agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=343)
-   -   Yasemin (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1728)

Mücevher Çalısı 18-07-2016 12:20

Jasminum azoricum - Limon Kokulu Yasemin

2 Eklenti(ler)
Jasminum azoricum,

Eklenti 622264

Sinonim isimleri; Jasminum suaveolens, Jasminum trifoliatum,

Eklenti 622265

Yaprakları 3 parçalı. İngilizce ismi; "Lemon Scented Jasmine" yani "Limon Kokulu Yasemin" ve kokusu Jasminum officinale'ye göre daha hafif...

hakki_caliskan 04-09-2016 14:35

5 Eklenti(ler)
Mayıs ayı gibi saksıya arkadaşımdan alıp diktiğim yasemin(aldığımda 1,5 yıllıktı, yerden 1 metre kadar yukardan kesip dikimi yaptım) epey büyüdü. Büyümesinde sorun yok ama genç sürgündeki yapraklar dolgunlaşmıyor, habire boya gidiyor. gelişmesi devam ediyor ama istediğim gibi üstü doldurmuyor. Yaptığım çitin üstünde yayılmasını istiyorum. her türlü tavsiye ve yoruma açığım, tecrübeli arkadaşların desteklerini bekliyorum.

not: ayda 1-2 sıvı bitki + toprak çoşturan veriyorum. aralarda az miktarda BGD veriyorum.

sky83 05-10-2016 19:52

Konuyu baştan sona kadar okudum ama takıldığım birkaç konu oldu yardım ederseniz sevinirim. Son 6 aydır kokulu bitkilere merek saldım.Forumdan ve yabancı sitelerden takip edebildiğim cinsleri toplayıp bahçeme ekmeye çalışıyorum. Eskişehir ve Torbalı fidanlıkları ile Bayındır ilçesindeki seralardan yaklaşık 30 farklı çeşit bitki edindim. Listemde almayı düşündüğüm daha 25 yakın çeşit duruyor.

Edindiğim cinslerden normal yasemin , Jasminum azoricum (Limon Kokulu Yasemin) , pembe yasemin ve ful yasemin bu alanla ilgili olduğu için İstanbul maslak sarıyer civarı için dışarıda yaşatma imkanım var mı? Birde bu bitkilerin dona dayanıklılık dereceleri nelerdir?

Ayrıca komşumun tüm duvarını kaplayan Trachelospermum jasminoides (pervane yasemini ) bitkisinde bir sürü tohum var ama olgunlaşma ve toplama zamanını bilmiyorum. Kasım ayını beklemem gerekiyor mu ?

Çok şey sordum biliyorum kusura bakmayınız.

king2016 07-10-2016 13:51

evimizin salon köşesinde kullanırız ve annem her zaman bakımına önem verir :)

sky83 07-10-2016 20:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi king2016 (Mesaj 1481567)
evimizin salon köşesinde kullanırız ve annem her zaman bakımına önem verir :)

Hangi türü salonunuzda yetiştiriyorsunuz?

Lonicera 24-10-2016 07:42

1 Eklenti(ler)
Yıldız çiçekli yasemine( Rhynchospermum jasminoides) tohum bağlattık ama bu yılki etkinliğe yetişmeyecek. Nasipse seneye artık.

Lonicera 29-11-2016 11:42

1 Eklenti(ler)
Rhynchospermum jasminoides' in bir baklası renk değiştirip tohumları olgunlaştırmış. Diğerleri de beklemede. Önümüzdeki yıl paylaşım için şimdiden yerini alacak.

MaynaVira 04-01-2017 14:46

Sn. Lonicera;

Beni -şimdiden- gelecek senenin taliplileri arasına yazabilirseniz sevinirim. :p
Doğrusu bitkinin tohumlarının resimdeki gibi olduğunu bilmiyordum, epey de şirin görünüyorlar.

Elinize, emeğinize sağlık...

Lonicera 04-01-2017 16:18

Bir aksilik olmaz ise, ölmez de sağ kalırsak önümüzdeki yıl için daha nadir sürpriz tohumlar da olacak. Siz de forumu takip edip talepte bulunursanız neden olmasın.

Bu yasemin türünün tohum baklası çok iyi takip edilmeli, yoksa bir günde açılıp tüyümsü yapılarıyla metrelerce uzaklara gidebiliyorlar.

