agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni92Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2015, 10:19   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Selam .. Gitti gidiyor dan Jardinslife diye bir sebze tohumu seti aldım. Bu markanın tohumları nasıl acaba tecrübesi olan var mı ?
Ben de aynı seti aldım. Tohumları peçete arasına koyup nemlendirerek kilitli poşetler içerisine koydum. Kaloriferin üzerinde çimlendiriyorum. Ancak bazı tohumlar geç, bazıları da daha erken çimleniyor. Sebzenin çeşidine göre değişiyor. Çilekler henüz çimlenmedi.

Resulgur beğendi.
cumartesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 09:27   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2015
1 ay önce ektiğim kavun tohumlarımdan ikisi filizlendi ama şimdi yaprakalrı buruşup sararmaya başladı ne yapmalıyım acaba

Eklenen Resimler

krutzos ve Resulgur beğendi.
cgdsfdn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 00:07   #33
Ağaçsever

AvsarBey's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2009
Galeri: 78
Fidede kök ve gövde gelismiyor, bahceye ekildiginde ölüyor

Arkadaslar fidelere kök ve gövde yaptiramiyoruz, sasirtmadan, saksidan bahceye götürmek istiyoruz. evde yer yok sasirtmaya. Kökleri cok zayif oluyor, tutmadi busene yine tutmadi. bahcede direk topraga eksek tohumu, biber patlican domates. sayfada okuduguma göre, üzerine örtü örtülünce soguktan etkilenmezmis, vede pencere önünde saksida yapmak istemiyorum artik. Bahcede yapsam ben bu fide elde etmeyi nasil bir örtü örtmem lazim, arkadasimizin biri elyaf örtüde, tünelde mart ayinda domates fidesi ekmis, naslil oluyorda donmuyor. Bir frankfurtda 15 mayistan önce ekemiyoruz, bir don var o mutlaka geliyor ve ekilenleri yakip geciyor, 15 mayistan önce ekmeye cesarte edemiyoruz, yoksa fideler gidiyor. bahcede naylon altinda yapsam, tünle olur dört köse olur, artik nasilsa, yani fotolu anlatim yakalayamadim sitede. cok uzun yorumlar ve anlatimlar var, suan aynen benim yaptigim gibi )) fotolar sayfalarca yaziya bedeldir lütfen bol foto kullanalim

Eklenen Resimler

Resulgur ve chelik26 beğendi.

Düzenleyen AvsarBey : 29-05-2015 saat 00:15 Neden: harf hatas ekleme vs
AvsarBey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 00:23   #34
Ağaçsever

AvsarBey's Avatar

Bahcede tohumdan fideye yolculuk asama asama bilen agabeylerimiz tarif etsin ltf

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AvsarBey Mesajı Göster
Arkadaslar fidelere kök ve gövde yaptiramiyoruz, sasirtmadan, saksidan bahceye götürmek istiyoruz. evde yer yok sasirtmaya. Kökleri cok zayif oluyor, tutmadi busene yine tutmadi. bahcede direk topraga eksek tohumu, biber patlican domates. sayfada okuduguma göre, üzerine örtü örtülünce soguktan etkilenmezmis, vede pencere önünde saksida yapmak istemiyorum artik. Bahcede yapsam ben bu fide elde etmeyi nasil bir örtü örtmem lazim, arkadasimizin biri elyaf örtüde, tünelde mart ayinda domates fidesi ekmis, naslil oluyorda donmuyor. Bir frankfurtda 15 mayistan önce ekemiyoruz, bir don var o mutlaka geliyor ve ekilenleri yakip geciyor, 15 mayistan önce ekmeye cesarte edemiyoruz, yoksa fideler gidiyor. bahcede naylon altinda yapsam, tünle olur dört köse olur, artik nasilsa, yani fotolu anlatim yakalayamadim sitede. cok uzun yorumlar ve anlatimlar var, suan aynen benim yaptigim gibi )) fotolar sayfalarca yaziya bedeldir lütfen bol foto kullanalim
Bahcede tohumdan fideye yolculuk asama asama bilen agabeylerimiz tarif etsin ltf

Eklenen Resimler

Resulgur beğendi.
Eski 08-06-2015, 19:38   #35
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Tohum çimlendirme, ve çimlenmiş olan tohumun FİDE olması,

Tohumlar doğanın en güçlü varlıklarıdır. Uygun ortam koşulları var ise ve olgunlaşması (dinlenmesi) tamamlanmış ise kolayca çimlenirler. çimlenebilmesi için: toprak (çimlenme ortamı) -su ve hava gereklidir.

