agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2010, 21:52   #361
Ağaçsever

hbayraktar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Ama şimdi uykusu bölünüyor insanın, karşıda boş arazi var, bir bölümünü temizle, kaz, şahane gübre bulmuşsun, boşalt içine 1-2 çuval... yok artık.. şeytana uyma.. uy... uyma... daha belin düzelmedi, uyma sen... ama hergün kilolarca temiz-leziz domates, uy... nasıl uyunur ki

hbayraktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 22:05   #362
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Al benden de o kadar sevgili hemşerim.. Perşembe günü bahçede, o yorgunlukla yer aradım. Gojileri diktiğim alanda, gözlerden biraz uzak (çünki, meraklı komşulara malzemede vermek istemiyorum. Gerçi adımız çıkmış bir kere ya ! .. Ters domates yetiştirme çalışmalarından sonra tescillendim..) yer belirledim. Bu pazar günü, çukur açma çalışmaları başlıyor. 1 torbada gübrem var..Pembe domates fidem de var..Fakat bu işi Sn. MeyveliTepe' ye iyice anlattırmalı... Adım adım onun yaptıklarını takip edip, bir defa da çözüm bulmalıyız..Ne dersiniz ?

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen sındırgılı : 14-05-2010 saat 22:10 Neden: Perşembe yerine pazar yazmışım..
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 22:36   #363
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Arkadaşlar, böylesini ben de ilk kez yapıyorum. Yalnız geçen yıl domesleri bu yıl da yaptığım gibi 30'ar santim çukur açıp dibine dikmiştim. Bunlar 2 metrelik kafeslere çıkıp sonrasında da sağa sola büyüdülerdi. Her kök kiloluk bir sürü domates vermişti. Sonra, sözünü ettiğim ev sahibimin domatesini hatırladım.

Şöyle yapacağız; tam güneş gören bir yerde mümkünse bir metre derinliğinde, bir metre çapında çukur açacağız. Buraya gübreyi boca edip toprakla iyice karıştıracağız. Gübre karışımından sonra çukurun derinliği 70-80 santime düşecek. Buraya fideyi dikip can suyu vereceğiz.

Bundan sonra 3 günde bir sulayacağız ama, can suyundan sonraki ilk suyu fide boğazının 20 santim dışından çember gibi vereceğiz. Ondan sonrakini 25 santim dıştan. Ve böylece çemberi hep genişleteceğiz. Fide büyüdükçe çukura gübreli topra ilavesi yapacağız. Yapraklar toprakta kalırsa yaprakları koparacağız ama yaprak sapını bırakacağız. Sapın her yerinden de kök salacak. Toprak ilavesi yaparken toprağı çok sıkmayacağız. Gübre, varsa kompost, ya da coco-peat ile karışık olacağı olacağı için sertleşmeyecek. Bu böyle herhalde bir ay kadar devam eder. Çukur tamamen dolduğunda, kök boğazının 40-50 santim dışından çepeçevre kadifeleri de dikebilir ve kule inşaatına başlayabiliriz. Kuleyi en azından 5x5 çıtalarla yapmalı, hatta merdiven gibi de olmalı ki tırmanabilelim

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 22:43   #364
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Babil Kulesine hoş geldiniz .. Girdik bir alamete..Sonumuzu hayırlı eyle.. Şaka bir yana, benim gojiler sabah güneşi alan yerdeler. O zaman yer değişikliği yapıp, sebze adalarının önüne yapmalı. Pazar gününü iple çekiyorum.

Düzenleyen sındırgılı : 14-05-2010 saat 23:00 Neden: ilave bilgi
Eski 15-05-2010, 10:36   #365
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2010
Acaba bende şeytana uysammı

sibelin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2010, 22:17   #366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sibelin bahçesi Mesajı Göster
Acaba bende şeytana uysammı
ben bugün uydum ve gecen hafta yaptıgım adaları doldurdum. Ozellikle cocopeatleri eritmek biraz uğrastırdı. yarın da fideleri dikeceğim insallah.

Eklenen Resimler

aydınlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 23:12   #367
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  domates_cukuru.jpg
Views: 4289
Size:  68.9 KB

Hadi hayırlısı. Bakalım ne olacak?

Eski 16-05-2010, 23:50   #368
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Tam işleri bitirmiştik dedik, yeni bir şey daha çıktı.

