agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2009, 22:00   #31
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Geçen yılki fideleriniz hala yaşıyor mu? Fıstık bir yıllıktır çünkü.
evet yaşıyor gibiler ama çok bakımsız kaldılar.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2009, 23:48   #32
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolgahann Mesajı Göster
Ben bu sene fıstıkları kumlu toprakla doldurulmuş bir çuvala ekmeyi düşünüyorum ama hangi mevsim bunun için uygundur bilmiyorum.Aydınlatırsanız sevinirim...
Anamur da- ki çok sıcak iklimdir- mayısta ekilir, ekimde toplanır. Siz saksıda ekecekseniz nisanda içeride bol güneşli bir yerde tutun. Havalar ısınınca dışarıya alırsınız. Fazla derine ekmeyin.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2009, 23:52   #33
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Ben hemen bir avuç gömdüm, bakalım ne olacak?
Siz Bodrum da bahçede çok rahat yetiştirirsiniz. Havalar ısınınca -nisan, mayıs gibi- ekin yeter. Fıstık çok arsızdır. Güneş ve su olsun yeter.

Eski 11-11-2009, 14:06   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-08-2009
İlginç bir meyve oluşumu

Yer fıstığı çiçekleri döllendikten sonra çiçekten ginofor denilen bir uzantı çıkmaya başlar. Ginofor toprağa yani aşağıya doğru uzanır. Toprağa girdikten sonra yer fıstığı oluşur. Bitkinin üst kısmında bulunan çiçeklerde oluşan ginoforlar çoğu zaman toprağa ulaşamaz. Bundan dolayı boğaz doldurma işlemi yapılır. Erken yapılan sulama bitki boyunu artıracağından dikkatli olunmalıdır. Bitki boyu uzadıkça ginoforların toprağa ulaşması zorlaşır.

rabenek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 15:34   #35
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolgahann Mesajı Göster
Ben bu sene fıstıkları kumlu toprakla doldurulmuş bir çuvala ekmeyi düşünüyorum ama hangi mevsim bunun için uygundur bilmiyorum.Aydınlatırsanız sevinirim...
Çuvala ekeceksiniz fakat yerfıstığı güneşi seven bir bitkidir. Yerfıstığının ekim zamanı Nisan , Mayıs en uygun Haziranda da ekim yapılabilir.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2010, 17:39   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Tohum temini konusun da yardımcı olucak birileri var mı acaba.Amatör olarak bahçemize ekmek istiyoruz.Şimdi den teşekkürler.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2010, 11:53   #37
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Ben de yer fıstığı yetiştirmek istiyorum. Bahçede küçük bir bölümün toprağına kum katıp ekeceğim. Şimdi eksem sanırım olmayacak ama yine de az da olsa deneyeceğim.
Bu fıstıklar dışındaki kabukla mı ekiliyor yoksa kabuğunu çıkarıp mı? Yoksa kabukları çatlatmak mı lazım? Bilen arkadaşlar bilgi verebilir mi?

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2010, 02:51   #38
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Şimdi boşuna ekmeyin. Fıstıkları oluşmaz. Mayısta ekilir, eylül sonu kazılır. Aynı patates gibi.

Ekerken kabukları soyulur.

Bahçe toprağı yumuşak ve geçirgense, kum karıştırmanıza gerek yok. Torf ta karıştırabilirsiniz.

Eski 11-12-2010, 17:41   #39
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Arkadaşlar tohum kabuktan çıkarılacakmı kabuklamı ekilecek acaba.

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2010, 18:10   #40
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Kabuktan çıkarılarak ekilir.

Şimdi aklıma geldi. Saksıda yetiştirmek isteyen arkadaşlar, topraksız olarak denesinler. Sanırım çok daha iyi gelişir.

(Sn. Hdyrosucces ın mum çiçeği için yöntemi uygun olur.)

Eski 12-12-2010, 16:50   #41
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Teşekkürler agozce.....

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 00:40   #42
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Yer fıstıklarını sonunda dün ektim.
Yaklaşık 25-30 cm. ara ile her çukura 3'er tane attım. Az toprakla örttüm.
Beklemeye başlıyorum.

