agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-10-2008, 21:19   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Merhabalar,
yukarda belirtilen tespit çok doğru ve aslında çok önemli bir sorun.

Marketlerde, yapı marketlerde torftan başka bir şey bulmak kesinlikle mümkün değil, sadece torfla doldurduğum balkondaki saksılarda yukarda belirtilen sorunları aynen ve fazlası ile yaşıyorum.

Torf kesinlikle balkon-teras bitkileri için uygun değil.Sulama devamlı problem oluyor .

Ancak büyük şehirlere mahkum bizlerin de kumlu-tınlı toprak bulması imkansız çünkü yapı-marketlerde kumlu-tınlı toprak yok

Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?
Ben de önce sıradan çiçekçilere sordum yok bulamasın dediler ama ben azim edip Ortaköy fidanlığına gittim ve orada tınlı toprak buldum..Kesin sizde bulursunuz üzülmeyin.

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2008, 09:46   #122
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Derya derya Allah senden razı olsun. Ben de boş durmadım bu arada. Bir yıllık takvim yaptım çiçeklerim için. İrili ufaklı 50'nin üzerinde çiçek çeşidim olmuş. (Bu kadar çiçeği ne zaman topladım ben yahu?) Gübreleme, budama, toprak değişimi, toprak istekleri vs. Yavaş yavaş dediğin gibi toprak karıştırma yoluna gideceğim. Senin anlayacağın bana orman yolları göründü. Böyle devam edersem yakında eşim beni budayacak ya... Hadi hayırlısı .

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 08:05   #123
Ağaç Dostu

Evet Antalya'dan döndüm sonunda ve toprağını değiştitdiğim çiçekler çok iyi görünüyor, minik rosam çoşmuş 5 tane çiçek açmış..Bakalım inşallah böyle iyi devam ederler.

Eski 26-10-2008, 11:37   #124
Ağaç Dostu

Ben fikrimi değiştirdim bu karışım toprakla ilgili...Mesela humus küfleniyor resmen..Saksının üzerinde kalanların küflendiğini görüyorum zaten, bir de hazırladığım karışım beklediği yerde bile hafiften küflenmiş. Çok moralim bozuldu hiç birşeyi de yanlış yapmadım aynen okuduğum gibi yaptım ve önerilen markaları kullandım. Bu küf eğer saksının içinde de varsa vay halime!İyi ki sadece 3 çiçeğin toprağını değiştirmişim. Ben Composana' ya geçmeyi düşünüyorum artık.Bu tarz karışımlar hem pahalıya mal oluyor hem de beklemediğim komplikasyonlara gebe gibi görünüyor.
Çok moralim bozuk bana yardımmcı olursanız sevinirim.

Eski 30-10-2008, 09:30   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Geçen sene Yeniçağ'dan torf aldım. İçine gübre katarak denemeler yaptım. Denemelerin sonunda yetiştirmeye çalıştığım bütün bitkiler öldü. Yeniçağ'daki firmayı biraz sıkıştırdıktan sonra zaten kendilerinin takviyeler yaptıklarını söylediler. Bundan dolayı içine hiçbir madde katmayın diyorlar. Onların kendi Ziraat mühendisleri var. Torf kendi başına yeterli olmadığı için takviyeli torf üretiyorlar. Bu arada Mine hanımın yazısınıda bekliyoruz.

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2008, 01:28   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Toprak hazırlama ile ilgili bende kendi bilgilerimizi açıklayayım;

1- Humus
2- Toprak ( Dağ toprağı daha önce herhangi bir şekilde kullanılmamış
3- Triple Süperfosfat

Aşağıdaki şekilde görüleceği üzere genelde 3 kepçe toprak, 1 kepçe humus, (atılan her kepçe toprağın üzerinede 2 avuç triple süperfosfat saçın )

en üst tabaka toprak olacak şekilde karışımı belli bir süre bekletip humusun toprağın içinde dağılmasını bekleyin.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ozanutku : 01-11-2008 saat 21:39
ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 10:20   #127
Ağaç Dostu

Agrosil isimli, köklendiremeyi arttırıp bitkinin daha sağlıklı büyümesini sağlayan bir madde var. 700gr'lık paketler halinde satılıyor. Bu madde ile ilgili bilgisi, tecrübesi olan var mı?

