agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2014, 00:01   #31
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
bu mevsim uygunmudur iğdeden çelik almak için bi de nasıl alacam sera falan yapmaya gerek var mı ? direk evin içindemi dikeyim çelikleri yoksa dışarda mı ? çok beğendiğim bi iğde ağacı var da yazlıktaki bahçemde de olsun istiyorum

YeniGine beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 17:25   #32
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayahann Mesajı Göster
bu mevsim uygunmudur iğdeden çelik almak için bi de nasıl alacam sera falan yapmaya gerek var mı ? direk evin içindemi dikeyim çelikleri yoksa dışarda mı ? çok beğendiğim bi iğde ağacı var da yazlıktaki bahçemde de olsun istiyorum
Sayın Kayahann; Siz hemen iğde ağacından birden fazla çelik alın. Obur dallardan olmamasına dikkat edin. Meyva veren dallardan çelik alın. Burada bir komşum iki metrenin üzerinde çeliği tutturdu. İğde çok kolay köklenen bir ağaç. Sera yapmanıza gerek yok. Direk toprağa ağaçlar arasında biraz gölge bir yere dikersiniz. Ancak arada sulamanız gerekiyor. Ben uzun süredir iri ve tatlı iğdeleri olan ağaçtan çelik alarak köklendirmek istiyorum. Ancak istediğim nitelikte ağaç henüz bulamadım. Sizin iğde güzel ise fazla çelik yaparsanız isteyen arkadaşlara da verebilirsiniz.

YeniGine beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 17:47   #33
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

valla çok iğde ağacı gördün ankrada bizim de iğde ağaçlarımız vardı ama ben meyvesi bu kadar büyük iğde ağacı hiç görmemiştim o yüzden ilgimi çekti

YeniGine ve Muda beğendi.
Eski 06-02-2014, 16:33   #34
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
valla çok iğde ağacı gördün ankrada bizim de iğde ağaçlarımız vardı ama ben meyvesi bu kadar büyük iğde ağacı hiç görmemiştim o yüzden ilgimi çekti
Sayın Kayahann; İğdelerin tadı da iyi ise ve fazla çelik alabiliyorsanız mümkün olduğu kadar çok çelik köklendirmeye çalışın. İğde kolay tutan bir ağaç. Bende iki üç tane iğde dikmek istiyorum ancak istediğim gibi iri ve tadı güzel iğde ağacı bulamadım.

Eski 06-02-2014, 16:52   #35
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

tadına bakmadım keşke baksaymışım ama görüntüsü muhteşemdi normal kuruyemişçilerde sattıkları iğdelerin 1.5 katına yakın bi meyvesi var, bugünlerde alacam yürüme mesafesinde bana, akşam gidiyim ağaç sahipleriyle papaz olmayım

Eski 07-02-2014, 11:36   #36
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
tadına bakmadım keşke baksaymışım ama görüntüsü muhteşemdi normal kuruyemişçilerde sattıkları iğdelerin 1.5 katına yakın bi meyvesi var, bugünlerde alacam yürüme mesafesinde bana, akşam gidiyim ağaç sahipleriyle papaz olmayım
Sayın Kayahan; Siz akşam gitmeyin. Gündüz o ağacın sahibi kim ise ondan isteyin. Muhtemelen verecektir. Hepimiz bir şeyler yetiştirmeye çalışıyoruz. Ancak başkasının izinsiz olarak almasını hiç sevmiyoruz. Aynı şey sizin başınıza gelse siz de kızarsınız.
Ankara'dan çelik alacaksanız mart ayının 15'i gibi alın. Ben sizin yaşadığınız yer olarak görünen İzmir'den çelik alacağınızı düşünmüştüm. Ağaçlar biraz uyanır gibi olsun. Sulamayı da ihmal etmeyin.

