agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=343)
-   -   Yasemin (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1728)

Hakan KINACI 17-09-2007 11:33

Çok teşekkür ederim Nevsune Hanım, çelik gönderme işi latifedir :) Ben oturduğum yer olarak düşününce (dün gece 10 derece idi ) balkonda bol miktarda esinti ve soğuk olunca sizin evide bir anda öyle düşündüm ve içeri almanızı tavsiye ettim gerçi balkonu kapattırdığınızda sorun olmaz içerisi veya dışarıda kalması tekrar güle güle büyütün, çok güzel çiçek açmış Maşşallah :))

limon 20-09-2007 20:01

1 Eklenti(ler)
Yaseminim ilk defa tohum oluşturuyor.
Eklenti 21088

Oğuzhan 21-09-2007 08:58

Çok ilginç bir tohum.İnşallah çok olur.:)

Tuba 21-09-2007 13:04

Merhaba,
Ben de 3 hafta önce yabaniyasemin tohumu ektim ama tık yok. Benim bitkiler topluca kazan kaldırdı, çiçeklenmeme ve meyve vermeme isanı içindeler.:mad: Bir tek kornişon ayrı bir balkonda onun keyfi yerinde.:D Demekki bitkiler de sivil örgütlenme yoluna gidip grev yapabiliyorlarmış:o

Yaseminin ekimi için yanlış bir tarih mi seçmişim aceba? Ne zaman ekilmesi en uygun olur?

İlkin 21-09-2007 13:10

Sevgili Gürbüzlerden bana da bir yasemin çiçeği gelmişti. Saksısını değiştirdim, evimin balkonuna sabah güneşi gören bir yere koydum. Kışın evin içine alın diye yazıştığınızı görünce bizim sokaktaki bir bahçede ağaçlaşmış bir yasemin ağacı var. Yaz, kış, soğuk, fırtına orada ama birşey olmuyor. Belki kışın Adana havası ılıman geldiğindendir ama bunu da belirteyim dedim. Benimki de balkonda duracak bu kış. Balkonumun demirlerini sarsın istiyorum. Bir sürü de çiçek var üzerinde ;)

mehtap gürbüz 21-09-2007 18:33

Merhaba İlkin; Biz 1996 da Adana'ya geldik ev buluncaya kadar otelde kaldık. Ev ararken, bizim buralarda evlerde sıcakta özenerek baktığımız Kauçuk sokakta kocaman ağaç. Gözlerime inanamadım. Bu nedenle yasemini hiç çekinmeden dışarda bırakabilirsin. Aşırı sıcaklardada suyu bol bol ver, o da sana bol çiçek verir. Hoşçakal.

limon 22-09-2007 00:20

Arkadaşlar yaseminler de çeşit çeşit. Bazı türleri soğuk havaya ve rüzgara dayanamıyor.
Araştırıp, çiçeğin keyfine bakıp ona göre karar vermek en doğrusu diye düşünüyorum.

lerdemir 22-09-2007 01:10

Bende de pembe yaseminden var. Minicik... Yani aslında büyürdü de, benim açgözlülüğüm yüzünden aşırı doz gübreye maruz kalıp kavruldu.

Şimdi güç bela yeniden hayata dönmüş durumda...

Yeniden serpilmeye çalışıyor...

oyaağacı 23-09-2007 21:49

1 Eklenti(ler)
Acil Yardım Lütfen,
Resimlerini göndermeğe çalışacağım yasemin yaz dönemi çiçekleniyor mis kokulu ve beyaz açıyor (resimde ki benimdir). Bunun dışında şubat-mart döneminde çiçeklenen ve daha güzel kokan french parfüm de denen başka bir tür daha mı var.Cehaletimi mazur görün ama ;eğer böyle bir türü daha varsa ve ben onu bilmiyorsam çok üzüleceğim ve onsuz geçen günlerimi telafi etmek için hemen yarın kollarımı sıvayacağım.:( http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1190576651

oyaağacı 23-09-2007 21:52

Geceleyin alelacele resimleyince hiç çiçek çekememişim ama bildiğiniz klasik yasemin işte.Zaten saksısını büyütünce çiçekleride azaldı biraz :o

Todor 23-09-2007 21:55

Bu başlığın bir önceki sayfasını okursanız, sorunuzun cevabını göreceksiniz.

oyaağacı 23-09-2007 22:23

Ben sayfaların tamamını okudum.Madagaskar yasemini , arap yasemini (ful) ve de beyaz yasemin üçüde bende mevcut.Fakat pembe yasemin denen türü bilmiyorum .Kusura bakmayın okuduklarımdan da anlayamadım gerçekten pembe var mı yoksa benim beyaz bildiğim midir o ?

Todor 23-09-2007 23:24

Pembe yasemin : Jasminum polyanthum
Beyaz yasemin : Jasminum officinale

oyaağacı 24-09-2007 07:03

Teşekkür ederim Todor gerçekten aydınlandım.Evet benim J.polyanthum edinmem gerekiyor.Saygılarla.

