agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni747Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2011, 20:48   #301
Ağaçsever

yeşil sevdalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2011
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Korkmayın biberler yaprak bitine diğer sebzelere göre çok daha dayanıklı,

sarmısak ve arap sabunu tarifini 'ev yapımı ilaçlar ' başlığında bulabilirsiniz işe yarıyor...

daha da güzeli neemazal diye organik bir ilaç var oda işe yarıyor...bizzatt kullandım...
tavsiyeniz için çok teşekkür ederim
adını not aldım ilacın, bir gün karşılaşırsam bu sorunla alacağım ilacı, http

yeşil sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 22:32   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oznur Mesajı Göster
Arkadaslar hollandada yasiyorum bizim uzun biberlerden burada yok,ne tohumu nede yesil olarak bilmiyorlar.Bende Turk sebzecisinden aldigim yesil biberin icindeki tohumlari eksem olurmu? Kuru tohum bulmam imkansizda.
bende aldim ektim fakat cikmadi,alman marketlerinden sari uzun sivri bbier almistim,cocuklar onu catir cutur yemeyi cok seviyorlar,tohumlariini ektim ve ciktilar,biraz daha büyüsünler sasirtma yapacagim...tavsiye ederim vakit kaybetmeden hemen degisik degisik alin ve deneyin

arimayam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 22:33   #303
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem&mircan Mesajı Göster
Bende dun uc cesit biber tohumu ektim. Bakalim becerebilecekmiyim. Burada bi ardakastan duydugum kadariyla turk tohumlari yurt disindaki topraklarda pek verimli olmuyormus. Benim tohumlarin hepside turk tohumu oldugu icin paniklemedim desem yalan olur. Yurt disinda yasayan, ya da bu konuda bilgisi olan arkadaslar bana yardimci olurmusunuz lutfen
ay degildir insallah,benimde ebay üzerinden aldigim cok cesitli türk tohumlarim var aman insallah öyle bir sey olmaz...ayy sonra yanariz alimallah

Eski 28-03-2011, 06:01   #304
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşil sevdalısı Mesajı Göster
İyi akşamlar
Ben de bugün biber tohumları ektim. Sizin yurt dışı farkı dediğiniz şeyi daha önce duydum desem yalan olur Bir bilene sormak lazım.
Selam
Bende duydum desem yalan olur ilk defa duyuyuyorum

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 06:10   #305
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arimayam Mesajı Göster
ay degildir insallah,benimde ebay üzerinden aldigim cok cesitli türk tohumlarim var aman insallah öyle bir sey olmaz...ayy sonra yanariz alimallah
Bende oyle olmamasini umuyorum, yoksa cok uzulurum. Hevesim cok kirilir gercekten cunku asil amacim turk ve organik urunler yiyebilmek. Yoksa hic bir esprisi kalmiyorki benim icin. Merakla bekliyorum, bilen biri cikarda yuregime su serper diye. Off o kadar emegimin bosa gitmesi dusuncesi bile huzursuz olmama yetiyo

Eski 29-03-2011, 15:48   #306
Ağaçsever

yeşil sevdalısı's Avatar

merhabalar
3 gün önce balkonda plastik bardaklara ektiğim sivri biberlerim hala çıkmadı.
üzerlerini herhangi birşeyle kapatmıyoum. hava sıcaklığı gündüz 17-18 derece geceleri 7-8 derece. sıcaklıktan dolayıysa içeri alayım? ya da daha zamanı var mı varsa ne zaman çimlenir.
şimdiden çok teşekkür ederim.

Eski 29-03-2011, 16:20   #307
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşil sevdalısı Mesajı Göster
merhabalar
3 gün önce balkonda plastik bardaklara ektiğim sivri biberlerim hala çıkmadı.
üzerlerini herhangi birşeyle kapatmıyoum. hava sıcaklığı gündüz 17-18 derece geceleri 7-8 derece. sıcaklıktan dolayıysa içeri alayım? ya da daha zamanı var mı varsa ne zaman çimlenir.
şimdiden çok teşekkür ederim.
sayın yeşil sevdalısı ;
biber 3 günde çıkan bir sebze değil ben iki hafta beklediğim halde henüz çıkmayan tohumlar var, o nedenle daha çok çok erken olduğunu söylesem yeterli olur herhalde.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 16:23   #308
Ağaçsever

yeşil sevdalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
sayın yeşil sevdalısı ;
biber 3 günde çıkan bir sebze değil ben iki hafta beklediğim halde henüz çıkmayan tohumlar var, o nedenle daha çok çok erken olduğunu söylesem yeterli olur herhalde.
peki balkonda durması sakıncalı mıdır, ben şimdi bir kısmını kalorifer üzerine cam kenarına koydum. iki tanesini de balkonda bıraktım ne olur ne olmaz diye.
cevabınız için çok teşekkür ederim.
bu arada kusura bakmayın pamuk arasında fasulye yetiştirmekten başka deneyimi olmayan biri olarak saniye başı çıkmış mıdır diye bakıyorum

Eski 29-03-2011, 16:27   #309
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

bende sizden farklı sayılmam, forumdaki konuları abartmak gibi olmasın bazılarını 2 bazılarını 3 kez okudum. bence okumakla daha çok bilgi ediniliyor.

