agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Toprak analizi yaptırdım, toprak ıslahı için ne yapmalıyım? (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=21190)

nurdangul 04-10-2016 21:44

demir 4,35 ppm,çinko 1,37 demir orta ,çinko yeterli denilmiş.baharda isterseniz yapraktan demir sülfür kara boya uygulaması yapabilirsiniz denildi.

yurtsever 28-10-2016 00:12

Gittikçe artan '' çiçek burnu çürüklüğü '' nedeniyle toprak analizi yaptırdım.

pH 7.27 NÖTR
EC 2.90
Total tuz 0.19 % HAFİF TUZLU
işba 40
Bünye TIN
Kireç 2.03 % AZ KİREÇLİ
Organik madde 5.82 % YÜKSEK
Toplam Azot 0.09 % AZOTÇA ORTA
Fosfor 110.60 ppm ÇOK İYİ
Potasyum 817.00 ppm ÇOK YÜKSEK
Kalsiyum 5882.00 ppm ÇOK FAZLA

Gübre önerileri :

%21 Amonyum sülfat : Taban gübre 22 kg/da
%33 Amonyum Nitrat : Çiçeklenme başlangıcı 6 kg/da
Meyve oluşumundan itibaren 10 kg/da
Hasat başlangıcından itibaren 5 kg/da

Bu rapor benim sorunumu açıklarmı?
Önerilen gübrelerin yerine organik olarak ne kullanabilirim.Bu güne kadar bahçemde keçi ve güvercin gübresinden başka bir gübre kullanmadım.

Yanıtlarsanız çok sevinirim.

Kumdereli 28-10-2016 07:53

Toprak pH' ın yükselmesi durumlarında bazı önlemler alınarak, bitkiler için ideal olan sınırlara geri getirilir. (İdeal sınırlar: 6,5 – 7,5 aralığındadır) Türkiye topraklarının çoğunluğu kireçli olduğundan, pH değerleri genelde yüksektir. Bu bakımdan ülkemizde tarım topraklarının pH değerinin nasıl düşürüleceği üzerinde durulur (Doğu Karadeniz yöresi toprakları hariç). Yüksek pH’lı toprakların genellikle verimsiz olmasının asıl nedeni yüksek pH'ın FOSFOR ve iz elementlerin (DEMİR, MANGAN ve ÇİNKO) toprakta hareket etmez hale gelmesine yol açması ve de buna ilaveten bu tür topraklarda yüksek miktarlarda SODYUM bulunabilmesidir. Toprakta pH değeri en basit anlatımı ile biz insanlarda tansiyon (kan basıncı) ne anlam taşıyor ise topraktaki pH değeri de yaklaşık aynı anlamı taşımaktadır. İnsanlarda tansiyonun yüksek olması veya düşük olması o kişinin sağlığı ve beslenmesi ile ne kadar yakından ilgili ise toprağın da pH değerinin yüksek (7,5’den fazla) veya düşük (6,5’tan düşük) olması, bitki kökleri tarafından besinlerin alınması üzerine o kadar etkilidir.

Kaynak : Mikronize Toz ve Sv Kkrt, Leonardit, Hmik Asit, Yaprak Gbresi

İNTEPE 01-11-2016 09:54

toprak analiz raporu

1 Eklenti(ler)
4 yaşında olan zeytin fidanlarımın toprak analizi hakkında, kimyasal olmayan bir şekilde yorum ve önerilerinizi yazabilirseniz çok memnun olurum.

MeyveliTepe 01-11-2016 11:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İNTEPE (Mesaj 1484191)
4 yaşında olan zeytin fidanlarımın toprak analizi hakkında, kimyasal olmayan bir şekilde yorum ve önerilerinizi yazabilirseniz çok memnun olurum.

Bol hayvan gübresi verip mümkünse toprak altına alın. Hem organik maddeyi ve mikroorganizmaları arttırır hem de eksik mineraller için faydalı olur.

