agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni343Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-07-2009, 21:18   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Bahausta soğanlı bitki dikim sepeti var.

Köstebek, zarar verebilir.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 07:51   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Domuzlar, sepetleri darmadağın eder.

Seyreltilmiş mazot çözüm olabilir gibime geliyor.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 11:34   #63
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sevgili sabah, şurada köstebek ile ilgili yazışmalar var, bir bakın yararlanacağınız bazı fikirler olabilir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 11:59   #64
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Merhaba,
Geçen sene sebze bahçesinin yakınına ektiğim çiğdem soğanlarının hepsini köstebek 1 gece de yemişti

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 12:25   #65
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Demek kesin önlem almak gerekiyor.

Köstebek için birşey yapmayı düşünmüyorum, kimin evsahibi olduğu belli değil.

Soğanlar için tel kafesi düşüneceğim. Bir de eski bir boya tenekesi gibi bir şey vardı, onun altına delikler açıp, bahçeye gömebilir miyiz bakayım.

Nasıl olsa ağustos, eylüle kadar zaman var, olmazsa Bauhausa bakarım. Teşekkürler.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 15:25   #66
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Ters Lale soğanının kokusu köstebeği kaçırırmış.

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 15:52   #67
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Doğrudur çok iğrenç kokuyor)

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 10:37   #68
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sn. Lilium, sizden yeni gelen lilium soğanlarını saksıya soğan büyüklüğünün 1,5 katı derinliğine ve yine soğanların 1,5 katı dikim aralığı olmak üzere bugün kumlu bir karışımla hazırlanmış toprağa diktim. Dikmeden önce soğanları bionemle ıslattım, dikilecek yerdeki toprağı da yine bionemle biraz nemlendirdikten sonra üstlerine biraz organik gübre de atarak dikimi işini bitirdim. En üstteki toprağı da hafif su püskürterek nemlendirdim, yani sulama yapmadım. Şimdilik evin içinde en serin olabilecek bir odaya yerleştirdim. Daha sonra balkonun güneş görmeyen bir yerine alacağım. Yaptıklarımda bir yanlış var mı?

Sanırım uzunca bir süre sulama yapmayacağız. Bu durumda sulamaya ne zaman başlanacak?

Jakin beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 11:11   #69
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın nevsune, güzel bir ekim yapmışsınız yanlış yok, bol kumlu harçlar için 1.5 katı derinlik iyi, bir katı da olabirirdi.

Nemlendirmeyi, çok kurudu dediğiniz zamanlarda hafifçe nemlendirin, (Sulayın demiyorum) bitki yaprak çıkardıktan sonra hafif hafif sulamaya başlarsınız.

http://nailcimen.blogcu.com/beyaz+zambak/

Düzenleyen Lilium : 09-07-2009 saat 14:59
Eski 12-08-2009, 14:25   #70
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Tohumdan yavru soğancık oluşumu
Eklenti 89500
Eklenti 89501
Benimde beyaz zambaklarım böyle tohum oluşturdu.Bunlardan nasıl 2.resimdeki gibi yavru soğan oluşturuluyor. Bu da bugün açan zambağım

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2009, 19:30   #71
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Benimde beyaz zambaklarım böyle tohum oluşturdu.Bunlardan nasıl 2.resimdeki gibi yavru soğan oluşturuluyor. Bu da bugün açan zambağım
Sayın ciceksever,
Tohumların dış kabuğu çatladıktan sonra tohumları alabilirsin, ve bu tohumları kumlu gübreli bir yere ekip üstüne yarım santim bir santimi geçmesin aynı malzeme ile kapatım çimlendirebilirsin.

Eski 12-08-2009, 22:16   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Galeri: 40
Aylar önce lilyumlarımı açtıktan sonra kesip vazoya aldım. Daha sonra toprakta kalan kurumuş uzun sapları da soganları gelişsin diye kesip, eskiden buyukannemin yaptığı gibi bir gazete kağıdına sarıp sakladım.Bu sarma işleminin nedenini bilmiyorum, hatırlayip denemek istedim.Sardığımda dallar kupkuruydu. Bugün gazete kağıdına sardığım kuru dalları bahçe dolabını temizlerken görüp açıp baktım. Tamamen unutmuştum.

