agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2007, 13:19   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Patates Tarımı

PATATES TARIMI

ÖNEMİ
Patates insan beslenmesinde en az buğday ve pirinç kadar önemli yer tutan bir bitkidir. Yüksek karbonhidrat miktarı ile Avrupa ve Amerika’da birçok ulusun temel besin kaynağıdır. Ülkemizde de günümüzde cipslik ve sofralık tüketimi gün geçtikçe artmaktadır.

İklim ve toprak isteği:
Genellikle ılıman iklimlerde verim daha fazladır. Kumlu, kumlu-tınlı, süzek havadar topraklarda iyi gelişir. pH seviyesi yükseldikçe verim düşer en uygun pH 6,5-7,5 arasıdır.

Dikimi:
Toprak eğer sonbaharda sürülmemiş veya kış yağışları ile oturmuş ise derince işlenmeli patates yumrularının rahatça gelişebileceği bir toprak yapısı hazırlanmaya çalışılmalıdır.

Dikim için toprak sıcaklığı 8-10 dereceye ulaşmalıdır. Bu sıcaklık bölgemizde 15 Nisan-15 Mayıs tarihlerinde sağlanmaktadır.

Tohumluk yumrular orta boy (yaklaşık 50 gr.) olmalı ve yumrular kesilerek dikilmemelidir.Daha iri olan tohumlar hasta yumruların diğerlerine hastalık bulaştırmaması için çamaşır suyu ve su ile hazırlanan karışıma batırılmış bıçaklar ile kesilmelidir Dikim derinliği daha çok toprak nemi ve sıcaklığına bağlı olarak 2-5 cm olmalı. Dikilen yumrular en az 10-15 cm. toprak örtüsüyle örtülmelidir. Nemin yetersiz olduğu durumlarda derin, dikim yapılmalıdır. Sıra arası 70 cm. Sıra üzeri mesafeler ise tohumluk patates üretimi için 20-25 cm. yemeklik patates üretimi için 30-40 cm. olmalıdır. Dikim makineli olarak yapılır ise bakım işleri ve hasat da buna bağlı olarak daha düzenli yapılabilmektedir. Yumru iriliğine göre dekara 200-250 kg yumru hesap edilmelidir.

Dikimden önce patates yumruları mantari hastalıklara ve patates böceğine karşı ilaçlanmalıdır.

Gübreleme:
Patates bitkisi gübrelemeye çok iyi cevap veren besin maddesi eksikliğinde verimi çok düşen bir bitkidir. Patates bitkisinin yumrusu ve üst kısmı ile topraktan kaldırdığı en çok besin maddesi miktarı potasyumdur, ve bir ton yumru ile ve bu yumruyu meydana getiren toprak üstü kısmı ile 8 kg saf Potasyum kaldırılmaktadır. Azot ikinci sırayı alır ve 1 ton ürün oluşumu için 5,5 kg saf azota ihtiyaç vardır. Üçüncü sırada ise fosfor gelmektedir. 1ton patates yumrusunun meydana gelmesi için 1,5 kg Saf Fosfor gerekmektedir. Bu miktarların bilinmesi patates için gübreleme programı ve gübre tavsiyesinin yapılabilmesi için gereklidir. Yapılan toprak tahlili ile hangi gübreden ne kadar kullanılacağına karar verilmelidir.

Yabanı ot mücadelesi ve Boğaz doldurma :
Patates tarımında yabancı ot mücadelesi için kültürel ve kimyasal tedbirler birlikte uygulanmalıdır. Kimyasal yolla ekim öncesi, ekim sonrası çıkış öncesi ve çıkış sonrası ilaçlama imkanı vardır. Tarlamızdaki yabancı ot durumuna göre bunlardan biri tercih edilmelidir. Daha sonra bitkiler 15-20 cm olduğunda 1. çapa ve bitkiler 30-40 cm olduğunda boğaz doldurma yapılmalıdır. Boğaz doldurma sırasında üst gübrelemede yapılabilir.

