agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni123Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2007, 11:46   #31
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi afacanelf Mesajı Göster
elimde birkaç tane Trabzonhurması çekirdeği var ve yetiştirmek istiyorum. acaba tohumların uygun ekim zamanı nedir? ve de tohumları sağlıklı saklama koşulları nelerdir? bu konuda yardım istiyorum. şimdiden teşekkürler.
Kuruttuğunuz tohumları gazete parçasına sarıp; buzdolabı kapağının müsait bir bölmesinde saklayabilirsiniz. Ekim için 15 Nisanı beklemelisiniz.

Piyasada fidancılarda trabzon hurması veya cennet elması adıyla aşılı çeşitleri satılıyor ; fiyatı da çok uygun ( 5 YTL civarı)

Bu meyevenin aşılaması teknik bilgi istiyor; mesela ben , elma, armut , erik gibi ağaçların aşılamasını çok kolay tutturduğum halde, t. hurmasının aşısını tutturmayı başaramadım.

Kırmızı çeşidinin olduğunu biliyor muydunuz? Diospyros lycioides ( http://images.google.com.tr/imgres?i...%3Dtr%26sa%3DG )

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 17:55   #32
demeter

afacanelf's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2007
bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim mahon67. kırmızıları da çok güzel görünüyor. ben yeşil ve turuncu tonlarında olanları biliyodum sadece

afacanelf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 18:33   #33
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Yemesini çok severim. Bahçemde de 3 ağaç var. Şimdi tam zamanı. Fakat ben de ilk defa kırmızısını sizden duydum, ve resmini gördüm. Acilen elde etmek isterim. Nereden bulabilirim bir fikriniz var mı?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2007, 02:58   #34
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Growing Diospyros lyciodes

Diospyros grow very well in a well-drained soil in full sun. Propagate from seeds soaked in hot water overnight, as cuttings are very difficult to root. Young plants grow very fast. For best result in your own garden add lots of compost, mulch and feed with slow-release 3:1:5 fertilizer and water regularly.

Yukarıda hurma çekirdeginin, kaynar suya atılarak gece boyunca bekletilip ekilmesi gerektigini yazıyor. Çeliklemenin çok zor oldugunuda eklemiş.
SAygılar

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2007, 06:06   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
"hot water" ifadesinin karşılığı kaynar su mu? Fasulyeyi bile bir gece kaynatmıyoruz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 19:43   #36
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
"hot water" ifadesinin karşılığı kaynar su mu? Fasulyeyi bile bir gece kaynatmıyoruz.
Sayın todor sizin ingilizceniz eh eh eh benden iyi.
Tohumları beraberinde fasulye gibi kaynat demedimki.
Hot water ifadesi sıcak su, kaynamış su anlamına geliyor. MeyveliTepe olayı anlamış, suyu kaynatıp bir kaba koy tohumları içine at sabaha kadar sogumaya bırak, amaç tohumun üstündeki sert kabugu yumusatmak.
Benim anladıgım bu.
SAYGILAR

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2008, 00:14   #37
Ağaçsever

yılmaztaşova's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Şuan bu sene yediğimiz trabzon hurması (Diospyros kaki) çekirdeklerini attırmadım,yaklaşık 150-200 kadar.ekmeyi planlıyorum bakalım ne sonuç alacağız?Meyve ağaçlarını tohumdan yetiştirmenin zahmetli olduğunu biliyorum.Fidanları istenilen türlerle aşılamadan verim alınması zor.Tohumlar genetikaçılım gösterebiliyor.fakat yine de deneyeceğim.Biraz da Bonsai çalışması yapmayı planlıyorum.İsteyen olursa tohum gönderebilirim.

yılmaztaşova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2008, 22:26   #38
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Hurma için

Merhaba,
ben Kocaeli karamürsel ilçesinde bir arazi satın aldım, yıllardır hayalini kurduğum hedefe doğru ilk adım olarak. Bu arazi 5 dönüm ve içerisinde yaklaşık 150 adet 2 yaşında trabzon hurması fidesi mevcut.Arsa sahibi geçen hafta kök ilacı atacağını söyledi.Arsanın üzerinde sanırım bir süredir sürülmediğinden dolayı fazlasıyla dikenli dikensiz ismini bilmediğim yabancı otlar belirmiş. Bu işleri bilmeyen bir bankacı olarak, Bu günden itibaren bir sezon bir yıl veya hasata kadar neleri ne sıklıkla yapmam gerekir? ne gibi malzemlere ihtiyaç duyacağım? ve sizin tecrübeleriniz ve tavsiyleriniz ile yardımcı olusanız çok sevinirim. Ekte bir kaç foto koymaya çalışacağım.
Herkese Saygılar