Eski 07-02-2014, 12:35   #37
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

ağaç kşmseye ait değil sitenin içindeki bi apartmamın önünde herkese ait yani, bu manyak napıyo demesinller diye akşam alıyım dedim, izmirdeyim bu arada

Eski 21-08-2014, 17:39   #38
Yeni Üye

kutsallar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2014
iğde ağacım neden kurumuş olabilir,2 sene önce işgüzar bi komşum apt. bahçesine girip ve rast gele ağacımı kesmiş,yandaki apt.bahçesine yaprakları dökülüyormuşda bodrumda oturan kadın istemiş miş.. (işaretli yerler) geçen sene yeşerdi ama bu sene çalı gibi maalesef,gövde diplerinden ta 2 metre uzağından sürgün vermiş bu sene, arkadaşlar ne yapmamı tavsiye edersiniz,bu katledilen 2. ağacım ve ben çok üzgünüm

kutsallar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 09:12   #39
Ağaçsever

SAGNOPE's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2008
Galeri: 2
İğdelerimin üzerindeki siyah lekeler

Ben İğde seven birisi olarak , bu sene dört gözle olgunlaşmasını beklediğim iğdelerimin taneleri üzerinde, hemen hepsinde siyah lekelenmeler var, nedeni ne olabilir acaba ?

Eklenen Resimler

SAGNOPE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 22:16   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2015
Benim bahçemdede (ankarada) bu sene aynı sorun yaşandı.Bana göre bunun sebebi yaz boyunca yağmur yeterli yagmadı bitki strese girdi,eylül ve ekimde yagan şiddetli yagmurlar igde agacının aşırı su çekmesine sebep olmuş ve bu denedenle meyvenin içine fazla su çekmesi sonucunda oksitlenme olmuştur diye düşünüyorum.yanlış isem bilenler düzeltsinler lütfen.ayrıca bir arkadaşım sormuş igde buruklugunu nasıl önleriz diye.1-igde tam olgunlaşmadan toplanmamalı 2-igde toplanmadan önce soğuklanma yani hava durumu 0 dereceye düşmesi beklenirse iyi olur.3-igde toplandıktan sonra birsüre beklemiş ve nemi azalmış ise buruk bir tadı olur .bunu azaltmak için igdeyi yıkayıp suyunu süzün bir süre (oksitlenmeye sebep vermiyecek şekilde takip ederek ) serin bir yerde ve kapalı bir kapta bekletirseniz (buzdolabı daha uygundur.) burukluk sorununu azaltmış olursunuz.

YeniBON beğendi.
nurullahdurust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2015, 21:43   #41
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
selam,
Herkes gibi bende igde çiceginin kokusunu severim. Üç sene önce çelikten on tane kadar diktim suya uzak olanlar kurak olunca pek boylanamadılar ama iki çelik suya yakındı ve fırsat buldukça su verdim onlar şuan iki metreden uzun oldular....
Herşeyden önemlisi bu yıl benim kuzum bana kokusunu verdi hemde hiç ummadıgım anda diktiginiz bir fidanın çiçeklenmesi **** meyve vermesi **** filiz atmasını görmek kadar muhteşem bir doga olayı...bana bu duyguyu yaşatan agaçlarıma teşekkürler..
saygılarımla

durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2015, 00:47   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2015
iyi akşamlar. iğde ağacına, başka hangi meyveleri aşılayabiliriz.

ercan1044 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2016, 15:45   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2011
10-15 tane iri iğde çeliğine ihtiyacım var ankara da nereden temin edebilirim

nes432 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2017, 21:17   #44
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Satilan sertifikali fidanmi alip dikmeli yoksa digada bulunan agactan celik alarakmi cogaltmali

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2017, 22:15   #45
Ağaç Dostu

mutlu_inan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
Satilan sertifikali fidanmi alip dikmeli yoksa digada bulunan agactan celik alarakmi cogaltmali
Çelik alıp yapabiliyorsan en iyisi fidancıda geçen sene aldığı çeliği satacak sana fidan diye

mutlu_inan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2017, 10:12   #46
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

iğde de dişi erkek olayı oluyormu.

Eski 05-06-2017, 10:32   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
iğde de dişi erkek olayı oluyormu.
Olmaz, kendine verimlidir. Ancak birden fazla ağacınız olursa daha bol meyve alma ihtimaliniz artar. Tek ağaçla da meyve alırsınız..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2017, 10:34   #48
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Olmaz, kendine verimlidir. Ancak birden fazla ağacınız olursa daha bol meyve alma ihtimaliniz artar. Tek ağaçla da meyve alırsınız..
Cok tesekkurler..simdi sira iyi asli bir igde fidani bulmakta ozaman

