agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Yumrulu Begonya (Begonia tuberhybrida, Begonia tuberosa) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5719)

Arzu Kırlangıç 16-06-2008 21:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi müge35 (Mesaj 248872)
Ertan'cım begonyalarına hangi marka gübre kullanıyorsun,bayıldım gerçekten çok güzeller sanki yapma çiçek gibi.41 kere mahaşallah.

Teşekkür ederim müge . Begonyalara ve diğer çiçeklerime aynı sıvı gübreden kullanıyorum ( vilmorin genel kullanım için olanı ). Senin çiçeklerin daha güzel olur inşallah .

Lalezar78 19-06-2008 18:35

1 Eklenti(ler)
İşte sarı begonyam.

moso 24-06-2008 22:13

Begonyamın eski yapraklarının uç kısımları ve çiçeklerinin uç kısımları yanmaya başladı. Sıcaktan olduğunu düşünüyorum. Begonyama büroda bakıyorum. Gündüzleri klimalı serin oluyor ama sabah büroyu açtığımda içerisi bunaltıcı derecede sıcak oluyor. Balkona koymayı düşündüm ama poyraz da var... bi taraftan yeni çiçekler ve yapraklar, bi taraftan da yanan çiçekler ve yapraklar...

Passion 27-06-2008 20:43

Evet begonya çok etkileniyor sıcaktan. Benimki de evdeydi 3 gün önce dışarı çıkardım. Sıcaktan yapraklarının etkilendiğini farkettim , aynen sizinki gibi Sevgili Moso yapraklarının uçları saramaya başaldı , ben de sadece çok kısa süreliğine sabah güneşini gören serin bir yere koydum.

Benim begonya da yumrudan ekmiştim hayli uzadı ; ama ne zaman çiçek açacak çok merak ediyorum. Hala tomurcuk göremedim :(. Şerbet iyi geliyor diye okumuştum. Umarım bu şerbet bildiğimiz şerbettir. Çünkü ben de bundan yola çıkarak 2 gün önce dut pekmezini bolca sulandırıp dibine döktüm. Hem demir takviyesi olur diye de bir mantık yürüttüm :). Umarım garip bir şey yapmamışımdır.

Adalet Yağcı 06-07-2008 16:42

Begonyalarım böceklendi

Merhaba, iki ay önce koçtaştan aldığım altı begonyamın hepside böceklendi:(
Böceker beyaz ince sanki yüy gibi ama canlı olduğu belli.

Birkaçgün içinde hepsini sardı, acil olarak elimde kullanabileceğim hiçbirşey yoktu, bende sinek ilacı sıktım:mad:
Bugün üçüncü gün, ılık su yapıp içine biraz bulaşık deterjanı damlattım(froş)bu suyla yaprakları tek tek yumuşak bir fırçayla temizledim.

Umarım sevgili begonyalarım rahatlamışlardır:eek:
Bu konuda başka bir önerisi olan varmı?
Lütfen anlayanlar bana yardım etsin...
Şimdiden teşekkürlerimi gönderiyorum.

Adalet Yağcı 07-07-2008 07:15

Dün begonyalarımı sabunlu suyla yıkadığımı yazmıştım.
Bugün gayet sağlıklı göründüklerini farkettim:eek:

Konuyla ilgili gelişmeleri buradan yazarım, sanırım begonyalarımı kurtardım:eek:

Bu arada, hala benim konumla ilgili bir cevap yok:(

Adalet Yağcı 07-07-2008 23:47

begonyalarım

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Bugün begonyalarımdan kırmızı olanın fotografını çektim.
Oldukça sağlıklı görünüyor değilmi:D
Diğerleri biraz yıprandığı için yalnızca bunu çektim.
Umarım pişman olmam.

nuzel 22-07-2008 12:06

1 Eklenti(ler)
Nihayet açtı begonyamın birtanesi.

Passion 22-07-2008 18:30

Tebrikler Sevgili Nuzel. ne mutlu size. Benim begonyam maalesef sizlere ömür:(. Sanırım fazla suladım . Fakat yumrusunu çıkardım baktım. Sağlam görünüyor. Yumrusunu başka bir saksıya yeniden diktim. Acaba yumrusunun tekrar filizlenme olasılığı var mıdır arkadaşlar.

ciceksever70 23-07-2008 21:38

1 Eklenti(ler)
Bu bir yumrulu begonya midir, yapraktan cogaltabilir miyim? Daha önce bahcedeydi gelismeyince saksiya aldim biraz kendine geldi.

