agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni49Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2009, 17:43   #31
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Komşumun bahçesine kendiliğinden düşmüş çekirdeklerden çıkan ağaç meyve verir mi acaba. Oradan bir dal yerden söküp diksem olur mu?

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 14:06   #32
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Vişneye dilcikli aşı yöntemiyle kiraz aşısı yapsam yarı bodur kiraz elde edebilir miyim?

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2009, 21:57   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-10-2009
Vişne çekirdeğinden ağaç üretmek için çekirdekle ilgili olarak yapmamız gereken bir işlem var mı?

Benim bu türden girişimlerim hep başarısızlıkla sonuçlanıyor. Asitle kabuğu yumuşatmak, kabuğu kırıp içindeki çekirdeği çıkarmak, soğuk ya da sıcak suda tutmak vb. gibi önlemlerle, çekirdeğin filizlenme olasılığını arttırabilir miyiz? Ya da eğer çekirdek birkaç ay beklemesi gerekiyorsa bu süreyi ortadan kaldırabilir veya kısaltabilir miyiz?

umutkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 20:10   #34
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Bazı vişnelerin çok çiçek açıp az meyve tutmasının sebebi ne olabilir?

Eski 29-10-2009, 08:53   #35
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Bazı vişnelerin çok çiçek açıp az meyve tutmasının sebebi ne olabilir?
Kısır çiçek, ve don vurması...
Bizim yörede mayıs ayının 5-6. günü bir ayaz çıkıyor. Eğer vişneler bu mevsimden önce, çiçek açmış ve birazda vişne olmaya yüz tutmuşsa, hava don yaptığında, bu vişneler kuruyor. Ama bu mevsimden sonra açanlarda sıkıntı yok. Birde kısır çiçek olayı var. Bunun için söylentiler ise, arıların eksikliği ve rüzgarın gerekenden az olması sebeb gösteriliyor. Benim yazdıklarımıın tamamı, vişne yetiştiricilerinin söyledikleridir, bilimsel bir dayanağı yoktur. İyi günler.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 13:45   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Fatma Nihal Doğan'ın "vişne sirkesi" tarifi:

Evet, siz de vişne sirkesi yapmak isteseniz; ilk deneme için 1 kg. vişne alın, saplarını ayıklayıp güzelce yıkayın.

Çekirdeklerini ayıkladıktan sonra cam bir kavanozun içine koyun ve iyice ezin, üzerine bir çay bardağı kadar su, 2 yemek kaşığı kadar da toz şeker (%100 pancar şekeri) ilave edin ve hava alacak şekilde üzerine bir tülbent veya iki-üç kat gazlı bez örtüp gölgede ama sıcak bir ortamda beklemeye bırakın.

Ara ara kontrol edin 5-6 gün sonra mayalanmayma başlar, 10-15 gün sonra süzüp cam bir şişeye alın. 40 gün boyunca; 10 günde bir süzmeye devam edin, keskin sirke tadını ve kokusunu aldıktan sonra koyu renkli bir şişeye alıp muhafa edebilirsiniz.

Vişne sirkesi; havuç, pancar ve marul gibi yeşilliklerle yapılan salatalarda harika oluyor ve hazımsızlık problemi çektiğinizde çok fayda sağlıyor...

Kiraz, vişne ve tüm yiyecekleri alırken doğal ve organik olanlarını tercih etmenizi, hangi yöre veya ülkeden geldiklerini sorgulamanızı, düzgün şekline ve rengine, markasına ve etiketine değil, doğal olmasına, tadına ve kokusuna bakmanızı öneriyorum.

acemi25 beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 21:11   #37
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen Mesajı Göster
Kısır çiçek, ve don vurması...
Bizim yörede mayıs ayının 5-6. günü bir ayaz çıkıyor. Eğer vişneler bu mevsimden önce, çiçek açmış ve birazda vişne olmaya yüz tutmuşsa, hava don yaptığında, bu vişneler kuruyor. Ama bu mevsimden sonra açanlarda sıkıntı yok. Birde kısır çiçek olayı var. Bunun için söylentiler ise, arıların eksikliği ve rüzgarın gerekenden az olması sebeb gösteriliyor. Benim yazdıklarımıın tamamı, vişne yetiştiricilerinin söyledikleridir, bilimsel bir dayanağı yoktur. İyi günler.
Evet ilk önce meyve tutup sonradan kuruyor ama don olsa diğer meyve ağaçlarınıda vurmaz mı?

