agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-08-2007, 20:43   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Bu kertenkelenin türü nedir?

Bu kertenkelenin türü nedir acaba?

Düzenleyen arjinin : 08-07-2010 saat 21:49
arjinin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 22:05   #2
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Çok gördüğüm ama ismini bilmedigim bir tür. Recep yazıcı oğlu barajıyla mezarlık arasında güneşe bakan tarafta güneşleniyorlardı ama çok ürkekler bunu zor çektim.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 22:06   #3
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Bu arada burası baya ıssız kalmış. Sürüngen severler nerde?

Eski 12-11-2007, 22:27   #4
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2006
Galeri: 49
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arjinin Mesajı Göster
Bugün odamdaki perdeye tırmanmış bir kertenkele gördüm. Birkaç fotoğraf çektim, ama heyecandan hep makineyi titretmişim. Bu kertenkelenin türü nedir acaba?

http://arjinin.wordpress.com/2007/08...us-kertenkele/

Sanırım bir Gekko.

herbaryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 11:21   #5
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Alıntı:
Çok gördüğüm ama ismini bilmedigim bir tür. Recep yazıcı oğlu barajıyla mezarlık arasında güneşe bakan tarafta güneşleniyorlardı ama çok ürkekler bunu zor çektim.
Bilen yokmu

Eski 11-01-2008, 19:18   #6
herpetolog

montivipera's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arjinin Mesajı Göster
Bugün odamdaki perdeye tırmanmış bir kertenkele gördüm. Birkaç fotoğraf çektim, ama heyecandan hep makineyi titretmişim. Bu kertenkelenin türü nedir acaba?

http://arjinin.wordpress.com/2007/08...us-kertenkele/

Merhabalar,

Foruma yeni üye oldum. Fotoğraftaki tür Mediodactylus (Cyrtopodion) kotschyi (İnce Parmaklı Keler) dediğimiz türdür. "herbaryum" isimli arkadaşımızın da belirttiği gibi kendisi Gekkonidae ailesine dahildir. Türkiye'nin uygun biyotop bulduğu her yerinde yayılışı vardır. Evlerde de sık görülen bir kertenkeledir.

Forumda sürüngenler hakkında bilgim dahilinde paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım. Özellikle yılanlar hakkında bilgilere önümüzdeki günlerde aşağıda bağlantısını verdiğim sayfalardan ulaşabilirsiniz (Sayfalar şu anda yapım aşamasındadır).

http://www.nasitigci.com
http://zehirliyilanlar.blogspot.com

Sevgi ve saygılarımla...

mrduran beğendi.
montivipera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 19:27   #7
herpetolog

montivipera's Avatar

Laudakia

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi Mesajı Göster
Merhaba,

Resimdeki tür Laudakia stellio (Dikenli Keler) dediğimiz türdür. Genel olarak Türkiye'nin Batı, Orta, Güney ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde yayılışı vardır. Sizin de gözlemlediğiniz gibi bir kayanın üstünde güneşlenme hareketleri tipiktir. Aslında onlar bu şekilde güneşlenirken eğer kendinizi farkettirmezseniz fotoğraflarını çok rahat çekebilirsiniz.

Sağlıcakla

Naşit İĞCİ

Eski 05-02-2008, 18:41   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2007
geckoya benziyo ama kuyruğu farklı sanırım

grosea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 16:25   #9
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bugün sabahtan hava çok güneşli ve sıcaktı, kertenkeleler güneşleniyorlardı. İki tanesinin fotoğrafını çekebildim. Otların arasındakinin kuyruğu kopmuş sanırım.
Name:  IMG_1291.JPG
Views: 11495
Size:  66.2 KB

Name:  IMG_1302.JPG
Views: 10592
Size:  64.3 KB
Sn. Montivipera, üstteki canlı yeşil renkte olanla, alttaki toprak tonunda olanın türü aynı mıdır? Geçen yıl, düz fosforlu yeşil renkte oldukça büyük boy kertenkele, sebze bahçesinde yuvalanmıştı.