Eklenen Resimler

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 09:34   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2008
hurma aşışı

yabani hurma fidelesi aşılama bilgisi rica ediyorum,saygılar

kgelincik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 07:14   #40
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgelincik Mesajı Göster
yabani hurma fidelesi aşılama bilgisi rica ediyorum,saygılar
Trabzon Hurması aşılamada %98 aşı tutma oranı ile Durgun yama göz aşısını kullanmalısın.Bu aşılama eylül ayında uygulanmalıdır.Gerek anaç gerekse damızlık olarak kulanılacak bitkinin aşıdan bir hafta öncesinden başlanarak hergün sulanması önemlidir.Amaç, gözün odunsu kısmından ayrılmabilir duruma gelmesini sağlamaktır.
Durgun yama göz aşısıyla,
hastalıklı gözlerden fidan üretiminin önüne geçilmesi sağlanmış olunacaktır.Yine bu aşının kulanılmış olmasıyla rüzgar gibi çevre faktörlerinden oluşabilecek aşı yerinde kırılma olayının da önüne geçilebilecektir.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 17:40   #41
Ağaçsever

ağaçsever2's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Arkadaşlar okurken ağzım sulandı valla. Olsada yesekbu meyve iç anadoluda yetişir mi? heralde tabi bildiğim kadarıyla sıcak iklim meyvesi ama bizim oralarda büyür mü ? bi ekeyim diyorum bahçeye

ağaçsever2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 18:45   #42
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A.ŞAHİN Mesajı Göster
Peki aşılanmazsa hiç mı meyve vermez yoksa meyvelerı mı kalıtelı olmaz. .
Ben çekirdekten yetiştirdim, meyve veriyor, fakat henüz küçük olduğundan mı yoksa asıl anacın özelliklerini alamadığından mı bilmem, küçük ve alttan üstten basık, dilimli görünüşte meyve veriyor.
Bakalım bu sene nasıl olacak?

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 19:20   #43
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ağaçsever2 Mesajı Göster
Arkadaşlar okurken ağzım sulandı valla. Olsada yesekbu meyve iç anadoluda yetişir mi? heralde tabi bildiğim kadarıyla sıcak iklim meyvesi ama bizim oralarda büyür mü ? bi ekeyim diyorum bahçeye
merhaba ağaçsever2,
Trabzon hurması İç ve Doğu anadolu gibi kışları çok soğuk olan karasal iklimlerde yetişmez.Ilıman iklime sahip bölgelerimizde yetiştirilebilir. Kıyı şeridindeki illerden birine taşınmanız gerekecek malesef.

Eski 14-04-2008, 17:30   #44
Ağaçsever

ağaçsever2's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2008
Öyleyse pazardan almak la yetineceğim. ziyanı yok

ağaçsever2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 17:39   #45
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Mrhaba uzun zamandır giremedim bu mesaja ne yazıkki, sorup çekip gitmiş gibi oldum özür dilerim sizlerden. Hurmalarım henüz 1,5 senelik aşılı fidanlar siteye uğramadığım gibi hastalık nedenleriyle arsaya da uğrayamadım dün 1-2 saatliğine de olsa gittim yapraları yeşermiş fidan oldukları ortaya çıkmış ancak arsada baya bir ot bürümüş, köydeki Saim Amca(köylünün sen ona güven merak etme dediği amca) toprak tava gelsin süreriz bir de çapa süreriz olur biter çok istersen temizlemek için tırmık çektiririz dedi, ben de olabilir dedim !!! ?? budamaya gerek yok demişti ancak bana sanki fazla dalları var gibi geldi gerçi artık geç kaldım değilmi?
Bir de bu aşamada ne gübre vermeliyim, hümik asit faydali olur dediler ama bilmiyorum.

Sevgiler.

Eski 14-04-2008, 17:40   #46
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Bu arada hurmalarım büyünce hepinizi beklerim bol bol yeriz.

