agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni747Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2008, 14:35   #61
the
Yeni Üye

the's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2008
şu anda benimkiler sırf torf içindeler. Bahçe toprağı ve Gübre eklemesini şimdi yapabilir miyim? yapabilirsem nasıl?

the Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 15:14   #62
the
Yeni Üye

the's Avatar

O zaman sana teşekkür edip, biz de biberlerimle beraber, Selahattin bey'den cevap bekleyelim...

Eski 08-06-2008, 21:18   #63
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
[QUOTE=cemo;245797]
2 günde bir suluyorum artık,biber verdikleri için.

sevgili cemo acaba biberlerin çiçek açma ve meyve verme zamanlarındaki sulama şeklini ayrıca gübrelemesini bana açıklayabilirmisin bu konuda daha yeniyim öğrenmek istiyorum .

Düzenleyen Nurcan Özgür : 08-06-2008 saat 21:20 Neden: düzeltme
Nurcan Özgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 22:42   #64
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the Mesajı Göster
şu anda benimkiler sırf torf içindeler. Bahçe toprağı ve Gübre eklemesini şimdi yapabilir miyim? yapabilirsem nasıl?
Sevgili the, biberlerinizi bıçakla 5 cm çap olacak şekilde saksı dibine kadar kesiniz ve saksıdan çıkartınız ve saksıya bahçe toprağını yerleştirip biberleri dikiniz sorun olmayacaktır birberleriniz solsa da endişe etmeyiniz tekrar toparlarlar.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 23:47   #65
the
Yeni Üye

the's Avatar

Selahattin Bey, teşekkürler...

O boyunu posunu almış ve hala durduğu yerde uzayan biberlerimi büyük bir özenle dediğiniz şekilde hem gübre eklemeye hem de yaşatmaya çalışacağım.

Su da vermiyorum ama hemen hemen her saat başı kontrol etmeye gittiğimde daha bir uzadıklarını görüyorum. Bıraksam sarmaşık olacaklar nerdeyse

Eski 08-06-2008, 23:58   #66
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

teşekür ederim cemo bende ekmeden önce koyun gübresi karıştırdım ve ektim buraya kadar doğru olmuş. ben biraz geç ektim şimdi ilk çiçeği merakla bekliyorum fakat bu gün 3-5 tane yaprak biti buldum biberlerimde hemen halletim bakalım gene görecekmiyim .görürsam hemen arap sbunlu ilacı yapıcam umarım olmaz.

Eski 10-06-2008, 13:10   #67
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demir demir Mesajı Göster
Dün biberim beyaz çiçek açmıştı,ama bugün çiçek solmuş acaba bu normalmi?

Üzerindeki çiçekleri dökmeye başladı sadece 1 çiçek kaldı onunda üzerinde

biber olacak .Acaba çiçekleri dökülmemesi için ne yapmalıyım?...

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 19:34   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Herkese merhaba;
2 hafta önce bir marketden aldığım paketli demre biberi tohumlarımı, paketin üzerinde yazan talimata göre 2 küçük kaba ektim. 2 hafta sonra biberler büyümeye başladı. Ancak şimdi bir hata yaptığımı görüyorum. Çok küçük bir alana çok fazla tohum koymuşum ; herkesin fideleri daha geniş alanda. Şimdi 1cm kadarlar. 4-5 cm olunca forumdan öğrendiğim gibi şaşırtma yapıp geniş dikdörtgen kaba almayı düşünüyorum. Ama sorunum burada; bu kadar minik bitkiyi zarar vermeden nasıl alacağım, ne sıklıkta dikeceğim. Yine bir yerleştirme hatası yapmaktan korkuyorum. Sanırım minik fidelerimin bir kısmını heba etmem gerekecek. Nasıl bir yol izlemem gerek? yardımlarınızı bekliyorum.
Name:  biber.jpg
Views: 5151
Size:  33.7 KB

mugeka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 20:19   #69
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Sayın mugeka, bir kaşık yardımıyla fidelerin mümkün olduğunca dibine inerek, kepçe gibi kaldırabilirsiniz bitkiyi. Toprak biraz nemli olursa köklere zarar vermeden büyük çoğunluğunu kurtarabilirsiniz. Aynı şey benim de başıma gelmişti. Size söylediğim gibi yaptım.Hiç birisine de bir şey olmadı.

aaligul beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 23:07   #70
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 1
Biber tohumu dikmek icin gec degilmi arkadaslar?

seyma30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 20:14   #71
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

biber

Fideleri aldığımda aynı boydalardı ve yapraklarıda aynı büyüklükteydi.
Ama şimdi küçük olan biber verdi ve yaprakları küçük kaldı.
Diğer biber ise yaprakları büyüdü ve hiç çiçek açmadı.
Acaba büyük olandan biber alabilirmiyim?
Ne zaman çiçeklenir?