Eski 29-03-2011, 16:36   #310
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Dostlar...

Biberlerde ilk defa bu sene aspirinli suyu denedim...

suda eriyen aspirinlere biberleri koydum 6 güb beklediler...ve sonra torfa ektim...bugün bir tanesi çimlendi ...

yani ektikten 5 gün sonra çimlenmiş oldu...diğerlerini bakacağız...

geçen sene aynı tohum(çarliston) ları ektiğimde ortalama 20 günde çimlenmişlerdi...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 16:55   #311
Ağaç Dostu

ben en fazla 3 gün beklettim aspirinli suda keske daha fazla bekletseymisim ....

Eski 29-03-2011, 20:46   #312
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

sicaklik 18-20 derece arasi diyor bu link'te. Bi goz atarsan sayin Zeki beyden guzel bilgiler bulursun sevgili ariyamam. Benim ev 21 -22
derecede ayarli.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=23363

Eski 29-03-2011, 23:59   #313
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2011
selam arkadaşlar edindiğim bilgilere göre tohumu ektikten sonra rutubetli ortam yaratılması için ektiğiniz kabın üzerini naylon poşet ile kapatırsanız çimlenme işlemini hızlandırmış olursunuz. ara sıra fısfıs ile sulamaktada fayda varmış. çimlenme olduktan sonra naylonun sökülmesi gerekiyor tabi.

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 00:04   #314
Ağaç Dostu

macuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
tohum ekerken çay posası kulanmanızı tavsiye ederim biz senelerdir ekiyoruz tohumun çimlenmesi bir hafta bile sürmüyor saygılar

macuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 04:27   #315
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Thumbs up

Daha neler ogrenecegiz bakalim Cok enteresan olmakla birlikte denenmis yontemleri hep tercih etmisimdir. Bir dahaki cimlendirmede cay da demliyim bari. Hem icer hemde tohum ekerim

Eski 30-03-2011, 07:08   #316
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi macuroğlu Mesajı Göster
tohum ekerken çay posası kulanmanızı tavsiye ederim biz senelerdir ekiyoruz tohumun çimlenmesi bir hafta bile sürmüyor saygılar
Selamlar çay posasının küflenmemesi için ne yapıyorsunuz. ben bahçede toprak üstüne döktüm küflendi acaba karıştırmakmı lazım. Birde balkonda nasıl muhafaza edebiliriz.

Suna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 13:55   #317
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem&mircan Mesajı Göster
sicaklik 18-20 derece arasi diyor bu link'te. Bi goz atarsan sayin zeki beyden guzel bilgiler bulursun sevgili ariyamam. Benim ev 21 -22
derecede ayarli.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=23363
tesekkür ederım canımokudukca bılgıler bazen karısıyor;zaman lazım heralde bırseylerın oturması ıcın

Eski 30-03-2011, 14:12   #318
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Mart başında ekmiş olduğum Demre Sivrisi biberler henüz yeni çimlenmeye başladılar. Üzerlerini akşam örtüyordum ama Adana'da bir ara soğuk ve yamurlu hava olunca bu sene tohum kaybım olduğunu düşünüyorum ama bakalım artık. Ne olur, ne olmaz diye haftasonu tekrar tohum ektim. Ama bu sefer çimlendirme saksısını içeriye koydum.

Name:  P3300024.jpg
Views: 5597
Size:  66.4 KB

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 19:18   #319
Ağaçsever

yeşil sevdalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Mart başında ekmiş olduğum Demre Sivrisi biberler henüz yeni çimlenmeye başladılar. Üzerlerini akşam örtüyordum ama Adana'da bir ara soğuk ve yamurlu hava olunca bu sene tohum kaybım olduğunu düşünüyorum ama bakalım artık. Ne olur, ne olmaz diye haftasonu tekrar tohum ektim. Ama bu sefer çimlendirme saksısını içeriye koydum.

Eklenti 199447
ne kadar güzel çimlenmişler, biberlerini yemekte nasip olur inşallah.
hayıflanıyordum 5 gündür biberlerim çıkmadı diye ama bir ay sürüyormuş içime su serptiğiniz için ayrıca teşekkür etmeliyim.

