agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2852Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2008, 00:09   #181
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emel Yılmaz Mesajı Göster
Sevgili lilium sonunda benim zambaklarımda çıktılar. Şükür kavuşturana.Sadece bir kayıp verdim. Oda saksıdan kaynaklanan bir sorundu herhalde. Acaba bundan sonra sulama ve bakımını nasıl yapmam gerekiyor. Şu anda dört yaprak çıkardılar.Küçükler anca çıkıyor. Çok teşekkür ederim şimdiden.
Sevgili emel hanım;
Bilgisayarım yandığından dolayı siteye giremiyordum, geç çevap yazdığım için özür dilerim.
Neden kayıp verdiniz anlatırsanız çözümünü buluruz, çürütmediyseniz oda çıkar kök sistemini kuramamıştır veya yeterli nem alamamıştır.

Sulamalarınızı her zaman dediğim gibi hafif hafif sulayınız, altında göllenen su olmasın.
İlk bahar döneminde yaprakları yiyen haşerelere dikkat ediniz, birde tomurcuk döneminde bit yapar, çiçek taçını bozar, bunlara dikkat ederseniz çiçeğin sağlığı açısından iyi olur.

Ayrıca burayada bakabilirsiniz.

Saygılarımla
lilium

Düzenleyen Lilium : 06-10-2008 saat 01:10 Neden: ekleme
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 15:12   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Lilium,
Daha önce bahsetmiştim. Datçada ki kum zambaklarının birinden sararıp kurumuş çiçeklerinin içindeki tohumları aldım. Siyah küçük çakıltaşlarına benziyorlar.Mine hanımada sordum sizede soruyorum: Onları hangi ortamda hangi tür toprakta çimlendirebilirim? Nasıl dikmeliyim.Çevremde çoğalmasını ve türünün kaybolmamasına katkı sağlamak istiyorum.
Aydınlatırsanız sevinirim.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 00:30   #183
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Sevgili Lilium,
Daha önce bahsetmiştim. Datçada ki kum zambaklarının birinden sararıp kurumuş çiçeklerinin içindeki tohumları aldım. Siyah küçük çakıltaşlarına benziyorlar.Mine hanımada sordum sizede soruyorum: Onları hangi ortamda hangi tür toprakta çimlendirebilirim? Nasıl dikmeliyim.Çevremde çoğalmasını ve türünün kaybolmamasına katkı sağlamak istiyorum.
Aydınlatırsanız sevinirim.
Sevgili Mahmut Leventoğlu;

Toğum alma zamanlaması o kadar önemli ki, daha önçe de bir arkadaşımıza yazmıştım. O toğumu alma zamanlaması çok önemli, size şöyle anlatayım.

Toğum yapan kapsül iyice kuruyucak kendi açılacak duruma gelmesi gerekiyor. Bunu siz gözlemlerinizle takip edeceksiniz.

Daha önçe alınan toğumlara boşa emek arçarsın, toğumlar çürür gider.

Ne zaman toğum aldığınızı ben bilmiyorum.

Bakın size bir ip ucu bu günlerde olgunlaşan toğumlar alınabilir.

Hangi ortamda yetiştirmeye gelince.
Dere veya tatlı su kumu, toprak, ve hayvan gübresi her birini 1/3 oranında karıştırarak ekebilirsiniz.

saygılarımla
lilium

Eski 07-10-2008, 00:57   #184
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sevgili LacgueS;

Alıntı:
Şimdi geçen sene biz bunları tablalar halinde çimledik ve gelişmesi için başka bi yere aktaracağız. Aktarırken soğanlı olmasımı daha iyidir **** üzerindeki yeşil yaprağı ile mi ? ve zamanı nezamandır ?
Burada yazmamın sebebi diğer arkadaşlarada yararlı olmak.
Lilium candidum'mu her yıl söküp tekrar dikmek gelişmesi açısından öneriyoruz, ama şart değil.
Alıntı:
Aktarırken soğanlı olmasımı daha iyidir
Soğanlı bir bitki zaten, tabi ki soğanı aktaracaksın.