Sulama:
Bölgemizde patates tarımı ekonomik olarak sulanarak yapılabilmektedir. Sulama yağmurlama **** damla sulama metodu ile yapılmalıdır. Patates bitkisi ürünü olan yumrularını toprak altında büyüttüğü için devamlı tavlı ve su stresi yaşamayan bir toprak yapısı istemektedir. Aksi halde verim düştüğü gibi yumrularda da şekil bozuklukları gözükebilmektedir.

Yumru oluşumundan sonraki, yani yumruların şişmeye başladığı devrede bitkinin çok miktarda suya ihtiyacı bulunmaktadır. Bu devreden itibaren 4-6 gün arayla su verilmesi gerekir. Hasattan 15-20 gün önce, yumruların olgunlaşması ve kabukların pişkinleşmesi için su kesilir. Sökümden 2 gün önce hasatta kolaylık sağlamak için su verilebilir.

Hasat:
Patates hasat zamanını, üretim amacı (tohumluk, yemeklik, turfanda vb.) belirler. Fakat genellikle bitkinin yaprak ve sapları kahverengileşip kuruduğu, yumruların ana bitkiden ayrıldığı ve yumru kabuğunun sertleşip pişkinleştiği zaman hasada girilir. Hasat pullukla elle veya söküm makinesiyle yapılabilir. Ancak en yaygın ve ekonomik yöntem, söküm makinesiyle hasat olmaktadır. Ürünler nemli ise toplanmadan önce bir süre kurutulur. İriliklerine göre boylanan yumrular uygun şartlarda depolanarak daha sonra pazara ulaştırılır.

Hastalık ve zararlıları:
Patates tarımında en önemli hastalık patates siğilidir ve mücadelesi için yapılabilecek tek şey sertifikalı hastalıksız tohumluk kullanmaktır. Patateste görülen mantari hastalıklar ve yaygın olarak bölgemizde görülen patates böceğine karşı kimyasal mücadele teknikleri hakkında bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

KAYNAK: Konya Tarım İl Müdürlüğü, Çiftçi Broşürü

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 15:27   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 5
4 ay önce aldığım ve dağ evinde unuttuğum patatesler yumuşamış ve tomurcuk vermişlerdi. Ben de onları küçük parçalara böldüm ve bahçede 2 metre karelik bir bölümü belleyip diktim. 1 karış arayla dikmiştim.

Bilmeyince böyle oluyor işte. nerden bilebilirdim boylarının 1 metreye ulaşabileceğini. Şu an iç içe kardeş kardeş büyüyorlar. Mart ortasıydı diktiğimde. toprak altında durum ne bilemiyorum. Bekleyip göreceğim.

Ama şurası kesin seneye en az 30 cm aralık vereceğim kesin. Belki daha fazla. Ne boylu bir bitkiymiş bu böyle. Çiçek te açtı üstelik. O çiçeklerden ne çıkacağını da merak ediyorum doğrusu

Mert IRMAK beğendi.
Tüysüz Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 18:17   #3
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Çiçek açtıysa hasat yakındır denektir, çiçek durmundaysa erkenci kışa dayanıksız hasat yapabilirsiniz, üst tarafta bitkiler sararmaya başladığında hasat ederseniz o zamanda kışa dayanıklı patatesler elde edersiniz.

junior beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 09:03   #4
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Peki, halk arasında patates böceği denilen böcekten nasıl kurtulacağız?
Köyde iken, patatesleri öbek öbek açılmış çukurlara gömerdik, çukurları en az 30 cm kazardık.
Patates böceğinde kurtulmak için, patates dalları çıktıkdan sonra, yaprakların üzerine, soba külü dökerdik. Zaten bu yüzden patates tarlasının rengi, tam anlamıyla kül rengine dönüşürdü. Ama o böcekler o kadar çabuk ve çok ürüyordu ki anlatamam. Babaannem, böceklerin yumurtalarını bıraktıkları yaprakları, dallarınadan koparır, sonrada onları yakardı. Sonra patatesler üç boya ayrılırdı, kızartmalık, yemeklik ve küle gömülecekler.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 11:14   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Çiçek açtıysa hasat yakındır denektir, çiçek durmundaysa erkenci kışa dayanıksız hasat yapabilirsiniz, üst tarafta bitkiler sararmaya başladığında hasat ederseniz o zamanda kışa dayanıklı patatesler elde edersiniz.
Teşekkürler Selahattin bey. yeni birşey daha öğrenmiş oldum.
Peki toplamadığımız taktirde kışın bu patatesler toprak altında çürür mü yoksa seneye kalıp çoğalmaya devam mı ederler ?

