olacak. EM A'yi nasil ne olcude kullanmam gerekir.

Tesekkurler...

antihistaminik 30-04-2013 21:41

pirinc suyundan lactobacillus uretme yontemiyle elde ettigim sivinin bir kismini sulandirarak, olusmakta olan kompostumun icine doktum... süreci hizlandirma acisindan işe yarar mi ..?

Safranlı 01-05-2013 09:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik (Mesaj 1147277)
pirinc suyundan lactobacillus uretme yontemiyle elde ettigim sivinin bir kismini sulandirarak, olusmakta olan kompostumun icine doktum... süreci hizlandirma acisindan işe yarar mi ..?

yaramaz mı....
saatte 100 km yapar kesin

Fazıl Yahya 01-05-2013 15:52

Merhabalar. Öncelikle fideleri dikmeden dikeceğiniz çukuru açıp leonardit ve hayvan gübresi ile çukuru dolduracağınız toprağı harmanlayın. Fideleri dikerken 1 litre EM aktif + 4 litre Klorsuz su karışımı yapıp fideleri bu karışımın içinde 20 - 30 dakika bekletelim. Sonra dikelim. İlk can suyuna her fideye 50 ml gelecek şekilde EM aktifli su ile sulayalım. . 10 gün sonra ve 20 gün sonra aynı oranda uygulamayı tekrar edelim. Fideler yapraklandığında yani uyandığında 1 lt EM aktif : 1000 lt su oranında ve 0,5 lt EM5 + 0,5 lt EMFPE : 400 litre SU oranı hazırlayarak ( bu miktarlar sizin çok kendi karışım miktarınızı ihtiyaç duyduğunuz kadar yazdığım orana göre hazırlamalısınız ) fideleri pulvarize pompası ile 15 gün ara ile 3 kere yıkayalım. Böylelikle köklenme ve gelişme çok sağlıklı olacağı gibi hastalıklara karşı da fidelerin bağışıklıklarını arttırmış olacağız.
Saygılarımla
Fazıl YAHYa

nkutsay 01-05-2013 18:50

Tesekkur ederim Fazil Bey. Fidanlari 5 litrelik karisimda bekletme isini anlamadim. Zaten 10 litrelik saksidalar. Dikim yaparken de koklerini zedelemeden topragiyla kuru vaziyette dikmemezi soylediler.

Bu durumda can suyuna daha fazla mi Em Aktif uygulayayim?

Fazıl Yahya 02-05-2013 07:49

Ağaç başı 80 ml uygulayın lütfen

aviator34 02-05-2013 09:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fazıl Yahya (Mesaj 1147914)
Ağaç başı 80 ml uygulayın lütfen

1 yaşındaki (her yaşa ne kadar) fidana ne kadar em-a uygulanmalı bilginiz var mıdır ?

Fazıl Yahya 02-05-2013 09:26

Aynısını uygulayabilirsiniz. Büyük ağaçlarda daha çok uygulanır

Selçuk Boz 07-05-2013 17:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki (Mesaj 1090512)
Selamlar,
Şöyle birşeye rastladım internette: Tek başına EMA spreylemenin ürün verimine herhangi bir etkisi saptanamamış, bokaşi uygulamasının verime olumlu katkısının olduğundan söz ediliyor ama onun da EM yüzünden değil bokaşinin gübre içeriğinden kaynaklandığı ileri sürülüyor.

Atfedilen bir çalışmada (Khaliq et al. (2006) ) gübre ve organik maddenin EM ile bitki tarafından daha etkin kullandığından bahsedilmiş ama bunun da kesinlik içermedğinden söz ediliyor.
umarım doğru anlamışımdır.
murat

Organic Eprints - How effective are
http://orgprints.org/14838/1/Mayer_14838_ed.doc

"We conclude from our results that the 4 years application of ‘Effective Microorganisms’ in the temperate climate of Central Europe under organic farming management caused no significant effects on crop yields and soil microbial parameters. The observed effects could solely be related to the nutrient inputs of the carrier substrate Bokashi, but the microorganisms itself had no effects. Effects of sampling time exceeded effects of treatments"

Sadece bukaşili uygulamalarda gözle görülür (uygulama metotları açıklanarak ve grafiklerde gösterilerek) bir ürün artışından söz ediliyor.