Eski 30-10-2009, 15:25   #38
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Bizim burada aynı mevsimdeki diğer meyvelerin çoğunu don vurmuyor. Örneğin elma, kayısı, erik gibi. Sanırım vişne biraz daha hassas, zaten dikim içinde, kuzey ruzgarlarından arınmış toprak, uygun oluyor. Demekki rüzgara pek dayanıklı bir meyve ağacı değil...

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 17:52   #39
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2009
benim bildigim kadarıyla vişne hassas bir agaç degildir tam aksine donlara dayanıklıdır

beyzagıda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 18:31   #40
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sadece vişneye oluyor bu olay. Acaba bir hastalık mıdır?..

Eski 01-12-2009, 19:51   #41
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
Bu işin ticaretini yapan biri olarak bende ticari değeri hakkında bir iki şey yazayım ; Vişnenin iyisi dayanıklısı yüksek rakımlı yerlerde güzel yetişir , böyle yerlerde iri olur vişne , ama vişnenin raf ömrü çok kısa olduğu için , siz satıcı olarak para kazansanız bile , sizden alan yarısını satarsa yarısını döker , yola dayanmaz ,onun içindirki meyve suyu fabrikaları alır bu nadide meyveyi ve malesef çok ucuz paralara alır , bu sene 600 tlden aldı , ama bunun yanında kiraz yetiştiren üretici ürününü ihracata 4000 tlde sattı kıyaslamayı siz yapın artık . Ama her kiraz değil ****** ihracaatın aldığı kiraz 09 ama bence damak tadınıza uygun kiraz dikmeyi düşünüyorsanızda şu yazdığım kiraz cinslerini dikin ; 1: karga yüreği 2: kısa sap wing 3: isparta napolyonu (çok iri olur kalibresi yüksektir.) 4; dabanı yarık (beyaz kiraz) , bu kirazlar çok lezzetli kütür kütür olur.

şahin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 20:00   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şahin05 Mesajı Göster
...ama bence damak tadınıza uygun kiraz dikmeyi düşünüyorsanızda şu yazdığım kiraz cinslerini dikin ; 1: karga yüreği 2: kısa sap wing 3: isparta napolyonu (çok iri olur kalibresi yüksektir.) 4; dabanı yarık (beyaz kiraz) , bu kirazlar çok lezzetli kütür kütür olur.
karga yüreği
kısa sap wing
Isparta napolyonu (çok iri olur kalibresi yüksektir.)
dabanı yarık (beyaz kiraz)

Sn.şahin05 bu kiraz fidanlarını nereden bulabiliriz?

acemi25 beğendi.
Eski 01-12-2009, 20:24   #43
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Sn denizakvaryumu bu kirazların ürünlerini ben alıyorum ankara istanbula mevsiminde sevk ediyorum, üreticelerle bağlantım var ama , desenizki ağacını görsen anlarmısın anlamam ben bu işin toptancılığını yapıyorum. siz bu konuya meraklıysanız , ben üreticilerle konuşayım , şimdi bu ağaçlar eskiden dikilmiş ağaçlar , yeni üretim fidanları sanırım fidancılarda yoktur, ne şekilde ağaçlardan fidan alabilirsek size yollarım , bu kirazlar genelde yayla köylerinden geliyor ,hatta birde köroğlu var ondanda yollarım beyaz kiraz yanında kırmızı bir çizgi olur bilirmisiniz baldan daha tatlı olur , onu ingiltere çok alıyor çikolata yapımı için , ben bir konuşayım ne şekilde alabilirsek ağaçtan alalım yoksaki çekirdeğini isterseniz onu bolca yollarım ama o iş uzun olur heralde.

Eski 01-12-2009, 20:47   #44
Ağaç Dostu

Ne varsa evladiyelik-kadim fidanlarda var.

0900 ihracat yapanların 1 numarası ama ben tat olarak sevemedim.