Halil bey bizde varmıyız bu domates ağacı işinde? Ben kazarım dersen ben varım.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 00:57   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayhan Dukel Mesajı Göster
Halil bey bizde varmıyız bu domates ağacı işinde? Ben kazarım dersen ben varım.
Tamam ben varım.

Biz iki metre kazalım.

Arif Usta ile bizim Müdürü de çağıralım.

Ayazkızı beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 08:37   #370
Ağaçsever

iko10's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Domates ağacı projesinin sonuçlarını merakla bekliyorum. Uygun bir yer bulabilirsem ben de varım bu işte. Nasılsa artık bolca toprağım ve gübrem var. Yeni proje herkese hayırlı olsun.

iko10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 09:59   #371
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Hadi hayırlısı. Bakalım ne olacak?
Adalara yapılan konu komşu yorumlarından sonra bir de bu çukuru görürlerse, taziye ziyaretleri başlayabilir.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 10:16   #372
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2010
Benim bahçeye bu çukurlardan 4 tane açsam, sanırım bütün adananın domates ihtiyacını karşılarım.
Hasat sonrası fazla domatesten salça, süs biberlerinden turşu, sanırım ticarete atılıyorum ( gerçi 11 yaşındaki oğlum, yaklaşık 2 ay önce fideleri diktiğimde, çıkmayan biberleri dersanenin yanındaki şalgamcıya satmış)
Sonuçları sabırsızlıkla bekliyorum, hepinize başarılar diliyorum.

sibelin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 10:49   #373
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2009
aylardır sadece okuyorum...
yazmamak için, fotoğraf eklememek için kendimi hep tutuyordum...
hep istedim ki her şey bitsin bizim de "hikayemizi" sizlerle öyle paylaşayım...
ama artık ben de dayanamayacağım galiba...
en kısa zamanda bizim de fotoğraflarımızı sizlerle paylaşacağım...
çok yakında...
resmen gaza geldik...

Ayazkızı beğendi.
YıldızHan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 11:01   #374
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.YıldızHan, bekliyoruz.

Sn. Limon, bizim adalar da 1 metreye 4 metre olduğu için daha önceden evliya mezarlığı diyenler olmuştu

Bu büyük çukur nasıl olacak bilmiyorum gerçekten. Fakat, serada 2 hafta önce 30 santimlik çukurların dibinde, ayrıca 15 santim kazarak diktiklerimin çukurlarını hemen hemen doldurdum. Üstten üç parmak kaldı. Domatesler sadece iki haftada çukurun üst hizasını bir karışa yakın geçtiler ve gövde kalınlıkları da bir santim kadar oldu. Yani bu mekanizma çalışıyor.

Büyük çukura dikilenlerde, çukur doldurma işlemini fide yürümeye başlar başlamaz sık sık yapmalı ki, bitki çiçeklenmek yerine sürekli kök yapıp boyunu toprağın üzerinde uzatmak için uğraşsın.

Eski 17-05-2010, 19:42   #375
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Bende, çukur işine Pazar günü başladım, başladım da maalesef bitiremedim. 56 yaşında olduğumu unutmuşum Bu çukur işi bana hatırlattı. Artık adım adım bitireceğim. O gazla, bitirmeyi çok istedim. Solucan gübresindeki solucanları doğaya bırakıp, gübrelerinide kullanacağım. Her halde, bu kadar ilgiyle ne kadar ürün alırız

Eski 17-05-2010, 23:02   #376
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Sayın Meyvelitepe müfredatı gittikçe genişletip hızlandırıyor.

Kompost ile başladık, Sebze adaları, Sebze Parkı.. derken şimdi de Domates Çukuru.

Sanırım Kompost ve Sebze Adaları'ndan geçer not almıştım. Neyseki Sebze Parkı'nı kendileri de es geçtiler de ondan yırttık. Domates Çukuru'nu ne yapacağız ki... Yapmasına yapacağım da sırık pembe domates bulamıyorum. Olmazsa elimdeki normal sırık domateslerden birini bu işe ayrıracağım.

