agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Yumrulu Begonya (Begonia tuberhybrida, Begonia tuberosa) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5719)

YeniGine 18-08-2013 00:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 1190707)
kökleri iyi gelişmiş, dolayısıyla kuvvetli ve kuvvet yapraklara gidiyor, yapraklar geliştikten sonra sıra güçlü çiçeklere gelecek. Biraz daha bol ışık!

Sayın kgursan; çok teşekkür ediyorum sağolun, beni sevindirdiniz. Evet zaten fotoğrafını çektikten sonra az biraz daha güneş alabileceği bir yere almış idim. Haydi inşallah sıra güçlü çiçeklere gelsin. Teşekkür ediyorum, sağolun.

yağmur 13-10-2013 20:13

Bende bir yumrulu begonya aldım. Bakalım ne renk açacak? Açtığı zaman resmini ekleyeceğim.

bay tömürcek 13-10-2013 20:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1208198)
Bende bir yumrulu begonya aldım. Bakalım ne renk açacak? Açtığı zaman resmini ekleyeceğim.

Yeni mi aldın ablacım? Yumrulu begonyaların vakti geçiyor artık ama :)

yağmur 13-10-2013 20:55

Gübre almaya gitmiştim orada baktım yaprakları sağlıklı bir ufaklık var, aldım geldim. Eh napalım o da seneye açar abisi :D

bay tömürcek 13-10-2013 21:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1208209)
Gübre almaya gitmiştim orada baktım yaprakları sağlıklı bir ufaklık var, aldım geldim. Eh napalım o da seneye açar abisi :D

Bende dün saksı almaya gidince gördüm çok değişik geldi gözüme çok hoşuma gitti gayette sağlıklıydı 3,5 dedi zamanı geçtiği için. Acaba dedim alsam mı hiç olmazsa yumrusunu alırım çiçeği geçse de olur dedim ama ben Denizli'ye gideceğim ve onu taşıyamayacağım için vazgeçtim :)

Emre İlhan 02-11-2013 14:09

Yumrulu begonyam, yazın tatil dolayısıyla sulayamadığım için tüm çiçeklerini döktü. Gölgede muhafaza ettim ve gübrelemesini ihmâl etmedim. O yüzden en azından ölmedi.

Şu anda üzerinde pembe pembe çiçekleri yok ama yeni sürgünler veriyor ve yavruluyor. Tekrar çiçeklenmesini umut ediyorum:)

http://www.agaclar.net/forum/attachm...-balkon-1-.jpg

Taze sürgün;

http://www.agaclar.net/forum/attachm...balkon-10-.jpg

Yavru begonya; ;)

http://www.agaclar.net/forum/attachm...-balkon-8-.jpg

bay tömürcek 02-11-2013 15:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 1214033)
Yumrulu begonyam, yazın tatil dolayısıyla sulayamadığım için tüm çiçeklerini döktü. Gölgede muhafaza ettim ve gübrelemesini ihmâl etmedim. O yüzden en azından ölmedi.

Emrecim bunun yumrulu begonya olduğuna emin misin bence bu yumrulu begonya değil :) Keşke çiçeğini görebilseydim tırım tırım aradığım begonyadansa 1 çelik rica edicektim ;)

helin-123 04-11-2013 10:05

sevgili tömürcek istediğin eğer yumrulu değilse çiçekleri pembe açan begonya ise ben size temin edebilirim

bay tömürcek 04-11-2013 10:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi helin-123 (Mesaj 1214703)
sevgili tömürcek istediğin eğer yumrulu değilse çiçekleri pembe açan begonya ise ben size temin edebilirim

Çok teşekkür ederim helin ablacım ;) Begonyanın resmini görebilir miyim abla diğer begonya çeşitlerinden bende mevcut eğer senin dediğin aradığımdansa çok sevinirim göndermene :p

burak_skry 04-11-2013 23:30

1 Eklenti(ler)
iyi akşamlar. bende yaz başında yapı marketten aldığım iki adet yumrulu begonyalarımı bütün yaz yeşertemedim.İki yumruda uzun bir saksı içersinde balkon demirine asılıydı.En sonunda yaz bitimiyle umudu kesip kışlık soğanları ekmek için yumruları söktüm birinin çürümüş olduğunu farkettim diğeri ise sağlamdı.Bu sefer küçük bir saksıya dikip salonumuzda yetiştirmeye çalıştım 1,5 aylık zaman sürecinde geldiğim durum fotoğraftaki gibi.Kış ayında çiçeklenme gibi bir umudum yok ama yaza bol çiçekli birşekilde hazır olsun istiyorum.Umarım başarılı olurum.

