agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2852Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2008, 17:09   #31
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Arkadaşlar lillium'larımdan bu yıl diktiklerim (sarı ve kırmızı) tomucuklandı. Ayrıca iri ve çizgili zambak (sanırım adı Hiperastrum) da tomurcuklandı. Buradan sizlerle paylaşmak istedim...
Sevgili Limon; bahsettiğin uygulamayı bu yıl çiçekleri geçince deneyeceğim bakalım ne olacak? Aslında geçen yıl hiperastrumlar'ın çiçekleri geçince, çiçek sapının üzerinde çiçeğin yapraklarının döküldüğü yerde içerisi siyah tohum gibi birşeylerle dolu kapsüller oluştuğunu görmüştüm ama soğanlı bitki olduğunu düşünerek anlam verememiştim.

Eklenen Resimler

abk ve Dumlupınar beğendi.
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 17:28   #32
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Soğanlı bitkilerde tohum oluşturur.

justice beğendi.
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 23:44   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Merhabalar.
Zambak soganları kabuksuz olduğu için kurutulmaması gerekir.Kış şartlarından etkilenmez.Yerinden sökülmeden durması gerekir.Sökmek gerektiğinde iki gün gölgede bırakılarak az nemli torf içinde saklanabilir.
Yetiştirme
1-Sogan pullarının kum içinde koparılma yerlerialtta ve üstü toprak seviyesinde olmak üzere dikilirse alt noktalardan soganlar oluşur.Bunlar büyütme tavalarına alınarak (Mantar ilaçlaması yapılarak)büyümeleri sağlanır.
2-Çiçeklenme devresinde saplardan alınan yaprak ve gövde (Pence) ler yine aynı ortama
yapraklar yarıya kadar dikilirse yaprak pence birleşimindeki gözlerde yeni soğanlar oluşmaya başlar.Bunlarda yine büyütme tavalarına alınarak büyümeleri sağlanır.Soganlaştırma sıcak ve nemli ortamlarda daha çabuk gercekleşir.Saygılar.

abk, Asia ve justice beğendi.
Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 20:51   #34
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Bugün bana beyaz renkli bir lilliyum soğanı hediye ettiler. Şu anda dikersem geç kalmış olurmuyum?

Eski 29-04-2008, 00:09   #35
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Bugun ben de ektim lilyum, geç kalmoş sayılmazsın Buket, hemen ek bence.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 00:56   #36
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
benım zambaklarım açtı açacak bıraz geç deılmı sızce sanmıyorum da yınede umudunu kırmayım

justice beğendi.
tomurcuk054 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 15:41   #37
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Ben bugün yeni liliumlarımı dikiyorum. Zaten dikmezsem paketlerinde çimleniyorlar. Diğerleri de muhteşem çiçekler açtılar. Bu akşama fotoğraflarını eklemeye çalışacağım.

Eski 29-04-2008, 20:17   #38
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

İşte zambak (Hiperastrum) larım...

Eklenen Resimler

Eski 29-04-2008, 20:54   #39
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Bunlar bahçede ve yerde, diğerleri saksılarda dikilmiş. Onlar daha çiçek açmadı ama yakındır.

Eski 29-04-2008, 21:50   #40
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

buket hanım yukardakı 2 buyuk resımden 2. sinın adı nedir bizim bahçedede var bunlardan 8-10 tane kadar adını ögrenebilirmiyim

Eski 29-04-2008, 21:57   #41
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

tomurcuk054 , eğer 36, mesajdaki 2. fotoğrafı soruyorsan onlar lillium. Tıpkı bunlara benzeyen mis zambakları da var. Onlar beyaz açarlar ve kokuludurlar. Bu fotoğrafta görülen lilliumlar kokulu değil.

Eski 29-04-2008, 22:16   #42
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Sevgili Buket, harka zambaklar yetiştirdin ellerine sağlık. Soğanlarına talibim

justice beğendi.
Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 23:44   #43
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

zambaklar

bizim bahçedekiler açınca harıka kokuyorlar.anneme sordum cennet zambagı dedı öle bi çeşitmi varya?

başka bi zambak çeşitide var yarın sökecem onları soğanlarını toplayacam sarımsı küçük çiçekleri oluyormuş açtılar ama ben dıkkat etmedım hatırlayamıyorum

onların adınıda bılmıyorum siz biliyormusunuz ?senede bir kere açarmış açıp söndüler şu anda çiçegi olsa atacam resmınıde yok çıçegi onlar çok bahçede 100 taneye yakın

Düzenleyen tomurcuk054 : 29-04-2008 saat 23:48 Neden: eksik yazı
Eski 30-04-2008, 08:20   #44
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

çok güzeller sevgili buket benim zambaklarım henüz kafalarını toğraktan çıkardılar

nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 20:30   #45
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tomurcuk054 Mesajı Göster
bizim bahçedekiler açınca harıka kokuyorlar.anneme sordum cennet zambagı dedı öle bi çeşitmi varya?

başka bi zambak çeşitide var yarın sökecem onları soğanlarını toplayacam sarımsı küçük çiçekleri oluyormuş açtılar ama ben dıkkat etmedım hatırlayamıyorum

onların adınıda bılmıyorum siz biliyormusunuz ?senede bir kere açarmış açıp söndüler şu anda çiçegi olsa atacam resmınıde yok çıçegi onlar çok bahçede 100 taneye yakın
Sevgili tomurcuk054; Sanırım cennet zambağı dediğinizle bizim mis zambağı dediğimiz aynidir. Çünkü ikisi de kokuyor. Diğerini bilmiyorum.