Eski 01-12-2009, 21:07   #45
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Sizle hemfikirim , zaten işi bilen aromalı kiraz alıyor , bu iş ; antalyadaki komisyoncuların evinde yemek için ayrı sera yapıp orda natural sebze yetiştirmesi gibi, ordaki sebzeye ilaç vermezler ve eski tohumları kullanırlar , (verimi azda olsa),0900 ün ihracatını yapanlarda yemez , evine kısa sap alır .

Eski 01-12-2009, 21:33   #46
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şahin05 Mesajı Göster
Bu işin ticaretini yapan biri olarak bende ticari değeri hakkında bir iki şey yazayım ; Vişnenin iyisi dayanıklısı yüksek rakımlı yerlerde güzel yetişir , böyle yerlerde iri olur vişne , ama vişnenin raf ömrü çok kısa olduğu için , siz satıcı olarak para kazansanız bile , sizden alan yarısını satarsa yarısını döker , yola dayanmaz ,onun içindirki meyve suyu fabrikaları alır bu nadide meyveyi ve malesef çok ucuz paralara alır , bu sene 600 tlden aldı , ama bunun yanında kiraz yetiştiren üretici ürününü ihracata 4000 tlde sattı kıyaslamayı siz yapın artık . Ama her kiraz değil ****** ihracaatın aldığı kiraz 09 ama bence damak tadınıza uygun kiraz dikmeyi düşünüyorsanızda şu yazdığım kiraz cinslerini dikin ; 1: karga yüreği 2: kısa sap wing 3: isparta napolyonu (çok iri olur kalibresi yüksektir.) 4; dabanı yarık (beyaz kiraz) , bu kirazlar çok lezzetli kütür kütür olur.
Sn. şahin05, sizde yemeseniz bile duymuşsunuzdur. Samsun'da ünlenmiş ticari olarakta yetiştirilebilir fakat nedense yerini 0900'e veren gebi kirazının üstüne kiraz yemedim de tanımam da. Bilen bilir her sene aynı miktarda meyve verir. Meysesinin rengi olgunlaştıkça açık kırmızıya döner. Diğer kirazlar gibi kurağa dayanıksız değildir, kolay kurtlanmaz. Bahçemde bulunmadığı için çok şanssız hissediyorum kendimi. Komşu bahçedeki fındıklığın içinde yaklaşık 40 yaşında bir tane var her sene hayret ediyoruz. Seneye onun çekirdeğinden ayırıp bol bol ekmeyi düşünüyorum.

Alttaki linktede gebi kirazının ekonomik olarak yetiştirildiği anlaşılmaktadır.

http://209.85.229.132/search?q=cache...k&client=opera

Yörelerimizde yetişen, o iklime uygun, ekonomik değeri olan meyve ağaçlarımızı çoğaltalım, tanıtalım. Saygılarımla...

Eski 01-12-2009, 21:45   #47
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Gebi kirazı ilk defa duyuyorum , ben samsunluyum ama bildiğiniz gibi kiraz amasya ve yöresinde daha çok , ben oraların kirazını çok iyi bilirim . açık kırmızı kiraz lamberg mi acaba benim bildiğim rengi en açık kiraz odur .

Eski 01-12-2009, 21:50   #48
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Bu kirazın sorunu zaten tanıtılmamış olması. Zamanında yörede bahçeler kurulmuş fakat sonradan terk edilmeye yüz tutmuş. Yani bu kiraz dışarıya hiç tanıtılmamış.

Eski 06-01-2010, 15:27   #49
Yeni Üye

*EYLÜL's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Angry Vişne ağacı

Arkadaşlar,
Evimizin bahçesinde, 5-6 yaşında bir vişne ağacımız var. Epeyce de büyüdü.Ancak her bahar bolca çiçek açmasına rağmen meyve vermiyor. Bahçede başka meyve ağaçları da var.Bahçe yaz aylarında sürekli yağmurlama sistemi ile sulanıyor. Bolca güneş alıyor. İlkbaharda gübre falan da atıyoruz.Eksik olan nedir, bu konuda, bahardan önce bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler...