eceyıldız 05-11-2013 09:20

Yumrulu begonyalarım biri dışında hepsi çürüdü biri de hiç uyanmadı. Biri filizlendi hatta tomurcuklandı ama çiçek açmadı büyümedi hala öylece duruyor. Balkonda duruyor içeri alsam seneye büyüyüp çiçeklenir mi acaba.

burak_skry 05-11-2013 12:59

Ben bütün yaz balkonda güneşte beklettim yumruları bir türlü patlamadılar toprağın altından en son evin içine alınca yükselmeye başladı topraktan şimdi yukarıdaki durumda ama çiçekleniceğini sanmıyorum son 2 haftadır aynı boyda sanırım yeterli ısı olmadığı için böyle kalıcak.Güneşe çıkarmayı denedim yeni filizlenen yapraklar yandı güneşten şimdi perde arkasında alıyor anca güneşi.Acaba sulamayı kesip kurumasınımı sağlayım mı diyorum böylece yumru önümüzdeki bahara kadar dinlenmeye alabilirmiyim?

yağmur 05-11-2013 15:05

Sayın burak_skry sulamayıp bahara kadar dinlenmeli diye biliyorum ben. Ama yanlış bilgi vermekte istemem.

Emre İlhan 05-11-2013 15:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1214050)
Emrecim bunun yumrulu begonya olduğuna emin misin bence bu yumrulu begonya değil :) Keşke çiçeğini görebilseydim tırım tırım aradığım begonyadansa 1 çelik rica edicektim ;)

Yumrulu olduğu söylenerek hediye edilmişti bana tömürcek'cim. Yumrulu zannediyordum bende, begonyadan anlamadığım ne kadar da belli oluyor ;)

sarı kasımpatı 16-11-2013 17:41

2 Eklenti(ler)
Eklenti 454601
Bu da benim begonyam ismi Gizem. Kaybettiğim dostumun anısına almıştım. Gülleri çok severdi bu nedenle onun ismini verdim. Bu çiçekli hali fakat şimdi çiçekleri yok döküldü hepsi. Hatta yaprakları da döküldü şimdi yeniden yaprak çıkıyor. Hatta ana gövde yanından yeni bir sürgün bile verdi. şimdilik yapraklı umarım yeniden çiçek açar. Doğrudan güneş almayan bir yere koyuyorum. Bu da şimdiki hali Eklenti 454602

bay tömürcek 16-11-2013 19:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sarı kasımpatı (Mesaj 1219329)
Eklenti 454601
Bu da benim begonyam ismi Gizem. Kaybettiğim dostumun anısına almıştım. Gülleri çok severdi bu nedenle onun ismini verdim. Bu çiçekli hali fakat şimdi çiçekleri yok döküldü hepsi. Hatta yaprakları da döküldü şimdi yeniden yaprak çıkıyor. Hatta ana gövde yanından yeni bir sürgün bile verdi. şimdilik yapraklı umarım yeniden çiçek açar. Doğrudan güneş almayan bir yere koyuyorum. Bu da şimdiki hali Eklenti 454602

Çiçeğinize evin içinde mi bakıyosunuz? İçersini sevmez yaprak dökmesi falan ondandır. Ayrıca artık yumrulu begonyalar geçiyor üstü çürüyecek seneye bahara yumrusundan yeniden yeşerecek.

sarı kasımpatı 18-11-2013 00:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1219372)
Çiçeğinize evin içinde mi bakıyosunuz? İçersini sevmez yaprak dökmesi falan ondandır. Ayrıca artık yumrulu begonyalar geçiyor üstü çürüyecek seneye bahara yumrusundan yeniden yeşerecek.

Aslında yazın genelde balkonda duruyordu ama balkonum çok güneş alıyor. Doğrudan çok güneş alması zarar vermez mi? Yumruları topraktan çıkarmaya gerek var mı? yoksa sadece beklemeli miyim sümbülde olduğu gibi?

glorya 21-11-2013 13:57

1 Eklenti(ler)
arkadaşlar begonyam ne zaman çiçek açacak acaba? gelişimi çok iyi, yeni sürgün bile verdi.

kgursan 21-11-2013 20:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi glorya (Mesaj 1221383)
arkadaşlar begonyam ne zaman çiçek açacak acaba? gelişimi çok iyi, yeni sürgün bile verdi.

Tam emin değilim ama, zannederim şimdi çiçek açmayacak, baharda (mart) GÜNLER UZAYINCA çiçek açacaktır.

İnşallah yanılmışımdır!!, ama begonyaların uzun günlerde çiçek açtığını sanıyorum.

YeniGine 21-11-2013 23:57

2 Eklenti(ler)
Sayın kgursan yumrulu begonyam uzun bir süre benim balkonumda çiçek açmadı fakat siz açacak demiş idiniz...

