agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2008, 21:03   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2007
Ağır toprağın ıslahı

Merhaba arkadaşlar ,
İZMİR urla'da 17 da olan arazimin toprağı ,çok fazla kireçli ,hafif alkali ,bünyesi killi tınlı buraya kirece dayanıklı mirabolan 29C üstüne aşılı kayısı dikmeyi planlıyorum ,bu ağır bünyeli toprağın ıslahı için bol miktarda yanmış ahır gübresi atmayı düşünüyorum ancak toprağı gevşetmek için de kum veya perlit veya pomza gibi bir katkı maddesi daha atmalımıyım,bunlardan hangisi daha uygun olur ,tabi ki arazinin geniş olması nedeniyle maliyetinin de düşük olması gerekir , ve dönüme ne kadar atmamız gerekir,bu konuda bigisi olan arkadaşların önerilerini bekliyorum

celalahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 09:09   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2008
sn. celalahmet,
Yerli kaysı çeşitleri kirece dayanıklıdır. Fakat yabancı çeşitler hakkında fazla bilgim yok, çünkü yabancı çeşitler yerli çeşitlere göre kirece dayanımda farklılıklar göstermektedir. Burada önemli olan arazide taban suyunun yakın olup olmamasıdır. Ayrıca toprağın tınlı killi olduğunu belirtmişsiniz, eğer kil oranı yüksekse veya alt katmanda kil tabakası varsa kaysıda zamklanma başlar. Bu durumlarada dikkat etmenizi öneririm. Çok ağır killi değilse çiftlik gübresi yeterli olacaktır.

nkbalki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2008, 13:44   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Sn. celalahmet,
toprağınız eğer gerçekten killi toprak ise zamkhastalığı ile karşılaşabilirsiniz. bu konuda sn. nkbalki'ye katılıyorum. Fidan çukurlarını kepçe ile geniş ve derin (1mx1mxx1m) açarak içerisine önceden hazırlayacağınız kum,toprak ve çiftlik gübresi karışımından koyabilirsiniz. karışımın içine basettiğiniz pomza ve perlitte ekleyebilirsiniz. yalnız perlit zamanla parçalanabilir, kum gibi ömürlük etki göstermeyebilir. Bumalzemelerin fiyat ve nakliye işlerini de hesaplamalısınız. fakat mutlaka kum kullanmanızı öneririm. bence arazinin tamamına kum atmak yerine ilerde ağacın kaplayacağı taç izdüşümüne atmanız yeterli olur kanaatindeyim.

Düzenleyen çaça : 18-03-2008 saat 14:00 Neden: yanlış yazım
çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 15:24   #4
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
araziye uygun ağaç türlerini kullanmanız daha iyi olucagına kannatindeyim.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024