agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni5314Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2012, 13:53   #871
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Fotoğraftaki gibi kopardıysanız geçmiş olsun, henüz yeşillermiş, hiç değilse dalında sararmaya yüz tutsaymışlar olurlardı.
Tohum yerlerini koparmadim sadece solan cicekleri yeni kopardim, bu bile tohum olusumunu engeller mi diyorsunuz

sayuri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 14:16   #872
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Ben tohumları saplarından kopardığınızı anladım (pardon özür dilerim)

Solan çiçek yapraklarını koparmanız tohum oluşumunu engellemez.

İçeriye bir yere alınız ki tohumlar donlardan zarar görmesin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 14:25   #873
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Güler abla evde baktığınız amarysilllerin saksı boyutu ne kadar? bir fotoğraf var mı?

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 16:04   #874
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Haziranda çiçeklendiyse şimdiye kadar tohumlarıda olgunlaşması lazım, resimleyebilirmisiniz.

İçeriye alınki kıralardan donlardan zarar görmesin.
Sevgili Lilium,tohuma bırakmadım soğanı güçsüzleştirmesin diye,tohumlarını kopartmıştım.Yanlışmı yaptım
Yaprakları sarardı ve şu anda çardakta duruyor.Teşekkürler

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 22:19   #875
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sayuri Mesajı Göster
Tohum yerlerini koparmadim sadece solan cicekleri yeni kopardim, bu bile tohum olusumunu engeller mi diyorsunuz
siz hiçbir şey yapmayın çiçeğin kendisi olayı halledecektir. ileride o kapsülle kuruyup patlayacak ve içinden siyah kagıt gibi tohumlar çıkacaktır.

biraz geriye dogru syfa ilerletirseniz benim resimlerime ulaşırsınız bu konuda. 3 yıl oldu o tohumları ekeli ancak soganlar çokta buyumedi henüz.

ama tohma bırakmak soganı resmen ufaltıyor hem de çok.

akon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 22:53   #876
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Arkadaşlar, amaryllis soğanlarını her yıl çiçekleri solduktan bir müddet sonra çıkarıp dinlendirmek üzere uygun bir yerde tutmanın bir zararı varmı? yoksa en azından 3 yıl yerinde durmasını sağlamak ve toprağından sökmemek mi gerekiyor?

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 22:58   #877
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanndan Mesajı Göster
Sevgili Lilium,tohuma bırakmadım soğanı güçsüzleştirmesin diye,tohumlarını kopartmıştım.Yanlışmı yaptım
Yaprakları sarardı ve şu anda çardakta duruyor.Teşekkürler
Tohuma ihtiyacınız yoksa yaptığınız işlem doğrudur.

Eski 05-01-2012, 23:08   #878
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Arkadaşlar, amaryllis soğanlarını her yıl çiçekleri solduktan bir müddet sonra çıkarıp dinlendirmek üzere uygun bir yerde tutmanın bir zararı varmı? yoksa en azından 3 yıl yerinde durmasını sağlamak ve toprağından sökmemek mi gerekiyor?
Sökmenin çok bir zararı yok ama gerekli değilse sökmeniz de gerekmez, dinlenmelerini yani soğuklamalarını yapraksız oldukları kış döneminde ekili de olsa zaten yapıyorlar.

Çok sıklaşmış kardeşlenme yapmışlarsa 3-4 yılda bir söküp kardeşlenenleri ayırıp daha seyrek ve toprağını da değiştirerek ya da toprağını gübreleyerek ekmek daha iyi olur.

Eski 05-01-2012, 23:49   #879
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sökmenin çok bir zararı yok ama gerekli değilse sökmeniz de gerekmez, dinlenmelerini yani soğuklamalarını yapraksız oldukları kış döneminde ekili de olsa zaten yapıyorlar.