Eski 27-05-2011, 01:20   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Yer fıstığı dikimi ve yetiştirilmesi 1

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
O topraklarda yer fıstığı nasıl olur acaba? Yanılmıyorsam azot bağlamada bakladan daha iyi; çerez işini de halledersiniz.
Sevgili üzümün dediği gibi, kumlu yerlerde yerfıstığı iyi oluyor. Bunu daha önce denemiştim.

4 sıra gibi diktik. Sonuçlarını görmek için. Hani çerezlik gibi.

Bir kaç yıl önce müdürün bahçesine vermiştim 1 kg. kadar. Biz yemiş bitirmiştik, ondan verdiğim kadar geri aldım.

Name:  IMAG0106 [640x480].jpg
Views: 20931
Size:  44.3 KB

Önce kabuklarından ayrılır. İçleri çıkartılır.

Name:  IMAG0110 [640x480].jpg
Views: 15391
Size:  38.2 KB

Bir yere iki tane yeter... Aynı yötemle üstleri kapatılır. Sıkıştırılır. Toprakla sıkıştırmak önemli.

Name:  IMAG0006 [640x480] (3).jpg
Views: 26518
Size:  62.2 KB

çıkıyorlar...

Name:  IMAG0009 - Kopya [640x480].jpg
Views: 18009
Size:  65.9 KB

Büyüyorlar...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 21:34   #44
Ağaçsever

karamanliali's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Yer fistigi nasil ekilir

Deneme amacli yer fistigi ekmek istiyorum.
Ama hakkinda hic bir bilgim yok.
Ne zaman ekilir, nasil ekilir, nasil bakilir?
Mesela kabuklumu ekilir kabugundan cikarmalimiyim?
Oldugunu nasil anlarim, patates gibi toprak uzerindeki yaprak ve dallari kuruyuncami cikarilir fistiklar?
Cikarinca biraz daha toprak uzerinde kurumasini beklemelimi?

Cevablarinnizi bekliyorum.

karamanliali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 20:00   #45
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Siyah yer fıstığı hakkında bilgisi olan var mı?

Gojiberry hakkında araştırma yaparken tesadüf eseri siyah yer fıstığı ile karşılaştım. Fazla kavrulmuş gibi bir görüntüsü var : ) Selenyum açısından zengin(normaline göre 2 kat fazla), düşük yağlı(%3), yüksek proteinli(normaline göre 1/4 daha fazla) bir çeşitmiş.

Çince karşılığı: 黑花生

Arama motorlarında aranabilir.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 21:19   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Siyah yer fıstığı hakkında bilgisi olan var mı?

Gojiberry hakkında araştırma yaparken tesadüf eseri siyah yer fıstığı ile karşılaştım. Fazla kavrulmuş gibi bir görüntüsü var : ) Selenyum açısından zengin(normaline göre 2 kat fazla), düşük yağlı(%3), yüksek proteinli(normaline göre 1/4 daha fazla) bir çeşitmiş.

Çince karşılığı: 黑花生

Arama motorlarında aranabilir.

İlgincmiş...

Eski 18-01-2012, 21:21   #47
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Yer fıstıklarını sonunda dün ektim.
Yaklaşık 25-30 cm. ara ile her çukura 3'er tane attım. Az toprakla örttüm.
Beklemeye başlıyorum.
Bir az derine ekmişsiniz, hala bekliyor olabilirsiniz.

Eski 18-01-2012, 21:33   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karamanliali Mesajı Göster
Deneme amacli yer fistigi ekmek istiyorum.
Ama hakkinda hic bir bilgim yok.
Ne zaman ekilir, nasil ekilir, nasil bakilir?
Mesela kabuklumu ekilir kabugundan cikarmalimiyim?
Oldugunu nasil anlarim, patates gibi toprak uzerindeki yaprak ve dallari kuruyuncami cikarilir fistiklar?
Cikarinca biraz daha toprak uzerinde kurumasini beklemelimi?

Cevablarinnizi bekliyorum.

http://www.agaclar.net/forum/811290-post305.htm

Her çiçek açtığı dönemde üzerine _ tam ortasına_ bir kürek toprak atılmalı. Yan dallar açık kalmalı. Bu meyveyi besler...