Kalsiyum fazla, kalsiyum magnezyum dengesi için epsom tuzu vermeniz iyi olur. Bor durumuna bakılmamış. Çinko zeytinde önemlidir. Çinkoyu da tamamlamanız gerekir.

yurtsever 10-11-2016 07:01

20 yıldır hiç bakılmamış ve 30 adet yaşlı zeytin ağacı (50-100 yıl) bulunan 3.5 dönümlük arazide toprak analizi yaptırdım.Acil olarak önerilerinizi yazabilirsiniz çok sevinirim.

pH 8.02 orta alkali

EC 1.03 ds/m
Total tuz 0.07 ds/m tuzsuz

işba 44
Bünye tın
Kireç % 29.73 çok fazla kireçli

organik madde % 2.33 orta

Toplam azot % 0.12 iyi
Fosfor 21.10 ppm fazla
Potasyum 325.00 ppm çok yüksek
Kalsiyum 8939.00 ppm çok yüksek
Magnezyum 139.00 ppm orta
Demir 3.76 ppm orta
Bakır 0.82 ppm yeterli

Çinko 0.90 ppm noksanlık GSTRBR

Bor 1.00 yeterli
Mangan 31.50 ppm yeterli

Öneri : Dekara 80 kg kükürt + 250 kg ahır gübresi

İNTEPE 10-11-2016 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1484197)
Bol hayvan gübresi verip mümkünse toprak altına alın. Hem organik maddeyi ve mikroorganizmaları arttırır hem de eksik mineraller için faydalı olur.

Kalsiyum fazla, kalsiyum magnezyum dengesi için epsom tuzu vermeniz iyi olur. Bor durumuna bakılmamış. Çinko zeytinde önemlidir. Çinkoyu da tamamlamanız gerekir.

Sevgili meyvelitepe öncelikle,cevabınız ve tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.
Zeytin toplamak için çanakkalede bulunduğumdan cevabınızı geç gördüm.
Müsade ederseniz bir kaç sorum daha olacak.
-Epsom tuzunu ne oranda,ne zaman ve nasıl kullanmam gerekir.
-çinko için ilkbaharda yapraktan uygulamam önerilmişti ,sizce de uygunmudur ve ürün olarak ne önerirsiniz.
-Bor için laben'e yeniden örnek gönderip analiz yaptıracağım.
-Yanmış hayvan gübresi yerine solucan gübresi kullansam sizce artı bir fayda sağlar mı?
Fidanları diktiğimden beri doğal olmayan hiç birşey kullanmadım ve bundan sonrada kullanma taraftarı değilim, gerek ziraatçılar gerek çiftçilerin tavsiyeleri hep kimyasal ürünlerden yana :((

-

MeyveliTepe 10-11-2016 16:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İNTEPE (Mesaj 1485506)
Sevgili meyvelitepe öncelikle,cevabınız ve tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.
Zeytin toplamak için çanakkalede bulunduğumdan cevabınızı geç gördüm.
Müsade ederseniz bir kaç sorum daha olacak.
-Epsom tuzunu ne oranda,ne zaman ve nasıl kullanmam gerekir.
-çinko için ilkbaharda yapraktan uygulamam önerilmişti ,sizce de uygunmudur ve ürün olarak ne önerirsiniz.
-Bor için laben'e yeniden örnek gönderip analiz yaptıracağım.
-Yanmış hayvan gübresi yerine solucan gübresi kullansam sizce artı bir fayda sağlar mı?
Fidanları diktiğimden beri doğal olmayan hiç birşey kullanmadım ve bundan sonrada kullanma taraftarı değilim, gerek ziraatçılar gerek çiftçilerin tavsiyeleri hep kimyasal ürünlerden yana :((
-

Epsom tuzunu şimdilik dekara 25 kg gibi uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı hemen yapabilirsiniz.

Çinkonun nasıl verileceğine bor tahlili geldikten sonra karar vermek daha iyi olabilir. Gerekirse içinde hem bor hem de çinko olan bir malzeme ilkbaharda yapraktan uygulanabilir. Bor durumu zaten iyi ise ayrıca çinko için topraktan bir uygulama ilkbahara kadar yapılabilir. Olmazsa ilkbaharda yapraktan verilebilir.

Solucan gübresi verebilirsiniz tabii ama uygulama miktarı bakımından biribirinin yerine geçmezler. Yanmış hayvan gübresi genelde ağaç başına 25-50 kg gibi uygulanır. Aynı miktarda solucan gübresi verebileceğinizi sanmıyorum.

yurtsever 10-11-2016 18:42

Sayın meyvelitepe

Çinko için önerdiğiniz bir malzeme ve miktar varmı?

MeyveliTepe 10-11-2016 21:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yurtsever (Mesaj 1485526)
Sayın meyvelitepe

Çinko için önerdiğiniz bir malzeme ve miktar varmı?