MaynaVira 04-01-2017 16:44

Sn. Lonicera;

Gelecek seneye ölmezsek, bir aksilik olmazsa vs. yazıp yazıp vazgeçmiş, silmiştim.
Mesajınızda değindiğinizi görünce -olumlu anlamda- bir tuhaf oldum.
Hayatın ne getireceği belli olmuyor, hepimizin malumu...
Bu vesileyle size sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum. ;)

Verdiğiniz bilgiler, özellikle benim gibi amatörler için oldukça değerli.
Şüphe yok ki, sizin gibilerin emek ve tecrübeleri, burada birçok kimseye şevk ve heyecan aşılıyor.

Burada bilgi içerikli bir mesaj yazamadığım için üzgünüm. O yüzden sözü de fazla uzatmayacağım. :rolleyes:

Başarılı çalışmalar...

Lonicera 04-01-2017 17:18

Sn MaynaVira, inşallah sevdiklerimizle sağlıklı ve huzur dolu bir yaşam sürdürmek hepimize nasip olur. Aynen dediğiniz gibi hayatın ne getireceği belli değil. Biz kendi dünyamızda planlar yaparken başımıza gelenler hayatın ta kendisi değil mi? O yüzden derim hep önce canımızın sağlığı. Gerisi iyi kötü bir şekilde hallolur

Neyse enseyi de fazla karartmadan şu cemrelerin bir an evvel düşmesini arzu ediyorum. Ki sezona ilk adımı her yıl olduğu gibi heyecanla atmanın tadı bir başka oluyor.

Etkinlikten gelen, etkinliğe gönderdiğimiz tohumların heyecanı da ayrı bir zevktir yani:))

Yasemin sayfasını daha fazla başka konularla meşgul etmeden ben de çalışmalarınızda başarılar dilerim.

hakki_caliskan 14-02-2017 13:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sky83 (Mesaj 1481338)
Konuyu baştan sona kadar okudum ama takıldığım birkaç konu oldu yardım ederseniz sevinirim. Son 6 aydır kokulu bitkilere merek saldım.Forumdan ve yabancı sitelerden takip edebildiğim cinsleri toplayıp bahçeme ekmeye çalışıyorum. Eskişehir ve Torbalı fidanlıkları ile Bayındır ilçesindeki seralardan yaklaşık 30 farklı çeşit bitki edindim. Listemde almayı düşündüğüm daha 25 yakın çeşit duruyor.

Edindiğim cinslerden normal yasemin , Jasminum azoricum (Limon Kokulu Yasemin) , pembe yasemin ve ful yasemin bu alanla ilgili olduğu için İstanbul maslak sarıyer civarı için dışarıda yaşatma imkanım var mı? Birde bu bitkilerin dona dayanıklılık dereceleri nelerdir?

Ayrıca komşumun tüm duvarını kaplayan Trachelospermum jasminoides (pervane yasemini ) bitkisinde bir sürü tohum var ama olgunlaşma ve toplama zamanını bilmiyorum. Kasım ayını beklemem gerekiyor mu ?

Çok şey sordum biliyorum kusura bakmayınız.

full yasemin işini görür, benim resimlerde olan. dış mekan çiçekleridir zaten. Kışa dayanıklıdır. Kokuyu seviyorsan ve yerin müsaitse mor salkım ve hanımelini tavsiye ederim. Koku ve görsel anlamında çok iyidir. İç mekan için hoya(mum sarmaşığı) alabilirsin.

hakki_caliskan 14-02-2017 13:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MaynaVira (Mesaj 1491615)
Sn. Lonicera;

Beni -şimdiden- gelecek senenin taliplileri arasına yazabilirseniz sevinirim. :p
Doğrusu bitkinin tohumlarının resimdeki gibi olduğunu bilmiyordum, epey de şirin görünüyorlar.

Elinize, emeğinize sağlık...

bunlar değişik bir aerodinamiğe sahip. hafif rüzgara karşı yüksekten bırakınca helikopter pervanesi gibi döne döne uzaklaşıyor. bir nevi havada süzülüp alana yayılmış oluyor. tohumdan artırım pek tavsiye edilmez, büyümesi ve çiçeklenmesi çok uzun sürer.

thpozitif 26-03-2017 17:20

Yasemin budaması hakkında

Merhabalar. 17. Kat balkonumda türünü bilmediğim Yasemin var. Bu yaz 3. Yaz olacak bu balkonda. Yaz aylarında ciceklenmesinde bir problem olmadı.

