agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni123Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-07-2020, 19:09   #301
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bilgiler için teşekkürler. Tabii ki bu maliyetler ilk fidanlar içinse sorun yok. Ama son kullanıcıya; 200 TL ye size mal olan bir ürünü kaça satacak siniz?
Şahsen bana çok pahalı gelecektir. Lakin urettikten sonra fiyatlar aşağı çekilirse mantıklı olacaktır.

Benim virginiana fidanlarim büyümeye başladılar. Bu anaçlara klasik türler olan tüyü, brillant gibi çeşitler asilanirsa acaba sonuç ne olur veya uygun olur mu?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2020, 21:21   #302
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2016
Satip satmayacagimiz belli degil ama genelde getirdigimiz fidanlarin yarisini kendimiz yarisini da satisa koyuyoruz. Kendimiz daha sonra uretebilirsek daha uygun fiyata satiyoruz. Bazen de bizden alip uretip ucuza satanlar oluyor. Her bitki ile ugrasabilmek cok zor.

Asi yapilir ama bir getirisi olmaz. Sogukla karsilastiginda asinin ustu ölür alti kalir. Altlik 60 kromozomlu soguga dayanmayan virginiana ise o da ölür.

Chuchupaka hurma:

Nikita’s gift ve rosseyanka dan daha soguga dayanikli (-30) ve meyve iriligi ikisinin arasinda 100-110 gram.

Eklenen Resimler

junior, Muda, Füreya ve 2 kişi beğendi.
esflora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2020, 04:13   #303
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

İnşallah sizleri ve bizleri üzmeyecek bir fiyat olur da bir kaç değişik çeşit almak imkanımız olur.

Halen bir kaç kuruyan honeyberry fidanı mı da tamamlanan gerekirken birlikte alırız İnşallah...

Her gün yeni bir çeşit ismi duyuyoruz bakalım nerede bitecek..

aydemiraydın beğendi.
Eski 07-07-2020, 11:33   #304
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Eğer satmaya karar verirsek ön siparişli olarak maliyete %15 ekleyerek, normal satışta da %50 ekleyerek yapıyoruz. Ve bu tür özel durumlarda genelde her müşteriye 1 adet şeklinde satıyoruz. Çünkü Türkiye'nin öbür ucundan gelip maliyetin 2 katını ödeyip hepsini kapatmak isteyenler oluyor.

Yeni çeşitlerin bitmesi hayatın ruhuna aykırı. Yaklaşık 100 yıl önce maviyemiş ıslahı yapmaya karar verenler bugün gelinen seviyeyi, Bölge 10'da yetişen çeşitleri, soğuklama ihtiyacı sıfır olan çeşitleri veya Chandler'ın iki katı irilikte erik büyüklüğünde meyveleri görseler rüya gördüklerini düşünürlerdi.

Bal yemişi ıslah çalışmaları son 10 yılda arttı ve yoğun şekilde devam ediyor. 20 yıl sonra Antalya'da sorunsuz yetişip yılda 3 kez ürün alınacak ve meyveleri 10-15 gram ağırlıkta olan çeşitler ortaya çıkabilir.

Şu an Hachiya ile benzer irilik ve özelliklere sahip Gora Goverla 6 derece daha soğuğa dayanıklıyken 20 yıl sonra 600-700 gram meyveleri olan ve -35 derece soğuğa dayanıklı bir çeşit ortaya çıkabilir. Şu an Giant Fuyu ile benzerlik gösteren Gora Roman Kosh yine 6 derece daha soğuğa dayanıklıyken, 20 yıl sonra full Amerikan hurması aromasına sahip ve dalından koparılıp yenilebilen bir çeşit ortaya çıkabilir.

Türkiye'de tarım ile ilişkili kurum, kuruluş ve kişiler oturup yatmayı tercih ederken dünyanın bir başka yerinde kendine bu hedefleri koyanlar olabilir. Bu tarih boyunca böyle olmuştur. Birileri bir problemi çözmeye karar vermiş veya bir hedef belirlemiştir. Bazen kendisi, bazen çocuğu bazen de öğrencisi bu hedefe ulaşmış ve kendine yeni hedefler belirlemiştir. Bu döngü hiç bitmez.

