agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=343)
-   -   Yasemin (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1728)

Yılmaz Yalçın 26-05-2010 09:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cigdemb (Mesaj 646268)
İnanamıyorum! Harikalar her ikisi de! Benim, saksıda büyütmeye çalıştığım kokulu sarı yaseminin böyle bir ağaç olabileceğini düşünemezdim ... Şok oldum :eek:
ilk gördüğüm an beyaz ve kapıyı sarmış olanı Akdeniz Yasemini sandım gerçekten heyecanlandım :))

Bu sabah sarı yaseminin altından geçtim yine inanılmaz güzel kokuyordu ayaklarım gitmek istemedi:)2 dakika durup kokladım içime çektim kokuyu:)İnanılmaz bir ağaç olmuş sarı yasemin gövdesi de epey kalındı şok oldum:)

fund@ 27-05-2010 18:24

arkadaşlar 15 gün önce sayın missmenas yasemin tohumları göndermişti..ben de bahçeden aldığım toprak ve kumu karıştırıp tohumları ekmiştim...dünden beri çimlenmeye başladılar..saksıda yetiştirmeyi düşünüyorum..büyük yoğurt kaplarına diksem yeterli midir sizce?.bir de hangi toprağı severler? torfa mı dikeyim, bahçe toprağına mı,kum karışımı toprağa mı?

belgin84 27-05-2010 18:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın (Mesaj 644518)
Size önerim eğer kışın içeriye alma şansınız varsa Akdeniz Yasemini almanız yaz boyu çiçek açıyor kokusu daha güzel:)

Cevapladığınız için çok yeşekkürle Yılmaz bey. Ama ben yine dayanamadım seramik saksıdan çıkarıp küçük plastik saksıya koydum tekrar. Çünki yeni tomurcuklar veriyor devamlı ama sararıp kurumaya başlıyor biyerden sonra. Şansımı deniyim dedim belki saksındandır diye:) Bakalım hayırlısı.

Kadir Başkök 28-05-2010 00:19

3 Eklenti(ler)
Benim yaseminim. Uzayınca kafes yapıp sardırdım.

barisapa47 28-05-2010 15:14

Yılmaz Bey, sarı yasemin kokusuz değil midir? Koktuğuna göre türü farklı olabilir mi? Bahçemde 1 yaseminlik yer kaldı. Onu da sarı yasemin dikerim artık.

omar 28-05-2010 15:29

1 Eklenti(ler)
KOKULU : Sarı Yasemin, Jasminum Revolutum

omar 28-05-2010 15:30

1 Eklenti(ler)
KOKUSUZ: Sarı Yasemin, Jasminum Primulinum

arnavut biberi 29-05-2010 20:36

sn omer beyin resmini verdiği bu sarı kokusuz yaseminden bizim bahçedede var ikitane birtanesi kocaman oldu hatta bahçedeki köpek altına girip saklanıyor kendine sıcaklarda gölgelenicek biryer edinmişti. çok arsız ve hızla çoğalan bir tür budadıkça daha çok dal veriyor :) ama ne yazıkki kokusuz birde koksa katmerli iki sıra çiçekleri vardı hatırladığım kadarıyla şahane olurdu ama görüntüsüde güzel..

Eser İlhan 31-05-2010 09:11

2 Eklenti(ler)
Bahçemdeki iki pembe yasemin ( J. polyanthum) kışın tamamen dondu. Çok üzüldüm ve daha dayanıklı bir tür olan pervane çiçekli yaseminler diktim yerlerine. Onlar şu anda çiçek açıyorlar. Pembe çiçekli yaseminler ise bana bir sürpriz yaparak toprak yüzeyinden yeniden sürdü ve uzamaya başladılar. Hem de inanılmaz bir hızla.Resimlerini ekliyorum.
Şimdi (eğer gelecek kışlarda tekrar donmazlarsa) şubat -mart gibi pembe yaseminlerim açacak, onlar bitince de pervane çiçekliler yaz boyunca açmaya devam edecekler diye umuyorum. Böylece uzun bir yasemin sezonu hayal ediyorum :))

maki01 06-06-2010 16:22

3 Eklenti(ler)
Son derece sağlıklı olduğunu zannettiğim murraya yaseminimi böcek sarmış.

Gövde yapısındaki değişikliği doğal hali diye düşünmüştüm, hala ne olduğundan emin değilim Zararlı neden olduğu bir kabuk mu bu?