Sormak istediğim şu; toprak ve saksı değişimi dışında hiçbir şey yapmadım bu bitki için. İşin doğrusu 3 senedir pek bir uzama da kaydetmedi. Balkon demirine ilk sardigim gün nasılsa hala aynı pozisyonunda. Herhangi bir yerinde bir uzama veya sağa sola sarma yok. Sallanıp sağa sola uzaması için budama gibi birşey yapmam gerekir mı? Veya ne yapmam gerekir.

masal_naz 04-04-2017 22:01

Konu baya sessiz kalmış, yasemini eski evin bahçesine dikmiştim şuan ne durumda hıc bılmıyorum

Nejat@ 27-05-2017 22:18

Yıldız Yasemin

1 Eklenti(ler)
Bu gün yıldız yasemin hakkında araştırma yaparken, sarı çiçekli yıldız yasemin buldum. ''The Italian yellow jasmine (Trachelospermum jasminoides Star of Toscane (='Selbra')'' malesef türkiyede yok. :(

Nejat@ 27-05-2017 23:14

Beslenme sorunları

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hakki_caliskan (Mesaj 1478382)
Mayıs ayı gibi saksıya arkadaşımdan alıp diktiğim yasemin(aldığımda 1,5 yıllıktı, yerden 1 metre kadar yukardan kesip dikimi yaptım) epey büyüdü. Büyümesinde sorun yok ama genç sürgündeki yapraklar dolgunlaşmıyor, habire boya gidiyor. gelişmesi devam ediyor ama istediğim gibi üstü doldurmuyor. Yaptığım çitin üstünde yayılmasını istiyorum. her türlü tavsiye ve yoruma açığım, tecrübeli arkadaşların desteklerini bekliyorum.

not: ayda 1-2 sıvı bitki + toprak çoşturan veriyorum. aralarda az miktarda BGD veriyorum.

Konunun uzmanı değilim fakat bende balkonda yasemin yetiştirdiğim için bildiklerimi paylaşayım dedim. Öncelikle yasemin çok fazla gübre istemeyen bir bitki, bir çok yabancı kaynakta senede üç kez yeterli diyor. Genel olarak tavsiye edilen 10-10-10+ ME türü dengeli gübreler. Ben şahsen toz yarasa göbresi ve 20-20-20+ME (tamamı suda çözülür türden) kullanıyorum. Gübreden daha önemlisi toprak ph ı, şebeke suları oldukça kireçli olduğu ve aşırı kimyasal gübreleme toprak ph ını yükseltiyor. Toprak aşırı alkalin hale geldiğinde bitkide beslenme bozuklukları oluşuyor. Yasemin bitkisi alkalin topraklara uyum sağlasa bile sevdiği PH aralığı 5.1 ile 6 arasıdır. Umarım yardımcı olabilmişimdir

poiii 11-08-2017 11:09

2 Eklenti(ler)
Merhaba fotograftaki yasemini ekeli 1 hafta oluyor, ciceklerini aciyor ama ertesi gun hemen dokuyor iki tane var ikisinde de ayni sorun var neden boyle oluyor yoksa yaseminlerin ciceklerinin ozelligi mi bu? Yanit verirseniz sevinirim.

Selma_321 11-08-2017 17:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi poiii (Mesaj 1515432)
Merhaba fotograftaki yasemini ekeli 1 hafta oluyor, ciceklerini aciyor ama ertesi gun hemen dokuyor iki tane var ikisinde de ayni sorun var neden boyle oluyor yoksa yaseminlerin ciceklerinin ozelligi mi bu? Yanit verirseniz sevinirim.

Evet maalesef çiçek ömrü çok kısa

poiii 13-08-2017 23:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 (Mesaj 1515460)
Evet maalesef çiçek ömrü çok kısa

Yanitiniz icin tesekkur ederim en azindan bizimkilerde sorun yokmus

ecznecla 11-05-2018 21:18

Yasemin

2 Eklenti(ler)
Bugün pazara giderken farklı bir yoldan gideyim dedim . İyiki demişim.. inanılmaz güzel kokan ve harika görünen bu manzara ile karsılastım. Hemen kendimi bahçeden içeri atıp sanki birini bekliyomuş havasıyla bol bol içime çektim kokuyu.. resim hiç güzel çıkmadı ışıgı ayarlayamadım. Çiçeksiz bi dal bulup çelik almak istedim ama bulmakta çok zorlandım. Bütün sürgünler çiçekliydi. Bikac tane ufak sürgün buldum nasıl köklendirmeliyim ? Suya mı koyayım perlite mi dikeyim? Balkonum bi köşesini bu güzellikle bezemek istiyorum..