Tüysüz Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 11:31   #6
Ağaç Dostu

Deneyin görelim

Eski 18-07-2007, 11:47   #7
Ağaç Dostu

Sevgili Derya Özen, organik bir çözüm arıyorsanız patates tarlanızın etrafına kişniş ekin. Bu konuda kişniş başlığına bir açıklama yapmıştım...

culsuz gezgin beğendi.
Eski 18-07-2007, 11:59   #8
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Teşekkürler bir bakayım.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 19:32   #9
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Derya arkadaşım, patates böceği çok yaygındır ve bir defa tarlaya bulaştı zaman temizlenmesi çok zordur, bu konuda patates kanserinde de aynı sorun var. Bu durumda en doğru karar Solanacae familyasına dahil olmayan bir bitkiyle ekim nöbeti yapmaktır. En az 3 sene gibi bir süre patates dikimi gerçekleştirilmezse oran giderek azalır.

Salinta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2007, 23:48   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2007
böcegi bitirme yöntemi patatesi sulu ilacla ialaclamaktır.toz halınde satılan pek fazyda saglamaz .sizin yakınınızda eger patates eken varsa onunda ilaçlaması gerekir yoksa sizinkide işe yaramaz

ahmetkaan38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 09:32   #11
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Ayrıca zamanını da çok iyi ayarlamak gerekir...

Eski 21-10-2007, 23:46   #12
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 66
Birleşmiş Milletler, 2008'i Dünya Patates Yılı olarak ilan etti

İspanyolların Peru'da keşfederek Avrupa'ya getirdiği patates bugün tüm dünyada en temel gıdalardan biri. BM Gıda ve Tarım Organizasyonu'nun Genel Direktörü Jacques Diouf, patatesin, pirinç, buğday ve mısırın ardından dünyanın dördüncü büyük gıda kaynağı olduğunu açıkladı.

Diouf, her yıl dünyada 350 milyon ton patates üretildiğini, bu üretimin yüzde 52'sinin gelişmekte olan ülkelerde gerçekleştirildiğini söyledi. Diouf'un bildirdiği verilere göre yılda 6 milyar dolarlık patates ticareti yapılıyor.

Patatesin anavatanı Peru'da 600 bin aile geçimini patatesten sağlıyor, yılda 3.3 milyon ton patates üretiyor ve kişi başına yılda 150 kilo patates yiyor. Peru'da değişik renk ve şekillerde 1000 tür patates yetiştiriliyor.

Metin Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 10:30   #13
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Tarihteki önemli uygarlıklardan biri olan İNKA'ların Patates Ekimi

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2008, 09:53   #14
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
mantar ve patates böcegine karşı ilaclamayı nasıl yapmalıyım teşekkürler iyi calışmalarl

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2008, 23:49   #15
Yeni Üye

fadimeonur's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Patates böceği (leptinotarsa decemlineata) patatesin yeşil aksamını yemek süretiyle zarar veren bir böcektir. Patates tarımını geniş alanda ve sürekli yapıyorsanız benim size tavsiyem tohum ilaçlaması yapmanızdır. Ekim döneminde "imidacloprid" etkili maddeli ilaç ile tohumunuzu ilaçlarsınız. Bu ilaçlama ile nerdeyse iki aya yakın süre tarlanıza böcek gelmez. Eğer böcek populasyonu fazla değilse tohum ilaçlaması yapmak yerine böceklerin yaprakları yemeye başladığı dönemde farklı etkili maddeleri içeren insektisitler ile ilaçlama yapabilirsiniz. Ayrıca ekim yaptığınız alan küçükse elle toplamak süreti ile kimyasal kullanmadan da üretim yapma şansına sahipsiniz.

