agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni164Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2013, 22:20   #151
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Selamlar , amaryllis soğanlarını ya da saksıda çiçeğini ya da tohumlarını satan birileri yok mu ya da duyduğunuz bildiğiniz bir site - bahçe market - yapı market var mı ? Lütfen yardımcı olun...

kana06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 08:16   #152
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Soğan, Yumru, Rizom Satış - agaclar.net

Bu bölüme bakmışmıydınız ....

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 23:00   #153
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Bu yıl firmalar amarilis soğanı az ithal ettiler. Seneye bol olur.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2013, 10:28   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2007
Arkadaşlar belladonnaları açan yok mu?Hocam benimkiler bu senede açmadı.

tolgahan83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2013, 11:17   #155
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Açtı açtıııı

Benim 2. çiçek sapıda açtı, yağmurdan hırpalandı ama

Eklenen Resimler

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 13:11   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2007
Çok güzeller ellerinize sağlık.Ben iki senedir açtıramadım.

tolgahan83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 13:14   #157
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
3 yıldır devamlı açıyor. Benimki bahcede dikili. Kumlu ve odun küllü toprağı. Tabii yanmış koyun gübresi de var.

İnşallah açar sizdekide.

tolgahan83 beğendi.
cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 00:01   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-02-2012
Daha önce yine Eminönü den aldıklarımdan. Kasımda yapraklanmaya başlayıp 3 -4 ay yapraklı kalıyor. Sonra ağustos ayında yapraklar tamamen kuru iken çiçek sapı çıkarıyor.

Eklenen Resimler

nihat.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 06:47   #159
Yeni Üye

kızılcabulut's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
sayın nihat.K pembe trompeti eminönünde hangi dükkanda bulabilirim acaba teşekkürler

kızılcabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 16:25   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nihat.k Mesajı Göster
Kırmızısı nadirdir. Yurtdışında 30- 40 $ fiyata satıldığı dönemler oluyor.
Pembesi şu sıralar Eminönü de satılıyor. 5 liradan birkaç tane aldım.
Kırmızı zambak diye soruşturduğunuzda Egenin bir çok yerinde bulursunuz aslında kırmızıyı. Malum, bir çok insan amarylliss diye değil zambak diye biliyor. Neyse ben en iyisi Aydında tanıdık bahçelere göz atayım artık.Bu siteyi görene kadar ben de zambak diyebiliyordum aslına bakarsanız. Hatta annemde de vardı ama öldü sanırım saksının içinde.
Bu arada düzeltme yapıyorum. Anneme sordum telefon açıp. Komşumuzda varmış kırmızısı. Kendimi şanslı sayayım değil mi?

Bir de soru sorayım,soğanları ne zaman ayırmalıyım? Şu mevsim ayırsam olur mu?

efeege beğendi.
turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2013, 21:43   #161
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızılcabulut Mesajı Göster
sayın nihat.K pembe trompeti eminönünde hangi dükkanda bulabilirim acaba teşekkürler
Çarşının sonunda açıkta satan bir satıcı var. Birde sol yandan gidilen bir kısım var. Arka taraf. Orada ortalarda bir dükkanda da bulunuyor ve bu dükkandakiler daha iri olduklarından tercih edillebilir. Tabi bu birkaç hafta önceydi. Tahminim hala vardır.

Eski 07-12-2013, 22:01   #162
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkanatalay Mesajı Göster
Kırmızı zambak diye soruşturduğunuzda Egenin bir çok yerinde bulursunuz aslında kırmızıyı. Malum, bir çok insan amarylliss diye değil zambak diye biliyor. Neyse ben en iyisi Aydında tanıdık bahçelere göz atayım artık.Bu siteyi görene kadar ben de zambak diyebiliyordum aslına bakarsanız. Hatta annemde de vardı ama öldü sanırım saksının içinde.
Bu arada düzeltme yapıyorum. Anneme sordum telefon açıp. Komşumuzda varmış kırmızısı. Kendimi şanslı sayayım değil mi?