Bir de ne göreyim;
Name:  lilyumsaplari1.jpg
Views: 4001
Size:  60.4 KB

kuru dallarda böyle oluşumlar vardı.

Name:  lilyumsapları2.jpg
Views: 3867
Size:  30.7 KB

O kesecikleri açıp baktım, içinden minicik soğanımsı yumrular çıktı.

Name:  lilyumsapları 3.jpg
Views: 3940
Size:  53.4 KB

Bu keseciklerin kurumuş halleride vardı sapı altlarına doğru, içlerinde küçücük fotoğraf makinesinde net çıkmadığı için koyamadım,kurumuş bir önceki resimdeki beyaz soğanların kuruları vardı.

Nedir, diye merak ettim. Büyükannem acaba bu kesecikler bir işe yaradığı için mi ÇİÇEKSİZ KURU DALLARI saklıyordu?

Bilen var mi?

Eklenen Resimler

yesim ozgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 00:00   #73
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın yeşim hanım, sorularınıza nereden başlayacağımı bilmiyorum, büyük annenizden gördüğünüzü denemeye kalkmışsınız, güzel bir deneme her ne kadar başarılı olamamış olsanızda büyük annenizden gördüğünüzü başarmaya çalışmak güzel bir duygu olsa gerek.

Büyükanneniz tohum alma zamanını çok iyi bildiği için başarılı olamaması için bir neden yok, sizler tohumları tam olgunlaşmadan biraz erken aldığınızdan dolayı başarılı olamamışsınız.

Alıntı:
Büyükannem acaba bu kesecikler bir işe yaradığı için mi ÇİÇEKSİZ KURU DALLARI saklıyordu?
Bu saplar biraz daha kökünde dursalardı bu kesecikler daha da şişecekti tohumlar olgunlaşacaktı, o dönemde aldığınız tohumları bir üst mesajımda anlattığım gibi çimlendirebilirdiniz. Sanırım büyükanneniz de öyle yapıyordu ki, bir işe yarıyordu.

Çiçeklerini kestikten sonra bu kesecikler olmaz anlatımınızı biraz karıştırmışsınız, çiçekleri kestikten sonra saplarından soğancık oluşur, çiçeklerini kesmemişseniz çiçek yaprağının döküldüğü yerde toğum yatağı oluşur, (sizin fotoğrafa koyduğunuz) ve tohum olur, bu tohumları cimlendirerek soğancık elde edilir.

Eski 13-08-2009, 00:09   #74
Ağaç Dostu

Şimdi soyle anlatayım. Daha oncede resimlerini paylastıgım lilyumlarım cicek acti.

ben cicekleri kestim evde vazoya yerleştirdim.

zamanım olmadıgı icin uzun sapları bahcede kurumaya yakın kaldı.

sonra ben ciceksiz olan kuru sapları kesip hatırladıgım kadarıyla buyuk annemin yaptıgı gibi gazeteye sardım.

bugun actıgımda bunları gordum.

yani cicekleri cok onceden kesmıstım ben. 2 hafta sonra kalan uzun sapını soğanları gelişsin diyerek kokunden budadım. o sapları sakladım.

ve bunlarla karsılastım. resimde de goruldugu gibi o beyaz keselerın kurumus halleri mevcut.

gecen sene sizin 68 no.lu mesajınızdaki gibi cicekleri tohuma bıraktım ve tohumlarınıda topladım zaten. biliyorum tohumları nerden alınıyor ama cok eminim bu sapların ucunda cicek yoktu tamamen yarı kurumus haldeki sapları alıp gazeye sardım ve dolaba kapattım.

Eski 13-08-2009, 00:18   #75
Ağaç Dostu

kırmızı olan bolumunden kestım ben cıcegı

mavı cızgı cektıgım yerınden sonra kesıp koke kadar olan bolumu gazeteye sarıp sakladım.
Name:  lilyumsapları5.jpg
Views: 3927
Size:  64.0 KB

yarı kuruydu dedigim gibi.

şimdi ben bu beyaz seylerı o sapların uzerinden alıp, tekrar gazeteye sarıp deneyecegım. bakalım aynı olusumlar olucak mı? cunu bu beyaz seyler olmus ve sonradan kurumus hallerı de ustunde.