Bu arada sitemizde türkçenin kullanımına çok dikkat ediyoruz. Gerek dilbilgisi kuralları gerek anlatım çok önemli diyoruz. Eminim gereken hassasiyeti sen de göstereceksin.

Eski 30-04-2008, 20:33   #46
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergül Mesajı Göster
Sevgili Buket, harka zambaklar yetiştirdin ellerine sağlık. Soğanlarına talibim
Çiçekler geçince ve dikkatini çektiyse alttaki yayılıcı nimiluslar da bitince soğanlarını kontrol edeceğim. Genellikle soğanları çoğalırmış. Eğer çoğalırsa mutlaka senin için ayıracağım.

Eski 30-04-2008, 21:12   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Çiçekler geçince soğanı ayırabilirsiniz. Zambağın soğanı ayni sarımsak gibi. Diş diş ayırıp herbirinden yeni bir zambak üretebilirsiniz. Ben ayırma işini sonbaharda yaptım.

Resimdeki çiçekler amarillis değil mi? Amarillislerde soğanın yanında yeni genç yumrular oluşuyor.

justice beğendi.
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 21:19   #48
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Sevgili Sergüzen, bunların Hiperastrum olduğunu biliyorum. Geçen yıl Melike hanımdan öğrenmiştim.

Eski 02-05-2008, 12:31   #49
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Beyaz zambak / Lilium candidum

Beyaz lillium soğanından aldım, paketin açıklamasında mayıs ayına kadar ekilebilecegi yazıyordu.Saksıya ekeceğim.Üstüne ne kadar toprak örtmeliyim.sulamasını nasıl yapmalıyım çürümesini istemem doğrusu.her beyaz lilium kokar değil mi?

justice beğendi.
FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 13:16   #50
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Merhaba FIRUZAN hanım, soğan aldıysanız soğanın bir bucuk katı toprakla örtünüz, soğanlardan ayrılmış pul yapraksa, bunları önce cimlendirmeniz lazım.

Lilium candidum'un söküm zamanı haziran sonu yani çiçeğini döktükten yapraklar kuruduktan sonra(çoğaltmak istersen sökebilirsin çoğatmıycaksan sökmene gerek yok) ekim zamanı, Ağustos eylül ekim sonuna kadar ekebilirsin.

Sulamaya gelince lilium candidum, çok sularsan çürütürsün, aşırı su seven bitki değil bilhassa bitişinceye kadar hafif nemlendirmen yeterli.

Beyaz lilium candidum'sa kokar hemde çok güzel kokar odanızın güneş gören biryerinde olursa açtığı zaman odanız mis gibi kokar.

Soğan satıyoruz, fakat söküm zamanı haziran ayı olduğu için haziran ayında olabilir.

Düzenleyen Lilium : 13-07-2009 saat 18:13
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 14:01   #51
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Nail Çimen ,şimdi ben doğru mu anladım uzman 16 ve ben mayısta ekmiş oluyoruz.
siz haziranda söküyorsunuz,siz büyütüyorsunuz çiçekleniyor sonra çoğaltıyorsunuz sonra bir daha mı ekiyorsunuz anlamadım
"soğanlardan ayrılmış pul yapraksa bunları önce cimlendirmeniz lazım"cümlesi formda okudum bunlar sarımsağa benziyorlar ya pul yaprak omu yani,onları ayırırsak mı çoğaltmış oluyoruz.o zaman küçük soğandan hemen gene çiçek verirmi ?çünkü nergis ,sümbül de yanlardan çıkan küçük soğancıkları ayırdın mı ilk yıl çiçek vermiyor öyle ise istemem şahsen.Sulamayı anladım soğan çürütmüyorum ben genelde soğanlı birkilerde çiçek açmama gibi sorunlarla karşılaşıyorum.Biraz fazla yazdım teşekkür ederim

Eski 02-05-2008, 15:05   #52
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

FIRUZAN

Ne zaman ekerseniz ekin olur, Fakat esas ekim zamanı dediğim gibi ağustos sonu eylül aylarıdır. Yeşerme dönemi, yani topraktan çıkış zamanı ekim kasım aylarıdır.
Sarmusağa benziyorsa, o soğandır, o soğanlaların nasıl ki sarmusakta diş diş ayırıp ekilir, oda pul yapraktır. Yalnız soğan belli bir büyüklüğe gelmeden ayrılmaz.