Bu kış bitişiğimdeki arsanın 100 metrekarelik bölümüne bakla ekmiştim. 1,5 metre kadar boylandılar. Çok da lezzetli idiler. Eş-dost, konu-komşu baklaya doyduk. En güzel kompostum galiba dördüncüsü olacak. Zira, içerisinde 5-6 el arabası pazarcıların dolmalık enginar hazırlarken kestikleri enginar kabukları, 4 torba yanmış keçi gübresi, talaş ve biçtiğim bakla bitkilerinin tamamı var.

Sebze adalarının işlemleri bitmek üzere. Yaptığım üçüncü kompostu leonardit, cocopeat ve klinoptilolit ile karıştırıp adalara yaydıktan sonra 15 gün önce domates ve biber fidelerini dikmiştim. Önümüzdeki hafta sonu oluşacak olan dördüncü parti kompostumu da adalara yaydıktan sonra resimlerini yayınlayacağım.

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 23:29   #377
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.İndomie, yaptıklarınız mükemmel. Sizin kadar titiz çalışan az bulunur herhalde. Bakla ektiğiniz yeri elden bırakmayın. Oranın toprağına paha biçilmez.

Bu domates çukuru meselesi aslında sadece bir deneme. İmkanı olan herkesin bir köşede deneyerek bitkinin tepkisini bizzat gözlemiş olmasını isterim.

Sebze parkını es geçmiyoruz Son aylarda yaptığım her şey onunla ilgili. Sebze parkının temel taşları sebze adaları. Adına "park" dememin sebebi, bir aradaki adaların bir mantık içerisinde bir bütün oluşturması, içinde topraktan ısıtmalı bir sera, özel sulama düzeni, hatta öğle sıcaklarında siesta ve akşamüstü çayına mekan olacak serin bir kulübe içermesi (bu kulübedeki izolasyon bir çok evde yoktur). Geniş bir alana yayılan bu yapı tabii ki çalışmayı kolaylaştıran bir ergonomiyi de barındırıyor. Yürüme yolları, merdivenler, en lazım olan yerlerde musluklar, adanın hemen yakınında bir mavi yemiş bahçesi vs. Zaman ilerledikçe birer birer ortaya çıkıyor. Son parçası ise becerebilirsem bir teleferik olacak

Eski 18-05-2010, 08:54   #378
Yeni Üye

bir "ev" hikayesi: özlenen mekan, yıldız-han sebze adaları 1

bir "ev" hikayesi: özlenen mekan, yıldız-han

sebze adaları 1

Toplam alan 1 dönüm. Arka bahçe yaklaşık olarak 500 m2 kadar. Arka bahçenin çevresi çift sıra meyve ağacı, ortada sebze adaları, kümes, köy fırını, bahçe şöminesi ve 60 m2 kadar çim alanı olacak şekilde planlama yapıldı (Resim 1, 2).

Sebze adaları bitti gibi ama toprak işi yağmur ve kara yakalandı (Resim 3).

Komşudan kuş bakışı kar altında uyuyan arka bahçe (Resim 4).

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2010, 08:56   #379
Yeni Üye

bir "ev" hikayesi: özlenen mekan, yıldız-han sebze adaları 1 devam

Meyvelitepe’den alınan tarife göre kendi “hislerimizle” modifiye edilerek harmanlanmayı bekliyen malzemeler: Klinoptilolit (herhalde böyle yazılıyordu), vermikülit, ponza taşı, iz elementler, leonardit, killi bahçe toprağı, koyun gübresi, coco peat, taze bakla ve perlitli torf (Resim 5, 6).

Toprak tam olarak tavına gelmese de sabredemedik. Ve vira bismillah dedik (Resim 7).

Ortadaki iki bölümü aynı zamanda sera şeklinde mevsim sonunda kapatmayı düşünüyoruz. Arka planda bahçe şöminesi ve köy fırını yavaş yavaş şekillenirken geçici kümes yıkılmayı bekliyor (Resim8).

Aklımıza gelen her yeri değerlendirmeye çalışıyoruz. Oturma bölümü ile köpekler arasında doğal çit görevi görecek olan sebze adaları kümes bittiğinde kümese kadar uzanacaklar (Resim 9).

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2010, 08:58   #380
Yeni Üye

Sebze adalarına “koruyucu üç kız kardeş” olarak kadifeler, fesleğenler ve sarımsaklar dikildi. Sebzeler dikilene kadar onlar güzelce gelişirken doğal malç olacak semiz otu gibi örtücülerimizde yavaş yavaş gelişecekler (Resim 10, 11).