Kozanli 11-05-2018 22:17

1 Eklenti(ler)
Yatay kesim yapın 3-5 gün suya daldırma yapın bir şans 🍀 kesin olmamakla.

ecznecla 12-05-2018 10:22

Teşekkür ederim Sayın Kozanlı. Dediğiniz gibi yapayım. İnşallah tuttururum..

Selma_321 12-05-2018 10:26

Sayın ecznecla, tutmasa bile Bauhaus ta bile satılıyor uygun fiyata.

Anatolia34 22-06-2018 11:58

1 Eklenti(ler)
Bahar başında aldığım yasemin çiçeklerini döktü. Normal midir? Arap yasemini. :mad:

melih146 22-10-2018 16:53

3 Eklenti(ler)
Yaklaşık 4 aylık bir bekleme sonucu yaseminim köklenmeyi başardı. İETT bazı duraklarının arkasını Yaseminle kaplamış. Ben de haziran ortaları gibi onlardan birinden 3-4 çelik aldım uzunca. İlk 1 ay suda beklettim. Baktım ki hiçbir gelişme yok, tatile de çıkacağım hadi bir şans vermikülite koyayım dönene kadar o nemini korusun dedim. 1.5 litrelik şu şişesini keserek içine tamamen vermikülit doldurdum çeliği de içine daldırdım. 2. Ayın sonunda dayanamayıp çeliği çıkardım ve üstünde köklerin oluşmaya başladığını gördüm. Ah keşke çıkarmaz olaydım onca zaman sonra köklendirmeyi başarmışken diye kendime kızıp yeniden vermikülite koydum. Neyse ki kökler gelişmeye devam etti (pet şişe olunca köklerin gelişimi dışardan takip edilebiliyor en çok o yanını seviyorum) bugün itibariyle 4 ay oldu hemen hemen. Bugün yasemini vermikülitli şişeden çıkarıp toprağa aldım. Vermikülitten çıkarınca dışardan gözükenden de çok köklendiğini gördüm sevinçle. Yine pet şişeden saksı yaptım kökleri izlemeye bir süre daha devam edeyim diyerek.

su teresi 11-12-2018 18:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1473152)
Jasminum azoricum,

Eklenti 622264

Sinonim isimleri; Jasminum suaveolens, Jasminum trifoliatum,

Eklenti 622265

Yaprakları 3 parçalı. İngilizce ismi; "Lemon Scented Jasmine" yani "Limon Kokulu Yasemin" ve kokusu Jasminum officinale'ye göre daha hafif...

Verdiğiniz bilgiyle ismi arama motoruna yazınca buradaki https://www.zengardentr.com/Yogun-ko...e,PR-8984.html

tanıma uyup uymadığına bakmak için az önce bahçeye çıkıp el lambasıyla çiçekleri kontrol ettim ki halen çiçek ve tomurcuklar var çiçeğin ortasındaki yeşil antere göre nihayet, muhteşem yaseminin türünü öğrenebildim. teşekkür ederim.

melih146 18-04-2019 13:03

1 Eklenti(ler)
Son mesajıma göre Ekim'de toprağa aldığım yaseminimin 2 hafta öncesine kadar güzelce köklenmesini bekledim. Bu süreç boyunca yeni yaprak açmadı varolanlarda da pek bir değişim olmadı. Fakat köklerdeki gelişme pet şişe dışından görülebiliyordu.

2 hafta önce yeterince köklenmiştir artık diyerek ucundan bir boğum budadım. Hemen ertesi gün yeni sürgün tomurcukları bitkinin boğumlarında oluşmuştu bile. Şu anda 3 sürgün yukarıdan 1 minik sürgün de aşağıdan olmak üzere 4 sürgünden gelişiyor bitkim. Açık yeşil yapraklı olanlar yeni yapraklar, koyular geçen sene çelik aldığım zamandan kalan yapraklar.