Bitki sararıp kurumaya başladığında ya da kuruduğunda sökülür ve gölge bir yerde bir kaç gün kurutulur sonra ayıklanır.

sweetnurse83 beğendi.
Eski 21-01-2012, 19:45   #49
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Bir az derine ekmişsiniz, hala bekliyor olabilirsiniz.
2-3 cm derinliğe diktim. Her çukurun arası 25-30 cm. idi.
Bolca fıstık topladım. İlginçti. Uzayan dallarının uzantılarını toprağa eğip üzerini toprakla örtmek gerekiyormuş. Onlar fıstık oluyor. Seneye yine ekeceğim.

sweetnurse83 beğendi.
Eski 21-01-2012, 23:08   #50
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
2-3 cm derinliğe diktim. Her çukurun arası 25-30 cm. idi.
Bolca fıstık topladım. İlginçti. Uzayan dallarının uzantılarını toprağa eğip üzerini toprakla örtmek gerekiyormuş. Onlar fıstık oluyor. Seneye yine ekeceğim.
Çok toprak atarsanız yer fıstığı ölür. Tam ortasına toprak atılmalı ve ayakla basılmalı. Bitkinin en az yarısı dışarıda kalmalı.

Name:  IMAG0001 [640x480].jpg
Views: 61143
Size:  71.3 KB

Toprak sadece yer fıstığı çiçek açtığında atılmalı. Bu da yılda 2 veya 3 defadır.

Birkaç gün sonra çiçeklenme durur . Çiçeklenme devam ederse biraz daha toprak atılır.

Eski 17-02-2012, 11:58   #51
Ağaçsever

UtkuMun's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2012
Not: Amerika'da son yıllarda yaşanan verim düşüşüne rağmen Çin deki üretimin artışı yer fıstığı arzını talepten yukarı taşımıştır. Alibaba.com gibi toptan gıda malzemeleri alabiliceğiniz yerlerden inclerseniz Sudan'dan düşük fiyatlı fıstıklar bulabilirsiniz. Fiyatların düşmeye devam ediceğini tahmin ediyorum. Özellikle Afrika'da şu sıralar yapılmakta olan toprak reformları ve bu ülkelerin AB ye gümrüksüz mal satabiliyor olması sektörü muhtemelen olumsuz etkileyebilir. (felaket tellallığı yapmaya çalışmıyorum sadece ben bile afrika dan toprak alıp fıstık yetiştirsem ne kazarnırım diye hesapladığımdan, başkalarıda bunu hesaplamıştır çoktan diye düşünüyorum) Etiyopya'da dönümü senelik bir dolardan kiralanan yer fıstığı yetiştirmeye müsait bir yığın arazi var işçi yövmiyesi 1-2 tl arası ki 65 dolar maaşla çalışan dozer operatörü gördüm, AB pirinç ve şeker kamışı dışında hiçbir ürüne kota koymadığı gibi gümrük vergisi de almıyor Etiyopya ve diğer Doğu Afrika ülkelerinden, hatta oda yetmezmiş gibi ihracat geliriniz firmanızın toplam gelirinin %25inden fazlaysa gelir vergisindende muaf oluorsunuz. Etiyopya'da tarım yatırımı yapmayla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen olursa özelden mesaj atabilir.

evrimsel beğendi.
UtkuMun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 09:33   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2012
Yer Fıstığı tarımı

Herkese selamlar,

Arkadaşlar 16 dekar bir tarlaya yer fıstığı ekmeyi düşünüyorum. bu yıl tarlanın bir kısmına domates ektim verim çok yüksekti fakat sulamada ve toplamada yapılan hatalar sebebiyle ürünün çoğu fire verdi. domates çok fazla emek isteyen bir bitki. tarla kumlu bir tarla ve ağustos şartlarında sulama yaptıktan 2 gün sonra toprak yeniden kuruyor.

toprak analizi henüz yaptırmadım ama kalsiyum eksikliği olduğu belli oldu. kalsiyum için domatesleri topraktan ve yapraktan gübreledim. fakat domates beni yıprattı.

