View Single Post
Eski 20-03-2010, 19:46   #105
indomie
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Sayın MeyveliTepe'den esinlenerek evimin arka bahçesinde benzer sebze adacıkları yapmaya çalıştım.

Sebzeler için ayırabileceğim alan 620 cm x 420 cm. yani toplam 26 metrekare. Artık bahçenin olmazsa olmazı olarak kabul ettiğim kompost kasasının yerini değiştiremediğimden, onun için rezerv ettiğim 110 cm x 420 cm, yaklaşık 4.5 metrekarelik alanı da çıkarırsak geriye 21.5 metrekare sebze alanı kalıyor.

Sebze adacıklarının genişliği 90 cm, yolların genişliği ise 50 cm. Arka duvar kısmındaki adacık ise, tek sıra pembe domates dikileceği için sadece 60 cm genişliğinde.

12 Mart günü 2.5 cm x 20 cm x 300 cm'lik çam kerestelerinden 16 adet satın aldım. Bunlardan 6 adet 90 cm uzunluğunda parça kestim. 13 Mart günü ise bütün keresteleri pinotek boya ile boyadım.

Gerek boyaların kuruması, gerek hava muhalefeti yüzünden ancak 18 Mart günü işleme başlayabildim. Ve bugün tam olmasa da bitirebildim diyebilirim.

Sebze adacıklarını oluşturduktan sonra satınaldığım bahçe toprağını adacıklara doldurdum. Kendi hazırladığım komposta, elimde mevcudu bulunan coco-peat ve perlit karışımını da ilave ederek, 4-5 cm kalınlığında bahçe toprağının üzerine serdim.

Yağmurlu havalarda adacıkların arasında rahatça dolaşabilmemiz için yollara çakıl döşedim. Sanırım güzel de oldu.

Son resimde de göründüğü gibi, herhalde bir yorgunluk birası içmeyi hakettim.

Sebze adası yapmak isteyenlere yardımcı olabilmesi dileğiyle resimlerini aşağıda yayınlıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen indomie : 23-03-2010 saat 09:35 Neden: Sn. MeyveliTepe'nin isminin düzeltilmesi
indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön