agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Yumrulu Begonya (Begonia tuberhybrida, Begonia tuberosa) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5719)

nuzel 07-05-2008 14:53

benimkiler bahçede ekili ondan çıkmıyor demekki

Sehernaz 07-05-2008 15:02

O zaman havaların ısınmasını beklemek gerek nuzel,ama bence endişelenme. Benimki filizlendiyse herkesinki filizlenir:)

GLCN 12-05-2008 11:44

1 Eklenti(ler)
hediye gelen bu begonyanın türünü öğrenmek istiyorum aldığı hanım yumrulu değil yaz kış bu şekilde kalır demiş ne kadar doğru bilmiyorum...:rolleyes:

İklimsiz 12-05-2008 11:52

Sizinki yumrulu begonya sayın GLCN

Bir üst mesajdaki sayın Belmas'ınki ise şeker begonya tabir ettiğimiz, yaz-kış çiçekli olabilen begonya.

GLCN 12-05-2008 11:56

Çok teşekkür ederim sevgili iklimsiz sayenizde tahminimde yanılmadıgımı anladım umarım seneyede çiçeklerini görebilirim (tabi bu kadar gösterişli olmaz) bunun için bu konuyu çok dikkatli okumam lazım..Teşekkürler... düzeltme 2015 :) ne cıcegım seneyi gördu nede hedıye gelen kişi:(

Passion 12-05-2008 14:39

2 Eklenti(ler)
Begonyaların son hali :Eklenti 36903

Eklenti 36904

moso 12-05-2008 15:53

filozoztr, en kısa zamanda çiçeklerini de görmenizi dilerim.

Dün koçtaş tan ben de begonya aldım. Kırmızı çiçekleri olan harika bir bitki. Aydınlık ve yarım gün direk gün ışığı alan büromuz var. Balkonumuz da var çiçeklerle doldurduğum :) ama iç mekan da yetiştirmek istiyorum. İç Mekanda bu bitkiyi yetiştirmek mümkün müdür? Hele de bu mevsimde? Bir hata yapıp çiçeğimin ölmesini istemiyorum. Daha önce begonyam olmamıştı, bunu da belirteyim.

Passion 13-05-2008 20:06

Teşekkür ederim Gülşen Hanım.

Ben iç mekanda yetiştirilebileceğini düşünüyorum ,benimkilerin fotoğrafları dış mekanda çekilmiş; ama aslında iç mekanda, pencere önünde duruyorlar. Havalar geceleri soğuk gittiğinden daha çıkaramadım dışarı. Havalar iyice ısınınca çıkarmayı düşünüyorum dışarı.

Sehernaz 14-05-2008 15:47

Güle güle büyütün filizoztr, biz de sizi geriden takip ediyoruz. İnşallah açtığı çiçekleri de görürüz hep beraber.

nevceras 14-05-2008 19:52

sevgili arkadaşlar benimde bir yumrulu begonyam var ve gözüm gibi bakmaya calısıyorum yaprak gelişimi çok güzel ancak çiçeklerini tam açamadan döküyor sebebi nedir yadımcı olurmusunuz.

Penelophe 15-05-2008 14:05

1 Eklenti(ler)
Bunlar da benim bir türlü çıkamayan begonyalarım, bir saksıda 4 yumru var fakat 2 tanesi hala nazlanıyor, çok karıştırdım sanırım toprağı.:rolleyes:

Eklenti 37345

Passion 15-05-2008 21:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemosan67 (Mesaj 236205)
gecen sene dalından koparıp ayrı bır saksıya ekmıstım.Onlarda bu sene acmaya basladılar.

Sn. Cemosan67 ; 'Yumrulu begonyayı dalından tutturdum' demişsiniz. Köke yakın sürgünlerden çoğaltıldığını okumuştuk bu konu içersinde. Dalından tutturma konusunu biraz açar mısınız? Dalı nereden kırdınız ve ne büyüklükte bir daldı? Su da köklendirip mi çoğalttınız? Ben de yumrulu begonyanın birinin, yaprağından kırıp hiç köklendirmeden direk toprağa sapladım, tutacak mı merak ediyorum da.

fatmadundar 16-05-2008 13:43

Sevgili Moso, yumrulu begonya İzmir ve Antalya gibi sıcak iklimlerde ancak iç mekanda kontrol altında tutulabilir. Yoğun ışık fakat gölge (sabah ya da akşam birkaç saat eğik güneş ışını almasında bir sakınca yok) , toprağı çok fazla sulanmayacak ama ceryanlı ortamda kalmayacak yani bulunduğu ortamın nemli olmasını sever. İçerde eğer klima çalışıyorsa direk üstüne üflemeyecek. Yazın hayatını sürdürebilmesi için yine de serin yerde kalması gerekir. Çiçek ve tomurcuklarının üzerinde damla oluşturmayacak şekilde uzağından sisleme şeklinde kireçsiz su püskürtebilirsiniz.

moso 16-05-2008 14:04

Tavsiyeleriniz için çooooooook teşekkür ederim Fatma Hanım.