Karınca istilası üzerine farkettiğim zararlı kabuklu bit mi? Hareketsiz dala yapışmış gibi duruyorlar. Bu aşamada ne yapabilirim?

Orkun Kırcı 06-06-2010 17:02

Bunu daha önce zeytin fidelerinde görmüştüm ama ne olduğu konusunda fikrim yok :(

Hhatice 06-06-2010 17:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maki01 (Mesaj 653249)

Gövde yapısındaki değişikliği doğal hali diye düşünmüştüm, hala ne olduğundan emin değilim Zararlı neden olduğu bir kabuk mu bu?

Karınca istilası üzerine farkettiğim zararlı kabuklu bit mi? Hareketsiz dala yapışmış gibi duruyorlar. Bu aşamada ne yapabilirim?

Bu benim bir çiçeğimde de olmuştu .Elle tek tek temizlemek başa çıkmıyor .Ve zamanla bitkiyi kurutuyor .Ben ziraatten ilaç almıştım .Oradaki görevli hemen anlamıştı ne zararlısı olduğunu şu anda ilacın ismini hatırlamıyorum .Ama Ziraatte giderseniz yardımcı olurlar.

omar 06-06-2010 17:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maki01 (Mesaj 653249)

Sn. maki01,

Yanlış görmedimse KOŞNİL (kabuklu bit) zararlısı ile karşı karşıyasınız..
Mekanik olarak elle temizliyebilirsiniz ayrıca adet olarak yoğunsa ilaçla da mücadele etmeniz gerekecek.

Mutlu Kutlu 06-06-2010 17:40

Resimlerde görülen kabuklu canlılar, kabuklu bit. Bitkinin özsuyunu emerek beslenirler.

Mosplant isimli ilaçla bu bitlerden kurtulmak mümkün, kabuklarından dolayı bazılarında ilaç etkili olmayabilir.

Çözüm olarak gövdeye sürülen mosplant içerikli ilaçtan kullanılarak bitki özsuyunu zehirleyip bu bitlerden kurtulmak. Bitki özsuyunu zehirlemek insan ve bitki sağlığına olumsuz etkilemez. Kullanım olarak toprak yüzeyinden 10-15 cm kadar yukarıdan, gövdeye kalınca bilezik gibi fırçayla halka çekmek şeklinde uygulanır.

Koşnil uzun olur, bu kabuklu bitlere benzer ama yassı ve uzun olur. Bunlar yuvarlakımsı ve tümsek duruyorlar.

MSaygin 07-06-2010 09:14

2 Eklenti(ler)
merhaba,

Dün 2 yasemin edindim, bunların cinslerini tam olarak yazabilir misiniz?

İlkine kokulu sarı yasemin denildi;

Eklenti 150391
Eklenti 150392

maki01 07-06-2010 09:16

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.Son olarak zırhlı birlikler de balkonumu işgal etmiş oldu.

Gövdedeki kabuksu dokunun altında böcek yumurtaları olabilir mi? Kabukları temizlemem gerekiyor mu?

omar 07-06-2010 12:57

Sn.MSaygin,

1.fotoğraf kokulu sarı yasemin; kokusu nispeten hafif.
2.fotoğraf ful-yasemin; kokusu nefis.

MSaygin 07-06-2010 13:38

Çok teşekkür ederim omar :)
Kokulu sarı yaseminin kokusu kuvvetli diye ummuştum, üzüldüm şimdi.

omar 07-06-2010 13:44

Sn.MSaygin,

Kokulu sarı yasemin yoğun olarak şubat-mayıs arası açıyor. Ankara şartlarında kokusu bana hafif geliyor. Daha sıcak ortamda koku biraz daha yoğun olabilir.

Ümit ederim sizde kokusu daha yoğun olur.

Ama Ful-Yasemin kokusu ve yapısı olarak muhteşem.