Sizin analiz raporunuzda görünen çinko seviyesine noksan demişler ama durumu çok da kötü değil, 0,90 ppm fena değil. Dekara 1 kg çinko sülfatı olabildiğince eşit olarak araziye yayabilirseniz herhangi bir sorun kalacağını sanmam. Hoş, hiç uygulamasınız da ağaçların çinko eksikliği çekeceğini sanmam. Yağmurlarla çözünerek üst tabakaya, biraz da alt tabakaya iner. Toprakta da kalıcıdır.

Sizin toprağınızda esas sorun PH seviyesinin yüksekliği. Bu seviyede her mineral toprakta eksiksiz bulunsa bile bitki köklerinden beslenmekte güçlük çeker. Yüksek PH minerallerin alınabilmesini engeller. Zeytin nisbeten yüksek PH'a karşı töleranslıdır ancak belirli bir program uygulayarak PH seviyesini nötr'e yaklaştırmaya çalışmalısınız.

Ayrıca sizde de ülkenin çoğunda olduğu gibi kalsiyum çok yüksek. Tek başına seviyesi normal gözükse de magnezyumu da biraz yükseltmekte fayda var.

Her ne kadar organik madde az olsa da Türkiye şartlarında orta gibi görünmesine rağmen, yanmış hayvan gübresine ağırlık vermenin önemli olacağını düşünüyorum. Önerilen 250 kg yerine 2,5 ton verseniz daha iyi. PH için de Kükürt uygulanması doğru öneri.

yurtsever 11-11-2016 06:47

Çok teşekkürler

İNTEPE 11-11-2016 07:57

Teşekkür ederim.

novanda 22-11-2016 16:31

Merhaba bugün sonuçlarını aldığım toprak analizim. Umarım fotoğrafı yükleyebileceğim. Yorumlarını paylaşmak isteyen olursa çok memnun olurum. Herhangi bir kimyasal kullanmıyorum bahçede, mevsimsel sebzeler ve meyve ağaçlarımız var (onlara bordo bulamacı yapıyoruz yalnız). Yaklaşık bir dönüm yerde 600 m2 bir alan ekiliyor. Bugünlerde bakla ekeceğim (fırsat bulduğum ilk tatilde) yeşil gübre yapmak için. Sevgiyle..

Tekrar merhaba, fotoğraf yüklenmedi, aşağıya yazıyorum sonuçları;

Toprak reaksiyonu (pH) ....... 7,01 ..... nötr
Toplam tuz......................... 1,18 ...... tuzsuz
Bünye (su ile doygunluk) ...... 66 ....... killi/tınlı
Organik madde ....................2,07 ...... orta
Kireç .................................15.77 ...... fazla kireçli
fosfor (kg/dekar) ................ 57,83 ...... çok fazla
potasyum (mg/kg) ............. 1160,36 .... çok fazla
Ca (mg/kg) ....................... 18507,68 ...... çok fazla
Mg (mg/kg) ...................... 652,76 ......... fazla
Cu (mg/kg) ...................... 0,07 ............ yetersiz
Mn (mg/kg) ...................... 1,66 ........... yeterli
Fe (mg/kg) ....................... 0,99 .......... az
Zn (mg/kg) ...................... 1,19 ..........yeterli

Değerli yorumlarınız hepimiz için önemli ...

novanda 16-12-2016 15:45

Merhaba, bir yorum alamadım. Umarım tecrübesi ve bilgisi ve vakti olan üyelerimizden yorum alabilirim. Çok merak ediyorum aslında yorumları...
Ben bu arada bakla tohumlarını attım sürülmüş olan bahçeme, filizlenenleri de gördüm. Bu kış bakla olacak bahçemde, bahara yeşil gübre.. Bakalım ..

MeyveliTepe 16-12-2016 16:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi novanda (Mesaj 1487157)
Merhaba bugün sonuçlarını aldığım toprak analizim. Umarım fotoğrafı yükleyebileceğim. Yorumlarını paylaşmak isteyen olursa çok memnun olurum. Herhangi bir kimyasal kullanmıyorum bahçede, mevsimsel sebzeler ve meyve ağaçlarımız var (onlara bordo bulamacı yapıyoruz yalnız). Yaklaşık bir dönüm yerde 600 m2 bir alan ekiliyor. Bugünlerde bakla ekeceğim (fırsat bulduğum ilk tatilde) yeşil gübre yapmak için. Sevgiyle..