Aynı şekilde patatesde görülen mantari hastalıklara karşıda tohum ilaçlaması ve bunu takip eden sürede kullandığınız etken maddeye bağlı olarak değişen aralıklarda ilaçlamayı tekrarlamanız gerekir. Bulunduğunuz yerdeki bir zirai ilaç bayisinden istediğiniz ilaçları temin edebilirsiniz. Bayi de ki yetkili kişi de size nasıl kullanacağınızı tarif edecektir mutlaka.

Patatesler toprak altında bırakıldığın da önemli olan toprak sıcaklığıdır. Sıcaklık düştüğünde haliyle yumrularda bozulmalar başlayacaktır. Ayrıca çimlenme sıcaklığına gelmeden önce topraktan çıkarmayı ihmal etmeyin

Patates kanseri ki artık patates siğili olarak adlandırılan virüs kaynaklı bi hastalıkdır. Tarlaya bulaşması durumunda o tarlada uzunca bir süre tarım yapılmaması gerekir (yanlış hatırlamıyorsam 30-40 yıl kadar) Maalesef ülkemizde görülmeye başlandı ve bazı bölgeler de patates ekimi yasaklandı. (sadece patates ekimi yasaklandı diğer ürünlerin ekimine izin veriliyor) Patates tarımı yapıyorsanız lütfen aldığınız tohumluklara ve tarlanızda kullandığınız alet ekipmanların nerelerde kullanıldığına dikkat edin çünkü bu patates siğili bulaşık tohumlarla, bulaşık tarlada kullanılan alet ekipmanlarla taşınan toprakla bulaşmaktadır...

fadimeonur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 13:38   #16
Ağaçsever

yunusx's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Bizim köydede bolca patates ekiliyor patateslerimize köstebekler ve domuzlar zarar veriyor buna çare olarak köstebekler için tuzak kuruyoruz domuzlar için gürültü yapan bir aygıt bu genelde radyo oluyor sabaha kadar açık bırakılıyor

yunusx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 13:34   #17
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

çan yöntemi de denediniz mi?

Eski 16-06-2008, 11:40   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
2 yıldır aktif olarak 8-9 yıldır dolaylı olarak bu tarımla ilgileniyorum. Ancak bu söylediğiniz olayı ilk defa duydum. Kışlık patates için farklı türler(granola v.b.) vardır yazlık patates için farklı türler(agire v.b.) vardır. Ancak benim gördüğüm hiçbir patates dalları kurumadan ya da en azından sararıp solmadan hasat edilmez. Çiçek durumunda hasat derken şu an ekmiş olduğum granola cinsi patates çiçek açmak üzere en fazla 2 hafta içinde çiçek açacak(yani temmuz başı) oysa ben bu patatesi eylül ortasından önce hasat edemeyeceğim. Eğer çiçekte hasat edilen patates cinsi varsa muhakkak cinsini öğrenmek isterim. Saygılarımla...