Çok sıklaşmış kardeşlenme yapmışlarsa 3-4 yılda bir söküp kardeşlenenleri ayırıp daha seyrek ve toprağını da değiştirerek ya da toprağını gübreleyerek ekmek daha iyi olur.
Çok teşekkür ederim sayın lilium verdiğiniz bilgiler için. Benim bu kadar bilgim olmadığı için bundan 1.5 ay önce bahçe toprağından söktüm. Kuru kum içine koyacaktım. Kum bulamayınca odun külü içine koydum soğanları. 2 gün önce de o külün içinden çıkardım ve uygun saksılara kumla karıştırdığım torf toprağı içine tekrar ektim. Kum zaten ıslak olduğundan sulama yapmadım. şuan dışarıda değil ama soğuk bir oda da tutuyorum. mart ayına kadar orada bekletmeyi düşünüyorum. mart ayına kadar 1-2 defa sulamayı ve bu sulamalardan bir tanesine de 15-40-15 N-P-K yaprak gübresi eklemek niyetindeyim. Bu gübreleme işini mart ayından sonra ayda bir defa çiçekler görülene kadar devam etmeyi sonrasında ise, ise 10-10-40 N-P-K yaprak gübresini suda eritip sulama suyuna ekleyip ayda bir defa vermeyi düşünüyorum. Ne dersiniz? yanlış bir şey yapmış olmam inşallah.

Eski 06-01-2012, 01:21   #880
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yapraksız dönemde gübrelemenin çok bir yararı olacağını sanmıyorum, gübremelerinizi yeşerdiği yapraklı dönemde yapmanızı tavsiye ederim.

Eski 06-01-2012, 01:47   #881
Ağaç Dostu

yanlız şun u belirteyim. İlk yapacağım gübrelemelerde kullanacağım gübre farkındaysanız fosfor ağırlıklıdır. Bu gübreyi kullanmak isteyişimin sebebi, fosfor, bol saçak kök oluşumunu sağlar ve çiçeklenmeyi ve döl tutumunu artırır. Şu an öncelikle kök oluşumuna ihtiyaç duyduğu için bu gübre bu aşamada önemlidir. 2. kullanacağım gübre ise potasyum ağırlıklıdır. onu da çiçek oluşumunun arkasından kullanmayı tercih ediyorum. O da meyve kalitesini artırır ve meyve irirliğini artırır, yani soğanın gelişimini artırır. Çiçekler konusunda sizin kadar bilgiye sahip olmamakla birlikte, gübreler konusunda hepey bir bilgiye sahibim. O sebeble bu gübrelemeyi düşünüyorum. Hatta şunu söyliyeyim. Buğday ve değişik tarla bitkilerinde, 15-15 veya 20-20 N-P gübresini tohum ekiminden önce toprak işleme esnasında atarlar. Sebebi çimlendirmeyi kolaylaştırmak ve hızlandırmak içindir. Bu gübreye de köylülerimiz toprak altı gübresi adını veriyorlar(tabi içeriğini bilmiyorlar ya İçeriği ise %20 veya 15 azot, %20 veya 15 fosfordur). Ben neden N-P-K kullanmak istiyorum onu da söyliyeyim. Torf toprağı ve kumun içerisinde bitki için gerekli besin maddeleri yok denecek kadar azdır ve bunların takviye edilmesi gerekmektedir. Bu sebeble kullanıcam bu gübreyi.

Eski 06-01-2012, 10:35   #882
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanndan Mesajı Göster
Haziran ayında çiçeklenen amarillis,soğanıyla birlikte saksıda çardakta duruyor.Onu içeri alıp sulasam doğru yapmış olurmuyum.
Saygılar.
Handan hanım
Merhaba,iyi yıllar.
Bence Ankara da amarilisinizi dışarıda bırakmayın.Donabiilir soğanı.
Selamlar.

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 11:42   #883
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Torf toprağı ve kumun içerisinde bitki için gerekli besin maddeleri yok denecek kadar azdır ve bunların takviye edilmesi gerekmektedir. Bu sebeble kullanıcam bu gübreyi.
Sayın wellness, gübreler konusundaki bilgileriniz gördüğüm kadarıyla benim için yeterlidir, o nedenle nasıl ne şekilde hangi oran da kullanacağınızı da biliyorsunuz demektir.

Bilhassa çiçek bitkilerinde zirai gübre önermeye korkuyorum, ne oranda kullanılmasını bilmek lazım, bu az gelir biraz daha vereyim dediği an çiçeğinden olur, sonrada sana döner sen şunu ver dedin bende verdim çiçeğim kurudu der.
O nedenle gübreleri bilmek tanımak gerekir, biliyorsan tanıyorsan ne oranda kulanacağını hangisi ne zaman kullanılır gibi bilgilere sahipse kullanılması tabi ki doğrudur.

"kullanacağım gübre ise potasyum ağırlıklıdır. onu da çiçek oluşumunun arkasından kullanmayı tercih ediyorum. O da meyve kalitesini artırır ve meyve irirliğini artırır, yani soğanın gelişimini artırır."