EM ile ilgili olarak, sitedeki konuyu detaylı olarak inceledim (2007 yılından beri bu konuda çok şey yazılmış).

EM'in satışını yapanların (doğal olarak reklam amaçlı) örnekleri (ki çok somut karşılaştırmalarına ulaşamadım) hariç olmak üzere, EM'in somut sonuçları ile ilgili olarak sadece bir bu dokümanla karşılaştım.

Anladığım kadarıyla, forumda bu ürünü kullanan çok arkadaş var. Acaba, ürünü deneyen arkadaşlardan, bu ürünün neticelerine somut ve karşılaştırmalı olarak ulaşan ve bu sonuçları bizimle paylaşabilecek üyemiz var mı?

Hatta, EM ürünlerini; humik asit, leonardit, demir bileşenleri, Bionem ya da buradakine benzer ürünlerle karşılaştıran var mı?

Kolay gelsin.

tiryaki 07-05-2013 19:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk Boz (Mesaj 1150750)
EM'in satışını yapanların (doğal olarak reklam amaçlı) örnekleri (ki çok somut karşılaştırmalarına ulaşamadım) hariç olmak üzere, EM'in somut sonuçları ile ilgili olarak sadece bir bu dokümanla karşılaştım.

Bu dokümanla benim alıntıladığım doküman aynı.

DEno_12 14-05-2013 09:35

EmA temini için emturkey in birkaç ayrı adresine mail attım fakat uzun süredir cevap yok.Kendileriyle iletişime geçebilen var mı acaba?

Fazıl Yahya 14-05-2013 22:54

Etkin mikroorganizma em

SAYIN DENO 12
etkinmikroorganizma.com dan istanbul satış noktasına ulaşabilirsiniz
Saygılarımla

Dogasever 21-05-2013 14:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk Boz (Mesaj 1150750)
Sadece bukaşili uygulamalarda gözle görülür (uygulama metotları açıklanarak ve grafiklerde gösterilerek) bir ürün artışından söz ediliyor.

EM ile ilgili olarak, sitedeki konuyu detaylı olarak inceledim (2007 yılından beri bu konuda çok şey yazılmış).

Anladığım kadarıyla, forumda bu ürünü kullanan çok arkadaş var. Acaba, ürünü deneyen arkadaşlardan, bu ürünün neticelerine somut ve karşılaştırmalı olarak ulaşan ve bu sonuçları bizimle paylaşabilecek üyemiz var mı?

Hatta, EM ürünlerini; humik asit, leonardit, demir bileşenleri, Bionem ya da buradakine benzer ürünlerle karşılaştıran var mı?

Kolay gelsin.

Gerçekten şaşırıyorum. Bir süredir siteye uğramıyordum. Ama uğrayınca gördüm ki, olumsuzlukları körüklemek adına değişen fazla bir şey yok. Gerek bu başlıkta gerekse internette binlerce "EM'nin yararlarını" anlatan belge varken nasıl olur da internetteki tek "EM'nin etkisini göremedik" diyen belgeyi çekip çıkartıp buraya koyabiliyorsunuz anlamış değilim. Em ürünlerini saydığınız ürünlerden leonardit ile birlikte kullananlar da oldu ve güzel sonuçlar aldılar.

Safranlı 21-05-2013 14:07

Sayın doğasever hoş geldiniz
Bizler sizlerin bilğisinden çok yararlanıyoruz
bu yazıları dikkate almayalım
bu yıl temmellik edip em vermediğim biber ve domateslerim istediğim gibi gelişemedi
sonradan net bir şekilde belli oldu
oysa em haricinde durmadan da gübre şerbeti vermiştim
yinede istediğim gibi olmadı
em temel üründür
her yerde çok faydalıdır
yaklaşık üç yıldır çok yerde neticelerini gördüm...