Eski 01-05-2008, 00:00   #47
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
trabzon hurması

arkadaşlar hepinize merhabalar
TRABZON hurmasının aşılanması. aşı yapılacak yer toprak seviyesinden 10 cm üstünden kesilir ve hassas şekilde kalem yerleştirilir ve kalınca bir iple sıkı bağlanır aşı bandı ,macun gibi şeyler bağlamayın (bu aşıda olmaz) ve aşı yerini kubbemsi şekilde toprak ile kapatılır ve aşı yeri 1 m karelik naylon ile örtülür aşı yeri ıslanmasın diye aşı tuttuktan sonra tahminen 3 ay sonra aşı yerinin toprağı açılır ve öylece bırakılır işlem böylece tamamlanır

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 23:15   #48
Ağaçsever

ergunka's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2008
merhabalar bahçemde 10 - 12 yaşlarında trabzon hurması var merak ettiğim konu suan ağacımın altında büyümekte olan ve kendi tohumndan cıkmış trabzon hurması fidanları var bu fidanların tekrar aşılanmaya ihtiyacı var mı yani yabanimidir ? 2.cisi çelikle trabzon hurması üretilebilir mi ?

ergunka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 23:19   #49
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

göz aşısı

göz aşısının en ideal zamanı 5-10 temmuz akşam üstüne yakın bir zamanda amaç güneşin yapılacak aşıyı hemen yakmaması içindir aşı yapıldıktan sonra aşının üzerine şemsiye şeklinde bir kaç günlüğüne bir ağaç yaprağı,bir kağıt konulabilir temmuzdan sonra yapılacak aşı artık tutmaz ağacın artık duraklama zamanıdır

Eski 01-05-2008, 23:32   #50
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

aşılar

meyvelerin kök kısmından çıkan fideler kesinlikle yabanidir trabzon hurması kalem ve göz aşısı şeklinde yapılır 49. mesaj kalem aşısıdır 51 nolu mesaj göz(YAPRAK) aşısıdır

Eski 01-05-2008, 23:36   #51
Ağaçsever

ergunka's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 Mesajı Göster
meyvelerin kök kısmından çıkan fideler kesinlikle yabanidir trabzon hurması kalem ve göz aşısı şeklinde yapılır 49. mesaj kalem aşısıdır 51 nolu mesaj göz(YAPRAK) aşısıdır
iyi aksamlar gurbik67 ; çıkan fidanlar kök kısmından diil yere düşen meyvelerin tohumlarından cıkıyorlar özellikle dikkat ettim. cıkan fidanlar tohumdan cıktıkları için tekrar aşıya gerek kalmayacagını söyldiler bana ama tereddütte kaldım sizin öneriniz nedir ?bir fikriniz var mı?

(Bu arada size dün özel mesaj atmıştım tohumlar konusunda okumadınız sanırım )

Düzenleyen ergunka : 01-05-2008 saat 23:37 Neden: ekleme
Eski 01-05-2008, 23:42   #52
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

asla

sayın ergunka
sebze tohumları hariç yenilebilir meyve tohumları dikildiğinde kesinlikle yabanidir aslı gibi olmaz gereksiz yere büyütmeyin aşı zamanı belli istediğiniz ne olursa temine çalışırım

Eski 01-05-2008, 23:46   #53
Ağaçsever

ergunka's Avatar

Alıntı:
sayın ergunka
sebze tohumları hariç yenilebilir meyve tohumları dikildiğinde kesinlikle yabanidir aslı gibi olmaz gereksiz yere büyütmeyin aşı zamanı belli istediğiniz ne olursa temine çalışırım
Anladım yardımınız için teşekkür ederim

Eski 11-11-2008, 22:03   #54
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Ilk trabzon hurması hasatı

Trabzon Hurması fidanlarım iki yaşında oldular, bu bahçeyi alalı henüz 7 ay oldu ama ben ilk hasatımı yaptım. Muhteşem bir duyguymuş, çok keyif aldım. Somut olarak bir madde üretebilmek insana farklı bir his veriyormuş.Bunu ve fotograflarımı sizlerle paylaşmak istedim.Bu sene köydeki komşularımızın tavsiyelerine uyup, çiçeklenme sonrası ağaçların neredeyse hepsinden meyveleri koparıp atmıştım, gövdeleri gelişsin diye, birkaç ağacı da heves için bırakmıştım iyiki bırakmışım.işte onlar