Eski 13-08-2009, 02:01   #76
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesim ozgun Mesajı Göster
Şimdi soyle anlatayım. Daha oncede resimlerini paylastıgım lilyumlarım cicek acti.

ben cicekleri kestim evde vazoya yerleştirdim.

zamanım olmadıgı icin uzun sapları bahcede kurumaya yakın kaldı.

sonra ben ciceksiz olan kuru sapları kesip hatırladıgım kadarıyla buyuk annemin yaptıgı gibi gazeteye sardım.

bugun actıgımda bunları gordum.
Yanlış hatırlıyorsunuz resimlerini koyduğunuz çiçek tomurcukları, resimde mavi olarak işaretlediğiniz yer olsaydı böyle olurdu.
Name:  yeni.jpg
Views: 4185
Size:  34.5 KB

yani cicekleri cok onceden kesmıstım ben. 2 hafta sonra kalan uzun sapını soğanları gelişsin diyerek kokunden budadım. o sapları sakladım.

ve bunlarla karsılastım. resimde de goruldugu gibi o beyaz keselerın kurumus halleri mevcut.Sapta çiçek kesesi yani tohum kesesi oluşmaz

gecen sene sizin 68 no.lu mesajınızdaki gibi cicekleri tohuma bıraktım ve tohumlarınıda topladım zaten. biliyorum tohumları nerden alınıyor ama cok eminim Hayır ben sizin kadar emin değilim, resimlerde ki çiçek tomurcuğudur. sapta böyle bir oluşum olmaz.bu sapların ucunda cicek yoktu tamamen yarı kurumus haldeki sapları alıp gazeye sardım ve dolaba kapattım.
Yarı kurumuş saplarda soğancıkta oluşmaz, böyle bir şey de oluşmaz, ben de bundan eminim

Eski 13-08-2009, 14:48   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Sayın Lilium her zaman bende merak etmişimdir soğancıkların oluşumunu, yazıyı dikkatlice okudum fakat yinede aklım karıştı sizden ricam yapmış olduğunuz işlemi başından sonuna kadar ister saksıda ister toprakta resimli olarak işaretlemek suretiyle bizlere de gösterme imkanınız varmı. Heralde yapmış olduğum işlemde eksik birşeyler yapıyorumki iki denememde de çiçeksiz dalda soğancık oluşumunu gerçekleştiremedim. Paylaşımınız için şimdiden çok teşekkür ederim

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 15:23   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Sn delete61'in sorusuna ek olarak, ben de bir şey sormak istiyorum.

1-1,5 ay önce çiçek açması biten ve sapları da kuruyan soğanlarımı, bulunduğu yerden çıkartıp, pul yapraklarını ayırarak serin bir yerde nemli toprak içine koyup kaldırmıştım. Dün akşam baktığımda pulların diplerinden soğancık oluştuğunu gördüm. Bu aşamadan ne yapmam gerekiyor?

turchese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 20:43   #79
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
Arkadaşlar liluum çeşitleri hakkında çok güzel bilgiler edindim sayenizde ben hepsini zambak olarak biliyordum, ama hepsi çok güzeller doğrusu ben henüz yetiştirmedim,ama çok heveslendim ..

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 21:29   #80
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Soğanlı bitkilerde çoğaltma 10 No. Mesaj

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delete61 Mesajı Göster
Sayın Lilium her zaman bende merak etmişimdir soğancıkların oluşumunu, yazıyı dikkatlice okudum fakat yinede aklım karıştı sizden ricam yapmış olduğunuz işlemi başından sonuna kadar ister saksıda ister toprakta resimli olarak işaretlemek suretiyle bizlere de gösterme imkanınız varmı. Heralde yapmış olduğum işlemde eksik birşeyler yapıyorumki iki denememde de çiçeksiz dalda soğancık oluşumunu gerçekleştiremedim. Paylaşımınız için şimdiden çok teşekkür ederim
Sn arkadaşım yukarıdaki başlıkta sorularınız cevap bulabilirsiniz. kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 22:09   #81
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delete61 Mesajı Göster
Sayın Lilium her zaman bende merak etmişimdir soğancıkların oluşumunu, yazıyı dikkatlice okudum fakat yinede aklım karıştı sizden ricam yapmış olduğunuz işlemi başından sonuna kadar ister saksıda ister toprakta resimli olarak işaretlemek suretiyle bizlere de gösterme imkanınız varmı.