Selçuk Boz 23-05-2013 00:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever (Mesaj 1158278)
... Gerek bu başlıkta gerekse internette binlerce "EM'nin yararlarını" anlatan belge varken nasıl olur da internetteki tek "EM'nin etkisini göremedik" diyen belgeyi çekip çıkartıp buraya koyabiliyorsunuz anlamış değilim.

EM'in yararlarını anlattığını belirttiğiniz belgelerde; http://orgprints.org/14838/1/Mayer_14838_ed.doc linkindeki gibi, bilimsel yöntemlerle, karşılaştırmalı şekilde ölçülmek suretiyle ortaya konmuş somut veriler var mı?

Alıntı:

... gördüm ki, olumsuzlukları körüklemek adına değişen fazla bir şey yok.

Bu mesajımda, kesinlikle olumsuzlukları körüklemedim. Samimiyetle ard niyetsiz olarak ve olumsuzlukları körüklemeden tekrar ediyorum; ben EM hakkında, http://orgprints.org/14838/1/Mayer_14838_ed.doc linkindeki gibi, bilimsel yöntemlerle, karşılaştırmalı şekilde ölçülmek suretiyle ortaya konmuş somut verilere rastlamadım.

Ş
unu da kesinlikle kabul ediyorum; internette bir şey araştırma olayında yeterli değilim. Malumunuz, internet deniz derya bir ortam.

Yine samimiyetle istirham ederim ki, EM ile ilgili olarak elinizde bilimsel araştırmalar varsa, lütfen burada paylaşın ve bizi bilgilendirin.

Alıntı:

... Em ürünlerini saydığınız ürünlerden leonardit ile birlikte kullananlar da oldu ve güzel sonuçlar aldılar.

Bu güzel sonuçları paylaşabilir misiniz? Aynı koşullarda olmak üzere, sadece leonardit kullanımına karşın, leonardit ve EM'in birlikte kullanımında daha iyi ne gibi sonuçlar aldılar?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı (Mesaj 1158284)
Sayın doğasever hoş geldiniz
Bizler sizlerin bilğisinden çok yararlanıyoruz
bu yazıları dikkate almayalım
bu yıl temmellik edip em vermediğim biber ve domateslerim istediğim gibi gelişemedi
sonradan net bir şekilde belli oldu
oysa em haricinde durmadan da gübre şerbeti vermiştim
yinede istediğim gibi olmadı
em temel üründür
her yerde çok faydalıdır
yaklaşık üç yıldır çok yerde neticelerini gördüm...

:)

Saygılarımla.

antihistaminik 23-05-2013 04:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk Boz (Mesaj 1159107)
......internette bir şey araştırma olayında yeterli değilim. Malumunuz, internet deniz derya bir ortam.

Yine samimiyetle istirham ederim ki, EM ile ilgili olarak elinizde bilimsel araştırmalar varsa, lütfen burada paylaşın ve bizi bilgilendirin.
.......

sevgili safranlı sn dogasever, Selçuk Bey'e fazla yuklenmeyiniz lutfen ... :)

dedigi gibi internet derya ve EM hakkinda hem pozitif hem negatif yorumlar daha dogrusu bilimsel calismalar var.. biraz arastirinca dahi ulasabiliyorsunuz..bu durumda da kafa karismasi cok dogal..

kisa bir arastirmada dahi soyle bilgilere ulasilabiliyor;

Sri Lanka da yapilan, yabani otlarin ilk yilda olmasa da sonraki yillarda EM uygulamasi ile azaldigina dair bir bilimsel calisma:

http://www.livingsoil.co.uk/learning...s%26Tomato.pdf

Yeni Zelanda da yapilan EM-Bokashi uygulamasinin misir yetistiriciligindeki pozitif etkilerini goz onune koyan bilimsel calisma:

http://www.merfield.com/research/200...ew-zealand.pdf

bu iki pozitif 'case study' den sonra bu tip bilimsel calismalarin gecerliligini sorgulayan Hollanda menseyli "Effective Microorganisms: Myth or reality?" meali:) :
"Etkin Mikroorganizmalar: Şehir efsanesi mi Gerçek mi ?" isimli bilimsel calisma:

http://www.scielo.org.pe/pdf/rpb/v14n2/a26v14n02

buradan bir kaç paragraf ... carpici (ceviri yapamayacagim istenirse sonra yaparim..) :

"From all the bibliography compiled, most of it did not make a serious analysis of the effects of EM in soil health and its benefits. Many mistakes in the set up of the experiments were found and in some no statistical analysis was performed at all. A valid research done at Wageningen University showed that EM was not effective, at least under conditions in The Netherlands."