Yeşilken gelişme dönemindedir, söküm yapılmaz.
Söküm zamanı çiçek sapları çekildikten yaprakları kuruduktan sonra yani tahminen haziran sonu gibi söküm yapabilirsiniz.

Ekim için eylül ekim deniyor ama, biz ağustosta ekilenlerden daha iyi gelişme gözlemledik.

Saygılarımla
lilium

Düzenleyen Lilium : 13-07-2009 saat 18:49
Eski 07-10-2008, 07:22   #185
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sapancaya Ağustos sonu ve Eylül ayında çok yağmur yağdı belki ondandır. Geçtiğimiz hafta sonunda baktığımda dahada büyümüşlerdi. Bundan sonra dahada yağış alır sapanca umarım zarar görmezler. Demir eksikliği olup olmadığını nasıl anlarım bilmiyorum. Uzun zamandır 3-4 yıllık koyun gübresi kullanıyorum. Yaş gübre kullanmadım.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın tturt;
Bilgisayarım bozuk olduğu için hepeydir siteye giremiyordum, mesajınızı yeni gördüm.

Soğanlarınız gayet normal, normal olmıyan ne anlıyamadım.
Yalnız biraz renklerini sarı gördüm daha yeşil olması gerekiyor, bu ya fazla sulamadan **** demir eksikliğinden, yaş hayvan gübresi koyduysanız oda olabilir.

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 14:02   #186
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Peki Sayın Lilium, daha önce de belirtmiş olduğum yapraktan soğancık elde etme konusunda bir tecrübeniz var mı? Neler önerirsiniz. Saygılar.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 14:17   #187
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Sayın Lilium Yapraklar kışın sararmıyormu?

nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 15:43   #188
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kharel Mesajı Göster
Peki Sayın Lilium, daha önce de belirtmiş olduğum yapraktan soğancık elde etme konusunda bir tecrübeniz var mı? Neler önerirsiniz. Saygılar.
Yıllardan beri üretimini yapıyoruz, sanırım yeterli tecrübemiz vardır, sayın Kharel;
Yapraktan üretim deyince sanırım yeşil yaprağı kasttetmiyorsunuz, soğanın dış yaprakları yani biz bunlara bul yapraklar diyoruz, bunlardan üretim yapabilirsiniz saplarındanda üretebilirsiniz.
Haziranda söküm yaptığınız soğanların yeterli iriliğe gelenlerden dış pullarından alıp ağustos ayında bunları kum toprak ve gübre karıştırdığınız toprağa iki santim arayla dikine gelecek şekilde ekip üstünü beş santim toprakla örtüyoruz.(Hafif hafif nemlendiriyoruz)

Saptan üretim ise;
Açan çiçekler bittikten sonra, sapları hafifçe saha sola oynatarak çekiyoruz. (tabi soğanı çıkarmamaya dikkat ediyoruz)
Bu aldığımız sapları, serin, gölge ve karanlık ortamlarda arasıra sipreyle nemlendirerek soğancık oluşumuna yardımcı oluyoruz.
Bu üretim biraz zor çok dikkat istiyen bir üretim şekli, en kolayı pul yaprak üretimi siz önçe bunu deneyin teçrübe kazandıkça diğerinide denersiniz.

Eski 07-10-2008, 15:48   #189
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın nuzel;

Yapraklar kışın sararmaz, daima yeşildir sadece çok kışlarda gelişim biraz durur, ilk baharda gelişim hızlanır yeterli iriliğe iyi kök sistemini kurmuş soğanlar çiçek sapı oluşturur ve çiçek açarlar.