sarin ve mrduran beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 16:29   #10
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Burdaki kertenkeleler oldukça uysallaşmış. Geçen yaz yanlışlıkla iki kere eve girmişlerdi.
Onları dışarı çıkarmamızı gözlerimizin içine bakarak anlatmışlardı. Elimize aldığımızda öylece beklemişlerdi. İnşallah bu yaz içeri girmezler çünkü artık evde kedimiz var ve hareket eden hiç bir şeye tahammülü yok. Sinekleri bile yakalayıp hallediyor

Eski 04-05-2008, 23:18   #11
herpetolog

montivipera's Avatar

Kertenkeleler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sn. Montivipera, üstteki canlı yeşil renkte olanla, alttaki toprak tonunda olanın türü aynı mıdır? Geçen yıl, düz fosforlu yeşil renkte oldukça büyük boy kertenkele, sebze bahçesinde yuvalanmıştı.
Merhabalar,
Her ne kadar Lacertid'lere fazla hakim olmasam da, ilk fotoğraftaki kertenkeleyi (yeşil üstüne siyah lekeli olan) Podarcis taurica (Trakya Kertenkelesi)'ya benzettim.
Diğer fotoğraf pek net olmadığından bir şey söyleyemeyeceğim (Podarcis muralis [Duvar Kertenkelesi] olabilir ???), ancak aynı tür olduğunu zannetmiyorum.

Sebze bahçenizde yuvalanan kertenkele için bir şey söyleyemeyeceğim İri, yeşil diyorsanız ve İstanbul'da olduğunuzu düşünürsek Lacerta viridis ya da Lacerta trilineata olabilir.

Selamlar
Naşit

mrduran beğendi.

Düzenleyen montivipera : 04-05-2008 saat 23:32 Neden: düzeltme
Eski 09-05-2008, 11:46   #12
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Duvar Kertenkelesi olabilir dediğiniz kertenkelenin daha net fotoğraflarını çektim.
Beni görünce önce duvardaki saksının içine girdi, sonra fazla kalmaya dayanamayıp geri çıktı ve güzelce poz verdi. Dediğim gibi bizim bahçedeki kertenkeleler biraz evcilleşmişler, korkmuyorlar. http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=17072&c=508
Name:  IMG_1528.JPG
Views: 11187
Size:  59.7 KB

Name:  IMG_1533.JPG
Views: 8473
Size:  55.7 KB

Bu arada kertenkeleler neyle beslenirler? Böcek, karınca??

mrduran beğendi.

Düzenleyen limon : 09-05-2008 saat 13:35
Eski 09-05-2008, 11:59   #13
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Aynısı iki gündür benim bahçemde misafir!
Ben su içmeye geldiğini düşünüyorum,familyası hakkında benim de hiçbir fikrim yok.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2008, 04:29   #14
Yeni Üye

Arkeologs's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2008
Arkadaşlar selam o türlerin ne olduğunu bilmiyorum ama sürüngen severler nerede dediğiniz için geldim bende bir iguana besliyorum şuan 1,20cm civarında 6 kaplumbağa besliyorum en büyüğü 25cm en küçüğü 14 cm civarında kendi evime çıktığımda da bir milksnake almayı düşünüyorum hepinizi burda görmek çok güzel, buda iguanamın resimleri

http://img89.imageshack.us/img89/462...raf0218ys1.jpg
http://img61.imageshack.us/img61/556...raf0221ob6.jpg
http://img89.imageshack.us/img89/729...raf0226tm4.jpg
http://img89.imageshack.us/img89/304...raf0233br3.jpg
http://img49.imageshack.us/img49/139...raf0235ze1.jpg

Arkeologs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 23:36   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Bizim sitenin sakinlerinden bu kertenkelenin türü nedir acaba?

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2008, 00:51   #16
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Türünü bilmiyorum ama, rengi çok hoş ve çok ilginç. Maşallah çokda asil durmuş, sanki poz veriyor ufaklık...