Yaza kadar epeyce uzayacağını umduğumdan çöp şiş ve sıcak silikon kullanarak kendisine bir de çit ördüm. Epey derme çatma bir çit oldu ama idare edecektir diye düşünüyorum.

bozo44 14-05-2019 19:14

1 Eklenti(ler)
Merhaba siteye yeni üye oldum yazlı kışlı açan ve her mevsim kokan çiçeklere karşı zaafım olduğunu belirtip bir kaç soru sormak istiyorum sizlere
Öncelikle bana önerebileceğiniz 4 mevsim çiçek açan ve kokan evde yetiştireceğim çiçek hangisi olmalı ben genellikle mum çiçeği gördüm fakat mum çiçeği kışın açıp kokarmı?
İkincisi ise yasemin.
Yasemin ne kadar sürede çiçek açar ve o dehşetli kokusu hangi aylarda verir ve ne kadar sürer
Bana 1 yıl önce yasemin geldi saksısını değiştim ve büyük özenle diktim bundan 2 gün önce toprağıyla saksısını değiştirdim ve yine büyük özenle diktim
Fakat bendeki yasemin **** başka bişey ama ben yasemin diye biliyorum hiç çiçek açmadı ve kokusunu hiç almadım bunun sebebi nedir bilen varsa açıklamasını rica ediyorum çok üzülüyorum çiçek açıp kokusunu vermediği için ne yapacağımı bilmiyorum
Şimdiden hepinizie teşekkür ediyorum.

musk 21-05-2019 10:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bozo44 (Mesaj 1568261)
Merhaba siteye yeni üye oldum yazlı kışlı açan ve her mevsim kokan çiçeklere karşı zaafım olduğunu belirtip bir kaç soru sormak istiyorum sizlere
Öncelikle bana önerebileceğiniz 4 mevsim çiçek açan ve kokan evde yetiştireceğim çiçek hangisi olmalı ben genellikle mum çiçeği gördüm fakat mum çiçeği kışın açıp kokarmı?
İkincisi ise yasemin.
Yasemin ne kadar sürede çiçek açar ve o dehşetli kokusu hangi aylarda verir ve ne kadar sürer
Bana 1 yıl önce yasemin geldi saksısını değiştim ve büyük özenle diktim bundan 2 gün önce toprağıyla saksısını değiştirdim ve yine büyük özenle diktim
Fakat bendeki yasemin **** başka bişey ama ben yasemin diye biliyorum hiç çiçek açmadı ve kokusunu hiç almadım bunun sebebi nedir bilen varsa açıklamasını rica ediyorum çok üzülüyorum çiçek açıp kokusunu vermediği için ne yapacağımı bilmiyorum
Şimdiden hepinizie teşekkür ediyorum.

Hangi bitkiler konusunu diğer arkadaşlara bırakıyorum. Bu bitkiler olsun arap yasemini denen elinizdeki tür, olsun diğer yaseminler normalde dış ortam bitkileridir. Siz bunları sürekli iç ortam da bakarsanız mevsimi algılamayacağından, kışın soğuğunu almadığından çiçek de açmayacaklardır. Bahsi geçen her iki bitkide de mevcut. İstanbul kosullarında bu tarihlerde çiçeklenmiş durumdalar. Yani çiçelenme mevsimindeyiz. Tabi sözüm istanbul koşulları için. Daha ılıman iklimlerde çiçeklenme çok daha erken zamanda olacaktır. İmkanınız varsa bitkinizi dış ortamda bırakın. Elinizdeki tür kış şartlarına son derece dayanıklıdır. bir sorun yaşamaz.

mehmet0791 28-09-2019 10:52

Balkonda arap yasemini çiçeğim

Büşra_ 09-11-2019 14:46

İki ay önce aldığım arap yasemini iki hafta öncesine kadar gayet güzel büyüyordu ama ili haftadır hiç büyümüyo hergün biraz daha sarılıp büyürdü gerilen ipe doğru ama öylece kaldı yapraklara bakıyorum böcek sinek yok bi dökülme de yok neden böyle oldu anlayamadım. Fotoğraf da atamıyorum siteye yeni üyeyim hiç anlamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Mahmut Tebir 09-11-2019 17:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Büşra_ (Mesaj 1577346)
İki ay önce aldığım arap yasemini iki hafta öncesine kadar gayet güzel büyüyordu ama ili haftadır hiç büyümüyo hergün biraz daha sarılıp büyürdü gerilen ipe doğru ama öylece kaldı yapraklara bakıyorum böcek sinek yok bi dökülme de yok neden böyle oldu anlayamadım. Fotoğraf da atamıyorum siteye yeni üyeyim hiç anlamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Havalar soğuduğu için olmasın. Genelde soğuk havalarda bitkiler büyümez.:cool:

E.Kahraman 11-08-2020 10:08

1 Eklenti(ler)
Onlarca denemeden sonra sonunda bir yasemin çeliğini tutturabildim. Umarım büyütebilirim.

Tekci01 21-06-2021 12:12

Kokusu muhteşem

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024