Eski 07-10-2008, 20:17   #190
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler Sayın Lilium ancak ben yeşil yaprağı kastediyorum.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 20:54   #191
Ağaç Dostu

Emel Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2008
Sevgili LİLİUM soğanımın yarısı herhalde çok suladım **** toprağından çürüdü. Ben çürüyen kısmını aldım ve geri kalan kısmını tekrar toprağa gömdüm. Sonrasında ne yapmam gerekiyor sevgili lilium. Yeşillenen liliumlarım gayet iyi durumda. Onların sulamasını çok dikkat ediyorum. Ve bir tanesinin dibinden bir tane daha yeşermiş yani ikinci yeşillenmesi. İnşallah çiçek açtığını görürüm.

Emel Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 23:20   #192
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sevgili emel yılmaz;
Çürüyen soğanı gömdüğünüzü söylüyorsunuz, bundan sonra hiç sulamayın oda çıkar, ama çiçek açma garantisi veremem.
ya kendini toparlar, ya da yavru soğan yapar gene çıkar, yeterki kök bölgesinde göllenen su olmasın.
Çiçeğini görmeniz için mayıs ayını beklemek zorundayız.

Düzenleyen Lilium : 13-07-2009 saat 18:50
Eski 08-10-2008, 06:25   #193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Günaydın,
benim ektiğim soğanların hepsi tuttu maşallah hatta bir soğandan iki tane çıkan bile var
yanlız rangi açık yeşildi okuduklarımdan sonra dışarda güneş alan bir yere koydum sanki yapraklar hem koyu yeşile döndü hemde sertleşti.

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 12:44   #194
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliş Mesajı Göster
Günaydın,
benim ektiğim soğanların hepsi tuttu maşallah hatta bir soğandan iki tane çıkan bile var
yanlız rangi açık yeşildi okuduklarımdan sonra dışarda güneş alan bir yere koydum sanki yapraklar hem koyu yeşile döndü hemde sertleşti.
Çok sevindim aliş umarım çiçeklerinide görürsünüz.
Unutmayınız ki bitkilerinde güneşe ihtiyacı vardır, güneş görmiyen bitki gelişemez, bizler zaman zaman liliumlar hafif gölgeli yerleri seviyor derken hem güneş alacak hem gölgeli olacak. Tabi bu yazın çok sıçaklar için daha çok geçerli.

Bol güneş alan açık alanlarda olmazmı derseniz olur, fakat hafif gölgeli yerlerde ki gibi güzel gelişim göstermez.

Hafif gölgeli yerler derken bunlar seyrek yapraklı veya ince yapraklı ağaç altları veya onların gölgeside kalan alanlar.

Bu gibi yerlere ekilen liliumlar çok daha iyi gelişim gösterirler.

Alıntı:
bir soğandan iki tane çıkan bile var
İri soğanlarda bu gibi bölünmeler normaldir, seneye söktükten sonra ayırıp iki tane yapabilirsin.

Eski 08-10-2008, 22:06   #195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Ben bu yaz saptan ürettim. Karanlık nemli yerde sap üzerinde kücük sogancıklar olustu gecenlerde de sapın üzerinde kök vermeye başlamıslar artık zamanı geldı diye düşünüp toprak , kum ve yanmış gübre karışımına çimledim bugün baktığımda kimisi yuzeye yeşil yapraklarını çıkarmış bile...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 22:13   #196
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Bir de pul yapraklardan denemek isteyenler için benim geçen seneki denemelerim başarısız oldu tam köklenip cücükleyen yaprakları neredeyse tamamını bişey yemiş fare olduğunu tahmin ettim cünkü toprağı eşilip kemirilmişti. Kapalı yerde tutmakta yarar var galiba...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 22:20   #197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Lilium evet aynen dediğin gibi oldu. Tohum yapan kapsül kurudu ve bende içindekileri aldım. Söylediğin karışımları hazırladım. Şimdi bir soru tohumları dikmek için bu günler uygunmu?