Bir de soru sorayım,soğanları ne zaman ayırmalıyım? Şu mevsim ayırsam olur mu?
Tahminim belladonna değildir. Bu çiçek hippeastrum ile karıştırılıyor. Hippeastrumun kırmızısı çok yaygındır. Dediğim gibi bu sitedeki amaryllis forumda işlenen çiçek asıl olarak hippeastrumdur. 41. sayfada kırmızı hippeastrum resmi bulunuyor. Bu forumun bir önceki sayfasında ise benim koyduğum amaryllis belladonna kırmızı renk resmi bulunuyor. Ayırt edebilmek için bu çiçekleri tanımak gerekir. Amaryllis belladonna yapraklar tamamen kuru iken çiçek sapı çıkartır. Bu forumda çoğunlukla crinum türünün resimleri konulmuş.

Eski 23-02-2014, 21:56   #163
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tahminim belladonna değildir. Bu çiçek hippeastrum ile karıştırılıyor. Hippeastrumun kırmızısı çok yaygındır. Dediğim gibi bu sitedeki amaryllis forumda işlenen çiçek asıl olarak hippeastrumdur. 41. sayfada kırmızı hippeastrum resmi bulunuyor. Bu forumun bir önceki sayfasında ise benim koyduğum amaryllis belladonna kırmızı renk resmi bulunuyor. Ayırt edebilmek için bu çiçekleri tanımak gerekir. Amaryllis belladonna yapraklar tamamen kuru iken çiçek sapı çıkartır. Bu forumda çoğunlukla crinum türünün resimleri konulmuş.
Sayın Nihat, kırmızısı belki dediğiniz gibi hippeastrum olabilir. Onun yaprakları şu anda daha yeni çıkıyor.Bugün Aydın'daydım. Annemde. Kırmızı olan bir saksının içine sıkışıp kalmış yazık. İrili ufaklı 10 soğan olmuş. Bugün böldüm hepsini. Kırmızı yapraklarını daha yeni çıkarıyor yani ayırmaya müsait durumda ve zaten yaprak şekli de Bella Donna'dan oldukça farklı. Yan dediğiniz gibi o hippeastrum sanırım. Artı çiçekliyken yaprağı da dökülmüyor kırmızının. Ama pembeler tamamen yapraksız kalıyor ve sürpriz yapıyor insana.
Ama pembe olanlar kesinlikle Bella Donna. Ondan eminim. Kırmızı da çok güzel açıyor aslında. Kırmızılardan 2 tanesini kendime getirdim. Bakalım inşallah açar bu sene.

Muda beğendi.
Eski 24-02-2014, 19:30   #164
Ağaç Dostu

Soğanları görmek isteyenlere... Apartman girişindeki beton saksılara diktim 1 ay önce. Belladonna kışın yapraklı olduğundan sulamaya da ihtiyaç olmayacağını düşünerek diktim. Ufak ufak çıkmaya başladılar şu günlerde. Dikim zamanının eylül ayından aralık sonuna kadar olabileceğini düşünüyorum. Sonrası gecikme olsa da bitkinin toprağa kök salması açısından yine olabilir. Ağustos sıcağı gibi kurak bir zamanda çıkıveriyor çatlamış topraktan. Umulmadık zamanda yapraksız olarak çıktığı için şaşırtıcı ve sevindirici oluyor. Beyaz , koyu pembe , kırmızı ve açık pembe renkleri bulunuyor. Sıcak ve soğuk , sert iklime dayanıklı bir bitki. Çokta güzel çiçekleri var. Canlı görseniz bayılırsınız. : )

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2014, 20:59   #165
Ağaç Dostu