"There are known principles in the ecology of the soils that reject straight forward the effectiveness of the EM: principally the effect of EM in the soil is difficult to achieve since the amount of microorganisms added by the EM solution in comparison with the amount of microorganisms in the soil (about 10exp9)=(10 üzeri 9) is insignificant and no effects can be expected."

"There are important social and economic implications. From the serious research done in Wageningen University for the dutch conditions a main conclusion can be obtained: EM is not worthy to use."

"Conclusions:

1. There is a great amount of non-reliable information about EM. This information is always positive about the effectiveness of EM with a clear business oriented targets.
2. Educate the society towards a critical way of thinking when choosing a product to use. Having on mind that there is no magic product that solves their problems.
3. Due to the fact that there could be a beneficial effect of EM
in tropical countries (where research has been carried out with satisfactory results although no reliable and testable data have been published) and unexpected findings with potential benefits have been found, more research is needed."

çık içinden çikabilirsen...

ben bu konuda taraf olabilecek bilgiye-tecrubeye kesinlikle sahip degilim.. sadece forumun amaca hizmet etmesi ve tarafsiz bilgilendirmelerin, tartismalarin önünün kesilmemesi taraftariyim...

saygilar...

tiryaki 31-05-2013 08:38

Açıkçası bilimsel dayanak arayan insanlara karşı böyle yaklaşılmasını anlamıyorum. Özellikle Doğasever'in bu şekilde bir yanıt vermesini hiç beklemiyordum.

Ister EM olsun, ister leonardit ya da hayvan gübresi. Toprağıma cebimden para verip koyacağım maddenin hangi koşullarda ne kadar etki edeceğini öğrenmek istemek neden art niyetlilik olsun?

ciroz 31-05-2013 10:35

Sevgili arkadaşlar,

Konuyu baştan okuma inceliğini gösterirseniz, göreceksiniz. Daha önce de bu tür tartışmalar yapıldı. Üyelerimizden bir çoğu ürünü deneyleyerek sonuçlarını da paylaştı.

Örneğin 31. sayfa da karşılaştırmalı deneyler yapan üyelerimiz de var.

Tabii ki her konuda yeni tartışmalar, yeni deneyler yapılmalı. Ama tekrarlanan konular/sorular için, lütfen konuları baştan sona inceleme, en azından göz gezdirme inceliğini gösteriniz.

Sevgiler.

Dogasever 03-07-2013 08:42

Sırf yazı yazmış olmak için yazı yazılmaz. Okuyup öğrenmek lazım. Her şey internette mevcut. Buradaki EM başlığı altında bile dünya kadar bilgi var. Bir de her şey sadece okumak değildir. Çünkü başkalarının yaptıklarını ikinci elden ğrenmiş olursunuz. Tabii ki her şeye kuşku ile yaklaşmak lazım. Ama en önemlisi, paçaları sıvayıp işin içine girmek lazım. İşi mutfağında öğrenmek lazım. Uzunca süredir başka bir mutfakta olduğumdan yazı yazamamıştım. Çok şükür o mutfaktaki yemek pişti. Lütfen başkalarından iş yapmasını beklemeyelim. Kendimiz deneyelim. Yapacak çok şey olduğu doğru ama temel bilgiler oturuşmuşsa ki oturuşmuş, üzerine bina inşa etmesi daha kolaydır.

Ben kısır tartışmaların içine girmek istemiyorum. Daha önce bu tür tartışmalar çok yapıldı. Vakit kaybından başka şey değil.

Selçuk Boz 06-07-2013 08:37

Hayırlı işler. Bereketi bol olsun.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024