Düzenleyen akgb : 30-06-2008 saat 22:32 Neden: Son kelime ekleme
akgb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 02:10   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
haklisiniz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akgb Mesajı Göster
2 yıldır aktif olarak 8-9 yıldır dolaylı olarak bu tarımla ilgileniyorum. Ancak bu söylediğiniz olayı ilk defa duydum. Kışlık patates için farklı türler(granola v.b.) vardır yazlık patates için farklı türler(agire v.b.) vardır. Ancak benim gördüğüm hiçbir patates dalları kurumadan ya da en azından sararıp solmadan hasat edilmez. Çiçek durumunda hasat derken şu an ekmiş olduğum granola cinsi patates çiçek açmak üzere en fazla 2 hafta içinde çiçek açacak(yani temmuz başı) oysa ben bu patatesi eylül ortasından önce hasat edemeyeceğim. Eğer çiçekte hasat edilen patates cinsi varsa muhakkak cinsini öğrenmek isterim. Saygılarımla...
Benimde bildigim: patates yaz tatilinin bitmesine bir iki hafta kala toplanir.Patatesin cicek actigi dönemde toplanmasi mümkün degildir.Cicek acma dönemi patetesin yer altinda minicik meyvelerini verdigini gösterir.Patatesin bol cicek acmasi ürünün bol olacagi anlamina gelir.Yaklasik 35 sene önce denenen amerikan patatesi bir kac hafta önce hasat edilmesine ragmen (her biri ikiyüz elli gram civarinda-yani ekonomik) hemen tüketilmesi gereken ve sadece kizartmalik olarak kullanilabilen bir tür oldugu icin ülkemizde ikinci yil ekimi yapilmamistir.

gökceada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 02:23   #20
Ağaç Dostu

cürürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tüysüz Kartal Mesajı Göster
Teşekkürler Selahattin bey. yeni birşey daha öğrenmiş oldum.
Peki toplamadığımız taktirde kışın bu patatesler toprak altında çürür mü yoksa seneye kalıp çoğalmaya devam mı ederler ?
Cürürler ,fakat yinede kisir bir sekilde patates cikar.Fakat yenmez.Ancak hayvan yemi olarak kullanilabinilir.Zaten patetesler sinif,sinif ayrilirlar.Yani manavdan **** pazardan aldigimiz patateslerle,patates karisimi ürünler ve sadece hayvanlara ayrilan ürünler ayri siniftan patatezlerdir.Sinif farki sadece sosyal toplumlarda degil,patatez örneginde oldugu gibi gida maddelerinde de vardir! Elbetteki sinifsiz bir toplum idealimiz buna ragmen gecerlidir.Zira insanligin ilk dönemlerinde sinif farki yoktu.Gidalarda uygulanan hormon gibi insanlar arasindada yaklasik yöntemler uygulanip farkliliklar yaratildi

Eski 22-07-2008, 21:35   #21
Ağaçsever

halilk's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2008
ilk patates dikimi

m
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökceada Mesajı Göster
Cürürler ,fakat yinede kisir bir sekilde patates cikar.Fakat yenmez.Ancak hayvan yemi olarak kullanilabinilir.Zaten patetesler sinif,sinif ayrilirlar.Yani manavdan **** pazardan aldigimiz patateslerle,patates karisimi ürünler ve sadece hayvanlara ayrilan ürünler ayri siniftan patatezlerdir.Sinif farki sadece sosyal toplumlarda degil,patatez örneginde oldugu gibi gida maddelerinde de vardir! Elbetteki sinifsiz bir toplum idealimiz buna ragmen gecerlidir.Zira insanligin ilk dönemlerinde sinif farki yoktu.Gidalarda uygulanan hormon gibi insanlar arasindada yaklasik yöntemler uygulanip farkliliklar yaratildi
selam doğa severler
400 m2 bir boş bahçem var.patates dikmeyi düşünüyorum çerkezköy (tekirdağ) tohumluk almak gerekiyormu yoksa pazardan alıp 4'e böl dik diyorlar hangisi garanti olur. kaç metre ara ve kaç cm dibe ekmeliyim mart ayı uygun yoksa toprağın sıcaklığım önemli ayrıca toprağın sürülmesi nasıl olacak
saygılar

halilk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 03:21   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilk Mesajı Göster
m