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2008, 17:27   #72
Yeni Üye

Lezzetaşkı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Domates ve Biber Fideleri Ne Kadar Susuz Kalabilir?

Merhabalar. Acil bir seyahat çıktı ve 1 haftalığına şehir dışında olacağım. Fidelerimi bırakabileceğim kimse yok.Domates fideleri (15-20 cm. kadar oldular) ve biber fideleri 1 haftalık susuzluğa dayanabilirler mi? Gideceğim gün sulayacağım için aslında 6 gün.Sulama sistemi hazırlayacak kadar vaktim de yok açıkçası

Lezzetaşkı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 17:53   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sanırım dayanırlar. Ama gölge bir yerde muhafaza edin.

Zaten bir şey yapamayacaksanız ölürlerse üzülmeyin, ölmezlerse sevinirsiniz.

aaligul beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 10:00   #74
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi açık-pozisyon Mesajı Göster
Sn. müjgan, benim fidelerde de yeşil yaprak bitlerinden vardı, ev yapımı ilaçlar kısmına baktım ama uygulamadım. Çünkü önce kendi yöntemlerimi uygulamak istedim. Uyguladığım yöntemler; (hepsi kendi icadımdır)
- Fiske yöntemi: Bu yöntem yaprak üzerindeki asılı bitleri aşağı düşürmek için kullanılır. Üstüne, su yöntemini de uygulamak artı sonuç verir. Fidenin gövdesi tam ortasından sıkıca tutulur ve gözlere zarar vermeden dalların çıktığı yere sert fiskeler vurulur. Böylelikle yapraktaki bitler aşağı düşer. Büyük yapraklar üzerindeki bitler parmakla - bisküvinin/kurabiyenin tozunu tabaktan toplarmış gibi- toplanabilir. Saksının içine düşen bitler için su dökülür.

- Su yöntemi: Bitlerin olduğu yere doğru mümkün olduğunça bol su dökülür. Bitler dökülmese bile su damlaları içinde zamanla boğulur. Fiske yöntemi veya bu yöntem ile toprağa dökülen bitler için saksının toprağına da bolca su dökülür. Kaçmaya çalışan bitler saksının dışına çıkarlar. El ile hepsinin icabına bakılır.

- Hava yöntemi: Bu yöntem en etkili yöntemlerden biridir. Saç kurutma makinesi son gücünde çalıştırılarak bitlerin üzerine tutulur. Böylece bitlerin uzayda yolculuk etmesi sağlanmış olur. Yalnız bunu yaparken etrafta diğer saksı, vb olmaması gerekir. Çünkü havada uçuşan bitler diğer saksılara bulaşır.

Benim menekşe saksım ful bit idi. Biberlerime de buradan geçtiğini sanıyorum çünkü yanyana idiler. Menekşe saksısının tüm toprağını ve menekşelerimi attım, çünkü her tarafa rüzgar ile yayılıyorlar. Etrafta bitin kaynağı olabilecek bir toprak vs varsa -eğer ilaç kullanmak istemiyorsanız- bence imha edin... Ben ev yapımı da olsa ilaç kullanmak istemediğim için doğal yollarla mücadele ediyorum. Şu anda bitlerim hemen hemen yok denecek kadar azaldı. Hemen her akşam elimle temizleme yapıyorum, fiske yöntemini kullanıyorum, üç dört günde bir de su ve hava yöntemini kullanıyorum.
Komşumdan duyduğum yöntemi uyguladım. O dedi ki sabunlu su yap, köpüklerini bitlerin üzerine sür...
Önce öyle başladım, baktım olmuyor yaprakların iki tarafını da sabunlu su ile yıkadım, elimle bitlerini sıyırdım. Tabi sonra duruladım. Bir kaç gün sonra baktığımda yine bitler vardı yine aynı şeyi yaptım. Geçtiğimiz hafta sonu bitler azalmakla birlikte hala vardı, yine sabunlu suyla yokettim.
Ya bitler yok olacak, ya da biberler ölecekti. Şu anda biberlerim şahane, yapraklar pırıl pırıl ve sağlıklı görünüyorlar. Hatta bir kaçı çiçek açtı.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 10:13   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
Komşumdan duyduğum yöntemi uyguladım. O dedi ki sabunlu su yap, köpüklerini bitlerin üzerine sür...
İki de bağırta bağırta kese atacaktınız; bakın o zaman bit, pire kalıyor muydu?...