Eski 05-06-2017, 20:45   #49
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Cok tesekkurler..simdi sira iyi asli bir igde fidani bulmakta ozaman
Yardimci olabilecek yokmu

Eski 06-06-2017, 11:41   #50
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Aşılı iğde fidanı derler ancak ben iğdenin aşılandığını daha göremedim. İğde çok çabuk köklenen bir ağaç. Bazı iğde meyveleri iri bazıları da küçük oluyor. Tohumdan yetiştiren bir kişinin iğdelerini daha sonra söktüğünü gördüm. İğde vermediği için. En kolay yolu
öncelikle beğendiğiniz bir iğdeyi tespit edip sahibinden izin alarak veya onun budadığı zaman sonbaharda veya ilkbaharda çıkan sürgünlerden keserek sulayabileceğiniz bir toprağa dikersiniz. Damlama sulama boyunca da dikerseniz rahat sulanır. İlk yıl da köklenmesine rağmen ikinci yıl sonbaharda yapraklarını döktüğü zaman istediğiniz yere dikersiniz. Fidan satıcılarında iğde bulunmakta. Ancak çeşidini tam olarak bilemiyoruz.
Kolay gelsin.

aydemiraydın beğendi.
Eski 07-06-2017, 00:20   #51
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Aşılı iğde fidanı derler ancak ben iğdenin aşılandığını daha göremedim. İğde çok çabuk köklenen bir ağaç. Bazı iğde meyveleri iri bazıları da küçük oluyor. Tohumdan yetiştiren bir kişinin iğdelerini daha sonra söktüğünü gördüm. İğde vermediği için. En kolay yolu
öncelikle beğendiğiniz bir iğdeyi tespit edip sahibinden izin alarak veya onun budadığı zaman sonbaharda veya ilkbaharda çıkan sürgünlerden keserek sulayabileceğiniz bir toprağa dikersiniz. Damlama sulama boyunca da dikerseniz rahat sulanır. İlk yıl da köklenmesine rağmen ikinci yıl sonbaharda yapraklarını döktüğü zaman istediğiniz yere dikersiniz. Fidan satıcılarında iğde bulunmakta. Ancak çeşidini tam olarak bilemiyoruz.
Kolay gelsin.
Buyuk iri ve asili turlerden bildiginiz veya diger uyelerin tavsiye e debilecegi bir tur aramaktayim.

Eski 09-06-2017, 11:38   #52
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

1001 fidandan 2 yaş sipariş ettim.Aşılı olduğunu söylediler.

Eski 02-01-2018, 14:33   #53
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Bende Ankara'da bir kişiden aldım bakalım inşallah iyidir. Daha dikmedim diktikten sonra fotoğraflarla durumu özetlerim. Tuttuktan sonra da meyvesini yiyip güzelse şayet çelik paylaşımı yapabilirim.

Saygılar.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2018, 15:35   #54
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
İğde ağacının meyvesini toplamak için ne yapılır?
Yetişemiyorsan al eline motor testere dallarını kes.
Bahçemizde bulunan iki ağaçtan birinin tuhaf kesildiğini görünce ne olduğunu sordum!
Aldığım cevap, toplamak için yetişemedim bende kestim oldu.
Gelecek yıla daha çok ürün alırsınız iyi yapmışsınız dedim...

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2019, 00:53   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2016
Merhaba . bahçede ki iğde ağacımızın bazı dallarında kurumalar oldu daha sonraki daha sonra ki yıl fazla dalda kurumalar oldu. Kuruyan dalları kestiğimiz de öz kısımdan dışarıya doğru kararmalar olduğunu gördük. Bazı dallarda nerdeyse siyaha yakın kahverengi idi. Nedenini bilen varsa yazabilir mi. Ağaç için çok üzülüyorum. Benim için önemli . şimdiden teşekkürler

Fatma Tektek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2020, 20:04   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatma Tektek Mesajı Göster
Merhaba . bahçede ki iğde ağacımızın bazı dallarında kurumalar oldu daha sonraki daha sonra ki yıl fazla dalda kurumalar oldu. Kuruyan dalları kestiğimiz de öz kısımdan dışarıya doğru kararmalar olduğunu gördük. Bazı dallarda nerdeyse siyaha yakın kahverengi idi. Nedenini bilen varsa yazabilir mi. Ağaç için çok üzülüyorum. Benim için önemli . şimdiden teşekkürler
Aynı durum bende de var. Yukarıdaki yorumları okudum. Ancak görüyorum ki bendeki fidan ki dikeli 7 yıl falan oldu. Kuruyan dallar var yandan dal veriyor, onlarda sonraki sene kuruyor. Bu kadar kolay yetişen bir ağaç nasıl böyle oluyor anlamış değilim. Anladığım kadarıyla topraktan kaynaklanan bir sıkıntı olabilir.

Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2020, 22:32   #57
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatma Tektek Mesajı Göster
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan DAG Mesajı Göster
Aynı durum bende de var. Yukarıdaki yorumları okudum. Ancak görüyorum ki bendeki fidan ki dikeli 7 yıl falan oldu. Kuruyan dallar var yandan dal veriyor, onlarda sonraki sene kuruyor. Bu kadar kolay yetişen bir ağaç nasıl böyle oluyor anlamış değilim. Anladığım kadarıyla topraktan kaynaklanan bir sıkıntı olabilir.
Sn. Fatma Tektek ve Hakan DAG;

Ne zamandır benim gözlemlediğim ve sadece bizim burada olduğunu düşündüğüm iğde ağaçlarında kararma ve kuruma durumunun İzmir ve İstanbul illerinde de olduğunu öğrenmek çok ilginç geldi bana. İşin ilginci bildiğim bazı yerlerde çok fazla iğde ağacı olmasına rağmen hiçbirinde kurumanın olmaması. Hastalık olduğunu düşünüyordum. Ancak kuruma olan iğde ağaçları kuruyan kararan yerler kesildikten sonra halen yaşamaya devam ediyor. Yeterli besin mi alamıyor. Yoksa kuruyan yerlerde bakteri, böcek vs. besin iletimini engelleyen bir şey mi var. Bilemiyorum. Benim gözlemlediğim iğde ağaçları genellikle park vs. yerlerde bulunan iğde ağaçları. Sizler elinizdeki iğde ağaçlarının çeşitli kısımlarına bakarak, gözlemleyerek, fotoğraflarını çekerek bu duruma neden olduğunu belki görebiliriz.

Eski 24-05-2020, 19:54   #58
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. Fatma Tektek ve Hakan DAG;

Ne zamandır benim gözlemlediğim ve sadece bizim burada olduğunu düşündüğüm iğde ağaçlarında kararma ve kuruma durumunun İzmir ve İstanbul illerinde de olduğunu öğrenmek çok ilginç geldi bana. İşin ilginci bildiğim bazı yerlerde çok fazla iğde ağacı olmasına rağmen hiçbirinde kurumanın olmaması. Hastalık olduğunu düşünüyordum. Ancak kuruma olan iğde ağaçları kuruyan kararan yerler kesildikten sonra halen yaşamaya devam ediyor. Yeterli besin mi alamıyor. Yoksa kuruyan yerlerde bakteri, böcek vs. besin iletimini engelleyen bir şey mi var. Bilemiyorum. Benim gözlemlediğim iğde ağaçları genellikle park vs. yerlerde bulunan iğde ağaçları. Sizler elinizdeki iğde ağaçlarının çeşitli kısımlarına bakarak, gözlemleyerek, fotoğraflarını çekerek bu duruma neden olduğunu belki görebiliriz.
Merhabalar. Bende fotoğraf çekip yükleyeyim daha anlaşılır olur herhalde. Ancak şöyle bir durum var benim iğde ağacımda. Ne ölüyor ne oluyor. Mantar hastalığı olabilir diye tahmin ediyorum ama sadece tahmin. Fotoğraf yükledikten sonra tecrübeli arkadaşlar inşallah cevap verirler.

Eski 12-08-2020, 22:25   #59
Ağaçsever

Merhaba arkadaşlar. Salgın hastalık, bahçe işleri falan derken ancak fırsat bulabildim yazmaya. Fotoğrafları yüklüyorum.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 12-08-2020, 22:28   #60
Ağaçsever

Bilgisi olan arkadaşlar yorum yaparsa seinirim.10 yıl oldu dikeli ne ölü ne dirildi.Hep bu şekilde. Bırakın meyve vermeyi gelişim bile yok biraz kalınlaştı sadece o kadar.Bu sene kışın sökmeyi düşünüyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024