selam doğa severler
400 m2 bir boş bahçem var.patates dikmeyi düşünüyorum çerkezköy (tekirdağ) tohumluk almak gerekiyormu yoksa pazardan alıp 4'e böl dik diyorlar hangisi garanti olur. kaç metre ara ve kaç cm dibe ekmeliyim mart ayı uygun yoksa toprağın sıcaklığım önemli ayrıca toprağın sürülmesi nasıl olacak
saygılar
Sevgili dost,pazardan al dörde böl diye bir sey ben yasadigim köyde duymadim.Patatezler sinif,sinif tir dedik önceki yazilarimizda.Bu siniflarin biride tohumluk patates sinifidir.Tohumluk patatesi köylügen rahatca bulabilirsin,sayet bulamazsan pazardan mümkün mertebe kücük tohumluk olabilecek patates al.Ne zaman ekilir konusunu su an hatirlayamadim.Ama köylülere sor en iyi bilgiyi onlardan alirsin.Basari dileklerimle.
Önemli Not: Evde yenmesi gecikmis ,filiz vermeye baslamis patatesleri saksiya ekip patates almak mümkün.Ama ya lezzet!!! Kisaca patates isi ciddi bir istir.

Eski 28-09-2008, 16:44   #23
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Denemek icin Temmuz ayinda orta boy bir kovaya ektigim sadece bir patatesin kabuklarindan aldigim hasat. Cok lezzetliydiler... Tekrar ekecegim.

Eklenen Resimler

toruga beğendi.
ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 22:25   #24
Ağaç Dostu

Tebrikler dostum...

Eski 20-10-2008, 18:53   #25
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bu mevsim eksek olur mu acaba? Sulama problermi de olmaz.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 19:11   #26
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Patates Türkiye koşullarında doğal olarak yaşayabilecek bir bitki değil sanırım. Kışın donabilir.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 00:18   #27
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Lübnan'ın güneyinde bir çiftçi, tarlasında 11 kiloluk bir patates buldu

Çiftçi Halil Semhat (56), Sur bölgesinde bulduğu tek patatesin 11,3 kilo ağırlığında olduğunu belirterek, "Çocukluğumdan beri toprakla uğraşıyorum, ilk kez böyle bir şeye rastladım" dedi.

Hiçbir kimyasal madde kullanmadığını söyleyen Semhat, üç insan başı büyüklüğündeki patatesi taşımak için bir arkadaşından yardım istediğini anlattı.

Semhat, Guiness Rekorlar Kitabı'na girebilmek için başvuru yapma niyetinde olduğunu da ifade etti.

CNNTurk

Eklenen Resimler

Eski 07-12-2008, 10:18   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2008
geçen patates kabuklarını toprağa katmıştım 1 2 hafta sonra 15 cm lik uzamış halde buldum bunların patates olma işhtimali var mı?

semeni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 21:45   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Patates ekimi yapmak isteyen arkadaşlara naçizane tavsiyem eğer ticari bir düzeyde ekim yapmayı düşünüyorsanız, patates ekiminde en önemli faktör tohum faktörüdür.Tohum genç olmazsa ne kadar uğraşırsanız uğraşın verim minimum olacaktır.Emeğiniz boşuna gidecektir.Pazardan alıp ekme işi de sizin bahtınıza kalmış bir şeydir.
Kabuklarını soyup ekmede sadece kabuklardaki gözlerden biraz filiz çıkartır o kadar.Filizi besleyecek yumru olmadığı için de bir süre sonra kurur.Patates böceği ,filistre kurdu ve deveği kökünden koparan kurt zararlısına da en etkili çözüm Bayer firmasının ürünü olan ve sadece tohuma uygulanan kırmızı renkli böcek ilacıdır.Bu ilaç saydığım zararlılara karşı piyasadaki en etkili ilaçtır.Eğer patatesle ilgili sorularınız olursa onlara da cevap vermeye çalışacağım.

junior beğendi.
Çamlıbel14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 09:04   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2009
üstadlara ufak bir sorum olacak
bahçemde birkaç kök pazardan aldığım göz veren patateslerden hiç bölmeden ektim.
şimdi ise her patatesten 4-5 dal verdi ve dallar 1,5 m ye ulaştı bazı dallar artık taşıyamıyor ve yere yattı . benim gördüğüm patatesler kısa en boy bir gibi görünen bir boyuta sahip benimkiler neden böyle uzadı. acaba buda domates gibi suyu fazla verince boyamı gitti ?
saygılar

fuatsarikaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
tohum ilaçlama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024