*EYLÜL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 18:30   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi *EYLÜL Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Evimizin bahçesinde, 5-6 yaşında bir vişne ağacımız var. Epeyce de büyüdü.Ancak her bahar bolca çiçek açmasına rağmen meyve vermiyor. Bahçede başka meyve ağaçları da var.

Bahçe yaz aylarında sürekli yağmurlama sistemi ile sulanıyor.

Bolca güneş alıyor. İlkbaharda gübre falan da atıyoruz.Eksik olan nedir, bu konuda, bahardan önce bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler...
Sn. EYLÜL

Meyve ağaçlarına yağmurlama sistemi ile sulama yapamazsınız.
Çiçeklerini döker.

Vişne ağacınızın yanında bir de kiraz ağacı olursa birbirine tozlama ve dölleme yapar her ikisininde verimi yüksek olur.

Sayın EYLÜL, bazı yıllar tam ağaçların çiçeklenme zamanı havalar yağışlı gider, ağaçlar birkısım çiçeklerini kaybeder. Yani silker.

Bu dönemde yağmurlardan dolayı arılar da kovandan (sıklıkla) çıkamaz ve dölleme yetersiz kalır, o yıllar az meyve olur.

Birde, vişne ve kiraz ağaçları düzenli su ister.

Susuzluk sonrası bol su verilirse meyvelerde çatlama olur.

..........

Bu arada vişne ağacınızın dallarını sertce sallayın, birbirine çarpanları ve üs üste gelenleri, obur dalları dipten çıkarın; budama zamanıdır.

Saygılar

acemi25 beğendi.

Düzenleyen Halil Önen : 11-01-2010 saat 08:39 Neden: ..... çıkarıldı.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 08:41   #51
Yeni Üye

*EYLÜL's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Sayın Halil Önen,
Desteğiniz için sağolun.Yalnız budama için erken olduğunu düşünüyorum.Ankaradayız çünkü.

*EYLÜL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 19:02   #52
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi *EYLÜL Mesajı Göster
Sayın Halil Önen,
Desteğiniz için sağolun.Yalnız budama için erken olduğunu düşünüyorum.Ankaradayız çünkü.
Sn. EYLÜL,

Ankara dahil budama için erken değil. Onlar uyuyor zaten.

Budama sonrası bordo bulamacı atarsanız, kestiğiniz yerlerden hastalık kapmaz ve soğuğa karşı bir az dayanıklığı artar.

Dikkat ediniz vişnede budama uclardan değil, ortadan çıkan yeni obur dallar çıkarılır. Zaten onlar meyve vermez ve o dalın gücünü emer.

Eski 10-01-2010, 12:23   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Sayın Halil Önen;
Ankara'da değişik zamanlarda dört adet Kiraz fidani diktim. hepside dört ,beş yaşına gelince kurudular.bazı insanlar dedilerki; "cep telefonu baz istasyonları kurutuyor"
doğrumudur? Yoksa başka nedeni varmıdır?Eğer bilginiz varsa, paylaşırsanız sevinirim.
Sağlıcakla kalın. Saygılarımla.

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 19:21   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Minarislim Mesajı Göster
Sayın Halil Önen;
Ankara'da değişik zamanlarda dört adet Kiraz fidani diktim. hepside dört ,beş yaşına gelince kurudular.bazı insanlar dedilerki; "cep telefonu baz istasyonları kurutuyor"
doğrumudur? Yoksa başka nedeni varmıdır?Eğer bilginiz varsa, paylaşırsanız sevinirim.
Sağlıcakla kalın. Saygılarımla.
Sn.Minarislim,

Tarlamın bulunduğu ovada iki güçlü baz istasyonu kurmuşlardı, altında ve çevresinde meyve ağaçları var, kuruyana rastlamadım.

Kuruma sebebi bu olamaz, herhalde.

Vişne sayfasındayız ama; yetişkin bir kiraz ağacının _vişne de olabilir_ kuruma sebebi genelde, aşırı sulamadan kaynaklanan kök boğulması ve kök çürümesi şeklinde oluyor.

Kiraz belki hassastır ama her toprağın tutabileceğinden fazla su verilmesi, birçok meyve ağacı için kuruma sebebidir.