Ortada yaklaşık olarak 60 m2 kadar bir çim alanı bırakıldı. Çitlerin dibine çimlerin kenarına gelecek şekilde yaklaşık olarak 25 cm genişliğinde bordür şeklinde sebze adaları yapıldı (Resim 13).

Yavaş yavaş şekle giriyoruz gibi (Resim 14).

Ağaçlar.net aracılığı ile (sercan1969) aldığımız tohumları kalıcı yerlerine şaşırtmak üzere nisan sonu itibari ile sebze adalarına diktik (Resim 15). Seneye kendi seramızda kendi tohumlarımızı daha erken yetiştirmeyi umuyoruz. Bu sene böyle…

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2010, 09:01   #381
Yeni Üye

Ön bahçeye mutfağın hemen yanına roka, tere, dereotu ve maydanoz için iki “mezarlık” yaptık… Bizim ufaklığa ve ev erkanına göre bu mezarlıkların boyu iki dedeye göreymiş. Artık kendimiz için başka alternatifler düşüneceğiz… (Resim 16, 17).

Veee “yükseltilmiş sebze adalarında son nokta”… Bir çılgınlık yapıp verandanın korkuluklarını da “hallettik”… Ön kısımda mevsimlik çiçekler arkada mevsimlik midelikler… (Resim 19-22).

Aslında hikayemizi daha detaylı ve derli toplu bir şekilde paylaşmayı planlıyorduk. Ama bu sebze adaları olayı bizi de gaza getirince daha fazla dayanamadık. Şimdilik sebze adalarının “bir kısmını” sizlerle paylaşmış olduk… Sebze adalarının sonraki kısmı ve hikayemiz diğer bölümlerini sonraki yazılarımızda paylaşmak üzere muhabbetle…

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2010, 09:03   #382
Yeni Üye

Not: Şu günlerde site ile pek ilgilenememekle birlikte devamını aşağıdaki adresten takip edebilirsiniz...

http://www.pediatrikradyoloji.com/yi.../yildizhan.htm

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2010, 09:16   #383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Elinize sağlık Sn Yıldızhan,

Bahçeniz, adalarınız çok güzel görünüyor.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 09:45   #384
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.YıldızHan,
Evinizin ve bahçenizin resimlerine daha önce bakmıştım. Görmeyeli her şey epeyce ilerlemiş. Ellerinize sağlık. Her şey çok güzel oluyor. Bahçenizin düzenini sevdim. Dar alanlar bile iyi değerlendirilmiş, Orada dolaşması ve çalışması da hem pratik hem de zevkli olacak gibi görünüyor.

Ayazkızı beğendi.
Eski 18-05-2010, 20:42   #385
Ağaçsever

hbayraktar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Hoşgeldiniz Sn. Yıldızhan, yeni eviniz ve bahçeniz hayırlı olsun, hepsi çok güzel görünüyor.

1 mt. kazmayı göze alan arkadaşları canı gönülden kutluyorum, o kuvveti yolları yaparken harcamışım, benden bu sezonluk pas. MeyveliTepe'nin yeni hedefleri için enerji biriktirecek ve sizlerin geri bildirimlerinizi keyifle okuyacağım.

Bu şahane projeye katılamayacağıma karar verince hırsımdan, zaten ölmek üzere görünürken üzerine bir de fırtına yiyerek iyice komaya giren dikemediğim domates fidelerine, tamamen içgüdüsel bir canlandırma operasyonu yaptım, başarı oranı 15/18 .

Hızımı alamadım, hırsım da geçmedi, kardeşlerini ararken kafam karıştığı için bir yastığa bezelye fideleri ile birlikte bamya tohumu attım, diğer yastığa kabak-kıvırcık ve patlıcanları diktim, kenarlarına yine kadife tohumu ekip elimde kalan son fesleğenleri yerleştirdim.

Yetmedi, kedilerin sürekli erken boğazlama yaptığı domateslerin kök ve boğazlarını temizleyip ferahlattım, forumda sebze bahçesi kedilerden nasıl korunur başlığı aradım, bulamayınca hain planlar geliştirdim, bu kadar da gaddar olamayacağıma karar verip hepsinden vazgeçtim, ama farkettim ki arada kürdan sapladığım yerler nazaran rahat kalıyor.