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 22:32   #198
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın şahin ne kadar alanda ürettiğini bilmiyorum ama, bu gibi yumşak yerleri kediler çok sever bisliğini yapmak için eşerler, tabi bu arada yapraklarıda kemirilmiş gibi olur.

Bu gibi zararlılardan korunmak için inçe tavuk kafesi teli dediğimiz telle fidelerin üstünü örteriz, birde ilk baharda sümüklü böcek dediğimiz zararlı yapar yaprakları kemirir.
(Sümüklü böçek zararını gece yapar.)

Eski 08-10-2008, 22:40   #199
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Sevgili Lilium evet aynen dediğin gibi oldu. Tohum yapan kapsül kurudu ve bende içindekileri aldım. Söylediğin karışımları hazırladım. Şimdi bir soru tohumları dikmek için bu günler uygunmu?
Sevgili Mahmut Leventoğlu

Bugünler uygundur ekebilirsiniz.
Karışımınızı birde elekten eleyip hazırlarsanız çok iyi olur.
Toğumları fazla derine atmayınız, iki üç santimlik derinlik yeter, ektiğinizde bir su veriniz birdaha su vermeyiniz malum önümüz kış.

Eski 09-10-2008, 08:00   #200
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sayın Lilium,
Satış bölümüne yazmışım tekrar buraya yazıyorum, yaprakların rengini biraz sarı gördüğünüzü yazmıştınız. Sapancaya Ağustos sonu ve Eylül ayında çok yağmur yağdı belki ondandır. Geçtiğimiz hafta sonunda baktığımda dahada büyümüşlerdi. Bundan sonra dahada yağış alır Sapanca umarım zarar görmezler. Demir eksikliği olup olmadığını nasıl anlarım bilmiyorum. Uzun zamandır 3-4 yıllık koyun gübresi kullanıyorum. Yaş gübre kullanmadım.

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 09:10   #201
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın tturt
Yağışlarla yaprak renginin ilgisi olacağını zannetmiyorum, iyi yanmış, çürümüş koyun gübresini bolça kullanabilirsin.
Bölgenin çok yağış alması ile ilgisi yoktur, lilium çok yağıştan çok kıştan korkmaz, her zaman dedim gibi yeterki yer taban toprak olmasın göllenen su duran bir yer olmasın.
Yağış ne kadar olursa olsun toprağınız süzek bir topraksa korkmayın.

Toprak yapınızı bilmiyorum, fotoğraflarda gördüğümü söyledim, koyun gübresi koyduğunuzu söylüyorsunuz, buna rahmen renkleri sarı ise bu demir elementinin eksikliğini gösterir, gübre bayilerinde satılan sacıkıbrısı dedikleri gübreden alıp atabilirsiniz, bununla demir eksikliğini giderebilirsin, aynı zamanda toprak altı haşerelerinede etkilidir.

Demir eksikliğini toprak tahlili ile analiz ettirip öğrene bilirsiniz.

Düzenleyen Lilium : 09-10-2008 saat 09:17 Neden: ekleme
Eski 09-10-2008, 14:45   #202
Ağaçsever

korhan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
benim soğanların hemen hepsinden 2 şer tane bitişti. Acaba gücü 2 ye bölünüpte çiçek açma olasılığı azalır mı?

korhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 14:49   #203
Ağaçsever

korhan's Avatar

Sayın jacques fotolar için teşekkürler. Çiçek açtıklarında süper olurlar o zamanda fotolarınızla burayı renklendirirsiniz inşallah

Eski 14-10-2008, 13:02   #204
Ağaçsever

korhan's Avatar

Arkadaslar benim bütün soğanlarım topraktan çıktı çok şükür. Ama birşey dikkatimi çekti genelde kalın yapraklı çıkıyor ama bi tanesinin yaprakları ince çıktı. Acaba farklı bi tür olabilir mi diye merak ettim. Şu an fotograf imkanım yok ama olunca fotografını yollucam inşallah. herkese hayırlı günler

Eski 14-10-2008, 14:00   #205
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Evet evet benimde aynı daha dün annemle kontrol ettik 4 tanesinin yaprakları ince diğerleri hem daha gür,kalın ve daha koyu yeşil bizde farklı tür diye düşündük ne zaman açacaklar çok merak ediyorum çiçek vereceklermi birde benimkiler saksıda orta boy saksıda 2 adet soğan var açarlarmı böyle ?

