agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni128Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2008, 19:28   #31
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
En güzel çiçek bence soldaki Sağdaki mavi sarkan çiçek Güler Hanım'ın "Maviş" çiçeği mi? Değişik bir sarkan çiçek için çok güzel bir alternatif.
Name:  10.jpg
Views: 8945
Size:  53.3 KBName:  13.jpg
Views: 17273
Size:  50.6 KB

Name:  09.jpg
Views: 9987
Size:  52.1 KB

Name:  12.jpg
Views: 8127
Size:  50.9 KB

Bu çiçeklik yabancı bir sitede 134 $ a satılıyor. Yapı markete gidince malzemeleri bulup bulamayacağıma ve kaça malolacağına bakacağım. İki adet ham ahşap raf ayağı ve en kısa boylu ham ahşap çitlerden alıp, istediğimiz renge boyayıp kendi pencere büyüklüğümüze göre yapabiliriz. Çok daha ucuza çıkacağı kesin.
Name:  07.jpeg
Views: 8256
Size:  26.2 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 21:26   #32
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Çok güzeller! 2. ve 3. mavi çiçeği merak ettim doğrusu.

Çiçekliğin çok daha ucuza çıkacağı kesin Limon, belki de 1/10 fiyatına. Duvara asılmayacaksa, ayaksızı da güzel fikir.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 21:41   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Çiçekliği ben de beğendim. Bu ayaklardan Bauhausta vardı bir ara, ben almıştım. Gidersem bakarım.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 21:51   #34
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Yaprak yapısına bakarsanız, Maviş.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 21:55   #35
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Çok sevindim bu işe

Eski 04-12-2008, 22:04   #36
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Beyaz saksılık, zamanla toprak ve suyla bozulmaması için alt kısmı boş olacak şekilde hazırlanabilir. Böylece mevcut plastik saksıları saklayacak şekilde sadece çevresini sarar, alt kısımda gözükmeyecek şekilde plastik saksının tabağı bulunur.

Ayaklarla beraber alınacak basit bir rafın üzerine yerleştirilebilir.

Eski 04-12-2008, 22:22   #38
Ağaç Dostu

4. fotoğraftaki korkuluklar da hazır satılıyor, öyle bir balkon da mı yapsak?

Eski 04-12-2008, 22:25   #39
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bir gün Bauhaus toplantısı yapalım.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 22:33   #40
Ağaç Dostu

O ayaklar yarım daire veya dikdörtgen raflarıyla beraber satılıyordu.
Tarım daire raf da çitlerle çevrilebilir.

Eski 04-12-2008, 22:35   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Bir gün Bauhaus toplantısı yapalım.

İyi fikir.

Eski 05-12-2008, 00:01   #42
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
İki fotograf da benden.Çiçeklerin arasındaki çamaşırlara dikkat.

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 00:11   #43
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Arkadaşlar biz niye küçük balkonlarımı böyle çiçeklendiremiyoruz, benim balkonum kapalı. Ama ön taraftaki demirleri bu sene çiçeklendireceğim kafama takıldı bu konu. Bence bizde yapabiliriz balkonlarımızı böyle çiçekler sık sık koyulmuş, klasik türler seçilmiş. Ne dersiniz haksızmıyım?

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 00:45   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Evleri ve balkonları görünce insanın içi açılıyor. Teşekkürler ZENFREE.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 08:25   #45
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Ben sayın Sebahattine katılıyorum bizde balkonlarımızı böyle yapabiliriz dediği gibi benimde kapalı balkonum ama başka çareler düşünüyorum aslında bunu etrafada yayabilsek müthiş olurdu ama nasıl yapıcazki

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 10:35   #46
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Arkadaşlar söylemeden geçemeyeceğim, benim çocukluğumda ve şimdi bağzı köylerde hala ev balkon,teras ve bahçeleri böyle,bahar gelsin sizlere ülkemizden pek çok manzara çekip göstereceğim,eskiler kıymetini daha iyi biliyormuş çiçeklerin.genelde sardunya türleri oluyor,asya ortancası ve cam güzelleri de onların arkasından takip ediyor...

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 15:03   #47
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bahçeli evimize taşınmadan önce, kapalı balkonlu apartman katında oturuyorduk. Tüm camlara demir ustasına ferforje çiçeklikler yaptırmıştım. İlk sene henüz o zaman pek bilinmeyen Sarkan Petunya lardan 2 kasa özel olarak Yalovadan ısmarlayıp getirtmiş (çok ucuzdu, talep artınca pahalandırdılar) ve uzun saksılara dikmiştim. Petunyalar öyle bir coşmuşlardı ki, haftada bir tanımadığım kişiler kapımı çalıp bu ne çiçeği diye soruyorlardı. Apartmanın bile havası değişmişti, adres tarif ederken çiçekli apartman deniliyordu

Ancak Sarkan Petunya yaz ortalarında havaların çok ısınmasıyla ömrünü tamamlıyor, yaz ortası yeni çiçekler dikmek, hem çiçek açısından hem bizim açımızdan zor. Ama ilk baştan Sarkan petunyalarla sardunyalar aynı saksıya dikilebilirler. Petunyalar ölse bile Sardunyalar açığı kapatır.