Meyve kalitesini artırabilir meyve irirliğini artırabilirsiniz ama soğanın iriliğini arttıramazsınız, tabi ki faydası olur ama, soğan iriliğini ya da soğanın irileşmesini istiyorsanız tomurcuklar çiçek açmadan tomurcukları keserseniz soğanı irileştirebilirsiniz.

"Torf toprağı ve kumun içerisinde bitki için gerekli besin maddeleri yok denecek kadar azdır ve bunların takviye edilmesi gerekmektedir. Bu sebeble kullanıcam bu gübreyi."

Doğrudur torf kum içerisine besin maddeleri azdır, bu bilgilere sahip olduktan sonra ben de kullanmanızı öneririm.

Yalnız küçük bir hatırlatma yapmama gerek varmı bilmiyorum ama çiçek ve soğanlı bitkiler zirai gübreye tarla tahıl bitkilerinden daha hassastır, oranını daha az tutmak gerekir diye hatırlatmış olayım.

Eski 06-01-2012, 12:47   #884
Ağaç Dostu

Sayın lilium kardeşim işte sizin verdiğiniz çiçekler hakkında ki bilgileri de ben bilmiyorum. Yani bahsi geçen çiçek soğanlarının zirai gübrelere hassaslığı konusu. Sizin dikkat çekmeniz üzerine bu konuda daha dikkatli olacağım. Öte yandan şunu da söyliyeyim. Ben kendi yaptığım bir uygulama için başkalarını suçlamayı hiç sevmem. Böyle birşey aklının ucundan bile geçmesin. Sizin de dediğiniz gibi bu gübreleme konuları tüm bitkiler için oldukça hassas konulardır. Dolayısı ile bu konularda karar vermeden önce, ben kendi payıma söyliyeyim, çok araştırma yaparım. Bir çok kişinin fikrini alırım ama bu fikirlerden de ben kendime has bir karar çıkartırım onu uygularım. Ezbere iş yapmayı sevmem. Sonra bu işler biraz da deneme yanılma ile tecrube sahibi olunuyor. Baştan belki biraz kayıp verebilirsin ama bu o kişiye bir tecrube olur. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Eski 06-01-2012, 13:31   #885
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Bir çok kişinin fikrini alırım ama bu fikirlerden de ben kendime has bir karar çıkartırım onu uygularım. .
Her zaman benimsediğim cümle işte bu.

Fikir almayı bende çok severim, fikirleri kendi doğrularımla harmanlarım elerim uygularım.

Burada bulunmamın en büyük nedeni de bu zaten, fikir bilgi paylaşımı, fikirden fikir doğar cümlesini de çok severim.

Bilgi verirken başka bir konuda da biz bilgileniyoruz. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi.

Bilgi almak isteyenden korkmam, bilgi almak istemeyenler beni daima kırmıştır. Onun için bir şeyler yazarken daha dikkat etmeye çalışıyorum.

Eski 06-01-2012, 18:51   #886
Ağaç Dostu

Lilium kardeşim, al benden de o kadar. Bu konuda aynı görüşlere sahibiz. Zaten ağaçlar.neti bu yüzden çok seviyorum. Herkes bilgisini cömertçe paylaştığı için. Bu çok güzel birşey.

Eski 07-01-2012, 14:41   #887
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010

Resimdeki soğanların Amarylis olduğunu pek sanmıyorum ama sayın hocam100 ya pembe trompet ya da amarylis demişti sonradan trompet olmadığı belli oldu acaba boyları neden bu kadar küçük biri 1 ay önce uykuya yatmıştı bunu da halamın bu soğanların fırlattığı yerden aldım halam çiçek soğanı olduğunu söyledi okadar yeşil soğanı 1 hafta önce buldum kuruttuğum soğan 3 yıl minik saksıda besledim ilk defa uykuya yatırdım büyüme yok ?? ne düşünüyorsunuz.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 13:02   #888
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2012
Alıntı:
Ben tohumları saplarından kopardığınızı anladım (pardon özür dilerim)

Solan çiçek yapraklarını koparmanız tohum oluşumunu engellemez.

İçeriye bir yere alınız ki tohumlar donlardan zarar görmesin.
Tohumlarim olustu bile.