Gül Batur 28-07-2008 00:37

bu da benim çilli begonyam

3 Eklenti(ler)
bu da benim<çilli<begonyam

Lalezar78 29-07-2008 00:39

Sn. Ciceksever70, evet sanırım o bir yumrulu begonya, ama yumrulu begonyalar yapraktan üretilmiyormuş.

İklimsiz 19-09-2008 22:20

Yumrulu begonyalarım artık formlarını kaybettiler.

Yumruları topraktan çıkardığımda, gövdenin yumruya bağlanan alt kısmının da oldukça zayıf olduğunu gördüm.

Yıkayıp, gölgede kurutup, gelecek bahara kadar gazete kağıdına sarıp kaldırdım.

Umarım yanlış birşey yapmamışımdır.

zenfree 20-09-2008 00:49

Benimkiler havaların serinlemesi ile kendilerine gelmeye başladılar. Çok güzel açıyorlar.

zenfree 03-10-2008 21:33

3 Eklenti(ler)
Begonyalarım sonbaharı sevdi.

begonvil 14 17-10-2008 20:00

yumrulu

5 Eklenti(ler)
herkese selam arkadaşlar.bende çiçekçiden defalarca yumrulu begonya aldığım halde yetiştiremedim.çiçekçimi değiştirip birkaç tane daha aldım.ama şimdikiler çok güzel ve sonbaharda çok güzel açtılar.çok mutluyum.sonunda benimde yumrulu begonyalarım yaşıyor.

pembegül 18-10-2008 15:50

Arkadaşlar benimde yumrulu begonyam oldu ikisinide çelikten diktim birisi tuttu birsinide dün diktim ikisinide kardeşimin eşi ispanyadan getirmişti size sormak istediğim ne zaman yumru yapıyorlar....

begonvil 14 18-10-2008 16:20

yumrulu begonyayı nasıl tutturdun pembegül?dalından mı yaprağından mı?fotoğrafını yollarmısın?

limon 18-10-2008 16:33

Dün yapı markette, bu begonyanın aynı mum çiçeği sarkan türünün tohumları satılıyordu. Çiçekçilerde bulunan mevsimlik türlerin tohumunu almayacağıma kendi kendime söz verdiğimden almadım. Gerçi ben sarkanını görmemiştim ama muhakkak satılıyordur fidesi diye düşündüm.

Kiraz 18-10-2008 19:16

Geçen sene, sarkan begonya tohumu almıştım. O kadar minikler ki, ipek çiçeğinin tohumları yanında bayağı büyük kalır. Paketten de çok az miktarda tohum çıktı. Yanlış hatırlamıyorsam çimlenme süresi 20 gün civarıydı. Sonunda bir kaç adet çimlendi, çok miniklerdi yaşatmayı beceremedim.
Paketteki resmin cazibesine kapılıp almıştım ama bu sene kesinlikle tohumunu almayacağım, fidesi bulunursa gerçekten güzel çiçek.

pembegül 18-10-2008 20:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi begonvil 14 (Mesaj 301208)
yumrulu begonyayı nasıl tutturdun pembegül?dalından mı yaprağından mı?fotoğrafını yollarmısın?

