agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2010, 07:21   #91
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Coco-Peat'i doğrudan Gartengold'a da sormanızda yarar var.

bufalu beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 07:54   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Evet benim de aklımdaydı, Gartengold'u az önce aradım. Bütün ürünleri toptan satıyoruz, perakende için smoothgarden veya magicplant'e bakın dediler. Smoothgarden'da coco peat şu anda indirimli görünüyor (6.93TL). Ama kargo alıcı ödemeli olabilir, çünkü kargo ücreti görünmüyor. Ayrıca kredi kartı ile ödeme yapılmıyor, havale ile çalışıyorlar. Magicplant'te %2 komisyonla kredi kartından satış yapıyorlar.

Kestane ağacı bulabilir miyim bilmiyorum ama ODTÜ ve Eymir'de bolca çam iğnesi toplayabilirim Kurumuş çam iğnesi cocopeat'e alternatif olabilir mi?

Ezgi beğendi.

Düzenleyen verdoque : 15-03-2010 saat 08:39 Neden: bilgi ekleme
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 08:35   #93
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Çam iğnesi çok asitiktir. Sebze için iyi gelmez.

Eski 15-03-2010, 09:05   #94
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Cocopeat Gittigidiyor'da da satılıyor, Gartengold ürünü diye geçiyor fiyatı da gayet cazip gibi. Ürün ile ilgili mesajıma gelen cevaptan alıntı
"ürünün ebatları yaklaşık 15 x 30 x 30 cm dir.ürün yaklaşık 4.2 kg dir."

Tanesi 5,90 TL
http://urun.gittigidiyor.com/CoCo-pe...24854478#kargo

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 09:47   #95
Ağaç Dostu

Bunu da magicplant satıyor ama kargo için alıcı ödemeli diyor. Kargo fiyatını bilebilsek hangisi daha hesaplı olur karar verebilirdik. Gittigidiyor'dan mesaj atıp sordum, cevap gelince yazarım. Kendi sitesinde sabit 6.5 liraya istediğiniz miktarda, çeşitte ürün alabiliyorsunuz. Ama Gitti gidiyor'da da kredi kartına taksit avantajı var.

Düzenleyen verdoque : 15-03-2010 saat 09:59 Neden: güncelleme
Eski 17-03-2010, 15:26   #96
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Arkadaşlar merhabalar

Sayın Meyvelitepe'nin bloğunda gördüğüm sebze adaları ile ilgili bir deneme yaptım. Uygun yere 2 adet 1X2metre ölçülerinde ağaç kasa yapıp içini uygun materyalle doldurdum. Bir başka sitede gördüğüm gibi plastik boru ve nylon örtü kullanarak üstünü kapattım. İçine ulaşabilmek için orta kısımlarına açılır kapanır bir perde oluşturdum. Kış boyunca kıvırcık ve taze soğanlarımı yetiştirdim. Kar altında bahçeden ürün toplamak çok güzel oluyor

Eklenen Resimler

ggirgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 16:19   #97
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Edirne Kipa'da satılıyordu cocopeat pek güvenemedim ama %100 cocopeat diyordu fiyatını hatırlayamadım.Gidince tekrar bakarım.

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 16:26   #98
Ağaç Dostu

Burda da Kipa'larda satılıyor, 5-10lt'lik paketlerde. Almıştım, saksılarda fidelerde kullandım. Bir zararını görmedim. Cocopeat'te tuzluluk problemi olabiliyormuş, ben kullandıktan sonra öğrenmiştim, ama sanırım tuzlu değil. 5-10 lira arası bir fiyatı vardı, tam hatırlayamıyorum. Adalar için pek ekonomik olmaz diye düşünüyorum.

Eski 17-03-2010, 17:14   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
ggirgin tebrik ederim cok guzel olmus

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 18:01   #100
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilinin bahcesi Mesajı Göster
ggirgin tebrik ederim cok guzel olmus
Çok naziksiniz. Ben teşekkür ederim.

Eski 19-03-2010, 12:09   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2009
Sebze sulama periyotları ile ilgili birkaç soru.

