agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=343)
-   -   Yasemin (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1728)

denizakvaryumu 16-01-2008 16:50

Bir yaşıma daha girdim :)

Yasemin ve tohum keseleri :)

çekirdek 16-01-2008 23:08

1 Eklenti(ler)
Limon'un yasemini, Todor'un 1. sayfadaki 28. mesajındaki 3. Trc.. yasemini (alıntılamak bunları yazmaktan daha zor geldi:)) sanıyorum.
Geçen ay komşunun hiç-hiç uğranılmayan terasındaki yaseminden biz de iki adet aynı tohum kesesiyle karşılaşınca çok şaşırmıştık (diğer komşum ve ben). Temizlikçisi tarafından yok edilmeden kurtarma operasyonu düzenledik. Ve içi bizi de hayrete düşürmüştü. Tohumları sardunyalarınki gibiydi.

Sebahattin Sargın 16-01-2008 23:17

Tohumları bulunduğuna göre, en kısa zamanda çimlendirme çalışmalarına başlanılması önemle rica olunur ;)

Todor 16-01-2008 23:27

Köyümde ada yasemeni (jasminum officenale) olmuyormuş. -8 görünce. Fakat tam aksine hanımeli coştukça coşuyor.

limon 17-01-2008 11:19

Yaseminlerimin fotoğafları: http://www.agaclar.net/galeri/files/...haziraz006.JPG
http://www.agaclar.net/galeri/files/...haziraz003.JPG

Fasulye oluşumlarının da fotoğrafını çekip buraya eklemişim. (unutmuştum)
http://www.agaclar.net/forum/attachm...8&d=1190311257

Çekirdek Hanım tohumlar uçup nereye konacaklarını iyi biliyorlar :)

Eskiden tohumdan bir şey yetiştirmeye çok üşenirdim. O büyüyene kadar kim öle kim kala derdim (bunalımdaydım herhalde ;))ama sizlerin sayesinde bunun ne zevkli bir şey olduğunu anladım. Bonsaicilerin sözü çok hoşuma gitmişti. Kısaca "Biz eksek te ekmesek te zaman nasıl olsa akıyor." anlamındaydı...

feriha 28-01-2008 22:52

1 Eklenti(ler)
Soğuktan korumak için terastan apartman boşluğuna aldığım yaseminim açıyor!. Yaklaşık 15 gündür tomurcukta. İlk defa açacak acaba kokulumu? ?Cinsi ne? Merak ediyorum hiç duymamıştım bu mevsimde yaseminin actığını..

Eklenti 29116

Todor 28-01-2008 23:28

Ada yasemeni (Jasminum officenale) gibi.

lerdemir 29-01-2008 13:21

1 Eklenti(ler)
Benim pink jasmine'im de son birkaç haftadır tomurcuk verir gibi; ama sürgünleri kırmızımsı bir renkte.

Kar başladığı için dün onu balkonun en az rüzgar alan köşesine alarak üstünü de şeffaf poşetle sardım (kuru temizlemecilerin büyük boy ceket koydukları şeffaf naylon kılıf)

Eğer balkonda iç mekana alırsam, sanırım o da iyice tomurcuklanıp açar.

Eklenti 29136

Balıkcı 29-01-2008 13:42

Hayırdır inşallah.

Kış ortasında yasemin. :p :confused:

ciceksever70 27-02-2008 15:52

Herkese iyi günler dilerim. Birbirine karsilikli duran iki kökten olusmus bir yasemin saksim var. Köklerin biri kurumus gibi digeri hala canli. Kisin cicek acan yaseminlerden. Saksisini degistirmek istiyorum ancak nasil bir toprak istediginden emin degilim. Kökleri topragin biraz üzerinde gibi bu dogru mu yoksa daha derine mi dikilmeli? Tesekkürler.

Kudret 27-02-2008 21:14

1 Eklenti(ler)
Küçük yasemin fidem tohum kesesi oluşturdu:) Bu sene gelişeceğini sanmıyorum. Ama seneye bayağı tohumumuz olucak galiba...:rolleyes:

omar 28-02-2008 09:00

üzgünüm...