Tekrar merhaba, fotoğraf yüklenmedi, aşağıya yazıyorum sonuçları;

Toprak reaksiyonu (pH) ....... 7,01 ..... nötr
Toplam tuz......................... 1,18 ...... tuzsuz
Bünye (su ile doygunluk) ...... 66 ....... killi/tınlı
Organik madde ....................2,07 ...... orta
Kireç .................................15.77 ...... fazla kireçli
fosfor (kg/dekar) ................ 57,83 ...... çok fazla
potasyum (mg/kg) ............. 1160,36 .... çok fazla
Ca (mg/kg) ....................... 18507,68 ...... çok fazla
Mg (mg/kg) ...................... 652,76 ......... fazla
Cu (mg/kg) ...................... 0,07 ............ yetersiz
Mn (mg/kg) ...................... 1,66 ........... yeterli
Fe (mg/kg) ....................... 0,99 .......... az
Zn (mg/kg) ...................... 1,19 ..........yeterli

Değerli yorumlarınız hepimiz için önemli ...

Toprağınızda kalsiyum anormal fazla. Biraz magnezyum verebilirsiniz.

Organik madde orta denmiş ama bence az. Yanmış hayvan gübresinin faydası olur. Biraz demir sülfat vermekte fayda var.

Azota bakılmamış. Örtü bitkisinin, özellikle de azot bağlayan örtü bitkisinin bir çok bakımdan faydası olur.

novanda 21-12-2016 08:07

Sayın Meyvelitepe ilginize çok teşekkür ederim. Sevgiler

İNTEPE 12-01-2017 10:57

1 Eklenti(ler)
Merhaba
Yılbaşından önce yaptırdığım toprak analiz sonucu böyleydi.
Bor analiz sonucu daha önce yapılmamıştı şimdi onuda yaptırdım
sonuç 0,78 ppm çıktı.
Sizce gübreleme programına bor ilave etmem gerekir mi veya ne kadar bor vermem gereklidir?
gübreleme programı konusunda bana tavsiyede bulunursanız memnun olurum.

idanabas 05-02-2017 13:18

http://i.hizliresim.com/pX1OZN.jpg

merhaba ;
Toprak analizini yaptırdım yorumlarınızı öğrenebilir miyim? 500m2 hobi bahçesi alanı yazın sebze yetiştirme yapacağım. ayrıca bahçede yeni ekilen elma, kayısı, badem, erik, kiraz, nar, ceviz fidanları diktim. kışa girerken 3 ton çiftlik gübresi döktüm. Ayrıca bahar geldiğinde atılmak üzere 125 kg. leonardit ve 20 kg. sıvı hümik asit aldım. organik sebze yetiştirmek istediğim için kimyasal gübre kullanmayacağım. toprak kil bünyeli ve kil bağlarını kırmak için 1 m3 torf atıp bahar geldiğinde karışım yapmak planındayım rica etsem düşüncelerimi onaylar mısınız? **** önerileriniz ne olur? şimdiden çok teşekkür ederim. birde potasyum ve fosfor fazla görünüyor bitkiler bunu alabilecek mi?

Hellmarch 22-02-2017 21:59

1 Eklenti(ler)
5 dönümlük tarlama yaptırdığım toprak analizinin sonuçlarını aldım. Nisan ayında 1 dönüme Stevia ekimi için toprağı hızlı bir şekilde bitkinin ihtiyaçlarına göre dengelemek istiyorum.

-Organik madde miktarını arttırmak için hayvan gübresi ve leonardit(Agrohum) kullanmayı düşünüyorum. Kendi ürettiğim solucan gübresinden(ph:8,2 - org.mad.49,7) de kullanacağım. Fakat 1 dönüm için kullanmam gereken miktarlar konusunda kararsızım. Önerilerinizi duymak isterim.

-Klinoptilolit ile toprağın ph' ını dengelemek istiyorum. Ortalama 7 ph stevia için uygun görünüyor. Dönüme 1 ton fazla olur mu?

-N,P ve K ve Bor değerlerini kısa vadede yükseltmem için ne önerirsiniz?

Malçlama için bol miktarda kompost yapmaya çalışacağım. Fakat kısa vadede çok fazla kompost üretmem mümkün görünmüyor.

MeyveliTepe 22-02-2017 22:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hellmarch (Mesaj 1496442)
5 dönümlük tarlama yaptırdığım toprak analizinin sonuçlarını aldım. Nisan ayında 1 dönüme Stevia ekimi için toprağı hızlı bir şekilde bitkinin ihtiyaçlarına göre dengelemek istiyorum.