Selam Arkadaşlar,

Kendime ufakta olsa bir sebze bahçesi kurmaya karar verdim ve evimden 45 dk mesafede olan köy yerinden bir bahçe ayarladım.
Buraya sürekli gidip gelmem mümkün olmadığından kontrol ünitesi olan bir damlama sulama sistemi kurmaya karar verdim.
Uygulayacağım sisteme ait resim ektedir.
Bu sistemde su deposunun olduğu yer meyil olan tarlanın üst kısmı.
Üst kısım ile alt kısım arasında yaklaşık 3 metre kot farkı var.(depodan itibaren)
Lateral boruların uzunluğu 9 yaklaşık metre. Her lateral arasını da 1 metre düşünüyorum.
Şimdi sizden öğrenmek istediğim;
Ben bu tarlaya domates, biber, patlıcan, fasulye, bal kabağı, karpuz vs ekmek istiyorum.
Bende bulunan kontrol ünitesi yardımı ile günün herhangi bir saatinde istediğim zaman aralığında ve belirleyeceğim periyotlarda sulama yapma imkanım var.
Asıl önemli konu, sebzeleri toprağa ektikten sonra hangi aralıklarda ne kadar sulama yapmalıyım. Çeşit çok olacağından sulama için orta bir yol bulabilirmiyim.
Sebzelerin günlük ihtiyaç duyacakları su miktarı ne kadardır.

Biraz uzun oldu ama kafamdaki bazı sorulara yanıt arıyorum.

İlginize şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
cemalc41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 16:00   #102
Ağaçsever

merhaba

En önemlisi her sebze aynı sıklıkta sulanmıyor. Her damla borusu hizasına sulama sıklığı uygun sebzeleri dikmeye özen gösterin. Benim gibi dikilmiş sebzeleri yer değiştirmek zorunda kalmayın. Şimdiden kolay gelsin.

Eski 19-03-2010, 23:49   #103
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ggirgin Mesajı Göster
Arkadaşlar merhabalar

Sayın Meyvelitepe'nin bloğunda gördüğüm sebze adaları ile ilgili bir deneme yaptım. Uygun yere 2 adet 1X2metre ölçülerinde ağaç kasa yapıp içini uygun materyalle doldurdum. Bir başka sitede gördüğüm gibi plastik boru ve nylon örtü kullanarak üstünü kapattım. İçine ulaşabilmek için orta kısımlarına açılır kapanır bir perde oluşturdum. Kış boyunca kıvırcık ve taze soğanlarımı yetiştirdim. Kar altında bahçeden ürün toplamak çok güzel oluyor
Sn.ggirgin,

Yaptığınız uygulama hem çok hoş, hem de sebze adaları tekniğine önemli bir katkı. Standart buyutlardaki sebze adaları için kolayca sökülüp takılabilir bir üst örtü, adaların kullanımına muhteşem bir esneklik kazandırır. Kolayca birinden söküp diğerine takılabilir, ya da havalar ısındığında sökülür, sonbaharda havalar soğuduğunda tekrar kolayca takılabilir.

Hatta, şöyle de olabilir. Yazın iskeleti sökmek yerine sadece şeffaf örtü sökülür. İskelet, yaz sezonunda bitkileri bağlayıp destek yapmak için kullanılabilir. Bu maksatla gerekirse iskeletin boyunu kolayca yükseltmek için modüler bir tasarım da düşünülebilir.

Standart ebatlarda birden fazla ada olması durumunda, borulardan yaptığınız iskelet de standart olursa, bu standart iskelete elbise gibi giydirilecek şeffaf örtüler de önceden hazırlanır, zamanı gelince beş dakikada palto giyer gibi giydirip sabitlenir, böylece uzun uzun uğraşmaya da gerek kalmaz. Çok beğendim. Her durumda çok iyi ve pratik bir uygulama. Tebrikler.

Eski 20-03-2010, 11:33   #104
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Eğer tarlanızı parsellere ayırıp(örneğin 5 damlama borusu bir parsel gibi) her parsele farklı sebze dikerseniz ve sulamayıda otomasyona çevirirseniz her parsele farklı zamanlarda farklı miktarlarda su verme imkanınız olabilir. Maliyeti nasıl olur bir fikrim yok.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen organica : 20-03-2010 saat 11:34 Neden: ekleme
organica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 19:46   #105
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Sayın MeyveliTepe'den esinlenerek evimin arka bahçesinde benzer sebze adacıkları yapmaya çalıştım.

Sebzeler için ayırabileceğim alan 620 cm x 420 cm. yani toplam 26 metrekare. Artık bahçenin olmazsa olmazı olarak kabul ettiğim kompost kasasının yerini değiştiremediğimden, onun için rezerv ettiğim 110 cm x 420 cm, yaklaşık 4.5 metrekarelik alanı da çıkarırsak geriye 21.5 metrekare sebze alanı kalıyor.

Sebze adacıklarının genişliği 90 cm, yolların genişliği ise 50 cm. Arka duvar kısmındaki adacık ise, tek sıra pembe domates dikileceği için sadece 60 cm genişliğinde.