1. genellikle tohum ekilir, toprağa temas etmesini güçlendirmek için hafifçe bastırılır, üzeri örtülerek dış olumsuzluklardan korunur ve Süzgeçle sulanır. Su toprağı ıslatır, ve aşağılara doğru süzülerek akar, suyun bıraktığı boşluklara hava (oksijen) dolar. Eğer suladıktan sonra bastırırsanız!! bu boşluklar tıkanır , hava alamaz...Tohum yatağının sıcaklığı 15-16 o C üzerinde ise tohum suladığınız su ile şişer ve çimlenir. Çim borusunu uzatarak toprak yüzüne , ışığa doğru çıkar. İlk önce tohum yapraklarını (Kotiledon-Çenek yapraklar) çıkarırlar sonra gerçek yapraklar çıkar.

2. Işık: Gerçek yaprakları çıkaran tohumlar, Bundan sonra bol ışık isterler. En iyisi, gölgesiz parlak güneş ışığıdır. 10 000 lüx cıvarındadır. Ancak burada sıcaklık faktörü de devreye girer. Doğrudan güneş ışığı, özellikle sera gibi yapıların altında sıcaklığı da anormal artırır. 25 oC üzerindeki sıcaklıklar zarar verir. Bu nedenle hafif bir gölge yeni çimlenen fideciklere iyi gelir.

Işık- sıcaklık etkileri arasında Yüksek sıcaklık-Düşük ışık istenmeyen bir durumdur, ve zayıf uzun boylu fidelere sebeb olur. Yüksek ışık- Yüksek sıcaklık etkilerini bir dereceye kadar tolere eder. Yüksek sıcaklık bol nem ise hızlı büyüme yapar ama hızlı büyüyen bitkiler zayıf olur. Genellikle sıcak olsun diye kalörifer üstüne konan fideler, zayıf ışık nedeniyle cılız olur,

Oda içi, ev içi ışık genellikle düşüktür. örneğin foto çekerken FLAŞ ister.

En iyi fide: Bol güneş ışığı, 15-16 oC sıcaklık, havadar ve az nemli ortamlarda yetişir. Bu ortamlar da bölgelere göre değişmek üzere Mart-Mayıs ayları arasında oluşur. Böyle uygun ortamlarda yetişen fideler "PİŞKİN" fide olur. sağlam olur dikildikten sonra çabuk gelişir.

Kök yapmış fideye çok su vermek de iyi değildir. Hızlı büyümeye ve zayıf kalmasına neden olur.

3. Diğer taraftan nemli-sıcak ortamlar, aynı zamanda "Hastalık etmenlerinin" de hızla çoğalmasına neden olur. Çökerten, fityum vb gibi fide hastalıkları hemen fidecikleri hemen götürür. ilaçlı- koruyucu önlem almak gerekir.

Sonuç olarak uygun koşulları sağladıktan sonra tohumdan fide yapmak için öyle milyon dolarlık yatırımlar büyük, ticari işletmeler içindir.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 17:57   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2015
çözüm

Alıntı:
Yaklaşık 15 gun oldu ekim yapilali tohum seti aldım filizlenmesi gayet başarılı oldu fakat yavaş büyüyor lar ve kök tutmuyor gibi geldi bana ..
sıvı **** katı halde hümik fulvik asit ( köklendirici ) kullan bitkilerindeki değişmeyi görürsün

pria ve Resulgur beğendi.
uzman_görüşü_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 18:03   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2015
kademe

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AvsarBey Mesajı Göster
ilk önce mümkün mertebe sertifakalı tohum alınır bu tohumlar homojen şekilde torf **** organik özellikleri yüksek yetişme ortamlarına atılır burada sıvı **** katı halde humik fulvik asit ( köklendirici) tonik benzeri ürünler suyla birlikte verilir bu köklenmeyi teşvik eder hızlandırırır bitkinin toprak üstüne çıktımı kök bölgesine vegatatif yani toprak üstü aksamına strese girmesin diye deniz yosunu verilir bu aminoasitlerle giberallinle desteklenir bitki belirli bir süre sonra ilk başlarda mildiyö kurşuni küf ve erken yaprak yanıklığı ve zararlılar için üstten ilaçlama yapılarak bitkiye daha fazla büyüme için imkan tanırız şaşırtma aşamasında kesinlikle üstten su verilmez bu mantara sebep olur

uzman_görüşü_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2017, 11:23   #38
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015

Sağlıklı Fideler

Sağlıklı fideler yetişme konusunda bende bir kaç yıl önce acı tecrübeler edinerek öğrendim... Halende öğrenmeye devam ediyorum. Benim sağlıklı fideler elde etme konusunda izlediğim yolu sizlerle paylaşmak istedim..