Neyse biberleriniz kurtulmuş ya...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 11:15   #76
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
İki de bağırta bağırta kese atacaktınız; bakın o zaman bit, pire kalıyor muydu?...

Neyse biberleriniz kurtulmuş ya...
Zaten bu espriyi çocuklarımla yaptık, beni ikide bir biberlerin başında sabunla gördükçe gülüyorlardı. Önce sabunladım, sonra duruladım deyince, bir de kese yapaydın da tam olaydı diye cümlemi bitirmişlerdi.
Ama inanılmaz bişey bu yapraklar pırıl pırıl ve sağlıklı görünüyorlar... Bitler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim...

Anlamadığım şu bu bitler nereden geliyorlar? Balkonun dış kısmındaki askılı saksıdaki biberlerde bit yok, içeride, masanın üzerindeki saksıdakilerde bit oluyor.

Bir de... Sevgili Hassoman, toplantılarımızdan birinde verdiğiniz cin biberi tohumlarını çimlendirip ektimdi. Bunlardan ne köy olacak ne kasaba diyordum, gerçekten de cin gibiydiler, miniminnacık fideler bir türlü büyüyemedilerdi. Geçen gün boyuna posuna bakmadan yaptığı çiçek tomurcuklarını gördüm. Halleri komik. Henüz normal fide boyuna bile gelemediler ama yakında biber verecekler. Diğer cins biberler onların yanında ağaç gibi oldular. Biberlerinin boyutlarını merak ediyorum doğrusu.

canannuman beğendi.
Eski 17-06-2008, 20:59   #77
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
Balkonun dış kısmındaki askılı saksıdaki biberlerde bit yok, içeride, masanın üzerindeki saksıdakilerde bit oluyor.

Bir de... Sevgili Hassoman, '.......' verdiğiniz cin biberi tohumlarını çimlendirip ektimdi. Bunlardan ne köy olacak ne kasaba diyordum '......' Geçen gün boyuna posuna bakmadan yaptığı çiçek tomurcuklarını gördüm. Halleri komik.
Sevgili Müjgan,
askılı saksıdaki biberlerde bit elbette bolmaz. Bilmiyor musunuz, bitlerde yükseklik korkusu (acrophobie) vardır Bu yüzden askıdaki biberlerde bit olmaz...

Gelelim benim cin biberlerine!..
Beni utandırmadıkları için lütfen benim için teker teker öpün onları...

Eski 18-06-2008, 10:46   #78
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
Sevgili Müjgan,
askılı saksıdaki biberlerde bit elbette bolmaz. Bilmiyor musunuz, bitlerde yükseklik korkusu (acrophobie) vardır Bu yüzden askıdaki biberlerde bit olmaz...
Bunu öğrendiğim iyi oldu. Sabunlu suyla yapraktan ayırdığım bitleri, bundan sonra balkondan aşağıya atayım da günlerini görsünler...

yağmur beğendi.
Eski 18-06-2008, 16:43   #79
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

ilahi arkadaşlar siz çok iyi yaşayın emi harikasınız bu arada biberlerimde her sabah kalktığımda 3-4 tane bit buluyorum ben yok ediyorum ertesi gün onları tekrar buluyorum fidelerin tepelerinde tomurcuklar belirdi bakalım ilk çiçek nezaman

Eski 18-06-2008, 21:44   #80
Ağaç Dostu

Müjgan Hanım,

Şaka bir yana sizin biber bitleriyle olan (ev ilaçlarıyla) mücadeleniz bizler için örnek olacak….
Bir yerlerde aklımda kalmış. Bir ölçü zeytin yağı, bir ölçü acı biber suyu (acı biberin kaynatılarak elde edildiği su), bir ölçü nikotin suyu (bir sigaranın bir bardak sıcak suda bir gün bekletilmesi), sıvı sabunun da karıştırılarak elde edilen karışımı bir fırçayla ya da bir kumaşla bitlerin üzerine sürmek… Ben bunu güllerde denemiştim ama kesin bir çözüm alamamıştım. Biberde ne olur bilmiyorum.

Eski 18-06-2008, 22:48   #81
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Ben manuel mücadele yapacağım. bu bitleri temizlemek yetmiyor, temizliyorum yine oluyor, kökü kuruyasıcalar nerden geliyorlarsa?