Eski 07-07-2020, 12:24   #305
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Ağzınıza sağlık...

Adamlar bizdeki kahvehaneleri görünce garipsiyorlar. Ne yapıyor buradaki adamlar akşama kadar oturuyor mu diyorlar. Dünyada insanlara bahşedilmiş en değerli nimet sanırım zamandır. Öyle çok değerli ki ne zaman biteceğini bilmiyorsunuz. Bu durum böyle olduğu halde hiç bir çaba göstermemek...

Ben kendi adıma son 2 yıldır bulduğum her bilgiyi okuyup araştırıyorum ki bir yerlerde faydalanabileyim. Sizin de yakınen bildiğiniz gibi; bizim oralarda ismi duyulmamış bitkileri yetiştirmeye gayret ediyorum. Üretmeden, araştırmadan sadece tüketmeyle bir yere varamayız...

Bu işi sizler gibi ticari olarak yapıyor olsaydım bir çok bağlantı kurup bir kaç farklı çeşit getirip onlarla da üretim yapardım. Lakin dediğiniz gibi sizler Maviyemiş ve Honeyberry üzerine yoğunlaşmışsınız (en azından ben öyle değerlendiriyorum).

İnşallah sayısı epey artmış olan üniversitelerimiz ve orada çalışıp bizlerin 5,10 katı kadar maaş alan kişiler yan gelip yatmıyor bir şeyler üretiyordur. Aslında çok zor değil. American Virginiana fidanı üretip bunun üzerine çapraz ırklar denemek...

Hayırlısı hakkımızda.

Konuya gelecek olursak; bu amerikan çeşitleriyle alakalı güncel araştırma ve bilgileri bulabileceğimiz bir kaynak var mı? Paylaşırsanız sevinirim.

Kolay gelsin

Eski 07-07-2020, 15:40   #306
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Evet ana ürünlerimiz maviyemiş ve bal yemişi, her ürünle ilgilenemiyoruz. İleride yapımızı değiştireceğiz. Meyveler dışında ürün olmayacak. Meyveler içinde de serisi olan ürünler ve şizandra gibi özel ürünler olacak.

Önümüzdeki yıl cennet elması/hurması çeşitleri ve yeni hünnap çeşitlerinden oluşan serileri ekleyeceğiz.

Maalesef problemin ana kaynağı üniversiteler ve buradan her yere sirayet ediyor.

growingfruit.org forumu öneririm. Bir konuyu araştırmaya başlamak için çok iyidir ve agaclar.net forumlarına göre mesaj kalitesi üst düzeydir.

Örneğin melez hurmalarla ilgili bir başlık:
https://growingfruit.org/t/hybrid-pe...ook-great/2601

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Ağzınıza sağlık...

Adamlar bizdeki kahvehaneleri görünce garipsiyorlar. Ne yapıyor buradaki adamlar akşama kadar oturuyor mu diyorlar. Dünyada insanlara bahşedilmiş en değerli nimet sanırım zamandır. Öyle çok değerli ki ne zaman biteceğini bilmiyorsunuz. Bu durum böyle olduğu halde hiç bir çaba göstermemek...

Ben kendi adıma son 2 yıldır bulduğum her bilgiyi okuyup araştırıyorum ki bir yerlerde faydalanabileyim. Sizin de yakınen bildiğiniz gibi; bizim oralarda ismi duyulmamış bitkileri yetiştirmeye gayret ediyorum. Üretmeden, araştırmadan sadece tüketmeyle bir yere varamayız...

Bu işi sizler gibi ticari olarak yapıyor olsaydım bir çok bağlantı kurup bir kaç farklı çeşit getirip onlarla da üretim yapardım. Lakin dediğiniz gibi sizler Maviyemiş ve Honeyberry üzerine yoğunlaşmışsınız (en azından ben öyle değerlendiriyorum).

İnşallah sayısı epey artmış olan üniversitelerimiz ve orada çalışıp bizlerin 5,10 katı kadar maaş alan kişiler yan gelip yatmıyor bir şeyler üretiyordur. Aslında çok zor değil. American Virginiana fidanı üretip bunun üzerine çapraz ırklar denemek...

Hayırlısı hakkımızda.

Konuya gelecek olursak; bu amerikan çeşitleriyle alakalı güncel araştırma ve bilgileri bulabileceğimiz bir kaynak var mı? Paylaşırsanız sevinirim.

Kolay gelsin

Eski 14-08-2020, 10:02   #307
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Dışı zamk gibi yapış yapış ve küçük meyvelere sahip trabzon hurması çeşitinin ismini bilen varmı? Yabani bir türe benziyor ben meyveleri gördüğümde şaşırdım ağacın üstünde çok fazla vardı,birisini kopardım merak edip fakat meyvenin yapışkan bir maddeyle kaplı olduğunu gördüm meyve oldukça sertti ve koyu yeşil renkteydi daha sonra olgunlaşıp olgunlaşmadığını bilmiyorum.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2020, 20:35   #308
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Dışı zamk gibi yapış yapış ve küçük meyvelere sahip trabzon hurması çeşitinin ismini bilen varmı? Yabani bir türe benziyor ben meyveleri gördüğümde şaşırdım ağacın üstünde çok fazla vardı,birisini kopardım merak edip fakat meyvenin yapışkan bir maddeyle kaplı olduğunu gördüm meyve oldukça sertti ve koyu yeşil renkteydi daha sonra olgunlaşıp olgunlaşmadığını bilmiyorum.
Muhtemelen sorduğunuz çeşit yeşil hurma (diospyros oleifera). Bu tür trabzon hurmasının bir türü değildir. Dışı tüylü ve geç olgunlaşır. Trabzon hurması için anaç olarak kullanılabilir. Bununda farklı çeşitleri vardır.

Facede Trabzon hurması yetiştiriciliği grubuna bakabilirsiniz.
https://www.facebook.com/groups/tr.h...45598102743064

Mesut Temiz ve devrann beğendi.
kemkum1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2020, 21:36   #309
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Afyonkarahisar'da Necati hocanın bahçedeki Trabzon hurmalarından meyve resimleri. Geçtiğimiz yıl da görmüştüm.

Name:  Diospyros (Trabzon Hurması) 1.jpg
Views: 1029
Size:  55.5 KB

Name:  Diospyros (Trabzon Hurması).jpg
Views: 999
Size:  73.9 KB

Bu yıl bende bir tane fidan aldım. Bakalım bendeki kışı atlatabilecek mi?

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2020, 09:40   #310
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Afyonkarahisar'da Necati hocanın bahçedeki Trabzon hurmalarından meyve resimleri. Geçtiğimiz yıl da görmüştüm.

Eklenti 712783

Eklenti 712784

Bu yıl bende bir tane fidan aldım. Bakalım bendeki kışı atlatabilecek mi?

Bursa , Bilecik arasında sorunsuz yetişiyor.

junior ve Muda beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2020, 16:18   #311
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bizim buralar daha soğuk. Bir tanıdıkta vardı. Her yıl donup ilkbaharda yeniden sürüyor demişti. Arazisi güzel ve suyu rahat verebildiği için ya ağaçları kış donlarına hazırlayamıyor ya da elindeki çeşit soğuklara dayanıklı değil.
Benim aldığım fidan sera içinde çiçeklenmiş ve meyve tutumu olmuş görünce dayanamayıp almıştım. Tabi dış ortama çıkınca bozuldu. En sonunda çiçek, meyve dökümü yaptı. Halen bir yaprak dahi vermiş değil. Kışı atlatırsa baharla birlikte atak yapması gerekiyor. Donarsa aşı ile soğuklara dayanıklı cinsi aşılayacağım.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2020, 11:28   #312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2020
selam dostlar 2-3 gundur trabzon hurmasını arastırıyorum sakarya bolgesınde 10 donum bahce kurmayı dusunuyorum. Hangi cıns hurma tavsıye edersınız ticarıamaclı? bırde farkettıgım kadarıyla cekırdeklı ve cekırdeksızde var

amt54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2020, 12:26   #313
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Doğal türlerimiz bizim iklimde yetişmeyince bende yabancı türlere yöneldim. Seneye inşallah sonuçları paylaşabilirim

Eski 23-11-2020, 08:23   #314
Ağaçsever

misoo83's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2016
My eight years old persimmon tree this year .