Kök sürgünlerinden aldım yani bir iki minik kökü vardı..

begonvil 14 18-10-2008 23:18

ben de deneyeyim o zaman.boluda yumrulu begonyaya şekerpare diyorlar.bende netten araştırıyordum şekerpare bakımı diye şekerpare tatlısı çıkıyordu.

günebakan 19-10-2008 08:09

Sevgili Nurbahar bende sizin gibi sarkan begonya tohumu aldım dediğiniz gibi o kadar ufakki satıcının beni kandırdığını sandım (bu ne bunun içinde tohum yokki )diye kendi kendime söylendim hatta ektim daha çimlenmesini bekliyorum bakalım çimlenecekmi:)

pembegül 19-10-2008 17:03

Böyle küçük tohumları derin ekmemek gerekiyormuş...

pembegül 20-10-2008 18:04

2 Eklenti(ler)
Begonvil bunlarda *** miniklerim.:D:D:D:D:D

Kiraz 20-10-2008 19:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pembegül (Mesaj 301517)
Böyle küçük tohumları derin ekmemek gerekiyormuş...

Evet Pembegül, zaten pekette toprağın üzerine serpin ve hafifçe bastırın yazıyordu.

Adalet Yağcı 21-10-2008 11:55

Yaz başında Koçtaş tan aldığım altı tane yumru begonyam sıcaklarda böceklendi, üzerlerinde incecik beyaz 1mm. böcekler oluştu hepsini sardı.
Bir kaç kez Neemazal ile ilaçlama yaptıktan sonra birini maalesef kaybettim.
Şu anda öyle gür yapraklar verdilerki, aldığımdan çok daha iyi durumdalar, uzun zamandırda böceklerden ses yok, ayrıca tomurcuklandılarda.

Bu günlerde çiçeklenmeye başladıkları için sıvı organik gübre vermeye başladım, ama tereddütteyim, bildiğim kadar Ekim ayında gübreleme işine ara verilir, Mart ayında yeniden başlanır.

Daha önce yumru begonya yetiştirmediğim için gübreleme konusunda endişeliyim, devam etmelimiyim 15 günde bir gübreye.
Bilen arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum.

moso 31-10-2008 09:24

Nette begonyalar ile ilgili araştırma yaparken rastlamıştım, 15 günde bir, litreye 2 gr kompoze gübre koyularak gübrelenir diyordu. Ben deneyeceğim. Sonucu paylaşırım.

Yeni begonyalarım. Koçtaş tan aldım. Kırmızı olanın çiçeğinin şekli çok hoşuma gitti. Sarı olan sanırım onun gibi büyük çiçekli olmayacak. Çiçeğinin içinde küçük yapraklar var ama büyümediler...

http://img508.imageshack.us/img508/4...392copykl4.jpg
http://img508.imageshack.us/img508/s...jpg/1/w640.png

aliş 12-11-2008 07:38

Günaydınnn,
1 ay kadar önce bende kırmızı bir begonya aldım.Eminim geçmiş sayfalarda çok yararlı bilgiler var fakat işten yazdığım için geçmiş sayfaları okuyamıyorum.Affınıza sığınarak bir sorum olacak.

Begonyamda çiçek dolu fakat çiçekler daha solmadan düşüyor sanki elle kırılıyor.Bu normalmi ?
İlk sayfada soğanları hakkında bir kaç bilgi var tabi detaylı okuyamadım , benim begonyamın üzerindeki çiçekler bitince ne yapmalıyım birde saksı değişimini ne zaman yapmalıyım.Teşekkürler.

moso 14-11-2008 16:26

Yeni aldığım begonyalarımın saksılarını değiştirmiştim. Sulamada biraz aşırıya kaçtım sanırım. Benimkinin çiçekleri de kopmaya başladı. Acaba çok su veriyo olabilir misiniz?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aliş (Mesaj 314530)
Günaydınnn,
1 ay kadar önce bende kırmızı bir begonya aldım.Eminim geçmiş sayfalarda çok yararlı bilgiler var fakat işten yazdığım için geçmiş sayfaları okuyamıyorum.Affınıza sığınarak bir sorum olacak.

Begonyamda çiçek dolu fakat çiçekler daha solmadan düşüyor sanki elle kırılıyor.Bu normalmi ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024