12 Mart günü 2.5 cm x 20 cm x 300 cm'lik çam kerestelerinden 16 adet satın aldım. Bunlardan 6 adet 90 cm uzunluğunda parça kestim. 13 Mart günü ise bütün keresteleri pinotek boya ile boyadım.

Gerek boyaların kuruması, gerek hava muhalefeti yüzünden ancak 18 Mart günü işleme başlayabildim. Ve bugün tam olmasa da bitirebildim diyebilirim.

Sebze adacıklarını oluşturduktan sonra satınaldığım bahçe toprağını adacıklara doldurdum. Kendi hazırladığım komposta, elimde mevcudu bulunan coco-peat ve perlit karışımını da ilave ederek, 4-5 cm kalınlığında bahçe toprağının üzerine serdim.

Yağmurlu havalarda adacıkların arasında rahatça dolaşabilmemiz için yollara çakıl döşedim. Sanırım güzel de oldu.

Son resimde de göründüğü gibi, herhalde bir yorgunluk birası içmeyi hakettim.

Sebze adası yapmak isteyenlere yardımcı olabilmesi dileğiyle resimlerini aşağıda yayınlıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 23-03-2010 saat 09:35 Neden: Sn. MeyveliTepe'nin isminin düzeltilmesi
indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 20:08   #106
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.İndomie,
Yine titiz bir çalışmayla bir mükemmellik örneği daha sergilemişsiniz. Tebrikler.

Yaptığınız kompostu değerlendirmek için de çok uygun olmuş.

Gaiagarden beğendi.
Eski 20-03-2010, 20:18   #107
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Sayın MeyveliTepe,

Sizin takdirinizi kazanmış olmak benim için onur vesilesidir. Gücümün yettiği kadar izinizdeyim.

Saygılarımla.

g.c. beğendi.

Düzenleyen indomie : 20-03-2010 saat 20:54
Eski 20-03-2010, 20:28   #108
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

teşekkürler.

Aklıma gelmişken, domates fidelerinizi adalarda dikerken boğaz doldurmaya imkan verebilmek için olabildiğince derine dikmek gerekir. Bunun için adada her bir domates için derin bir çukur açıp bu çukurun en dibine fideyi dikmeli, sonra fide büyüdükçe dibini kademe kademe doldurmalı. Böylece, adadaki gevşek toprağa çok noktadan yayılan büyük ve güçlü bir kök sistemi olacaktır. Bu da 3 metreye kadar uzayan, tek kökten onlarca kilo verim alabileceğiniz güçte bitkiler yetiştirmenizi sağlar.

Eski 20-03-2010, 20:31   #109
Ağaç Dostu

dağ çiği's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Sayın İndomie harika olmuş sebze adalarınız[açıkça bayıldım].Kompostta harika sizden kopya çekmem lazım kızmassınız dimi.İnşallah sebzelerinizi hayırlısıyla yetiştirirsiniz,takipteyim.

dağ çiği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 21:04   #110
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Gerçekten emek verilmiş.

İçinde güzel sebzeler yetiştirmeniz dileğiyle...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 21:15   #111
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
İndomie Usta,
Büyük ve güzel işlerin ustası, kutlarım. Yine size yakışır bir eser gördüm. Harika olmuş. Ellerinize sağlık. Üretim haberlerini de bekliyoruz. Ayrıca, afiyet olsun.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 21:17   #112
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Sayın MeyveliTepe,

Çok haklısınız. Ben iki sıra sebze dikeceğim zaman, önce 50 cm ara ile birbirine paralel derin iki karık açıyorum ve fideleri buraya dikiyorum. Sonra da fideler büyüdükçe orta kısımda bulunan toprakları bu karıklara topluyorum. Bir müddet sonra fideler büyüdüğünde topraklar fidelerin kök boğazına yığılmış ve orta yerde bir sulama karığı oluşmuş oluyor. Sulamayı buradan yaptığımda her iki taraf da sulanmış oluyor. Tek sıra bir sebze dikecek olsam da aynı sistemi uyguluyorum.

Maalesef burada gördüm. Bazı kişiler, önce genişçe bir karık oluşturuyorlar ve iki tarafa toplayarak yükselttikleri toprağa fideleri dikiyorlar ve sulamayı ortadaki karıktan yapıyorlar. Dilimin döndüğünce uygulamanın yanlış olduğunu anlatmağa çalışıyorum. İki kişiyi ikna edebilirsem, onlar da diğerlerini ikna edebilir diye düşünüyorum.

Eski 20-03-2010, 21:22   #113
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Sayın dağ çiği, Kızmak ne kelime, mutlu olurum. Size de verimli çalışmalar dilerim

Sayın Berduray. Teşekkürler.