İlk sebze bahçem hemen hemen hazırlandı, hemde tümü tohumdan yetiştirdiğim fidelerle, arada bilgisizliğe kurban gidip yenilenen biberler büyüyünce onları yerlerine yerleştirip, çok sık diktiğimi düşündüğüm son partiyi rahatlatmak dışında, onları az az sulayıp, çok çok seyredip bir an önce ürün vermelerini bekleyeceğim, sonrada afiyetle yiyeceğim, bir de salçalık ve kurutmalık erzak için yeterli ürün çıkmazsa, istanbul yolcuklarında bildiğim domates ağaçlı bahçelere girip hırsızlık yapmakla ilgili planlar hazırlayacağım

Eklenen Resimler

hbayraktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 21:09   #386
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Sn. YıldızHan, Elinize ve yüreğinize sağlık.. Ben 3 ada da pes ettim. Bir de çukur açıp domates ağacı projesi yorgunluğuma tuz biber ekti..Fakat yine de devam...Sizlerin, devamlı yaşadığınız bir alanı cennete çevirmeniz gerçekten çok güzel..Her şey gönlünüzce olsun..

Ayazkızı beğendi.
Eski 18-05-2010, 21:53   #387
Ağaç Dostu

dağ çiği's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Sn Yıldız Han evinizde sebze adalarınızda çok güzel olmuşlar.Sağlıkla huzurla yaşarsınız inşallah.

dağ çiği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 06:17   #388
Yeni Üye

güzel duygularınız için teşekkürler...
daha önceden de söylediğimiz gibi hikayemizi daha bir derli toplu paylaşmak niyetinde idik...
bu sebze adaları ve domates ağacı olayı bizi gerçekten gaza getirdi...
biraz erken davranmış olduk...

yıldız-han, aklımızın erdiğince zevkimize göre yavaş yavaş şekilleniyor işte...
tabi "sebze bahçesi hazırlarken" bizimkisi gibi dar bir alanınız ve de yetersiz bir toprağınız var ise bayağı bir sıkıntı yaşıyorsunuz doğal olarak...
en büyük sorun: yeterli güneş alabilecek bir konum ayarlayabilmek, sonrasında toprak kalitesi, ve de su kalitesi...
sebzelik bölümünü konumlandırırken 5-10 yıl sonra bahçenin durumunu hayal ederek uygun bir planlama yapmaya çalıştık... ileride de güneş açısından bir sorun olmayacakmış gibi duruyor...
toprağımız çok sıkıntılı idi. kireçten zengin bir topraktı.
inşaata başlarken arka bahçedeki toprağın yaklaşık 80 cm kadarını komple kazdırıp yerini daha kaliteli toprak ile doldurduk. bahçeye yaklaşık 100 kamyon kadar toprak gitti. şimdiye kadar 20 traktör kasası kadar da yanmış hayvan gübresi ilave edildi.
ancak bunun da istediğimiz kalitede olmadığını görünce bir arayış içerisine girdik.
gördük ki yurtdışında insanlar tahta sandıklarda özenle hazırladıkları topraklar ile bu işi hallediyorlarmış.
ve böylece biz de sebzeler için içindeki toprağı bahçe toprağına göre daha yumuşak ve daha verimli olan tahta sandıklar yapmaya karar verdik...
sonrasında tesadüfen meyvelitepe ile karşılaştık...
işin ciddiyetini meyvelitepe aracılığı ile iyice anlayınca toprak işini de böylece halletmiş olduk...
şimdilik su sorunumuz kaldı...
şu an için şebeke suyu kullanıyoruz...
yakın zamanda bir kuyu açmayı artı yağmur sularını değerlendirmeyi planlıyoruz...
artık bu yaz dananın kuyruğu kopacak...
bekleyip göreceğiz...

unutmadan; şu "domates ağacı" projesi insanın içini tırtıklıyor...
ama çukuru açma olayı insanın ayaklarını yere bastırıyor doğrusu...
açılmış bir çukur veya çukura benzer bir şey olsa bu iş dahi tamam...

Ayazkızı beğendi.
Eski 19-05-2010, 06:37   #389
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.İndomie, yaptıklarınız mükemmel. Sizin kadar titiz çalışan az bulunur herhalde. Bakla ektiğiniz yeri elden bırakmayın. Oranın toprağına paha biçilmez.

Bu domates çukuru meselesi aslında sadece bir deneme. İmkanı olan herkesin bir köşede deneyerek bitkinin tepkisini bizzat gözlemiş olmasını isterim.
Teşekkürler Sayın Meyvelitepe,

Siz yavaş yavaş Meyvelitepe'yi Disneyland'a, Keukenhof'a çeviriyorsunuz. Allah kolaylık ve gönlünüze göre versin. Sebze Parkı beni aşar. Yapmağa dahi yeltenemiyeceğim Sebze Parkı yerine, blogunuzdaki yazılarınızı zevkle okuyup, resimleri hayranlıkla izlemeğe devam edeyim yine.

Arsa 320 metrekare olunca sadece sebze adacıkları ve bitişiğimdeki 320 metrekarelik arsanın sahibi ile görüşüp "dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz, arsama bakım yaptığınız için ben teşekkür ederim" cevabını aldıktan sonra rahatça eşeleyebildiğim 100 metrekarelik bölümü ile yetineceğim artık.

Bitişik arsaya diktiğim bakla bitkilerini toprak seviyesinin 15-20 cm üzerinden keserek toplamıştım. Daha sonra bir defa belletmiş iki defa da 150 kg'lık çapa makinesi ile çapalatmıştım.

Dün sabah erkenden kalkıp işe koyuldum. Önce evimin bahçe duvarı üzerinden iki sulama borusu indirerek şu anda sebze dikili yerlere damla sulama borularını yerleştirip test için suyu açtım. Sistem iyi çalışıyor.

Damla sulama çalışa dursun, aldım elime kazma ve küreği başladım 75 x 75 x 100 cm ebadında bir domates çukuru kazmağa. Yüzeden çıkan ilk 30 cm'lik toprağı ayrı bir yere topladım. Karışım için bu toprağı kullanacağım. Daha derinlerden çıkardığım toprağı ise sağa-sola yayacağım.

Eeee yaş 65 olunca 75 x 75 x 65 cm'de biraz yorulduğumu hissettim ve bu yıl için 65 cm derinliği yeterli bulup bıraktım kazmayı.

Gerçi şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı "Yaş Altmış Beş! yolun yarısı eder" demiş ama, şuncacık çukuru kazarken yorulduğumu hissetmeğe başladığıma göre, yolun yarısını geçtim mi ne?

Bu arada, 50 santimetrekarelik alanda 50 kg patates yetiştirme denemesine de giriştim. İyice kabarttığım toprağa 20 cm kadar bir çukur açarak içini yaptığım karışımla (kompost, cocopeat, klinoptilolit, leonardit, bahçe toprağı) doldurdum. Filizlenecek patatesin etrafına 75 x 75 cm ebadında bir kasa yapacağım ve patates boy attıkça kök boğazını aynı karışımla doldurup bir metre kadar yükseltmeğe çalışacağım.

50 kg kadar bir ürün hasat etmeyi ümit ediyorum. 50 kg olmazsa 25 kg, yeterli ilgi ve bakımı gösteremezsem 10 kg, havalar kurak giderse 5 kg, öngöremediğim başka aksilikler çıkarsa en azından 1 kg garantisi var. Daha aşağısı da kurtarmaz zaten.

Eklenen Resimler

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 08:25   #390
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Benim yerim olmadığı için domates ağacı projesini ileriki yıllara bıraktım ama görüyorum ki 1m derinlikte çukuru açmak çok zor. Ki benim kompost çukurunda gördüğüm bizim bahçede 20-30cm indikten sonra toprak çok sıkı ve sert. Daha fazla kazamayıp çareyi çukuru genişletmekte bulmuştum.

Bunun yerine Sn indomie'nin bahsettiği patates yetiştirme yöntemi uygulansa nasıl olur? Yine küçük bir çukurla başlayıp domates yükseldikçe boğaz doldurup toprak seviyesine çıktığında etrafını tahtayla kapatarak devam etsek?

Tabi her durumda ağaçtan domatesleri toplamak için bir merdiven gerekecek

Murat Öz ve Ayazkızı beğendi.
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024