önümüzdeki yıl bu tarlaya yerfıstığı ekmeyi düşünüyorum. tarla 16 dekar, içerisinde 110 mm lik borudan akan kaynak suyu var fakat bu su 15 ağustos civarında kesilir. bir tane kuyu var ve 15 ağustostan sonra sulama bu kuyuyla yapılıyor.

bu tarla için en uygun bitkinin yerfıstığı olduğunu söylediler. daha önce çok az yerfıstığı ekilmiş ve verim yüksekmiş. yerfıstığı nasıl ekilir, nasıl sulanır,en uygun ekim şekli nedir, hangi ilaçlar, gübreler kullanılır bu konuları bir kaç yerden okudum fakat kafam karıştı.

mesela çiçek açana kadar hiç sulanmaz deniliyor.ayrıca traktörüm yok gerektiği zaman sürme çapalama v.s. için kiralayabilirim.

daha önce yerfıstığı ekmiş olan arkadaşlardan bu konuda yardım istiyorum, karşılaşabileceğim problemler nelerdir, yerfıstığı yetiştiriciliğinde önemli noktalar nelerdir gibi.tecrübeli arkadaşların değerli bilgilerini bekliyorum.

Halil Önen beğendi.
sz2003 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 11:00   #53
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sz2003 Mesajı Göster
...
Arkadaşlar 16 dekar bir tarlaya yer fıstığı ekmeyi düşünüyorum. ..

içerisinde 110 mm lik borudan akan kaynak suyu var ...

yerfıstığı nasıl ekilir, nasıl sulanır,en uygun ekim şekli nedir, hangi ilaçlar, gübreler kullanılır bu konuları bir kaç yerden okudum fakat kafam karıştı. mesela çiçek açana kadar hiç sulanmaz deniliyor...

daha önce yerfıstığı ekmiş olan arkadaşlardan bu konuda yardım istiyorum, karşılaşabileceğim problemler nelerdir, yerfıstığı yetiştiriciliğinde önemli noktalar nelerdir gibi.tecrübeli arkadaşların değerli bilgilerini bekliyorum.
Siz sorun bildiklerimizi söyleyelim, Sn sz2003...

İsteseniz ön bilgi için size faydası olur...

Eski 20-09-2012, 14:57   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2012
Teşekkür ederim.
aslında öncelikle toprak analiz sonuçlarını almalıyım ama ilk soracağım şey şu. fıstığı nasıl ekmeliyim. fıstık elle ocak kazılarak (5-8cm) ya da pamuk mibzeri ile dikilebiliyormuş. iç anadolu bölgesinde pamuk mibzeri yok onu eledim. elle ekmeye gelince 16 dekarda yaklaşık olarak 70 e 20 sıra arası ve sıra üzeri için 150000 bitki ederki bu elle dikilemez gibi görünüyor. nasıl dikeceğimi bilmiyorum. ayrıca her ocağa sadece 1 tane fıstıkmı atılacak.
ve öğrenmek istediğim ikinci şey fıstıkta ilk sulamadan başlayarak sulama nasıl yapılır. kaç günde bir sulanır. bölgemizde temmuz ağustos ve eylülde yağmur neredeyse hiç yağmıyor ve kumlu toprak çabuk kuruyor. ekim sonrası can suyu benzeri sulama yapılırmı çimlenmeye faydalı olması için. bilgilerinizi bekliyorum.

sweetnurse83 beğendi.