-Organik madde miktarını arttırmak için hayvan gübresi ve leonardit(Agrohum) kullanmayı düşünüyorum. Kendi ürettiğim solucan gübresinden(ph:8,2 - org.mad.49,7) de kullanacağım. Fakat 1 dönüm için kullanmam gereken miktarlar konusunda kararsızım. Önerilerinizi duymak isterim.

-Klinoptilolit ile toprağın ph' ını dengelemek istiyorum. Ortalama 7 ph stevia için uygun görünüyor. Dönüme 1 ton fazla olur mu?

Malçlama için bol miktarda kompost yapmaya çalışacağım. Fakat kısa vadede çok fazla kompost üretmem mümkün görünmüyor.

Toprağınızın durumu iyi. Organik maddeyi arttırmanız lazım. İyi yanmış hayvan gübresi ya da tercihan hayvan gübresinden fermantasyon ile elde edilmiş kompost çok işe yarar. Leonardit de faydalı olur. Klinoptilolit'in PH'a pek etkisi olmaz ama toprağın su ve besin tutmasında yardımcı olur ve 1 ton fazla değil. Toprağınızın PH seviyesi ideal, bence değiştirecek bir şey yapmayın. Toprak tınlı olduğu için fosfor tutmakta zorlanır. Bunu organik maddeyi arttırarak aşabilirsiniz, ayrıca fidelerinizi dikerken mikoriza ile aşılayarak dikerseniz derinden fosfor temininde yardımcı olur. Hayvan gübresi veya kompost takviyesi diğer minerallerin tamamlanmasına da yardımcı olur, belki potasyumu biraz daha arttırmak gerekir. Bunun için vinas ekstresi çok işe yarar. Bor seviyesini 1,5 ppm civarına çıkartmanız iyi olur.

MeyveliTepe 22-02-2017 22:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi idanabas (Mesaj 1494262)
http://i.hizliresim.com/pX1OZN.jpg

merhaba ;
Toprak analizini yaptırdım yorumlarınızı öğrenebilir miyim? 500m2 hobi bahçesi alanı yazın sebze yetiştirme yapacağım. ayrıca bahçede yeni ekilen elma, kayısı, badem, erik, kiraz, nar, ceviz fidanları diktim. kışa girerken 3 ton çiftlik gübresi döktüm. Ayrıca bahar geldiğinde atılmak üzere 125 kg. leonardit ve 20 kg. sıvı hümik asit aldım. organik sebze yetiştirmek istediğim için kimyasal gübre kullanmayacağım. toprak kil bünyeli ve kil bağlarını kırmak için 1 m3 torf atıp bahar geldiğinde karışım yapmak planındayım rica etsem düşüncelerimi onaylar mısınız? **** önerileriniz ne olur? şimdiden çok teşekkür ederim. birde potasyum ve fosfor fazla görünüyor bitkiler bunu alabilecek mi?

Analiz çiftlik gübresi uygulanmadan önceye mi ait?

idanabas 22-02-2017 22:18

analiz

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1496447)
Analiz çiftlik gübresi uygulanmadan önceye mi ait?

evet öncesine ait sonuçlar

MeyveliTepe 22-02-2017 22:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İNTEPE (Mesaj 1492321)
Merhaba
Yılbaşından önce yaptırdığım toprak analiz sonucu böyleydi.
Bor analiz sonucu daha önce yapılmamıştı şimdi onuda yaptırdım
sonuç 0,78 ppm çıktı.
Sizce gübreleme programına bor ilave etmem gerekir mi veya ne kadar bor vermem gereklidir?
gübreleme programı konusunda bana tavsiyede bulunursanız memnun olurum.

Hem bor hem de çinko içeren yaprak gübreleri var. Üzerlerindeki tarife göre yapraktan verebilirsiniz. Alternatif olarak ağaç taclarının altına bor ve çinko içeren iz elementlerden ayrı ayrı serpiştirebilirsiniz, yağmur öncesi yaparsanız kademe kademe kök bölgesine inecektir.

Bor 0,78 ppm çıktığına göre 1,5 ppm seviyesine getirmek gerekir. Bunun hesabını yapmak çok kolay değil ancak amprik bir hesap ile miktar tesbit edebiliriz. Bunun için şu mesaja bakarsanız yardımcı olur. O mesajda bahsi geçen bor miktarı saf bor miktarıdır. Kullanacağınız ürünün saf bor oranına göre miktarı ayarlamanız gerekecek. Çinkoyu da doğrudan çinko sülfat kullanarak tamamlayabilirsiniz. Bunun için de dekara bir kilo kullansanız yeterli olur.