Sayın turkanatalay, resmi internet görsellerinden buldum. Bendeki çiçek verenler pembe renkli. Aslına bakarsanız yazdığım diğer renklerde var ancak henüz çiçeklerini görmedim. Çiçeklerini gördükten sonra da , az sayıda olduklarından şimdilik paylaşmadan ziyade çoğaltma niyetim var.
Pembe olanları birkaç sene önce ektim ve ne büyüklükteler bilemiyorum ancak resimde beton saksıda görülenler yetişkin olmalılar. Bunların biraz daha büyümüşü de var. Onlar da Jumbo olarak geçiyor. Biraz da zamanında ekim yapmakla alakalı olacaktır. Bu soğanları eylül ekim gibi ekerek (tercihen direk toprağa) köklerinin iyi oluşmasını sağlayınca yazın çiçek açabileceğini tahmin ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2014, 21:38   #166
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın turkanatalay, resmi internet görsellerinden buldum. Bendeki çiçek verenler pembe renkli. Aslına bakarsanız yazdığım diğer renklerde var ancak henüz çiçeklerini görmedim. Çiçeklerini gördükten sonra da , az sayıda olduklarından şimdilik paylaşmadan ziyade çoğaltma niyetim var.
Pembe olanları birkaç sene önce ektim ve ne büyüklükteler bilemiyorum ancak resimde beton saksıda görülenler yetişkin olmalılar. Bunların biraz daha büyümüşü de var. Onlar da Jumbo olarak geçiyor. Biraz da zamanında ekim yapmakla alakalı olacaktır. Bu soğanları eylül ekim gibi ekerek (tercihen direk toprağa) köklerinin iyi oluşmasını sağlayınca yazın çiçek açabileceğini tahmin ediyorum.
Bizim bahçedekiler en az 20 yıllık. Dolayısıyla geçen gün saydım, sadece bir anne soğanın etrafında 23 soğan ve sanırım onlar da büyük oldukça. Merak ediyorum ben de büyüklüklerini, topraktan çıkarınca göreceğim artık.Soğanların bazıları dışarıya doğru çıkmış.Yapaklar kuruyunca beli oluyor. En büyüklerinden kendime ayıracağı mutlaka ben de. Beyaz ve kırmızı çoğaltabilirseniz haberim olsun o zaman. Amayllis'e özel bir düşkünlüğünüz olduğunu görüyorum. Görünen köy kılavuz istemez, sizin elinizde çoğalacaklarından eminim ben.

nihat.k ve Muda beğendi.
Eski 28-02-2014, 09:25   #167
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Nedersiniz çiçeğim Amaryllis belladonna ya benziyor.

Eklenen Resimler

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 14:04   #168
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Satış işleri için forum konularını kullanmıyoruz değil mi?
Bunun için özel bir bölüm var.

Yeni üyeler bilmiyor diyelim eskiler bile buradan sipariş veriyor

Doğal olarak mesajlarınız silindi..

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2014, 13:20   #169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Pembe trompetler, gecikti ama sanırım açmaya az kaldı. En önde 2 saksıdaki, 3 senelik yavru, onlarda açacak, dört gözle bekliyorum...

Eklenen Resimler

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 17:36   #170
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

pembe trompetlerin yerini değiştirdim iki senedir açmıyor,eski yerinde açanın resmini ekliyorum,sanırım soğanlar birkaç sene sonra açıyor.

Eklenen Resimler

lusoari, Muda, efeege ve 1 kişi beğendi.
Eski 05-01-2019, 12:15   #171
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Arkadaşlar merhaba. Bu konuyla ilgili olan kişilere sormak istiyorum. 2 tür arasında kararsız kaldım. Hangisinden alsam daha iyi size göre? Amryllis Belladonna yoksa Amarcrinum türü mü iyidir?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 22:19   #172
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vehbi Mesajı Göster
pembe trompetlerin yerini değiştirdim iki senedir açmıyor,eski yerinde açanın resmini ekliyorum,sanırım soğanlar birkaç sene sonra açıyor.
Yerin bol guneş alması, kuruması ve bir müddet kuru kalmasıgerekiyor. Bazı hippeastrum türlerinde de yazın saksılar yan yatırılarak kurutulur ve çiçek tomurcuğu oluşturulur.

vehbi beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2019, 15:12   #173
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

tesekür ederim geçen yaz açtılar

Eski 15-05-2022, 23:13   #174
Ağaçsever

blop's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2015
Merhaba elinde olan var mı ücreti karşılığında almak isterim Amaryllis belladonna ancak yukardaki paylaşımlar hibrit muhtemelen, ilk mesajdaki asıl türü arıyorum, yapraksızken çiçek açan tür orijinal olan.

blop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2022, 10:59   #175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günebakan Mesajı Göster
bahçem'deki bu güzelle yeni tanıştım açık pembe ve çok hoş bir kokusu var

Eklenti 98827
aay çok güzel fazla soğan varsa elinizde bende alabilirmiyim.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2022, 11:01   #176
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esracer Mesajı Göster
pembe trompetler, gecikti ama sanırım açmaya az kaldı. En önde 2 saksıdaki, 3 senelik yavru, onlarda açacak, dört gözle bekliyorum...
elinizde amarlys soğanı varmı 1-2 tane alabilir miyim.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024