İlk basamak; tohumları ıslak pamukların içinde çimlendirerek başlıyorum... Burada en önemli husus ısının korunması ve sabit olması bu sayede erken çimlendirme sağlayabiliriz. Örneğin ben peteklerin üstünde çimlendiriyorum.

Eklenti 638677

İkinci basamak; çimlenen tohumları zarar görmeden pens yardımıyla hepsini aynı saksıya aktarıyorum. Bu saksılarda tohumlar dünyaya merhaba diyorlar... Bu saksılarda 1.5 - 2 haftalık bir gelişme gösteriyorlar ve kök yapıları gelişiyor... En önemli husus sera ortamında sıcaklığın sabit olmalı...

Eklenti 638678

Üçüncü basamak; Saksılarda toplu halde gelişen fideler ayrı ayrı tek tek küçük viyollere aktarılıyor... Buradaki amaç şaşırtma yaparak kök yapısının daha fazla gelişimini sağlamak... 1.5 - 2 hafta süre zarfında fideler diğer basamağa geçiyor. En önemli husus sera ortamında sıcaklığın sabit olmalı... Işık ayarı tüm gün olmalı eğer ışık yeterli olmazsa fidelerin güçsüz, cılız ve sağlıksız olmasına neden olur..

Eklenti 638679

Dördüncü basamak; Küçük viyoller de kök yapısı gelişen fideleri daha büyük viyollere aktararak hem kök yapısını hemde toprak üstü yapılarının çok hızlı gelişimini sağlamak... En önemli husus sera ortamında sıcaklığın sabit olmalı... Işık ayarı tüm gün olmalı eğer ışık yeterli olmazsa fidelerin güçsüz, cılız ve sağlıksız olmasına neden olur..

Eklenti 638680

Beşinci basamak; Artık son basamak elde ettiğimiz sağlıklı güçlü fideleri asıl yerlerine aktarabiliriz... Bu şekilde o kadar iyi gelişim gösteren fideler oluyor ki bazıları çiçek bile açmış olabiliyor... Kök yapıları mükemmel gelişiyor ve gövde yapısı iri yapıda olabiliyor. Ayrıca bu şaşırtma sayesinde güçlü bireyler elde ediyorum...

Eklenti 638681

Not: Fideler hiç bir zaman direk rüzgara maruz kalmamalı ve eğer çok fazla çeşit ekimi yapılıyorsa etiketleme işine önem verilmeli...

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2018, 19:02   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2018

Bu fideler cokmu uzadı?

AvsarBey beğendi.
Rauf89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2018, 22:59   #40
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rauf89 Mesajı Göster

Bu fideler cokmu uzadı?
Daha önceki deneyimlerimize göre normal görünüyor ancak işe vakıf olan arkadaşlar daha iyi bilgi verirler. Bereketli olsun.

AvsarBey ve Milla beğendi.
Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2018, 15:53   #41
Ağaçsever

AvsarBey's Avatar

Cok cok teskkürler, zaman ayirip bizleri bilgilendirdiginiz icin saygilar.

Netde buldugum güzel bir cekim ve anlatim Budur.
https://www.youtube.com/channel/UCNU...bjuDVkA/videos

Düzenleyen AvsarBey : 18-03-2018 saat 16:45
Eski 08-04-2019, 11:05   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2019
Herkese merhaba,
Viyollerde fideler yetiştiriyorum. Fide topraklarının üstünde yeşil yosun gibi bir tabaka oluşuyor, nedeni hakkında fikri **** bilgisi olan varsa paylasabilirmi acaba.

tahres Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2019, 20:02   #43
Yeni Üye

viyollerdeki toprakların üzerinde oluşan yeşilimsi tabaka
bunun sebebinin ne olacağı konusunda fikri **** bilgisi olan varsa anlatabilirmi acaba

Eklenen Resimler

Muda, Resulgur ve acemi25 beğendi.