MSaygin 07-06-2010 14:04

Umarım sıcak yardımcı olur kokusunun artmasına.

Daha önce onlarca kere yazılmıştır eminim ama ful yazınca arama motorumuza kısa geliyor, bulamıyorum cevabı;

Jasminum sambac dediğimiz bildiğimiz Ful.
Peki bu ful yasemininin latince ismi nedir?

MSaygin 07-06-2010 18:07

lerdemir'in şu mesajından ful yasemin nedir öğrendim.

Latince ismini halen arıyorum.

üzüm 07-06-2010 18:31

Sayın MSaygin,
Yanılmıyorsam kokusuz sarı yasemin Jasminum Primulinum, kokulu sarı yasemin Jasminum Revolutum.
Ful yasemin de Jasminum sambac. :)

omar 08-06-2010 08:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 653850)
Umarım sıcak yardımcı olur kokusunun artmasına.

Daha önce onlarca kere yazılmıştır eminim ama ful yazınca arama motorumuza kısa geliyor, bulamıyorum cevabı;

Jasminum sambac dediğimiz bildiğimiz Ful.
Peki bu ful yasemininin latince ismi nedir?

Sn.MSaygin,

Ful-yasemini; Jasminum sambac ayrıca Maid of Orleans, Arabian Jasmine, Hawaiian Pikake, Nyctanthes sambac adı altında da bulabilirsiniz.

Bizim ful dediğimiz katmerli olanı da; Jasminum sambac 'Grand Duke of Tuscany'

MSaygin 08-06-2010 10:59

Jasminum sambac bildiğimiz ful diye düşünüyordum, ikinize de çok teşekkür ederim.

barisapa47 09-06-2010 13:07

Arkadaşlar, bahçemdeki arap yaseminim (ya da pervane çiçekli, her neyse) çok güzel açtı. Yüzlerce çiçeği var üzerinde ve özellikle sıcak havalarda çok güzel kokuyor. Lakin dikkatimi çeken bir nokta var: Henüz sararmamış veya kurumamış, sağlam gözüken çiçeklerin bazıları dökülüyor. Bitkinin altından bir sürü, zarar görmemiş çiçek topladım. Bu durum normal midir? Yoksa toprağında bazı mineral eksikliklere falan mı işaret eder?

Yılmaz Yalçın 09-06-2010 13:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi barisapa47 (Mesaj 655238)
Arkadaşlar, bahçemdeki arap yaseminim (ya da pervane çiçekli, her neyse) çok güzel açtı. Yüzlerce çiçeği var üzerinde ve özellikle sıcak havalarda çok güzel kokuyor. Lakin dikkatimi çeken bir nokta var: Henüz sararmamış veya kurumamış, sağlam gözüken çiçeklerin bazıları dökülüyor. Bitkinin altından bir sürü, zarar görmemiş çiçek topladım. Bu durum normal midir? Yoksa toprağında bazı mineral eksikliklere falan mı işaret eder?

Benim de sağlam gözüken çiçekler döküldü..Nedeni şiddetli yağmur ve rüzgar...Başka bir nedeni yok..Dökülenleri ben odama koyuyorum çok güzel kokuyor size de tavsiye ederim:)Yasemininizin son durumunu fotoğraflar mısınız merak ettim.

barisapa47 09-06-2010 13:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın (Mesaj 655242)
Benim de sağlam gözüken çiçekler döküldü..Nedeni şiddetli yağmur ve rüzgar...Başka bir nedeni yok..Dökülenleri ben odama koyuyorum çok güzel kokuyor size de tavsiye ederim:)Yasemininizin son durumunu fotoğraflar mısınız merak ettim.

Çok güzel oldular Yılmaz Bey. Mükemmel kokuyorlar (fotoğrafını yarın çeker ve yüklerim). Yere dökülenleri ben de topluyorum. Yıkayıp kurumaya bırakıyorum. Bulunduğu yeri hakikaten güzel kokutuyorlar. Kuruduktan sonra bir kısmıyla yasemin çayı yapma gayem var. Bilmem olur mu? Denemeye değer derim.