Tesekkurler

Bu tohumlarin olusmasi yeni cicek olusumunu engelliyor mu? Tohumlar icin butun enerjisini harciyor mu bitki? Bir bilginiz var mi? Cunku bitkim yeni dal cikardi normalde hemen tomurcuk verirdi ama vermedi

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
sayuri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 14:39   #889
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Çiçek oluşumunu engellemez, çiçeğiniz yeniden çiçek sapı çıkaracaktır.

Şimdi tohumları alınız çiçek sapını da dipten kesiniz.

Mart gibi tohumlarınızı ekebilirsiniz.

Eski 21-01-2012, 14:04   #890
Ağaç Dostu

Goncagül's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sayuri Mesajı Göster
Tohumlarim olustu bile.

Tesekkurler

Bu tohumlarin olusmasi yeni cicek olusumunu engelliyor mu? Tohumlar icin butun enerjisini harciyor mu bitki? Bir bilginiz var mi? Cunku bitkim yeni dal cikardi normalde hemen tomurcuk verirdi ama vermedi
Merhaba Sayın Sayuri;
Benim de amaryllislerim var. Bu nedenle tecrübelerimi paylaşmak istedim. Tohum oluşturması çıkan yeni çiçek sapını etkilemez o yeterince geliştiğinde açacaktır. Tohum oluşturan çiçek sapını tohumlar tamamen olgunlaştığında kesiniz. Bu durumda yeni çiçek sapı daha iyi beslenecektir.Fakat çiçek soğanı tohum oluşturmaya fazla güç harcadığı için küçülüyor malesef. Bu nedenle yeni açacak olan çiçeklerde tohum almayı denemeniz halinde soğanı çok küçülür.Bu nedenle besin takviyesi yapmak gerekiyor.
Eğer tohumları ev ortamında çimlendirecekseniz hemen ekin bence. Çünkü bekledikçe daha az sayıda çimleniyorlar. Bahçeye ekmek için baharı bekleyin.

Goncagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2012, 19:57   #891
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 25-09-2011
Bu sene açan ilk amaryllislerim.

Papilio ve Evergreen.

Eklenen Resimler

alys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 14:24   #892
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Geçtiğimiz hafta çok suğuk olunca tomurcuğunun donmasından korktuğum Amaryllisi içeri aldım, sıcağı görüne 3 günde açtı benim güzelim etiketinden de sweet pink yazıyor ama bana daha çok Peach Blossom Amaryllise benzettim siz ne dersiniz

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 14:28   #893
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Çooook güzel maşallah. Bu da benden.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 16:03   #894
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alys Mesajı Göster
Bu sene açan ilk amaryllislerim.

Papilio ve Evergreen.
Hoşgeldiniz
Amaryllisleriniz çok güzel.
Bu türleri ben de çok seviyorum, güle güle büyütün ve bizimle resimlerini paylaşın lütfen

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 19:59   #895
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 25-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Peach Blossom Amaryllise benzettim siz ne dersiniz
Sevgili bettyycim linke bakın isterseniz Peach Blossom Amaryllis

alys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 20:21   #896
Ağaç Dostu

Yahu Arkadaşlar, şimdi yukarıda alys isimli arkadaşımızın verdiği linki inceledim de o web sitesinde olsun diğer yabancı web sitelerinde olsun, satılmakta olan envayi tür ve renkte amaryllis ler var. Bu türlerden ortak sipariş bölümünde bir arkadaşımız konu açsada ortak sipariş vererek Türkiye de olmayan türlerden getirttirsek diyorum. Ne dersiniz?

Eski 23-01-2012, 21:05   #897
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alys Mesajı Göster
Sevgili bettyycim linke bakın isterseniz Peach Blossom Amaryllis
Teşekkür ederim artık etiketibe güveneceğim

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 16:35   #898
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Amaryllisin yapraklarında sararma oldu, sarardığı yerlerin üzerinde de kırmızı benekler var, sorunun ne olduğunu söyleyebilecek var mı arkadaşlar?

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2012, 17:25   #899
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Sararmayı bilemem ama kırmızılıklar havasızlık ve aşırı nemden oluşan iğrenç bir mantar türü soğanlarımı bunlar yüzünden kaybediyorum :'( ama bence seninkilerin durumu iyi gibi Sayın Süz-i Dilara.

Eski 03-02-2012, 17:25   #900
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Vede yavru vermiş gibi şanslısınız.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024