Çünkü yaseminlerim sanırım kurudu:( Kış başlangıcında kalın, jumbo boy çöp torbası içine dikkatlice sarıp-sarmalayıp güney cepheye koyduğum yaseminlerim sararmışlar. Daha sonra yeşillenme olmaz ise çok üzüleceğim.

limon 28-02-2008 11:50

Kudret Bey sizin yasemininiz boyundan büyük işe kalkışmış gibi geldi bana :)
Benim bahçedeki metrelerce uzunluğukta 3 kök yaseminden sadece dört kese oluşmuştu. Onların da ikisi kendi kendine patlayıp dağılmış. Ancak ikisini yakalayabildim.

lerdemir 28-02-2008 13:24

Kudret,

Sizin yaseminin saksı toprağı sürekli olarak aşırı ıslak mı acaba? Sanki yosunlanma var gibi. Eğer böyle ise, kök çürümesi riski olabilir diye düşünüyorum. Ufacık boyuna da bakmadan tohum zarfı oluşumuna gittiyse bitki, ölmeden önce soyunun devamı için refleksi mi gösteriyor acaba yasemininiz? (Felaket tellalı gibi olmak istemem ama, bir an aklıma geldi. Teknik uzmanlığı olan üyelerimiz nihai doğruyu iletirler bize uygun zamanlarında).

omar,

Hiç mi havalandırmadınız bitkiyi? Hep kapalı mı kaldı öyle haftalar boyu? Belki de poşetle muhafazalı olmasına rağmen, Ankara'nın sert kışına dayanamamıştır. Ya da, acaba, jumbo çöp torbası güneş geçirmeyen bir naylon mu idi ki?

Mahir Bey,

Hayırlısı ile bu haftasonu tomurcukların şu anki halini yakından fotoğraflayayım da konu daha bir netleşsin :)

omar 28-02-2008 13:55

Günah çıkatma gibi olacak ama; 2-3 kez güneşli günlerde havalandırmıştım. Sanırım geçenlerdeki soğuk döneme dayanamadı. **** ben fazla güvendim.

Kudret 29-02-2008 18:17

Lerdemir aşırı ıslaklıktan değil, sera içindeki yetersiz havalandırmadan yapıyor yosunu. Tohum vermesini de alınan anaç yaseminin yaşlı olmasına bağlıyorum. Umarım benim düşündüğüm gibidir:))

Kudret 29-02-2008 18:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 208774)
Kudret Bey sizin yasemininiz boyundan büyük işe kalkışmış gibi geldi bana :)
Benim bahçedeki metrelerce uzunluğukta 3 kök yeseminden sadece dört kese oluşmuştu. Onların da ikisi kendi kendine patlayıp dağılmış. Ancak ikisini yakalayabildim.

Bana da öyle geldi:) Bu yasemin büyüyünce kimbilir nekadar tohum verecek...

GLCN 14-03-2008 11:25

2 Eklenti(ler)
sevgili kudretin göndermiş olduğu yasemin açtı ve minicik boyuyla kokular salıyor tekrar çok teşekkür edeyorum bana bu güzeli gönderdiğiniz için...

lerdemir 14-03-2008 11:48

Bu başlığı okuyacak diğer kişileri doğru bilgilendirmek adına; sevgili GLCN'nin fotoğrafladığı çiçekli bitki aslında bir yasemin olmayıp aslında Stephanotis'tir. Piyasada "Madagaskar Yasemini" olarak adlandırıldığından hepimizin diline yasemin diye yerleşmektedir.

Stephanotisiniz daha da çok çiçeklenir de mis gibi kokar inşaallah sevgili GLCN.

sempe 14-03-2008 11:58

Bence bu Trachelospermum jasminoides bende de var. Madagaskar yasemininin yaprakları daha büyük (mum çiçeğine benziyor).

Kudret 15-03-2008 18:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi GLCN (Mesaj 214577)
sevgili kudretin göndermiş olduğu yasemin açtı ve minicik boyuyla kokular salıyor tekrar çok teşekkür edeyorum bana bu güzeli gönderdiğiniz için...

Rica ederim Glcn hanım. :)

Kudret 15-03-2008 18:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sempe (Mesaj 214601)
Bence bu Trachelospermum jasminoides bende de var. Madagaskar yasemininin yaprakları daha büyük (mum çiçeğine benziyor).

Evet sempenin söylediği gibi bu bir "Trachelospermum jasminoides" **** "rhynchospermum jasminoides".

lerdemir 15-03-2008 22:52

5 Eklenti(ler)
Fotoğraflarını eklerim dediğim tomurcuklarım çiçeğe döndü, mis gibi koktu ve sonra çiçekleri de bitmeye yüz tuttu bile...

Buyurun...

lerdemir 15-03-2008 23:07

1 Eklenti(ler)
Bu da altıncı fotoğraf.

GLCN 16-03-2008 12:26

Sevgili lerdemir çok güzel kokulumu acaba?