Eski 23-02-2009, 07:26   #128
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derya Derya Mesajı Göster
Mesela humus küfleniyor resmen..Saksının üzerinde kalanların küflendiğini görüyorum zaten, bir de hazırladığım karışım beklediği yerde bile hafiften küflenmiş.
Humus denilen madde organik materyalin ihtimar olarak (çürüyerek, ayrışarak) ne olduğu belli olmayacak hale gelmesidir. Bu da mineralizasyona geçmeden önceki halidir. Rengi kömür rengine yakındır. Şöyle ki: organik madde--> leonardit (humus) --> (powder humitan) humik asit + fulvik asit --> kömür. (~ milyonlarca yıl)

Kısaca özetlemek gerekirse humus denilen maddeyi elimize alıp ufaladığımızda içinde ne olduğu belli olabilecek maddeler içermemesi lazım. Eğer içeriyorsa bu humus değil ayrışmamış organik bir maddedir.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 12:18   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2009
Arkadaşlar bu torfla humus aynı şey değilmi?

Benim çimlendirmek için torf değil humus almışım şimdilik bir sorun yok. Ama 2 gün sonra asıl saksıalra toprak torf ve gübre karışımı hazırlarken torfmu iyi olur humusmu?

kadiray27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 14:07   #130
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

İkisi de organik maddedir. Torf biraz daha az ayrışmış bir haldedir. Humus saksıda daha iyi sonuç verecektir. Organik maddelerin Ph yı düşürdüğünü de unutmayın, çok fazla kullanmanız sonucu Ph düşecek ve asidik bir ortamınız olacaktır.

Eski 22-04-2009, 12:42   #131
Ağaç Dostu

Sayın Kürşad

Şimdi ben peyzajcıları aradım. 50 lt 10 Tl Helin torf var dediler. Beni düşündüren Metroda torf görmüştüm 40 **** 50 Lt 10 Tl idi. Ama %35 i toprak yazıyordu. Onuda es geçelim kimisi torflara gübre ilave ediyormuş kimiside perlit. Bizim burdaki peyzajçılardan kendi yapan olmadığı kanaatine vardım. Benim topraklı olanı almam mantıklı değil çünkü kendim 1/3 torf 1/3 gübre 1/3 toprak karışımı yapacağım zaten. perlit ve gübre karışımlı olanıda aynı keza. Bildiğiniz karışımsız olan bir marka varmı acaba? **** bu işin içinden nasıl çıkarız?

Eski 24-04-2009, 07:53   #132
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Üzerindeki ibarelere baktığınızda içindeki miktarlar yazılı olmalı.
Burada Klassmann bulunuyor. Sürekli aynı markayı alırım ben.
Potground-h içinde az miktarda beyaz torf var ve daha az buharlaşma mümkün.
Potground-p içinde daha fazla beyaz torf var ve sıcak havalarda daha az buharlaşma yapıyor.

Eski 24-04-2009, 13:54   #133
Ağaç Dostu

Valla hocam birkaç çiçekçi ve peyzajciya sordum öyle bilindirk bir marka yok malesef. En bilindik marka anadolu torfdu ki onunda paketine baktım ondada birşey yazmıyor. Hesaplarıma göre torf işi çok maliyetli olacak gibi 40 lt dediği benim 1 saksımı doldurmaz bile bana en az hesabıma gore 4 tane lazım. Bir düşüncemde perlit almak torf yerine bu konudaki fikrinizi alabilirmiyim. Organik inorganik olması dışında başka bir fark varmı?

2.Olarak ben 1/3 gübre 1/3 toprak 1/3 torf düşünüyordum torf yerine tamamen perlitmi kullanabilirmiyim.

Eski 27-04-2009, 08:06   #134
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Israrla neden torf arıyorsunuz bilemiyorum. Kendim viyolde çimlendirdiğim bitkileri torfuyla beraber saksıya alıyorum. O da yarım çay bardağı kadar ancak var.
Saksı harcı yaparken torf yerine zaten yanmış elenmiş çiftlik gübresi koyuyorsanız bir miktar kum ve biraz toprak koymanız yeterli, mühim olan sulandıktan sonra suyu çok fazla tutmaması, sırf toprak koyarsanız su tutar, kum ve perlit, hayvan gübresi, talaş, ağaç kabuğu rendesi gibi materyaller kullanabilirsin, su tutacak hiçbirşeyin yok ise zeolit ekleyebilirsin, 50 kg lık çuvalı 10 ytl civarında.
Deneyimlerime göre perliti çok karıştırınca ve suladığında toprağın üstüne çıkıyor. Zaten suda yüzen bir malzeme, perliti ya az koymalı veya da alt kısma perliti bol üst kısma 4-5 cm. perlitsiz karışım yapmak. Üste çıkan perlit de yosun yapıyor, kaşık ile toplamak zorunda kalabilirsin veya da buharlaşma çok oluyor ise bırak kalsın.
Akşam yaptığım karışımda
1/3 elenmiş bahçe toprağı
1/3 elenmemiş orman toprağı
1/3 elenmemiş yanmış keçi gübresi
Üstüne de 2 litre kadar perlit koydum toplam karışımın %10 u kadar var idi.
Kısaca kesin bir tarif yoktur. En iyi tarif tecrübe edip başarı sağladığın tariftir.
Düşük Ph isteyen bitkilerin var ise organik materyali bol kullan ve leonardit, humik asit gibi maddeler eklemen.
Ortancayı mavi yapayım diyorsan yine leonardit iyi gelebilir. Ph sı 3-5 arasında.