Eski 18-06-2008, 23:05   #82
Emy
Yeni Üye

Emy's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Arkadaşlar benim biber vermeye başlayan ve hatta biberlerinden yediğim fidelerim var ama bunlar sadece 3 kök.Oyüzden daha az önce 6 küçük kaba biber tohumlarımı ektim sizce olurmu yoksa çok mu geç?

Emy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 23:14   #83
Ağaç Dostu

Hayır bence geç değil... Hele (Lefkosa'dasınız heralde) sizin ikliminiz için daha da uygun gibi... Elinizdeki biberler biterken yenileri başlayacak... Hem kaybınız ne olacak ki...

Eski 18-06-2008, 23:32   #84
Emy
Yeni Üye

Emy's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Sevgili hassoman cevabın için içime su serptin vallahi içim rahatladı. gerçi kaybedecek birşeyim yok dediğin doğru ama olsun nebileyim ektiğim şeylerin sonucunu almak istiyorum belkide endişelenmem ondan. Buarada Lefkoşa ile Girne arasında Dikmen diye bir yer var orada kalıyorum bilirmisin aceba?? Bekarlığımda Lefkoşadaydım da evlendikten sonra Dikmene taşındım... Dağlık bir bölgedeyim En büyük sorunum rüzgar patlıcanlarım oyuzden oluşmadı çiçekleri devamlı dökülüyor onları koruma altına almam lazım.
Tekrardan teşekkür ederim

Emy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 19:31   #85
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bu da benim plastik kovadaki tatlı kıl biberlerim..Büyük olan biberin sapına işaret koydum .O ilk ürünü,tohuma bırakacağım.

Eklenen Resimler

devrann beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 09:57   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Selamlar, benim saksıdaki biberlerimde de bit oluyordu. Her sabah kürdanla tek tek temizlemeye çalışıyordum. Kimi ezilip ölüyordu kimi toprağa düşüyordu. Ertesi gün yanı iş tekrar baştan başlıyordu. Geçenlerde tüm bitleri toprak üzerinde toplayıp ne olacağına bakmaya karar verdim. Düşen bitler tekrar gövdeden yapraklara tırmanıyordu. Bende toprağın biraz üzerinden gövdeye koli bandı ile koni şeklinde etekler yaptım. Tırmanan bitler gövde ile bant arasında sıkışıp zaman içinde kurudular. Aşağıda fotoları koydum sizde deneyip sonuçlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Eklenen Resimler

patryn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 11:30   #87
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Sevgili patryn bulduğunuz çözüm gerçekten çok zekice. Eğer alt kısımlarda zarar veremiyorlarsa, bitlerden kesin kurtuluş gibi görünüyor bu yöntem.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 18:01   #88
Gökhan Hamat

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Merhaba arkadaşlar...Hiçbirşey ekmediğim yoğurt kabımın birinden biber fidesi çıktı...Daha önce plastik bardaklara birkaç çeşit biber tohumu ekmiştim ama çimlenmediler...Bende torflar boşa gitmesin diye bir yoğurt kabına toplamıştım hepsini...Gelin görünki bir adet biber fidesi çıktı ama hangi tür olduğunu bilemiyorum...Hoş, geçen güne kadar biber olduğundan bile şüpheliydim ama yapraklardan elime sinen acı biber kokusundan anladım...Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...Yine iki türü iklimsiz arkadaşım yollamıştı saolsun...Domates biberi, süs biberi ve paper lantern habanero hot peppers (bunu yurtdışından almıştım)...Resimler aşağıda;

Rapator Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2008, 10:27   #89
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

Sevgili SELAHATTİN YILMAZ saksıda yetiştirdiğim biberlerimin çiçek açmalarını sabırsızlıkla bekliyordum . Her sabah olduğu gibi bu sabahta onları kontrol ederken büyük bir şok geçirdim. Hemen hemen hepsinde tomurcuk vardı bir kaç tanesi hemen hemen açacak durumda gibiydi fakat bu sabah tomurcuklar dalları ile beraber koparak saksı dibine düşmüş 4 tane ayrı kökten bu tomorcuklar . Sizce bu nedir bir hastalıkmı yoksa iyi bakamadığımdan mı eksikilik nedir lütfen en kısa zamanda yardım edrmisiniz. bir ilaç gerekiyorsa bursada nerelerden temin edebilirim bu konuda çok yeni ve bilgisizim.

Eski 28-06-2008, 22:39   #90
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

benim biberimde çiçeklerini döktü...
Sadece 1 biber tuttu..Sebebi ne olabilir?

Etiketler
biber fidesi, biber gelişimi, biberlere

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024