şükran ünal 24-09-2007 09:29

Sayın Todor,yukarda belirttiğiniz stephanotis ten bu hafta sonu praktikerden aldım bunun bakımı ile ilgili etiketinde türkçe hiç bilgi yok .forumda bulamadım.eğer siz bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olacağım.aynı mum çiçeği gibi tel üzerine yuvarlak form oluşturmuşlar .Saksısı çok küçüktü ben onu zedelemeden daha büyük saksıya aktardım,Ama nasıl bakacağım?

İlkin 24-09-2007 09:55

Sayın limon siz hiç merak etmeyin, sevgili Mehtap Hanımın serası var, oradan kaktüs ve sukulentlerle birlikte yasemin de gelmişti bana. Kendisi çok iyi biliyor o yüzden o çiçeği ;)

Teşekkürler herşey için Mehtap Hanım...

Bu arada ben bir türlü yaseminden aldığım çelikleri köklendirmeyi başaramadım. Suya koydum, gölgeye aldım ama yok işte köklenmiyor. Köklendirmenin bir sırrı var mı acaba? :p

Sevilay 24-09-2007 10:17

Sevgili İlkin,yanılmıyorsam en iyisi daldırma ile üretme demişti Mehtap hanım.

Anladığım kadarıyla bir dalını kırmadan toprağına daldırıyorsun,o tutup köklenince ayırıp başka bir saksıya dikiyorsun.

Tabii tamamen yanlış anlamış da olabilirim,istersen Mehtap hanımdan haber bekleyelim.

Sevgiler

Todor 24-09-2007 10:26

Sayın Şükran Hanım;
Ben Stephanotis'e mum çiçeği gibi bakıyorum çünkü aynı aileden. Ama uzmanlarımız daha doğru cevaplar verecektir.:)

mehtap gürbüz 24-09-2007 13:32

Herkese merhabalar, gördüğüm kadarı ile sapla saman karışmış, bende tereddüt ettim ve internetten baktım her başlıkta başka bir şey deniliyor aynı kaktüslerde olduğu gibi. Ben bizdekini poliyantum biliyorum, tomurcuğu pembe, çiçeği beyaz ve kokulu. Bu nedenle yetiştirmek için yöntem; birincisi sizin için garanti olan daldırma yöntemi, ikincisi ise Ana gövde veya ena gövdeden çıkmış yaşlı dallardan çıkmış olan ve boyları en fazla 30 cm. olan bu yılın sürgünlerinden elinizle sıyırarak dipçiği ile birlikte koparın (dalı sıyırmayın) bu çeliğin en tepde iki yaprağı kalacak şekilde kalanları koparın ve sırf perlitte veya torfta köklendirin. İsterseniz düşük yogunluklu hormon kullanabilirsiniz. Bu çiçeğin suda olup olmayacağını bende bilmiyorum, fikrim ise olumsuz. Diktiğiniz çelikleri gölgede tutmanız gerekir. Selamlar. M.G.

Penelophe 24-09-2007 14:00

Pink Jasmine (Jasminum polyanthum)

Jasminum officinale

mehtap gürbüz 24-09-2007 14:27

Onları bende gördüm, başka yerlerdekilerle uyuşmuyor?

Oğuzhan 24-09-2007 16:45

1 Eklenti(ler)
Eklenti 21344

Bendeki Yasemin

Bir dalı birden kurudu.Sebebini bilmiyorum.Sanırım alışma devri.Yeni filizler çıkıyor.Kuruma neden olabilir.

şükran ünal 26-09-2007 10:39

Teşekkür ederim Sayın Todor, burada yasemin arasında pek farkedilmeyebilir gibi geliyor bu çiçekle ilgili bilgi. Bekleyelim bakalım.

omar 06-10-2007 15:20

Ankara'da Yaseminler

1 Eklenti(ler)
Resmi dün sabah çektim. Uzunca bir süre daha balkonda duracaklar ve güzel kokularını duymaya devam edeceğim...

limon 06-10-2007 18:59

Çok güzelmiş omar. Kışın içeriye mi almanız gerekiyor? Soğuğa dayanamıyor mu?

Ela 06-10-2007 19:18

Benim de yaseminim var,sarı çiçek açıyor,kışın dışarıda durduğu halde donmadı.

sapudeaure 06-10-2007 19:24

Sevgili Zerrin,sarı ve beyaz kış yaseminlerin kokuları arasında fark varmı?Bilginiz varsa.

Ela 06-10-2007 19:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sapudeaure (Mesaj 160000)
Sevgili Zerrin,sarı ve beyaz kış yaseminlerin kokuları arasında fark varmı?Bilginiz varsa.