oz26 ve Angel Aki beğendi.
Eski 27-04-2009, 09:58   #135
Ağaç Dostu

Sayın kürşat ben toprağın su tutup tutmaması hesabını yapmadım toprak kuruduğu zaman beton gibi olmaması için perlit **** torf düşünmüştüm.

Eski 27-04-2009, 18:09   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Evdeki salon bitkileriniz için benim genel karışımım,

1 ölçü Biofarm humus,
1 ölçü Torf
1/2 ölçü perlit veya pomza
Bu karışımın 1 m3 üne 150 gr 15-15-15 kompoze gübre katın.

Bunu dış mekan bitkileri için saksılarımda genel olarak kullanılmak üzere şöyle hazırlıyorum,

% 50 tınlı bahçe toprağı,
% 30 Biofarm humus
%20 Perlit veya pomza.
Karışımın her m3 üne 0.5 kg 15-15-15 kompoze gübre.

Mine Hanım yukarıdaki konuda bir sorum olacaktı. Karışımda ne ölçüde toprak konacağı belirtilmemiş, acaba salon bitkilerinde toprak kullanılmamakta mıdır? Bir de aynı yerde, ayrıca "saksı harcı" diye bir karışım vermişsiniz. Acaba bu sadece dış mekan bitkileri için midir?

Şimdiden teşekkürler,

onur yüksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 23:00   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2006
Yukarıdaki soruma ilişkin olarak bir fikri olan var mı acaba?

Teşekkürler,

onur yüksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 18:41   #138
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sayın Mine Hanım,
Yarın Mutlu Bey'den gelecek Full Yasemin(grand duke) için sizden nasıl bir saksı harcı hazırlamam gerektiğini öğrenmek istiyorum.Ayrıca saksının boyutu nasıl olmalı?Lütfen kolay bulabileceğim malzemelerden kurulu saksı harcını bana bildirirseniz çok makbule geçecek.Şimdiden teşekkür ediyorum size..

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 11:08   #139
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Merhaba
Benim saksısı değişmesi gereken birkaç kaktüsüm vardı. Önce torflu bir saksıya diktim onları. Baktımki suladığımda vıcık vıcık birkaç gün sulu olduğunu görünce, bir yerden bahçe toprağı buldum. O toprakla değiştirdim kaktüslerimi. Bu seferde toprak taş gibi sertleşmiş. Çiçeklerime zarar verir diye tekrar toprak arayışına geçip, bizim yeni yapılan inşaatın temelinden çıkan topraktan eve getirip bu seferde o toprakla değiştirdim. Suladıyıp elimle kontrol ettiğimde sanki çamur, kına gibi bir yapışkanlık var toprakta. Suyu saksıdan dışarı hemen atmıyor. Sanırım bu toprak harcı da uymadı kaktüslerime.
Forumu okuyorum süzek toprak olması gerektiği yazıyor. Ama bulamadım.Nerden bulabilirim? Bana yardımcı olur musunuz?

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 12:23   #140
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi begonvil 14 Mesajı Göster
Forumu okuyorum süzek toprak olması gerektiği yazıyor
Yan taraftaki inşaattan bol miktarda ince dere kumu alıp bu harcınıza karıştırınız. Daha süzek bir hal alacaktır.

Eski 05-06-2009, 14:29   #141
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Dün de kiremit kırıntısı koydum suyu çeksin diye... O zaman kumla karıştırıp tekrar değiştireyim harcı.

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 14:36   #142
Ağaçsever

lazuribo's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
dün toprak tv de izlemiştim fideleri torf perlit ile viyol da yetiştiriyorlar.Tohumu koyduktan sonra üzerine biraz 5 mm kalınlık yapacak şekilde örtülüyor.Vermikulitin mineral olarak bayağı faydası oluyormuş.
Bir soru sorayım:Bu bağlamda kiraz'ı aynı koşullarda yetiştirsem ve fide olduktan sonra yine aynı karışımda büyütsem olur mu?

lazuribo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 10:15   #143
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Toprak eskir mi?