Eklenti 455795

Havalar soğumaya başlayınca ben de aldım yine komşumun camekânına götürdüm ve son hali çok şükür çiçek açıyor... Fakat yaprakların üzerinde yine beyaz beyaz pamukumsu birşeyler oluşmaya başladı. :(

Eklenti 455796

Emre İlhan 22-11-2013 08:36

Sevgili, YeniGine;

Mantar hastalıklarına dikkât etmelisiniz bence. Anlattığınız beyaz pamuksu yapı, küllenme gibi bir sorunu akla getiriyor.

Problemli bölgenin daha yakından fotoğrafını çekme imkanınız varsa, sorunu anlamamız açısından daha iyi olur:)

kgursan 22-11-2013 17:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1221655)
Sayın kgursan yumrulu begonyam uzun bir süre benim balkonumda çiçek açmadı fakat siz açacak demiş idiniz...

Eklenti 455795

Havalar soğumaya başlayınca ben de aldım yine komşumun camekânına götürdüm ve son hali çok şükür çiçek açıyor... Fakat yaprakların üzerinde yine beyaz beyaz pamukumsu birşeyler oluşmaya başladı. :(

Eklenti 455796

Açacak demişim ve açmış!! ama sizin folluğa yumurtlamamış da komşunun folluğunda (camekanında) açmış ne yapayım??

Kolay gelsin.

YeniGine 22-11-2013 23:29

Sevgili Emre İlhan teşekkür ediyorum; iki yaprakta görmüş idim ikisini de koparıp attım. Diğer yaprakları da inceleyeyim var ise fotoğraflarım. Sağolasıın...

Sayın kgursan teşekkür ediyorum; komşumun camekânı da benim sayılır, orada da çiçeklerim var. :) O camekân da benim seram. Zaten yaz kış o camekânda çiçeklerimi değiştirip duruyorum. Olsun benim için önemli olan açması idi, çok şükür açtı... Sağoluun...

YeniGine 26-11-2013 00:11

2 Eklenti(ler)
Gözünün içine bakıyorum çiçek açsın diye çok şükür açıyor, bu sefer de yapraklarında birşeyler oluştu. :( ki yeri, yurdu, sulanması itana ile dikkat ediliyor. İki yaprağında daha belirgin idiler onları koparıp atmış idim sonra Sevgili Emre İlhan'ın da söylediği gibi diğer yapraklara bakıp da görünce. Şimdi ne yapmalıyım?

Eklenti 456845

Eklenti 456846

Emre İlhan 26-11-2013 15:55

Sevgili YeniGine;

Bitkinin besinini hiç eksik etmeden devam etmenizin, böyle bir durumda begonyanın hastalığa karşı güçlü kalmasında yararlı olacağını düşünüyorum.

Birde, sulandırılabilir kükürt ile çiçeklere temas ettirmeden ilaçlarsak, en azından yayılmasını önlemiş oluruz:)

Emre İlhan 27-11-2013 16:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine
Elimde CAPTAN diye bir ilaç var, ondan fısfıslasam olur mu?

Captan, fungus(mantar) kökenli olan küllemede de kullanılan bir ilaç ama begonyada ki güvenilirliği konusunda pek bir bilgim yok sevgili YeniGine:)

Ama ben sizin yerinizde olsam; yaprağın birinde öncelikle deneme yapar ve begonya üzerinde ki etkisine göre hareket ederdim:)

yağmur 27-11-2013 21:35

Benim de balkonda şeker begonyalarım var. 2 gün önce daha az rüzgar alır diye başka bir yere geçirdim. Bugün baktığımda yapraklarında sayın YeniGine'nin begonyasındaki oluşumun benzeri çıkmıştı. Tüm yaprakları sildim ve eski yerine yerleştirdim. Bakalım ne olacak?

hatice hatice 02-12-2013 08:45

hangi tür begonya olduğunu merak ediyorum

2 Eklenti(ler)
Herkese merhaba

hatice hatice 02-12-2013 08:57

1 Eklenti(ler)
Yapı marketten 2 sene önce aldığım begonyalarım kurumaya başlayınca ben de dallarından ektim. Bazıları tutmadı. Tutan begonyaların ilk cicek acmasina izin vermedim. Simdi bu haldeler ama gövdeleri zayıf kaldı. Bunun nedenini merak ediyorum. Bilen var mı?

hatice hatice 02-12-2013 09:02

1 Eklenti(ler)
Bunlarda ekimde ektim. Kırılan begonyamdan stil ettim. Şimdi çiçegi var üstünde. Kendi haline bırakmayı düşünüyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024