Bu yeterli iriliğe gelmiş pul alma gelişimi göstermiş bir soğan.http://agaclar.net/forum/attachment....4&d=1214576253 Şimdi bundan pul alalım ve soğancık oluşturalım. Resimde gördüğünüz soğanın kartlaşmış sararmış pullarından adet veremiyeceğim adet işi soğanın iriliği ve durumuyla ilgilidir, beş tanede olabilir elli tane de olabilir, bu aldığımız pulları bir kasa içerisinde serin gölge ve karanlık bir yerde ara sıra çok az sipreyle nemlendirerek soğancık oluşmasını sağlarız, Şu şekilde ve bunları daha sonra toprak, gübre, kum karışımına iki santim ara ile ekeriz. O pullardan şöyle fide elde ederiz. Ve bu fideleri yaprakları kuruduktan sonra daha geniş bir yere ekmek için sökeriz ikinci yıl gelişmeleri için bu sefer beş santim ara ile şu şekilde eker ve üzerini beş santim toprakla kapatırız. İkinci yılda gelişen soğanlar üçüncü yılda onbeş santim ara ile tekrar ekilir. Ve bu yıl satış iriliğine gelenleri satarız. İriliğe gelmiyenleri tekrar ekeriz.
Heralde yapmış olduğum işlemde eksik birşeyler yapıyorumki iki denememde de çiçeksiz dalda soğancık oluşumunu gerçekleştiremedim.
Çiçeksiz dalda yani saplarda soğancık oluşturmak biraz zordur çok dikkat istiyen (sap alma dönemi gibi, nemlilik derecesini tutturmak gibi)tecrübe istiyen konular. Pullardan üretim hem kolay hem zahmetsiz.
Alıntı:
. Dün akşam baktığımda pulların diplerinden soğancık oluştuğunu gördüm. Bu aşamadan ne yapmam gerekiyor?
Üstte yazdığımı yapınız sayın turchese.

Eski 14-08-2009, 09:19   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
çok teşekkür ederim sn lilium. İnşallah bir kaç yıl sonra zambaklarla dolu bir bahçem olacak..

turchese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 13:29   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Sayın Lilium vermiş olduğunuz bilgi ve resimler için çok teşekkür ederim. Bugün iş çıkışı dalı kurumuş söküme hazır olan pembe liliummum var ilk iş olarak topraktan çıkarıp bir kaç pulu söküp soğancık oluşumunu sağlamaya çalışacağım umarım bu sefer başarılı olurum. Tekrar teşekkür ederim

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2009, 15:28   #84
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Umarım başarılı olursunuz, sonuçlarını da paylaşırsan seviniriz.

http://nailcimen.blogcu.com/beyaz+zambak/

Eski 05-09-2009, 09:49   #85
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Ben bu konuda bir deneme yaptım arkadaşlar bu yıl çiçek açıp solan lilium saplarını dibinden hafif bükerek söktüm.Onları hepsinin uçlarından tohum yapmasını engellemek için tohum yerlerini kopardım.Sonları onları tomar yaparak gazeteyle hafif tek kat olarak sardım.Serin ve güneş görmeyen bodruma koydum.2 AY -sonra gördüğüm manzarayı sizlerle paylaşayım:

Eklenen Resimler

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 14:12   #86
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
muhteşem hocam100 bende denedim fakat olmadı seneye tekrar denerim

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2009, 11:14   #87
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Lütfen yardım,
Bir lilium soğanının sağlıklı büyümesi için saksı büyüklüğü ne olmalı?
Teşekkürler...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2009, 12:15   #88
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

On beş santimlik saksılarda rahatlıkla olabilir, tabi ki bu aldığı besin ve bakımı ile de ilgilidir.

Eski 11-09-2009, 13:36   #89
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Teşekkürler sevgili Lilium, sorularımla sizi de bunaltabilirim yakında. İlk kez soğanlı bitki yetiştireceğim. Acemi soruları olacak yani. Toprak karışımı olarak bahçeçe toprağı, dere kumu ve torf uygun mudur?
Desteğiniz için teşekkürler...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2009, 13:52   #90
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Üretimim de torf kullanmadım, bunun yerine yanmış çiftlik gübresi bence daha iyi, ben toprak kum gübre karışımından iyi sonuçlar alıyorum.

Etiketler
lilium candidum, soğan, zambak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024