Ben size şöyle anlatayım, küçük bir yavru soğan noğut büyüklüğündedir, bu büyüklükteki bir soğanı ekersen ancak ikinci yılı çiçek açar, çiçek açması soğanın iriliği ile ilgilidir.

Ceviz ile limon arasındaki büyüklükte olan soğan o yıl çiçek açar, çoğaltma aynı anladığınız gibi haziranda söküyoruz, iri soğanlardan diş alıp (pul yaprak)bunlardan çoğaltıyoruz, saksı da yetiştiriyorsanız üç veya dört yılda bir ayırmanız iyi olur.

Çiçek açmama gibi bir sorunla karşılaştığınızı belirtmişsiniz, çiçek açması dediğim gibi soğanın iriliğiyle ilgili yeterli iriliğe geldiğinde mutlaka açar. Bilmem yardımcı olabildim mi teşekkür eder saygılar sunarım...

Düzenleyen Lilium : 11-09-2009 saat 17:07 Neden: hatalarımı düzeltmek
Eski 02-05-2008, 15:28   #53
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Evet çok teşekkür ederim demekki benim aldığım nergis soğanları küçüktü ve o yüzden bazıları çiçek açmadı. hala toprakta duruyorlar.
Şunu çok sevdim kışın kokulu lilliyumlarım olucak haziranda sizinle irtibata geçecegim mutlaka teşekkür ederim
peki eylul ekim dikimlerinde kapalı balkondamı büyüteceğiz don olmaz gerçi balkonlarda ama İstanbul burası.Sanıyorum soğuk sevmez değilmi bu soğan

Eski 03-05-2008, 00:40   #54
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
selam arkadaşlar
bende 1 hafta evvel bauhaustan beyaz lilium soğanı almıştım yaklaşık 1 cm civarı filizlenmiş poşetinde sanırım yarın annem kastamonuda köyümüzdeki bahçeye ekecek ama forumlarda şimdi okudum liliumun yaz soğanı kış soğanı olan türüdemi var?ve kışın donma durumu olurmu çiçeğimin?

justice beğendi.
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 01:08   #55
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

benimkiler yaz kış bahçedeler hiç bişey olmuyor

justice beğendi.
Eski 03-05-2008, 10:36   #56
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Benim daha önce bahsettiğim "tiger lily" zambağım.Fazla büyümedi ama umarım çiçeğini görebilirim.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 12:55   #57
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Beyaz zambak yani (lilium candidum) kış bitkisidir soğuklardan etkilenmez haziran başı gibi açar yaklaşık bir ay boyunca çiçeği durur.

justice beğendi.

Düzenleyen Lilium : 04-05-2008 saat 14:31
Eski 03-05-2008, 13:18   #58
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster
Sayın gatay,zambak soğanları öyle ne sümbüle benzer ne de lale soğanlarına çapı 5 cm kadar oluyor pul pul ayrılabiliyo parçaları sanki sarmısak dişi gibi oluyor.(biraz bozulmuş sarmısak gibi)
aşağıdaki resimdekinden işte.

Arkadaşlar beyaz zambak (lilium candidum) ekim zamanı ağustos sonu başlar, ekim ayına kadar ekersiniz daha sonra veya daha öncede ekilir, Fakat onun yeşerme dönemi ekim kasımda başlar, Küçük soğanlar çiçek açmaz onlar bir sonraki yıl gelişimleri iyi ise açarlar,lilium candidum aşırı suyu sevmez, fazla sulanırsa hastalanırlar gelişimleri iyi olmaz,veya cürürler, Çapı 5 cm olan soğanlar ağustos sonu gibi ekilirse haziran başında çiçek açarlar. Lilium candidum konusunda her konuda yardımcı olurum herkeze SELAMLAR SAYGILAR

abk ve edipsaydam beğendi.

Düzenleyen Lilium : 11-09-2009 saat 17:16 Neden: cümle düzeltme
Eski 03-05-2008, 20:52   #59
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Nail Bey Merhaba
Soğanları hazirandan sonra diyelim eylul başı gibi diktik nasıl bir ortamda olmalı kapalı balkon mu yoksa dışardamı o zamanlar fazla don olmaz sanırım değil mi ?Toprağı nasıl olmalı?
teşekkürler?

Eski 03-05-2008, 22:08   #60
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki kışın soğuktan fazla etkilenmeyen bi soğan.Ama ortamı nemli ıslak olmayacak yoksa hemen eriyip gidiyor.Benim mis zambaklarım öyle oldu saksıdaydı dışarıda unuttum üstüne yağmur yağmış ama dreneolmayan su toprağı ıslak tuttuğundan içindeki soğan ermiş gitmişti.Oyüzden diktiğiniz zaman yaprakları çıkana kadar su vermemeniz.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024