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2008, 19:21   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Sevgili Mahmut Leventoğlu, sevimli kertenkeleniz büyük ihtimalle yeşil kertenkele ( Lacerta viridis ) denilen tür.

omereser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 19:36   #18
herpetolog

montivipera's Avatar

Yeşil kertenkele

Evet, Lacerta viridis olabilir. Ancak L. trilineata dediğimiz türe de benziyor. Bu fotoğraftan kesin bir şey söylemek güç. Ama kesin olarak şunu söyleyebilirim ki zararsızdır

Naşit

mrduran beğendi.
Eski 23-06-2008, 11:41   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Teşekkürler dostlar.İyiki varsınız

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 22:29   #20
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Kertenkele

Kertiş, elöpen gibi adlarla anılan küçük boz veya bazan renkli olan küçük bacaklı sürüngelerden kertenkelelerin bazan irileri de var. Bahçede kenarda duran asmolenlerin sıcak günel ısı ile ısındığı bir zamanda dev kertenkele (yöre adı:karakafir) Daha iyi görüntülerini yakalarsam eklerim.

Name:  100_1172.jpg
Views: 7697
Size:  35.4 KB
Name:  100_1173.jpg
Views: 7832
Size:  51.4 KB

mrduran beğendi.
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 00:10   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2008
baba evimin dış cephesi sarmaşıklıydı.
onun için kertenkelelerin geldiği söylenirdi.
bir akşam odamda rast geldim bende bir panik bir korku anlatamam.
sabaha kadar ne ben uyudum ne annemi uyuttum bütün odayı alt üst etmiştik.
gerçekten ödüm kopuyor kertenkelelerden...

sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 10:25   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın sukunet,

Büyük ihtimal o bahsettiğiniz hayvan süleymancık ( köy göçüren ). Yazın sıcakta çok olur. Yazlıkta her akşam veranda duvarlarında onu görüyoruz. Geceleri de onları koşturan sansarlar damları altüst ediyor bizim sitede. Zararsız bir hayvan ama evdekilerde içeri girecek diye hep endişe içindeler.

Hoşçakalın.

hosseda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 12:04   #23
m.a
Ağaçsever

m.a's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Arkadaşlar dün gece uyandım ve bir de baktım kertenkele halının üstünde. Ben eşimi uyandırana kadar kayboldu. Şimdi nerede bilmiyorum. Acaba zarar verir mi? Karanlıkta nasıl bişeydi göremedim de. Çok tedirginim.

m.a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 19:08   #24
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.a Mesajı Göster
Arkadaşlar dün gece uyandım ve bir de baktım kertenkele halının üstünde. Ben eşimi uyandırana kadar kayboldu. Şimdi nerede bilmiyorum. Acaba zarar verir mi? Karanlıkta nasıl bişeydi göremedim de. Çok tedirginim.
İnsandan kaçar zaten yaklaşmaz. Hiçbirşey yapmaz, birşeyinizi yemez ama bazı kişiler tiksiniyorlar. Küçükken kuyruklarına basmaya çalışırdık.

Düzenleyen Samsunlu55 : 28-09-2009 saat 19:44
Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 00:01   #25
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
doğa ile iç içe olduğumdan nasıl oldu ise aracımla kırmızı ışıkta durduğum sırada inanın film gibi ama.?
dikiz aynasının hemen solundaki güneşlikten sarkan bir kuyruğu gördüğümde ilk anda tedirgin oldum hemde yoğun trafikte. şaşkınlığım geçtiğinde ya arabanın içine kaçarsa bulabilirsen bul dedim içimden.
kuyruğundan tuttuğum anda elime sıkıştırdım ilk kırmızı ışıkta bırakırım diye düşünmüştüm aslında hata ettim yaşam alanına yakın yere bırakmalıydım.
şehir trafiğine bıraktığımda kaçarken ayakları kulağına değıyordu.zavallının
neden anlattım ? sürüngenler arasında en zararsız hayvanlardan birtanesi olduğu için.