Sonraki yıl yalın katlı çiçek açan sakız sardunyalardan dikmiştim. Belediyelerin askılı saksılara diktiklerinden. O türler katmerli açanlara göre çok daha fazla çiçeklenip, uzuyorlar. Katmerlilerin çiçekleri çok güzel oluyor ama bitki daha cılız kalıyor. Çok kanaatkar bir bitki.

Pencere önlerine yapılan saksılıklarla her pencere bahçe oluyor. Buradaki önemli konu saksılıkları çok sağlam monte etmek. Saksı+toprak+bitki ve su birleştiğince ciddi ağırlıklar söz konusu oluyor. Aşağıdan geçeceklerin can güvenliği için tüm tedbirleri almak gerek.
Cam önlerine öylesine konulmuş saksılar, özellikle rüzgarlı havalarda çok büyük tehlike yaratabilirler.

Balkonlarını yeni kapatacak olanlar için de bir önerim var. Şayet balkonunuzu balkon demirlerini kestirmeden kapattırırsanız, o korkuluklarda rahatlıkla askılı saksılarda çiçekler yetiştirebilirsiniz. Hem de gözlemlerime göre korkuluksuz halinden çok daha güzel duruyor.

Düzenleyen limon : 05-12-2008 saat 17:46
Eski 05-12-2008, 16:32   #48
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Balkonun, bahçenin olup olmaması sonucu değiştirmez. İnsan isterse yeri de parayı da bahane etmez. Sevgiyle bakılan bir saksı çiçek bütün eksiklikleri örter.
Name:  pencere00001.jpg
Views: 9143
Size:  54.3 KB

Aslında uzun bir yazı yazmıştım ama silindi.

Kısaca İstanbul'da evler bol balkonlu, bol pencereli ama pek çiçeksiz. Bir gün değişir dileyelim, dilerken de komşularımıza örnek olalım.

Anadolu'dan güzel fotoğraflar bekliyoruz.

Eski 05-12-2008, 19:11   #49
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Galeri: 8
Sn limon sarkan petunya ve sardunya aynı saksıya dikilmesi fikrini çok beğendim. Burda ne zaman beğendiğim yazıları okusam, baharın gelmesini çok daha fazla istiyorum.

Hakkı Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 19:27   #50
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Hakkı-İzmir, sizin terasınıza her ikisi de çok yakışır. Sepet asacak çok yeriniz de var, yazın fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Eski 05-12-2008, 19:35   #51
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Aslında hep sorarım sardunya gibisi var mı diye, üç mevsim açıyor, satın alamayan bir dal bulabiliyor, kolay tutuyor, dayanıklı, susuz senelerde bahçemin ideal çiçeği, saksıda yetişebiliyor, bir saksı seneye çok saksı oluyor. Bir tek zorluğu dona, kara dayanmıyor ama olsun onun da çaresi var.

Güneşimiz bol, pencelerimiz, balkonlarımız çok, neden bütün pencerelerde/balkonlarda hiç olmazsa sardunya yetiştirilmiyor?

Eski 05-12-2008, 19:37   #52
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurbahar Mesajı Göster
Sn. Hakkı-İzmir, sizin terasınıza her ikisi de çok yakışır. Sepet asacak çok yeriniz de var, yazın fotoğraflarınızı bekliyoruz.
Sn Nurbahar şimdiye kadar sadece çiçek ekip suladığımı farkettim Bu sitede çok şey öğrenip uygulamaya koydum hele bir de bitki ve bilgi paylaşımı yok mu bu bana müthiş bir keyif veriyor. İnşallah ileride ben de birilerine faydalı olurum.
Fotoğraflar bahara harikalar yaratmak istiyorum

Hakkı Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 14:01   #53
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Fotoğrafları gördükce, yazılanları ve planları okudukca, heyecanınızı gözlemledikce acaba farklı ülkelerde mi yaşıyoruz diye düşünmeye başladım.