Düzenleyen sz2003 : 21-09-2012 saat 15:12
sz2003 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 12:27   #55
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sz2003 Mesajı Göster
Teşekkür ederim.
aslında öncelikle toprak analiz sonuçlarını almalıyım ama ilk soracağım şey şu. fıstığı nasıl ekmeliyim. fıstık elle ocak kazılarak (5-8cm) ya da pamuk mibzeri ile dikilebiliyormuş. iç anadolu bölgesinde pamuk mibzeri yok onu eledim. elle ekmeye gelince 16 dekarda yaklaşık olarak 70 e 20 sıra arası ve sıra üzeri için 150000 bitki ederki bu elle dikilemez gibi görünüyor. nasıl dikeceğimi bilmiyorum. ayrıca her ocağa sadece 1 tane fıstıkmı atılacak.
ve öğrenmek istediğim ikinci şey fıstıkta ilk sulamadan başlayarak sulama nasıl yapılır. kaç günde bir sulanır. bölgemizde temmuz ağustos ve eylülde yağmur neredeyse hiç yağmıyor ve kumlu toprak çabuk kuruyor. ekim sonrası can suyu benzeri sulama yapılırmı çimlenmeye faydalı olması için. bilgilerinizi bekliyorum.
Sn.sz.2003,

özel ileti ile de yazmışsınız, yukarıda cevap vermeye çalıştım...

16 dekara yerfıstığı ekiyorsanız bu elle ekmekle olmaz dediğiniz gibi. Tohum ekim makinaların biriyle olur. Büyük yerfıstığı tarımı yapanlardan bilgi alabilirsiniz. Bu konuda bilgim yok. Ben kendim tüketecek kadar ekiyorum.

Kumlu toprak yerfıstığı için ideal ama su isteği hakkında bir şey demek zor, bölgenizin yıllık yağış oranlarıyla ilgili araştırma yapıp sulama düzeni oluşturmak gerekiyor...

Yerfıstığı tavlı toprağa ekilir ve tohumdan yetişir; fideler/fidanlar dikimde can suyu ister.

Ağustos ve eylülde hiç yağmur yağmuyarsa veriniz kumlu ise 10 ya da 15 günde bir sulamanız gerekebilir...

Eski 23-03-2013, 02:40   #56
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Çiçeğini merak ettiğim için ve denemek maksatlı yer fıstığı ekmeyi düşünüyordum. Bu başlıkta resimlerine bakayım dedim ama göremedim, aratınca biraz hüsrana uğradım açıkçası. Çiçekleri çok küçükmüş, bahçelerde çıkan yoncaya da benziyor biraz. Belki gene de 1 tanecik denerim

Bir de şöyle birşey buldum:

http://waynesword.palomar.edu/ecoph8b.htm

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2015, 11:43   #57
Yeni Üye

edamehmetturan's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2015
bende cerezcıden bır mıktar aldım 20 adet vs gıbı ıkı gun ısladım hemen kenardan cımleme cıktı bırkac cm ektım hemmmen surgu verdı nasıl mutlu oldıum boyları yaklasık 20 oldu sanırsam heycanla beklıyorum olgunlasmalarını

edamehmetturan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 00:03   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Merhabalar bende birşey sormak istiyorum deneme amaçlı ve papağanlarım için yer fıstığı ekmek istiyorum ayçiçeği ektim onların arasına fıstık eksem olur mu biri yukarıya doğru büyür biri aşağıya doğru birbirlerini Nasıl etkilerler yardımcı olursanız sevinirim

Sent from my iPhone using Tapatalk

sweetnurse83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 22:56   #59
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Fıstığı her gün çerez olarak tüketiyorum bir de yetiştireyim dedim. Okudum da ne kadar değişik bir oluşumu varmış meğer bu fıstığın

Tohumu Sayın selim87'den edinince 20 Şubat'ta toprakla buluşturdum,

Name:  Adana Yer Fıstığı ( (Arachis hypogaea).jpg
Views: 10024
Size:  34.9 KB

Name:  Adana Yer Fıstığı ( (Arachis hypogaea) (2).jpg
Views: 10919
Size:  40.3 KB

Şimdiye kadarki gelişmeleri bu şekilde. Bundan sonraki gelişmelerini buradan paylaşmak umuduyla...

Paylaşımda bulunan Sayın selim87'ye tekrar teşekkür ederim

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 23:32   #60
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pembegül Mesajı Göster
Arkadaşlar tohum kabuktan çıkarılacakmı kabuklamı ekilecek acaba.
Tohumlar kabuktan çıkarılmalı. Fakat toprak kemirgenleri varsa bölgede ilaçlı ekim yapılmalı.

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
rhizobium, yağ bitkileri, yer fıstığı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024