Sayın k donmez, şımartmayın beni. Ustalarımı takip etmeğe çalışıyorum işte.

Eski 20-03-2010, 21:35   #114
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
sn indomie

Sebze adalarının mevcut şartlara göre uyarlanmasına güzel,zevkli bir örnek olmuş
çok begendim,kutlarım

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 08:01   #115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Sn indomie, cok temiz, cok duzenli ve titiz bir is cikarmissiniz. Tebrik ederim. Bence birde bahcenin gorunen bir yerine nazar boncugu da asin. Umarim benim bu sene duzenleyecegim bahcemde sizinki gibi olur.
Saygilarimla

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 08:08   #116
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Sn.İndomie, Tam emekliliğin tadını özlediğim hayat şekliyle çıkartıyorsunuz..İnşallah, bir gün bende doğru yerde ve doğru zamanda sağlıklı bir şekilde uğraşabilirim.Elinize ve yüreğinize sağlık..Sizi zevkle izliyoruz..Her şey gönlünüzce olsun..

İpekböcegi beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 09:08   #117
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. İndomie, boşken bu kadar güzel, doluyken kim bilir nasıl olacak? Elinize sağlık, bol hasatınızı afiyetle yemeniz dileğiyle...

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 08:18   #118
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Sayın Ayhandukel, Sayın Lilinin bahcesi, Sayın sıdırgılı, Sayın Kiraz,

Cesaretlendirici ve övgü dolu sözleriniz için teşekkürler. Dilerim sizler, bende gördüğünüz eksikleri de gidererek daha iyilerini yaparsınız.

Saygılar.

Eski 23-03-2010, 08:59   #119
Ağaçsever

Arkadaşlar merhaba

Sayın Meyvelitepe
Sonbaharda sebze adaların üstünü örterken biraz acele ettik. Bu yüzden standart bir iş oluşmadı, her bulduğum malzemeyi kullandım.
Plastik boruları ağaca monte etmek için plastik boruyu duvara bağlamakta kullanılan klıpsleri kullandım. Sökmesi takması çok kolay. Sadece içi boş plastik boru kullandığım için domatesleri taşıtmak problem olabilir ama bu konunun üstünde çalışmak lazım. Mayıs ayında örtüleri söktükten sonra sonbaharda kolaylık olması açısından iskeletleri standart hale getireceğim.

Sayın İndomie
Çok güzel bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık.

Eski 23-03-2010, 09:05   #120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi indomie Mesajı Göster
Sayın MetveliTepe'den esinlenerek evimin arka bahçesinde benzer sebze adacıkları yapmaya çalıştım.

Sebzeler için ayırabileceğim alan 620 cm x 420 cm. yani toplam 26 metrekare. Artık bahçenin olmazsa olmazı olarak kabul ettiğim kompost kasasının yerini değiştiremediğimden, onun için rezerv ettiğim 110 cm x 420 cm, yaklaşık 4.5 metrekarelik alanı da çıkarırsak geriye 21.5 metrekare sebze alanı kalıyor.

Sebze adacıklarının genişliği 90 cm, yolların genişliği ise 50 cm. Arka duvar kısmındaki adacık ise, tek sıra pembe domates dikileceği için sadece 60 cm genişliğinde.

12 Mart günü 2.5 cm x 20 cm x 300 cm'lik çam kerestelerinden 16 adet satın aldım. Bunlardan 6 adet 90 cm uzunluğunda parça kestim. 13 Mart günü ise bütün keresteleri pinotek boya ile boyadım.

Gerek boyaların kuruması, gerek hava muhalefeti yüzünden ancak 18 Mart günü işleme başlayabildim. Ve bugün tam olmasa da bitirebildim diyebilirim.

Sebze adacıklarını oluşturduktan sonra satınaldığım bahçe toprağını adacıklara doldurdum. Kendi hazırladığım komposta, elimde mevcudu bulunan coco-peat ve perlit karışımını da ilave ederek, 4-5 cm kalınlığında bahçe toprağının üzerine serdim.

Yağmurlu havalarda adacıkların arasında rahatça dolaşabilmemiz için yollara çakıl döşedim. Sanırım güzel de oldu.

Son resimde de göründüğü gibi, herhalde bir yorgunluk birası içmeyi hakettim.

Sebze adası yapmak isteyenlere yardımcı olabilmesi dileğiyle resimlerini aşağıda yayınlıyorum.
Ellerinize sağlık şiir gibi olmuş veriminiz ve keyfiniz bol olsun .

Sofii beğendi.
ozdenarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024