Düzenleyen tahres : 08-04-2019 saat 20:05 Neden: eksik metin
Eski 08-04-2019, 20:11   #44
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tahres Mesajı Göster
viyollerdeki toprakların üzerinde oluşan yeşilimsi tabaka
bunun sebebinin ne olacağı konusunda fikri **** bilgisi olan varsa anlatabilirmi acaba
Toprak sürekli nemli kaldığından oluşur. Normal bir durum, sulama aralığını biraz daha uzatabilirsiniz. Kolay gelsin

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2019, 19:46   #45
Yeni Üye

Alıntı:
Toprak sürekli nemli kaldığından oluşur. Normal bir durum, sulama aralığını biraz daha uzatabilirsiniz. Kolay gelsin
Teşekkür ederim Bilgi icin.
Gubre kullanımı fazla olursa toprağın asit oranı yukselir ve bu şekilde yeşilimsi bir tabaka oluşabilir diye de duydum.
Buda bir sebep olabilirmi acaba

acemi25 beğendi.
Eski 10-04-2019, 01:48   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2019
Teşekkür ederim

4olgac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2020, 23:12   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2020
teşekkürler

mberkayg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2020, 20:39   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Biz de domates , marul ve biber fidesi yetiştiriyoruz.

Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 19:19   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2020
merhaba

gencyetistirici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 19:30   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2020
merhaba

çokmu gübreledim acaba konu açamadım npk 15 15 15 gübresi göz kararı bir iki tutam verdim köklerine sanki biraz yaprakları yanmış gibi

Eklenen Resimler

gencyetistirici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2022, 23:03   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2022
Marul ve kıvırcık tohumlarını viyolde çimlendirme denemesi yaptım ilk defa. Toprak olarak vermikülit, torf, yanmış keçi gübresi kullandım. Çimlenene kadar viyollerin üzerini strech ile kapattım. Kısa sürede çimlendiler. Daha sonra strech filmi çıkararak yarı gölge ortama aldım. Ancak kullandığım toprak karışımı çok hızlı kuruduğu için sık sık fısfıs yardımıyla sulamak zorunda kaldım. Ancak fideler hemen uzamaya başladılar. Fakat boyları uzamasına rağmen ince zayıf oldular ve kökleri gelişemedi. Sulamayı azaltınca da fideler pörsümeye başladı. Son çare olarak viyollerin üzerine killi bir toprak serperek hava ile temasını azaltma yoluna gittim ve bazı fideleri bu şekilde kurtarabildim. Edindiğim tecrübe şu oldu. Kullandığım toprak karışımı hatalı idi. O karışıma mutlaka normal toprak ta eklemem gerekiyor, en azından üst katmanına. Konu hakkında daha deneyimli olanlarında görüşlerine ihtiyacım var.

varagele46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2022, 10:28   #52
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi varagele46 Mesajı Göster
Marul ve kıvırcık tohumlarını viyolde çimlendirme denemesi yaptım ilk defa. Toprak olarak vermikülit, torf, yanmış keçi gübresi kullandım. Çimlenene kadar viyollerin üzerini strech ile kapattım. Kısa sürede çimlendiler. Daha sonra strech filmi çıkararak yarı gölge ortama aldım. Ancak kullandığım toprak karışımı çok hızlı kuruduğu için sık sık fısfıs yardımıyla sulamak zorunda kaldım. Ancak fideler hemen uzamaya başladılar. Fakat boyları uzamasına rağmen ince zayıf oldular ve kökleri gelişemedi. Sulamayı azaltınca da fideler pörsümeye başladı. Son çare olarak viyollerin üzerine killi bir toprak serperek hava ile temasını azaltma yoluna gittim ve bazı fideleri bu şekilde kurtarabildim. Edindiğim tecrübe şu oldu. Kullandığım toprak karışımı hatalı idi. O karışıma mutlaka normal toprak ta eklemem gerekiyor, en azından üst katmanına. Konu hakkında daha deneyimli olanlarında görüşlerine ihtiyacım var.
Sorun kalınlaştırdığım cümlede.
Çok su, yetersiz ışık bileşiminin sonucu gereksiz uzama.
Tohum çimlendirmek için karışımlara gerek yok. Çimlenme sırasında gerekli tek besin su. Bitkinin büyümesi ve kök oluşturması için gereken diğer besinler tohumdan sağlanıyor.
Çimlendirme toprağına eklenen gübre tam ters sonuç yaratabilir. Kökler yanabilir.
Forumda çimlendirme ile ilgili bir bölüm var. Orada birden fazla konu var ki hepsi gerekli. Tek tek deneyeceğinize oradaki bilgileri kavramanızı öneririm. İnternette gereğinden fazla öneri var. Kafanızı karıştırmadan, yalan yanlışları ayıklamanız için konuyu kavramış olmanız önemli. Temel bilgileri oturttuktan sonra uygulama ve gözlem sizi geliştirecektir.

TCM beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024