Benim merak ettiğim bir husus var. Geçen yıl bahçemize çim ekmek için hazırlamış olduğumuz tohum kapağı preparatından biraz artmıştı. Bir miktar kum, bir miktar da elenmiş koyun gübresinden oluşan bu harcı kovaya doldurup daha sonra kullanmak üzere saklamıştım. Geçenlerde çiçekçiden aldığım torfla bu bahsettiğim harcı karıştırmak istedim. Ancak geçen yıldan kalma harçta hafif bir küf kokusu hissettim.
Sorum şu: Geçen seneden kalan bu harcı, hiçbir işlemden geçirmeden torfla karıştırıp salon bitkilerimin toprağını bu harçla değiştirebilir miyim? Yoksa küf kokusunun gitmesi için havalandırma vs icab eder mi?

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 10:29   #144
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Solarizasyon yaparsanız dezenfekte etmiş olursunuz.
Aklımda kalan sera nayonu ile üstünü örtüp yanları kapatmak ve güneş ışığına maruz bırakmak. 60-70 oC ye çıkınca içinde barınan hem zararlı hem yararlı canlılar yok oluyor.
Mümkün ise betonun üstüne dökün ve naylon ile örtün.

Eski 30-07-2009, 22:19   #145
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Toprağı ıslatmak da gerek sanırım.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 14:48   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Clinoptilolit'in faydaları

Hepinize merhaba diyerek Bu çorbada epsody'nin tuzu olsun diyerek toprak ve saksı harçlarınıza, konuyu derinlemesine takip ettim arkadaşların en önemli bir toprak düzenleyicisinden bahseden bir arkadaşa rastlayamadığım konuya dahil olarak bu önemli minerali açıklamak bana nasip olması, sonradan sizinde anlıyacağınız gibi benim sizlerden faklı olan bu yanımın faydalı olan mineralin tarafımdan tanıtılmış olacağıdır.

Evet arkadaşlar sıkı durun açıklıyorum.(Klinoptilolit)

Klınoptilolit Hakkında

--------------------------------------------------------------------------------

CLİNOPTİLOLİT'İN FAYDALARI

Toprak Islahı

Topraktaki PH dengesizliğini yüksek anyon – katyon değiştirme kapasitesi sayesinde asidik ve bazik ortamdan nötr ortam haline getirir.

Toprakta kullanılmayan amonyum fazlasının tutularak bünyesinde absorbe edilmesini sağlar.

Tamamıyla organik yapısı sayesinde topraktaki organik madde oranını yükseltir.

Kumsu yapılı yüksek su geçirgenliği olan topraklarda, kendine özel bir ortam oluşturarak bitki köklerinin daha düzenli oluşmasını ve köklerin düzgün tutunmasını sağlar.

Su Tasarrufu

Kendi bünyesinde absorblama yeteneği sayesinde %85 ile %135 arasında su alabilmekte. Ortam sıcaklığı yükseldiği takdirde terleme yolu ile toprağı nemlendirerek sürekli tavda kalmasını sağlar. Böylelikle suyun buharlaşması ya da taban suyuna karışarak yok olması engellendiğinden %46 ya kadar su tasarrufu sağlanır.

Gübre Tasarrufu

Tarlaya atılan gübreler atım tarihi itibarı ile 7.gün sonuna kadar yağmur ya da sulama suyu aracılığı ile çözülmediği takdirde içerdiği azot miktarının yaklaşık %27'si ile %35'i arasında buharlaşma kaybına uğrar.

Zeolit yapısındaki kanalcık ve odacıklar sayesinde suda çözünen temel besin elementleri N-P-K (azot – fosfor – potasyum) ile makro-mikro besin elementlerini kanalcık ve odacıklarına su ile beraber belirli oranda hapseder. Örneğin 100 kg zeolit 5 kg. saf azot absorbe eder, terleme yoluyla bitki köklerine yavaş yavaş geri verir. Böylece gübre kullanımında %18 ile %25 tasarruf sağlanır.

Dünyanın %75'i sularla kaplıdır. Ancak bunun sadece %3'lük bölümü kullanılabilir su rezervidir. Yaşanmakta olan küresel ısınma sebebiyle su rezervlerinin büyük bir hızla azaldığı göz önünde bulundurulduğunda % 100 doğal olan ve canlı sağlığına hiçbir zararı bulunmayan clinoptilolitin insanlık ve gıda sektörü için ne kadar elzem bir element olduğu yakın bir gelecekte çok daha iyi anlaşılacaktır.