mrduran beğendi.
gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 12:54   #26
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Arkadaşlar 4-5 senedir belkide daha fazla artık unuttuk. Evde bir kertenkele ailesi ile beraber yaşıyoruz. Hayvan her yıl 2-3 yavru yapıp ev içinde büyütüyor.Bu yıl iki kez yavruladı zaten. Artık son nesil yavrular ortalıkta fazla gezinmeye başladı. Öncekiler terbiyeli idi tavandan aşağıya pek inmiyorlardı, bunlar bakmışsın pat diye atlıyor. Ne yaptıysam kurtulamıyorum bunlardan. İlaç filan var mı kurtulmak için bir çare arıyorum? Yaz başı yazlığa gidince herkes tavana göz atıp kaç tane oldular diye saymaktan bıktı. Geceleri viyk viyk diye seslerini duymaktan içime fenalık geldi. Birde konuşmaları kusur kalmıştı zaten yakında bana cevap verecekler ya da anne diye seslenecekler diye tırsmaya başladım.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 00:05   #27
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BenBen1967 Mesajı Göster
Öncekiler terbiyeli idi tavandan aşağıya pek inmiyorlardı, bunlar bakmışsın pat diye atlıyor.
Bende bilirim o durumu bir keresinde sofradayken sofranın ortasındaki salatanın içine düşmüştü, pat diye düşüncede insan boş bulunuyor

mrduran beğendi.
Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 17:02   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sayın sukunet,

Büyük ihtimal o bahsettiğiniz hayvan süleymancık ( köy göçüren ). Yazın sıcakta çok olur. Yazlıkta her akşam veranda duvarlarında onu görüyoruz. Geceleri de onları koşturan sansarlar damları altüst ediyor bizim sitede. Zararsız bir hayvan ama evdekilerde içeri girecek diye hep endişe içindeler.

Hoşçakalın.
Eğer ki yöresel isimlerini verdiğiniz ilk mesajdaki beyaz/şeffaf olan kerktenkele ise bir yöresel ismini de ben vereyim =] Mersin'de "mundarenik" diyorlar buna. Sanıyorum renginden ve küçüklüğünden kaynaklı böyle bir isim verilmiş. yani yeşil olmadığı için mundar, küçük olduğu için de enik denilmiş...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi Mesajı Göster
Buna da yine Mersin yöresinde "koçmar" denir. Montivipera'nın da dediği gibi sıklıkla bir kayanın üzerinde güneşlenirken görülür. Başı diğer kertenkelelere oranla vücuduna göre büyüktür ve söbü değildir. Başını kaldırarak, hareketsiz durduklarından (malesef) köylerde çocukken kuşlastiğimizin hedefi olmaktan kaçamamışlardı... Çocukluk işte...

mrduran beğendi.
Buladan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 21:46   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi montivipera Mesajı Göster
Merhabalar,

Foruma yeni üye oldum. Fotoğraftaki tür Mediodactylus (Cyrtopodion) kotschyi (İnce Parmaklı Keler) dediğimiz türdür. "herbaryum" isimli arkadaşımızın da belirttiği gibi kendisi Gekkonidae ailesine dahildir. Türkiye'nin uygun biyotop bulduğu her yerinde yayılışı vardır. Evlerde de sık görülen bir kertenkeledir.

Forumda sürüngenler hakkında bilgim dahilinde paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım. Özellikle yılanlar hakkında bilgilere önümüzdeki günlerde aşağıda bağlantısını verdiğim sayfalardan ulaşabilirsiniz (Sayfalar şu anda yapım aşamasındadır).

http://www.nasitigci.com
http://zehirliyilanlar.blogspot.com

Sevgi ve saygılarımla...
ben evimde bu tür bir ketenkele buldum beslemeye karar verdim daha yavru ona nasıl bakabilirim hişbir fikrim yok yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden çok teşekkür ederim...

Kertenkelecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 16:09   #30
Ağaç Dostu

edis2209's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Galeri: 13
Yer : Nif dağı etekleri
Kozludere, Kemalpaşa, İzmir
Oldukça ürkek, oldukça seri olan ve bizi gördüğünde kızıl çam zirvelerine kadar süratle tırmanan bu Kertenkele türü nedir acaba..? Saygılarımla,

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
edis2209 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024