Mesut Temiz, Muda ve devrann beğendi.
misoo83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2020, 11:03   #315
Ağaçsever

misoo83's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2016
Persimmon graft variety hiratana (persimmon variety that has flat fruits).

Muda ve devrann beğendi.
misoo83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2021, 14:44   #316
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Siyah trabzon hurması

5 yıldır 4 çeşit bu tarz çeşitler üzerine çalışmalarımız sonuç vermiştir.Dışı siyah içi normal hurma gibidir.

Eklenen Resimler

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2021, 20:44   #317
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carizma_009 Mesajı Göster
5 yıldır 4 çeşit bu tarz çeşitler üzerine çalışmalarımız sonuç vermiştir.Dışı siyah içi normal hurma gibidir.
Fidanını satıyormusunuz?

Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2021, 15:35   #318
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Türkiye içinde satışım yok.Yurtdışına gönderim yapıyorum

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2022, 15:41   #319
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carizma_009 Mesajı Göster
Merhaba,
Siyah Trabzon hurması kurutmaya da uygun mudur?
Bilen veya deneyen var mıdır arkadaşlar.

Teşekkür ederim.

maydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2022, 21:40   #320
Ağaçsever

Name:  1.jpg
Views: 485
Size:  43.4 KB

Name:  2.jpg
Views: 471
Size:  47.3 KB

Name:  3.jpg
Views: 487
Size:  78.0 KB

Bahçedeki Fuyu cinsi hurmalarım. Meyve seyreltmesi gerekiyor. Yoksa dallar kırılır. Geçen yıl ihmal ettiğim Hana Fuyu hurma ağacım, verimden dolayı ikiye bölündü. Hana Fuyu'nun meyveleri daha büyük olduğundan itina ile bakmak gerekiyor.

Bu yıl bahçeme:

Matsumoto Wase Fuyu
Diospyros x Chuchupaka (Siyah Trabzon Hurması)
Hana Fuyu
Fuyu

olarak 4 çeşit hurma ektim.

aydemiraydın beğendi.
Eski 05-12-2022, 09:14   #321
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

evvelki yıl - 22 C de fuyular kurudu hacıyalar can çekişiyor. mecburen hibrit hurmalara yöneldik.

maydemir beğendi.
Eski 05-12-2022, 13:15   #322
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
evvelki yıl -22 C de fuyular kurudu hacıyalar can çekişiyor. mecburen hibrit hurmalara yöneldik.
Matsumoto Wase Fuyu; -16 dereceye kadar dayanır diyor yabancı sitelerde, ama meyveleri Fuyu cinsine göre biraz daha küçük. Lezzeti Fuyu ile aynıdır diye tahmin ediyorum.

Aslında tadını en çok merak ettiğim: Diospyros x Chuchupaka Siyah Trabzon Hurması. Geçen yıl ektim, Bir aksilik olmazsa önümüzdeki yıl meyvelerini görürüm en azından. -25 dereceye kadar dayanabiliyor.

Benim bölgem daha yumuşak iklim, zeytin ve incir bölgesi. Ama çok extrem hava olayı olabiliyor. -14-15'i görmüştük evvelki yıl.

Eski 06-12-2022, 07:26   #323
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

bizim burası kışları çok sert geçiyor mecburen incir ve cennet elmasında hardy çeşitleri ediniyorum. çok süper hurma ve incirlerim donarak öldü.

maydemir beğendi.
Eski 19-03-2023, 16:26   #324
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
bizim burası kışları çok sert geçiyor mecburen incir ve cennet elmasında hardy çeşitleri ediniyorum. çok süper hurma ve incirlerim donarak öldü.
Ölenler hangi çeşitti. Bize de nasihat niteliğinde bilgilendirici olur diye soruyorum.

devrann beğendi.
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024