Yılmaz Yalçın 09-06-2010 13:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi barisapa47 (Mesaj 655259)
Çok güzel oldular Yılmaz Bey. Mükemmel kokuyorlar (fotoğrafını yarın çeker ve yüklerim). Yere dökülenleri ben de topluyorum. Yıkayıp kurumaya bırakıyorum. Bulunduğu yeri hakikaten güzel kokutuyorlar. Kuruduktan sonra bir kısmıyla yasemin çayı yapma gayem var. Bilmem olur mu? Denemeye değer derim.

Sevgili Barış Bey,
Arap yasemininin tüm bölümleri zehirlidir!!Çayı içilen yasemin başkadır..

maki01 09-06-2010 14:14

Arap ya da ful yaseminin çiçek ömrü çok kısa. En fazla 2 gün dayanıyor ve solmadan dökülüyor. Geçen yaz bu muhteşem kokunun iki günde yok olmasına çok üzülmüştüm.

İlk çiçekte ,Ful çiçeği gibi çiçek çapını koparıp domatese batırmayı deneyeceğim. Domates vazo olacak yani:)) Belki daha uzun süre koku salabilir.

fizban 11-06-2010 02:00

1 Eklenti(ler)
Sanırım yakında açarlar. Sayıca pek fazla değiller ama...
Baharda budarken daldırdığım dallardan sadece 1 tanesi hala yeşil olarak duruyor.
Belki de tutacak. Aynı saksıya daldırmıştım.

Eklenti 151838

Yılmaz Yalçın 11-06-2010 10:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fizban (Mesaj 656429)
Sanırım yakında açarlar. Sayıca pek fazla değiller ama...
Baharda budarken daldırdığım dallardan sadece 1 tanesi hala yeşil olarak duruyor.
Belki de tutacak. Aynı saksıya daldırmıştım.

Eklenti 151838

İnşallah Sevgili Fizban,
Benimde fulyaseminim geçen kış donmuş ve kurumuştu derin budayıp bekledim ve şimdi 20 cm kadar sürgün verdi uzayıp duruyor:)Kışa epey dayanıklı bir tür bahçede de oluyor İstanbul'da.

fmerry 11-06-2010 10:21

Benim yaseminim habire uzuyor hiç tomurcuk yok benim ki ne zaman açacak :(

Yılmaz Yalçın 11-06-2010 10:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fmerry (Mesaj 656534)
Benim yaseminim habire uzuyor hiç tomurcuk yok benim ki ne zaman açacak :(

Kaç metre uzadı mesela?

fmerry 11-06-2010 13:36

tahmini 2,5 m felandır.belli yerlerinden yeşil filiz verip uzuyor.Yaprakları küçük olan yeseminden

Fatoş 11-06-2010 14:06

2 Eklenti(ler)
Geçen sene çiçek açmayan yaseminlerim, çiçeklerini gösterdi.
Eklenti 151911
Eklenti 151912

fmerry 11-06-2010 16:09

benim içinde koklayın çok güzel görünüyor.

Fatoş 11-06-2010 16:40

Sevgili Fmerry hakikaten çok güzel kokuyor , tıpkı ful gibi.

Yılmaz Yalçın 11-06-2010 16:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fmerry (Mesaj 656676)
tahmini 2,5 m felandır.belli yerlerinden yeşil filiz verip uzuyor.Yaprakları küçük olan yeseminden

Foroğraflarsanız hangi tür olduğunu ve ne zaman çiçeklendiğini söyleyebiliriz.

Fatoş 14-06-2010 15:01

2 Eklenti(ler)
Geçen yıl yazlığın bahçesine ektiğim solanum yasmin epey gelişmiş, Kuşadası'nda ismi gelin tacı olarak biliniyor.;)
Eklenti 152792
Eklenti 152793

Yılmaz Yalçın 14-06-2010 20:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatoş (Mesaj 658190)
Geçen yıl yazlığın bahçesine ektiğim solanum yasmin epey gelişmiş, Kuşadası'nda ismi gelin tacı olarak biliniyor.;)
Eklenti 152792
Eklenti 152793

Peki kokusu nasıl,yoğun mu?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024