Angel Aki beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 15:53   #147
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Tamamıyla organik yapısı sayesinde topraktaki organik madde oranını yükseltir.
Organik olduğundan emin miyiz? Tamamıyle organik olmuş olsaydı "%100 ü organik olmayan leonardit gibi" asidik bir ortam oluşturmaz mı?
Ayrıca tek bir toprak düzenleyici ekleyerek saksı harcımızı ya da toprağımızı 4/4 lük bir hale getiremeyiz. Herkes kendi elindeki saksı ebadı ve yetiştirdiği türe bağlı olarak kendi harcını hazırlar. Bulma durumu olmayan perlit veya benzeri başka bir materyal de ekleyebilir.
Bir de klinoptilolit zeolitin bir çeşididir.

Eski 18-08-2009, 14:49   #148
Ağaç Dostu

Klinoptilolit'i anlama adına.

Arkadaşım Bu mineral organik tarım esasları içinde uygalanabilir mineral yapısı ile onay almış ve bitki ve topraklarda toksin (KALINTI) etkisi olmadığından bitlki besleme için gübre katkısı olarak düyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayni zamanda su tutma özelliği yönündende kumdan daha değerli olarak killi topraklarda gevşeklik sağlıyarak bitkinin sudan,gübreden ve sağladığı gevşeklik sayesinde bitkinin oksijen alımında stres yaşamadan gelişmesi bakımından topraklarda ve saksılarda kullanımında sakıncaları olmayan bir mineral lakin, ülkemizde yaşanan gerçekler yeniliklerin uygulanabilirliği açısından şu gerçeğide göz önünde bulundurmakta yarar gördüğümden açıklamakta bir sakınca görmüyorum halkımız biraz bağnaz ve tutucu oluşumlarıyla yeniliklere açık davranıp bu minerallerin peşine düşüp aramıyor istenmiyen bir şeyi piyasada bulmak mümkün olmuyor.

Günümüzde internet olanakları artmasına rağman bu kaynakların beşine düşmeden,internet imkanlarını eğlence maksatlı kullanıyor (açiklamalarımda konu başlığının dışına çıkmamak için konuyu bağlıyorum)

Eski 18-08-2009, 14:58   #149
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Epsody,
Siz bu minerali bulabiliyor musunuz? Nerden, yaklaşık maliyeti nedir, dekar başına nasıl ve ne miktarda kullanmak gerekir?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 12:07   #150
Ağaç Dostu

Paylaşımlar katılımcılarla çoğalır.

Sayın meyvelitepe ben bu minerali üç yıldır kullanıyorum.
Hammaddesi manisa/gördes ten
İmal yeri balıkkesir

Organik ıncal OMG,Potasyum Humat+Klinoptilolit+Azot
Azotlu Organik mineral toprak düzenleyici
Katı Organik +Mineral+N katkıklı toprak düzenleyici
Bunun 50kg çuvalı 40 liraya alımıştım daha önce 5kg lık açıkta alıyordum.
google arama motorunda ıncal omg yazıp bulmuştum.
Bunun arkasında Ro-ta madencilik var.

Birde aynı firmanın Saf klinoptilolit'i varmış ama adamlar onu çiftçiye satamayız diye getirmemişler ellerinde toz olanını vardı onu almıştım bu toz olanı hayvan yem katkı malzemesi olarak satıyorlar mısır silajında kullanılıyor üzerinde katkı olarak hayvan ağılığının %5i oranında katılıyormuş, bu çuvalı 50kg 15 liraydı iki sene önce.

Birde başka bir yerden almıştım onun durumu bulgur kalınlığında 50kg 15 lira
firmanın adı tarmin tarımsal mineral
Mineral Gübre katkısı toprak düzenleyici bitki besin maddesi.
Adresi:Bankalar Cad.Kent iş merk.kat 3 N:34 Adapazarı
Telefonlar:02642785404-2785405
Bu firmanın bilgilerini Üyelerimizden remzi sarıoğlundan geliboluda çetinler ticaret dersen o bilecek.

Bu mineralleri fide harcında ve bitki toprak hazırlığında katıyordum, ben bunları kum yerine sayıyordum.

Toprak harcı olarak kumdan daha iyi olduğunu araştırırsan anlıyacaksın, iyi paylaşımlarda bulunma dileğimle. Saygılarımla.

Bu eklentiye yorum getirmek paylaşım inancına saygıyı belirtir(diğer arkadaşlara duyurulur)

Düzenleyen epsody : 25-08-2009 saat 12:45 Neden: harf hatası

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024