MeyveliTepe 22-02-2017 22:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi idanabas (Mesaj 1496448)
evet öncesine ait sonuçlar

Yaptıklarınız ve yapmayı düşündükleriniz bence gayet yeterli. Belki biraz çinko ve biraz da şelatlı demir vermek iyi olabilir.

idanabas 23-02-2017 05:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1496451)
Yaptıklarınız ve yapmayı düşündükleriniz bence gayet yeterli. Belki biraz çinko ve biraz da şelatlı demir vermek iyi olabilir.

Çok teşekkür ederim sn. Meyveli Tepe

HTC One M8s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hellmarch 23-02-2017 21:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1496443)
Toprağınızın durumu iyi. Organik maddeyi arttırmanız lazım. İyi yanmış hayvan gübresi ya da tercihan hayvan gübresinden fermantasyon ile elde edilmiş kompost çok işe yarar. Leonardit de faydalı olur. Klinoptilolit'in PH'a pek etkisi olmaz ama toprağın su ve besin tutmasında yardımcı olur ve 1 ton fazla değil. Toprağınızın PH seviyesi ideal, bence değiştirecek bir şey yapmayın. Toprak tınlı olduğu için fosfor tutmakta zorlanır. Bunu organik maddeyi arttırarak aşabilirsiniz, ayrıca fidelerinizi dikerken mikoriza ile aşılayarak dikerseniz derinden fosfor temininde yardımcı olur. Hayvan gübresi veya kompost takviyesi diğer minerallerin tamamlanmasına da yardımcı olur, belki potasyumu biraz daha arttırmak gerekir. Bunun için vinas ekstresi çok işe yarar. Bor seviyesini 1,5 ppm civarına çıkartmanız iyi olur.

Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Uygulamayı düşündüğüm oranlar,

-Bor için 1500gr Etidot67 (%20 bor içeriyor, dönüme 300gr Bor uygulanacak, 1.2ppm civarı olur diye düşünüyorum. Fazlasını verip bitkilere zarar vermekten korkuyorum.)

-1 ton Klinoptilolit

-Potasyum için 10 kg Orgapot K Vinas ektresi ( Ürün tescil belgesi: Orgapot K - Vinas Ekstresi - organik potasyum vinas bitkisel ekstre ekstresi )

-125 kg Leonardit (Agrohum)

-500kg Biohumus (Fiyat tekliflerine göre 1 ton da kullanabilirim) ( index )

**Fide dikiminde mikoriza takviyesi.

Miktarlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir de, bütün bu ürünleri tarlaya nasıl atmamı önerirsiniz? Dikimden önce bütün hepsini homojen olarak karıştırıp serpme olarak atmak uygun mudur? Yoksa sadece fide köklerine mi vermek gerekir?

MeyveliTepe 23-02-2017 22:37

Vinas ekstresini arttırabilirsiniz. Biohumus sanırım hayvan gübresinden fermante kompost. Bu miktar bir dekar için az. Bu yüzden fidelerinizin kök bölgelerine yetecek kadar kullanırsınız. Dikim şeklinizi bilmiyorum. Sıralar şeklinde ise 30 cm en, 30cm derinlik şeklinde sıralara vermekle en optimum kullanımı sağlamış olursunuz.

Hellmarch 03-04-2017 10:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hellmarch (Mesaj 1496442)

Kompost dönüme 4 ton olarak revize ettim.

Leonardit dönüme 200kg atılacak.

Vinas Ekstresi dönüme 25kg atılacak.

Umdemin dönüme 1,5ton atılacak.

Sayın Meyvelitepe,

Görüşlerinizi için tekrar çok teşekkür ederim. Fosfor konusunda kompost haricinde bir takviye yapmama gerek olup olmadığı konusunda ne düşünüyorsunuz?

MeyveliTepe 03-04-2017 11:07

Ben olsam ne yapardım diye düşünüyordum. Arttırdığınız kompost ile önemli miktarda fosfor gelecektir zaten. Bu aşamada ekstra inorganik fosfor takviyesi yerine fide dikiminde mikoriza aşılaması yapardım. Toprağınız tınlı ve fosfor aşağıya inmiştir. Mikorizaların en büyük etkisi derinden aldıkları fosforu köklere taşımak şeklinde oluyor.

laputa 03-06-2017 13:22

merhaba,

bor oranin yuksek (2.4) ciktigi bir toprakta, ph`in yuksek olmasi (8.66) nasil aciklanabilir? sizce 2. bir analiz yapilmasi gerekir mi?

tesekkurler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024