Sarı yasemin sanki hiç kokmuyor gibi ama çok çiçek açıyor.

sukranayalp 12-10-2007 16:43

Sarı yasemin bahar başında çiçek açar , hiç kokmaz ve soğuklara en dayanıklı türdür. Duvar diplerinde güzel durur. Beyaz yasemin (ada yasemini)- pembe yasemin (fransız yasemini)- arap yasemini (yıldız yasemin)- stephanotis gibi sarılıcı değildir. Bir çalı formundadır. Köşeli sürgünleri vardır. Marmara bölgesinin iç kısımları, Karadeniz, İç Anadolu bölgeleri için önerilecek tek yasemin türüdür.

oyaağacı 14-10-2007 10:12

2 Eklenti(ler)
Yasemin severler ve Sayın Todorun dikkatine ,
'Jasminium polianthum **** kış yasemini 'satıcı öyle söyleyince anladı .Sanırım ve umarım doğrudur.
Saygılar

sinaninci1 17-10-2007 20:44

Herkese selam
Bende etli yaprakli olanindan var.
Komsumda cali turu olan beyaz cicek acani var,her ikisininde kokulari ayni ve ikiside bahcede ekikili kisin birsey olmuyor.
Sari cicek acanini gormedim.
Celikleme oluyor fakat tutma yuzdesi dusuk.
Suda koklendiren varmi?
Saygilar

denizakvaryumu 18-10-2007 08:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi omar (Mesaj 159957)
Resmi dün sabah çektim. Uzunca bir süre daha balkonda duracaklar ve güzel kokularını duymaya devam edeceğim...

Bu kış bendeki yasemini hiç içeri almayacağım bakalım Ankara soğuklarında ne olacak?

Karşıyaka'da (Ankara)bahar çiçekçilikde devamlı dışarıda duran yaşlı bir yasemin var (sarı değil ,bildiğimiz kokulu beyaz çiçek açan) ...oradaki kişi bu yaseminin Ankara soğuğuna dayanıklı olduğunu söyledi.

Bu yaseminden çelik alıp satıyor...

şükran ünal 18-10-2007 08:47

Sayın Denizakvaryumu,bizimde öyle yaseminimiz vardı ve üç kışı dışarda bahçede geçirmişti.Boyu birbuçuk mt. ye kadarda uzamış ve adeta çalılaşmıştı ama birgün baktıkki son soğuklara dayanamamış ve donmuştu. Yinede siz bilirsiniz.Eğer yeriniz müsaitse ve yasemininiz alınacak boyutlarda ise içeriye almanızı tavsiye ederim.Ben birde çiçekçilerin samimiyetine açıkçası hiç güvenmiyorum.Birkaç kere başka çiçeklerde de aynı yanılgıya bizi düşürdüler.Saygılar.

denizakvaryumu 18-10-2007 09:00

Şükran Hanım teşekkürler,
bendeki yasemin açıkçası 2 metreye ulaştığından ve salondaki yerini başka çiçeklere kaptırdığından balkondaki bu denemeyi yapmak zorunda kalacağım :(

Soğuklarla beraber sulamayı iyice azaltıcam nerdeyse susuz bırakarak donmayı engellerim diye düşünüyorum.

sinaninci1 18-10-2007 09:07

Ankara cok soguk ve donlara maruz kalan bir sehir tehlikeli.
Acikcasi Yalova"da don olmaz

omar 18-10-2007 09:27

3 yıl önce, 1 yıllık yaseminimi Ankara soğuklarına kurban vermiştim !.
Bu ikinci denemem, ev içinde **** daha serince bir ortamda kışı geçirmesini sağlayacağım.
Şimdilik batıya bakan balkonda duruyorlar belki birkaç sene sonra, ana gövde kalınlaşınca deneyebilirim.

nevsune 21-11-2007 15:40

Balkonu seraya dönüştürünce, yasemin çılgın gibi gelişmeye başladı. Bu aralar güzel güneş aldığı için midir nedir, her yerinden sürüp tomurcuklar veriyor. Bu yılın en iyilerinden biri yaseminim olacak galiba. Ankara'da yetiştirmeyi düşündüğüm en son çiçeklerden biriydi oysa.

Mucip bey bu haberimden mutlu olacağınızdan eminim:)

denizakvaryumu 21-11-2007 16:02

Nevsune Hanım,
yaseminlerin coşmasında, Asım'ın doğal gübrelerinin etkisi de var gibime geliyor :)

Mucip Gürbüz 21-11-2007 16:12

Sevgili Nevsune,

Yalovaya kadar yasemin kokusu geliyor, demek Ankara'danmış.:)

limon 16-01-2008 12:18

1 Eklenti(ler)
Koskoca 3 kök yaseminlerimde sadece 2 adet tohum kesesi (taze fasulyeye benziyor) oluşmuştu. Geçen gün kopardım dalından, içini açmadan bir fotoğrafını çekecektim sonra da açınca tohum fotoğraflarını. Ancak cebime koyup orada unutmuşum. Ertesi gün cebime baktığımda, taze fasulyeye benzeyen tohum keselerinin cebimde kuruyup içlerini çıktığını gördüm. Cebim tüy içinde kalmıştı şaşırdım. Sonra baktım ki o tüyler yasemin tohumlarıymış meğer :) 3-4 tane de çelikten yetiştirme çalışmam vardı. (Adını unuttuğum bir arkadaşımıza hediye etmek için iyice yapraklanmasını bekliyorum)
Eklenti 28475

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024