İç mekanda direk güneş almayan pencere kenarına koymuştum. Çiçeklerinin uç kısımlarında kararma vardı sanki yanma gibi. Sanırım yaptığım yanlışlardan (Biraz fazla suladım ve kireçli suyla yapraklarına da fazla su püskürttüm. Biraz da fazla dokunmuş olabilirim:rolleyes:) dolayı oldu. Yanlışlarımı düzeltmeme yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

zenfree 19-05-2008 23:08

1 Eklenti(ler)
Begonyalarım açtı. Ama bu fotograftaki gibi katmerli değiller malesef. Hayal kırıklığına uğradım.

Passion 20-05-2008 10:35

Bunlar da çok zarifler Sevgili Zenfree. Sadece beyaz renkte mi açtılar peki. Arkada pembe görünen çiçek ne çiçeği?

Benim yumruluları da dün biraz güneşlensin diye balkona çıkarmıştım. 1 saat ya kaldılar ya kalmadılar. Bir tanesinin yapraklarında hemen yanık lekeleri olmuş :( . Güneş çok şiddetliydi dün. Şimdi dışarıda sadece sabah güneşini alan bir yerde duruyorlar.

zenfree 20-05-2008 20:29

Sevgili Filizoztr arkada görünen pembeler sardunya. Paketteki renkler beyaz, somon ve sarıydı. Ama sadece bu renk açtılar.

moso 21-05-2008 10:34

Bu da benim koçtaş tan aldığım begonyam. Sanırım yumrulu begonya. Masamda cam güzeliyle birlikte yaşıyorlar :)

http://img392.imageshack.us/img392/7698/snc11720rt9.jpg

Passion 21-05-2008 10:35

Sevgili Zenfree, ben de 1 pakette 3 kök satın almıştım. Geçen gün ikisinin resimlerini yollamıştım ; yaprakları şu anda farklı görünüyor. Sanırım renkleri farklı çıkacak. Paketteki resimde çok güzel rengi ve formu vardı. Bakalım ne renk açacaklar ben de merak ediyorum.

Sevgili Cemosan67 ,ben de şeker ve çilli begonyayı dalından tutturdum. Yumrulunun da yaprağını suya koydum, suda bekliyor köklenme olacak mı diye bekliyorum. Sizin çiçeklerinizin fotoğraflarını bekliyoruz.

nuzel 21-05-2008 13:53

Galiba Yumrulu Begonya nem istiyor.Benim begonyalarım yeni çıkmaya başladı.

Passion 21-05-2008 18:55

Sevgili Cemosan67,

Begonyanızın fotoğrafını gördüm. Çok güzelmiş; fakat cam güzeli konusuna eklemişsiniz . Bu tarafa taşımayı düşündüm ama nasıl yapacağımı bilemedim. Şeker begonya demişsiniz ;fakat ben onu yumrulu begonyaya benzettim. Gülşen Hanım'ın begonyasına benziyor sizinki de.

Passion 21-05-2008 19:18

http://img519.imageshack.us/img519/3897/dscn0077ds5.jpg

Cemosan67'nin fotoğrafını bu şekilde eklemeye çalıştım, umarım ekleyebilmişimdir.

hüsnüyusuf 22-05-2008 10:28

Sn. Uzman16, begonyalarınız çok hoş gözüküyor.Benim de mart ayında ektiğim iki begonyam var.Begonya yumrularının çiçekleri bittikten ve yapraklar kuruduktan sonra yumrularının mutlaka çıkarılması gerektiğini okumuştum. Ayrıca gelecek bahara kadar da kum içinde muhafaza edilmesi gerekiyormuş. Yumruların çıkarılmasına gerek yok ise, ben de çıkarmayayım.

Arzu Kırlangıç 23-05-2008 18:03

4 Eklenti(ler)
Yumrulu begonyaların çelik ile üretildiğini daha önce duymamıştım. Sonuçta yumrulu bir bitki..En eski bildiğim çilli begonyaya buralarda hiç rastlamadım. Her çeşidi çok güzel ama en çok yumrulu begonyaları seviyorum. Begonyalar balkonda direkt güneş ışığı almayan bir yerde duruyorlar. Alt gövdesinden yeni çiçek ve yapraklar çıkardı .

Arzu Kırlangıç 23-05-2008 18:17

4 Eklenti(ler)
Kırmızı ve pembe begonyalar;

İklimsiz 24-05-2008 21:47

Her iki çiçeğinizi de yumrulu begonyaya benzetemedim.

Birinci resim paşa çadırı begonyası, ikinci resim çınar yapraklı begonya yaprak yüzeyine benziyor ama, dilimleri olmalıydı o zaman da:o

Arzu Kırlangıç 25-05-2008 00:05

3 Eklenti(ler)
Bunlarda diğer begonyalarımdan pembe beyaz olanı ;

Arzu Kırlangıç 25-05-2008 00:11

3 Eklenti(ler)
Sarı turuncu begonyam ;

Oyaman 04-06-2008 21:27

Begonya ile yeni tanışacağım ama kendisi istemiyor . Nisan başından beri 2 adet yaprak çıkardı öylece duruyor . Büyümeyeceğim diyor .
Yarı güneş görüyor sayılır . Gübre ile karışık torfun içinde , toprağı kuruduğu
zaman suluyorum. Yanlışım nerede acaba ? yardımlarınızı bekliyorum .

Arzu Kasapoğlu 04-06-2008 21:34

Camekanlı ve çok sıcak bir balkonunuz varsa soğanlar hemen çimlenecektir.
Ablamın nisanda camekanlı ve bütün gün güneş gören balkonundaki begonya soğanları çimlendi ve kocaman yaprakları oldu.
Benim dışarıda pencere önünde duran begonyalarım ise minik tepeler verip öylece kaldılar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024