çekirdek 28-03-2008 12:45

1 Eklenti(ler)
Sevgili Lerdemir, beşinci fotodakiler pembe. Bu ayrı bir kök mü?

Benimki de böyle oldu:

Oğuzhan 28-03-2008 13:03

Çoşmuş bunlar.Çok güzeller.Yaprak yok çiçek var. Maşallah .
Nerde burası evde kimse yokken ben bir ziyaret edeyim.:D

GLCN 28-03-2008 14:19

Benimde yukarıdaki resimdeki çiçeğim (96) nedenini bilmediğim bir şekilde açmaktan vaz geçti ve üzerindeki bütün tomurcuk ve yaprakları döktü neden oldugunuda hiç anlayamadım umarım kurumaz...

çekirdek 28-03-2008 15:32

Oğuzhan, tamam. İlle de evde kimse yokken diyorsan ben sana kahve kavanozunu, fincanını ve ısıtıcıyı çıkarır bırakırım balkona, keyfine bakarsın, değer. Ancak ve lakin çelik çalmak için "kimse yokken" diyorsan, ben üç senedir yazda-kışta-baharda, her şart altında ve üstünde çeliklerini köklendirmeye çalıştım, nafile.

günsu 29-03-2008 00:19

Gerçekten çok güzeller, mis gibide kokuyordur;)güle güle büyütün, benmi yanlış görüyorum kökü soldaki o küçük saksıdamı ?

çekirdek 29-03-2008 00:54

Saksısı o değil, altta kova büyüklüğündekinin içinde.

Oğuzhan 29-03-2008 09:12

Bizim içinde bir kahve için.Çok güzel .:)

lerdemir 29-03-2008 14:27

Sevgili Çekirdek,

Hepsi aynı kök. Tek kök.

öğretmen 30-03-2008 11:37

Geçen yıl beyaz yasemin ve hanımeli diktim.Hanımeliden ümidim yoktu,çünkü çok cılızdı.Ama coştukça coştu..Ancak yaseminime soğuk vurdu ve kurudu.Çok da güzel çiçek açmıştı.Sarıgöl'deyiz.Yetiştiği yerin kışları çok mu sıcak olacak?İzmir'den biraz daha soğuk oluyor buraları...

cigdemb 30-03-2008 23:48

2 Eklenti(ler)
geçen yaz kıbrıstan getirdiğim beyaz yaseminim sabah güneşi aldığı kapı önünde öyle coşmuştu ki bu yazı sabırsızlıkla bekliyordum ancak kışın üşümesin diye içeri aldım ve burdan da ögrendiğim üzere böceklenmesine sebep oldum.. beyaz pamuksu örümcek ağları her tarafını kaplamıştı ilaçladım ve tüm yaprakları kahverengi oldu kupkuru döküldü..yaprakların ölmesine karşın böceklerin ölmemesi sebebiyle bu işlemi bir kez daha tekrar etmem gerekti..toprağını değiştirdim haftada bir vitaminli su veriyorum önceki sayfalardan öğrendiğim her şeyi denedim ama sürgün vermesine rağmen eski halinden eser yok yaprakları yarıya kadar sarardı.. dogrusu toprağını değiştirerek hata yaptığımı düşünüyorum.benzer durumla karşılaşan varsa veya istediği toprak konusunda yardımcı olabilecek birileri seslenirse çok memnun olurum.

oyaağacı 08-04-2008 20:35

1 Eklenti(ler)
İki sene önce bahçeye diktiğim yasemin çok merak ettiğim kış yasemini imiş :o Muhteşem bir koku ve görüntü :cool:

ardabora 08-04-2008 22:06

Harika görünüyor. ;)

Benimki hala kendine gelemedi,Mine Hanım'ın önerilerini yaptım,beklemedeyim.

Oğuzhan 09-04-2008 08:24

Çatlatmayın bizi arkadaşlar.Ne kadar çoşmuş öyle.Maşallah.

limon 11-04-2008 01:47

Arkadaşlar ben her mevsim ayrı ayrı denememe rağmen yasemin çeliklerini köklendirmeyi başaramadım. Kışın diktiğim çelikler geçen haftaya kadar ne öldüler ne yaprak sürdüler. Sonra birden yaprakları solup ölmeye başladılar. Baharda aldığım çeliklerden bir ikisinde ölme belirtisi yok ama yine yaprak sürmedi. Bugün en son dip sürgününden kestim. Üzerinde bir iki saçak kökü var. Tutar mı bilmiyorum. Bir püf noktası var mıdır? Ha bu arada köklendirme hormonu da kullandım nafile....

Kaya arkadaşımıza söz vermiştim çeliği köklendirip göndericem diye ama başaramıyorum bir türlü.

limon 03-05-2008 16:16

Uzman16, aparat için, yakınınızda Koçtaş varsa, hem ucuz hem de bol çeşit var.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024