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2008, 20:10   #206
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Arkadaşlar gönderdiğim soğanların hepsi aynı tür lilium candidum, hiç kimse herhangi bir şekilde şüphe duymasın, emin olabilirsiniz, ben gönderdiklerimden adım gibi eminin, en ufak bir şüphenizi hakaret olarak kabul ederim. O kadar eminim.
Alıntı:
4 tanesinin yaprakları ince diğerleri hem daha gür
Bu gibi değişiklikler, soğanı daha derin veya daha sıva gömmeyle ilgilidir.
Alıntı:
çiçek vereceklermi
Bir çok kereler bunu açıkladım, gönderdiğim soğanlar çiçek açaçak soğanlar, sizlere gönderdiğim soğanlar geçen yıl çiçek açmış olan soğanlar.

Çiçeklerinizin açması için mayıs sonunu beklemek zorundasınız malesef

Eski 15-10-2008, 08:59   #207
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sevgili lillium, gayet sağlıklı bir şekilde büyümekte liliumlarım. 40 cm kadar oldu boyları.
Baharda çiçeklenince, çok güzel bir görüntü olacak sanıyorum.)

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 11:39   #208
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sevgili cemo inanın beni çok şaşırttınız, şu güne kadar 40cm uzamaları imkansız, gerçekten böyle ise çok çok iyi bir gelişme.
Şaşırmamın sebebine gelinçe lilium candidumlar kışa kadar sadece yapraklanır, ilk baharla birlikte çiçek sapı çıkarmaya başlar ve boylanırlar.

Sanırım sizinkileri fazla gölge bir yerde ve gün ışığı alabilmeleri için yukarıya uzuyorlar.
Fotoğraf koyabilirseniz daha sağlıklı bir şeyler söyliyebiliriz.

Diğer arkadaşların da soruları veya fotoğrafları varsa elimden geldiğinçe yardımçı olmaya çalışırım.

saygılarımla
lilium

Eski 15-10-2008, 14:03   #209
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Tamam resimlerim sevgili lilium Güneş almıyor ama bol aydınlık bir köşedeler balkonumda:.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2008, 15:15   #210
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Arkadaşlar zambakları bahçede olanlar için, bügünlerde salyongoz dediğimiz bazı yörelerde sümüklü böcek dedikleri zararlı faliyete geçmiştir, dikkat edin bilhassa zararını gece yapar. (Zararı yaprakları yer)

Bir haşere daha yaprakları yer (uğur böçeği ile karıştırmayın ondan daha uzuncadır)
Aynı zamanda yaprağa yapışıktırName:  Fotoğraf-0008.jpg
Views: 2539
Size:  38.5 KB

Bir tane daha var onu fotoğraflayamadım, oda yapraklara aşırı derecede zarar verir, aynı zamandada bisliğinin içinde gizlenir.
Yaprakların üzerinde fare pisliğine benzer daha yaş sulumsu pislikler görürseniz ilaçlama yapmanızı öneririm, diğer zararlılardada aynı mücadeleyi yapınız.

İyi kök gelişimi oluşturmuş ve oluşturamamış olan lilium candidum da ki farklar.
Name:  Foto%C4%9Fraf-0011.jpg
Views: 1608
Size:  64.7 KB

Bunlarda iyi kök gelişim gösterenler.
Name:  Fotoğraf-0005.jpg
Views: 1620
Size:  70.9 KB

Saygılarımla
lilium

Dumlupınar beğendi.

Düzenleyen Lilium : 22-10-2009 saat 22:24

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024