Eklenen Resimler

abk, cemodabaşı ve Muda beğendi.
Eski 11-11-2008, 22:08   #55
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Birkaç foto daha..Seneye herkesi bekliyorum Hurma yemeye

Eklenen Resimler

abk, orion1988, attar ve 2 kişi beğendi.
Eski 11-11-2008, 22:26   #56
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Hurmalarınız harika görünüyor, aman nazar değmesin. Benim kışın tükettiğim hurmaları karşılamak için sanırım böyle bir hurmalığa ihtiyacım var.(E 10-15 ağacın meyvası benim işimi görür, hergün 3 tane tükettiğimi düşünürsek
Şaka bir yana gerçekten insanın kendi yetiştirdiği ürünleri yemesi inanılmaz bir mutluluk. Bende Ankara koşullarında binbir zorlukla, hastalanmasın diye gözüne bakarak büyüttüğüm narenciyelerin meyvalarını gördüğümde, abartmıyorum okuldan mezun olduğum zaman ki kadar mutlu olmuş ve heyecanlanmıştım.
Ne mutlu size. Güle güle büyütün, keyfini çıkararak toplayın işallah

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 22:34   #57
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Galeri: 4
Ne mutlu size nefis fotograflar.
İki yaşında ki fidan için büyük iş becermişler. Kutlarım sizi ve minik fidanlarınızı
Merak ettim bahçeyi aldığınızda fidanlar varmıydı yoksa siz mi diktiniz

Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 22:52   #58
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Sn. Bilce ve Sn. Mermaid çok teşekkür ederim, umarım sizlerin ürünleri daha da güzel olurlar.
Ben bahçeyi aldığımda fidanlar dikilmişlerdi, bu nedenle fidanların cinsini bilmiyorum. Arsayı aldığımda aşağıdaki fotograftaki haldeydiler.

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2008, 09:58   #59
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Alıntı:
göz aşısının en ideal zamanı 5-10 temmuz akşam üstüne yakın bir zamanda amaç güneşin yapılacak aşıyı hemen yakmaması içindir aşı yapıldıktan sonra aşının üzerine şemsiye şeklinde bir kaç günlüğüne bir ağaç yaprağı,bir kağıt konulabilir temmuzdan sonra yapılacak aşı artık tutmaz ağacın artık duraklama zamanıdır
Sayın Gurbik67 ,
Uzun zaman olmasına rağmen bu mesajınızı yeni gördüm ve hemen daha önce trabzon hurması ile ilgili yazdığım mesajı hatırlatma ihtiyacı hissettim.Bilgilerinizde eksiklik vardı çünkü.
Şöyleki:
Fidanlığı olan bir büyüğümün yanında bir kaç gün Trabzon hurmasını aşılama hususunda deneyim edindim.Edindiğim bilgilere göre,sizin belirttiğiniz tarihte (5-10 temmuz) yapılan aşılamada göz sürgün vereceğinden (kış sartlarından etkilenebileceğinden dolayı) bitki daha kuvvetsiz oluyormuş, eylül ayı içinde yapılacak durgun göz aşısına göre. Narin bir yapıya sahip olan Trabzon hurmasının diğer aşılama yöntemlerine göre durgun gözaşısıyla dış etkenlere(rüzgar gibi) dayanımı artıyormuş.

Temmuzdan sonra yapılan göz aşısı tutar, aşı gözleri baharda sürmeye başlar.
Bir de aşınının tutup tutmadığı aşılama işleminden 15 gün sonra kontrol edilir.

Eski 20-11-2008, 22:49   #60
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Ilk hurmalarımda kararma küflenme

Merhaba,

İlk hasadımı yaptığım Trabzon Hurmalarını, pimapen ile kapattiğimiz arka balkonumuzda aralarına bir limon ve bir elma koyarak olgunlaşmaya bırakmıştım.
Ancak topladığımda çok sağlıklı olan hurmalar alt orta taraflarından kararmaya ve çatlayıp küflenmeye başladılar.Bunun nedeni sizce ne olabilir. Balkonda çamaşır asma ipleri var bunların neme etkisi olabilirmi.Fotografları ekliyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

attar beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024