Eski 30-03-2011, 20:05   #320
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2011
merhaba ben de buradan görüp biber tohumlarımı 2 gün aspirinli suda beklettim.. geçen forumun bir yerinde çimlendirmek için en zor yer topraktır diye okumuştum. daha önce hiç bir şey denememiştim,onun için bende suda beklettiğim tohumları özenle ağzı kapalı plastik bir kapta pamuklara sardım... inşallah çimlenirler iyi yapmış mıyım acaba? hmm birde kaloriferin üstüne koydum üşümesinler diye

Düzenleyen bilgeen : 30-03-2011 saat 20:07 Neden: eksik oldu
bilgeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 22:17   #321
Ağaç Dostu

macuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
evet çay posasını torfla beraber karıştırıyoruz en iyi verim alabilmek için saygılar

macuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 22:19   #322
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:

Eklenti 199447
Tebrikler emre ;
Sabrına da hayranım Allah zeval vermesin. ben 2 hafta sonra çıkmadıkları için kurcalamıştım ve 5 tohumdan 3 tanesini bulabilmiştim. Onlarda da hiçbir belirti yoktu. Tekrar ektim. Ya çıkarsa diye ama hala bir ses seda yok. Bu sefer Ektiğim tohumların bir kısmını şimdilik dışarıda bırakıyorum. Dışarıda hava 10 derece civarında. İçerideki ve dışarıdakilerin nemlerini kontrole devam ediyorum. 2 ay zaman verdim ya çimlenecekler yoksa ben yapacağımı bilirim... Nasrettin hoca misali.

Eski 30-03-2011, 23:32   #323
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Merhaba arkadaşlar,
Biber tohumlarını akşam yastıklara ektim.
Üzerlerine hafifçe fısfıs ile su sıktım ve streç film ile kapladım. Karanlık bir yere koydum. Bakalım ne zaman çimlenecek.

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 11:51   #324
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Tebrikler emre ;
Sabrına da hayranım Allah zeval vermesin. ben 2 hafta sonra çıkmadıkları için kurcalamıştım ve 5 tohumdan 3 tanesini bulabilmiştim. Onlarda da hiçbir belirti yoktu. Tekrar ektim. Ya çıkarsa diye ama hala bir ses seda yok. Bu sefer Ektiğim tohumların bir kısmını şimdilik dışarıda bırakıyorum. Dışarıda hava 10 derece civarında. İçerideki ve dışarıdakilerin nemlerini kontrole devam ediyorum. 2 ay zaman verdim ya çimlenecekler yoksa ben yapacağımı bilirim... Nasrettin hoca misali.
Amin, Hüseyin abi. Aman dikkat et derim ben. 10 derece biber tohumu çimlendirmek için çok düşük. Rahat çimlenmelerini istiyorsan 20 derece ideâl. Dışarıdakilerden fazla umutlanma, içeridekilere gözün gibi bak bence. Bitkiler konusunda sabırlı olmak gerektiğini yıllar içerisinde deneye deneye öğrendim.

Eski 31-03-2011, 14:52   #325
Yeni Üye

Hakan_'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2011
Pazarlarda satılan ipe dizili kuru biberlerin tohumlarını eksek çimlendirebilir miyiz acaba ?

Hakan_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 15:05   #326
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan_ Mesajı Göster
Pazarlarda satılan ipe dizili kuru biberlerin tohumlarını eksek çimlendirebilir miyiz acaba ?
Sayın hakan ;
Tohumlar yeterince olgunluğa eriştikten sonra toplanmışsa çimlendirilebilir. Çünki onlarıda gölgede kurutuyorlar o nedenle tohum olgunlaşmışsa neden çimlenmesin gerekli şartları bulunca çimlenecektir bence.

Eski 31-03-2011, 15:32   #327
Yeni Üye

Hakan_'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2011
Cevap için teşekkürler, geçen hafta deneme amaçlı ektim, umarım çimlenir.

Hakan_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 15:36   #328
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan_ Mesajı Göster
Hibrit tohum olayına dikkat edin. Eğer; pazardan aldığınız, kurutulmuş biberlerin bitkisi hibrit tohumdan üretilmiş ise yetiştireceğiniz fideler verimsiz olabilir. Çünkü; hibrit tohumların 2.dölünde açılma olur. Ama deneyebilirsiniz. Kısacası şans işi.

lolla ve zebra beğendi.
Eski 31-03-2011, 17:40   #329
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Hibrit tohum olayına dikkat edin. Eğer; pazardan aldığınız, kurutulmuş biberlerin bitkisi hibrit tohumdan üretilmiş ise yetiştireceğiniz fideler verimsiz olabilir. Çünkü; hibrit tohumların 2.dölünde açılma olur. Ama deneyebilirsiniz. Kısacası şans işi.
Sn. Emre İlhan
Geçen sene deneme maksatlı annemin pazardan aldığı salkım domateslerin tohumunu bu yıl çimlendirdim. Çokta güzel büyüdüler. Bakalım verimi nasıl olacak...

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 17:51   #330
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Benim tohumlardami bi gariplik var anlamadim. Aylar haftalar diyorsunuz 26 mart'ta ektigim yaglik biber tohumlarindan bir tanesi dun aksam cimlenmisti. Aspirinli suda bekletmedim direk topraga ektim. Ya bi gariplik var ya da benimkilerin cok acelesi var

Etiketler
biber fidesi, biber gelişimi, biberlere

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024