Saygılar

Eski 10-01-2010, 20:38   #55
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sn. Halil Önen, bu olayın bol sulamayla veya az sulamayla alakası yok. Bende kirazda olmadı ama vişnede benim 34. mesajda bahsettiğim ve sn. *EYLÜL'ün 49. mesajında bahsettiği olay oluyor, bunun başka bir nedeni var. Bunun çözümünü uzun zamandır bulmaya çalışmaktayım ama bir sonuç elde edemedim. Sitemizdede bulamazsak başka hiçbiryerde bulamayız.

Eski 11-01-2010, 09:45   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Minarislim Mesajı Göster

Ankara'da değişik zamanlarda dört adet Kiraz fidani diktim. hepside dört ,beş yaşına gelince kurudular..
Dört Beş yaşındaki kiraz ağaçlarının kuruma sebebi ne olabilir?

1) Kök boğulması olmuştur.

( kiraz ağacları kök boğulmasına hassastır. Bu yolla kapama kiraz bahceleri bile kaybedilmektedir.)

2) Derin sürülme yapılmıştır.

(Derin sürülme kiraz, vişne, mandalin, limon, zeytin gibi ağaçların köklerinin kesilmesine ve ağaç üzerinde dalları, sürgünlerin kurumasına sebeb olur. Bu benzeri ağaçların kökleri yüzeye yakındır.)

3) Aşırı sulama kökleri çürüklüğü yapar.

(Toprağın tutabileceğinden fazla su verilmesi kök çürüklüğü yapar. Yazlıklarda ağaç dibinde unutulan şebeke suyu daha tehlikelidir.)

4) Kök kanserine ya da kök nematotlarına yakalanmıştır.

( Dikimde kök hastalıklarını önleyen ilaçlar kullanılır. Sertifikalı fidanlar alınır. Kök kanseri ve nematotlar ileri yaşlardaki ağaçları kurutur)

Ve, susuz kalma ve soğuk vurma dışında 4. 5 yaşındaki ağaçlar neden kurur ki?

Sn. Samsunlu55,

Vişne ağacı çok çiçeklemne yapar ve büyük kısmını döker. Buna rağmen bol meyve verir.

Eğer meyve az bağlıyorsa çiçeklenme dönemimde tozlayıcı yetersiz kalıyordur.

(çiçeğe çok yatıp meyve az bağlayan vişne çeşidi var mı bilemem)

Saygılar

Eski 11-01-2010, 15:44   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Sn. Halil Önen, bu olayın bol sulamayla veya az sulamayla alakası yok. Bende kirazda olmadı ama vişnede benim 34. mesajda bahsettiğim ve sn. *EYLÜL'ün 49. mesajında bahsettiği olay oluyor, bunun başka bir nedeni var. Bunun çözümünü uzun zamandır bulmaya çalışmaktayım ama bir sonuç elde edemedim. Sitemizdede bulamazsak başka hiçbiryerde bulamayız.
Arkadaşlar ben bu hastalığın sebinin 'Rosalina Kök çürüklüğü olduğunu dişünüyorum. Ama ağaçlarınızın durumunu ve köklerini görmek lazım. Bu hastalığı araştırıp, ağaçlarınızda ki belirtiler ile karşılaştırırsanız kafanızda bir fikir oluşacaktır.

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 09:54   #58
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Halil bey tozlama yapamaması imkansız çok fazla ağaç var. Biz bunu yine bu bahar fotoğraflıyarak bulacağız. Dediklerinizi kiraz için demişsiniz ama kök çürüklüğüde olabilir. Bilemiyorum...

Eski 06-04-2010, 09:01   #59
Ağaç Dostu

Kütahya vişnesinin pabucu dama atıldı.

Fidancınızdan ısrarla ÇAY VİŞNESİ isteyin

http://www.turkpatent.gov.tr/portal/....jsp?sayfa=431

Eski 06-04-2010, 23:22   #60
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Kütahya vişnesinin pabucu dama atıldı.

Fidancınızdan ısrarla ÇAY VİŞNESİ isteyin

http://www.turkpatent.gov.tr/portal/....jsp?sayfa=431
Fazla aranmasın 91 numarada

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024