Benim yaşadığım ülkede balkondan halı, kilim, çarşaf, sofra bezi silkelemekte, sigara külü ve izmariti atmakta, çay bardağı dibi dökmekte sakınca görmeyen, merdiven aralıklarına ayakkabı bırakan, çöp çıkaran titiz-temiz yurdum insanı dikeceğiniz o pislik kaynağı, rüzgarda yağmurda toprağı dağılan, yaprağı kopup o canım tertemiz balkonlarına düşen, sularken es kaza damlayan o çirkin(!) çiçeklerinizi balkonda rahat bırakırlar mı dersiniz?

Size mi kaldı güzel, şık, herkesin göz zevkine hitap edecek balkonlar yaratmak. Çok istiyorsanız gidip köye, dağa, bayıra yerleşin; şehrin göbeğinde çiçek böcek yetiştirmek de ne ola ki!

Oturduğum apartmandaki on daireden dokuzunun gözüyle hayallerinizin gereksizliğine dair fikri. Bunu genellersek yurdum insanının %99'unun bu konuya bakışı. Alt kat komşusuyla papaz olmadan bunları başarabilen bizlere de anlatsın lütfen. Ben evin içinde beslediğim, kimseye zararı olmayan köpeğim için öyle çok mücadele ettim ki karamsarlığa kapıldım açıkcası.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 14:57   #54
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
...

Eklenen Resimler

İffet ve SUDEM beğendi.
Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 15:18   #55
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Şule hanım ,hayatını hayvanları ile paylaşıpta sorun yaşamayan biri olduğunu sanmıyorum.
Buna bir türlü anlam veremeyen ,pislik içinde oturduğumuzu düşünen bir sürü insan var.
Bizler onlara inat evlerimizi çiçek bahçesine dönüştürmeliyiz.Çiçeğimizle ve hayvanlarımızla
nasıl yaşanır göstermeliyiz.

tarla kuşu beğendi.
nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 15:40   #56
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şule68 Mesajı Göster
rüzgarda yağmurda toprağı dağılan, yaprağı kopup o canım tertemiz balkonlarına düşen, sularken es kaza damlayan
Yalnız bu konu da cidden önemli. Sulama yapmanın da bir adabı olmalı. Tam camlarımı silmişken, üst kattaki komşumdan topraklı su dökülmesini de istemem doğrusu. (En üstte katta oturan komşum balkon çiçeklerini hortumla yıkıyordu)

Bir şeyden keyif alırken başkalarını rahatsız etmemek te çok önemli diye düşünüyorum.

Sanırım bu yazı, canınızın sıkkın olduğu bir güne denk gelmiş. Sadece olumsuzlukları görüp mutsuz olmamak, arada mutlu olacak şeyleri de fark edebilmek gerek. (Bence...)

Yukardaki fotoğraflarda yıkık dökük evlerin bile bir saksı Sardunya ile ne kadar güzelleştiğini görüyoruz.

Eski 07-12-2008, 19:59   #57
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Arkadaşlar benim balkonlarım çökmek üzere. Teraslı bir dairede yaşıyorum, 2 terasım 2 adette balkonum var. Mutfak balkonum balık kasalarında roka, tere, nane, fesleğen, dereotu, soğan, biberiye, ıspanak, maydonoz vs., büyük terasımdaki seramda topraklı ve topraksız tarımda yetişen domates biber, patlıcan, çilek ve salon balkonumda da şuan sardunyalar var. Evdekileri saymıyorum bile.

Balkonlar çiçeklendirilmeli ve elbette bakımları ve sulamaları adabına uygun yapılmalı. 40 yaşımdayım ve pencere ve balkondan mendil silkmişliğim yok. Başkalarını rahatsız etmeme konusunda rahatsızlık derecesinde takıntım var üstelik. Benim dikkat çekmek istediğim sizler gibi bu mantığa ve anlayışa sahip insanların az olduğu. Çiçek ve hayvan bakımına itiraz eden insanların temizlik anlayışlarının çarpıklığı. Elbette çiçeğin suyu kimsenin balkonuna, camına akmasın ama insanlar düşecek bir yaprağı bile sorun etmeye hazır görünüyor bana. Ya ben yanlış apartmanda oturuyorum **** bayram temizliği adına yapılan halı silkme ayinlerinin sesleri sinirimi bozdu.

Yoksa yüklediğiniz balkon, pencere fotoğrafları gerçekten harika, imrenerek inceliyorum. Bu balkonlardan çok daha güzellerini yapmayı başaran ve başarabilecek güzel insanlar da var aramızda, buna inanıyorum.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 20:41   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şule68 Mesajı Göster
...Benim yaşadığım ülkede balkondan halı, kilim, çarşaf, sofra bezi silkelemekte, sigara külü ve izmariti atmakta, çay bardağı dibi dökmekte sakınca görmeyen, merdiven aralıklarına ayakkabı bırakan, çöp çıkaran titiz-temiz yurdum insanı dikeceğiniz o pislik kaynağı, rüzgarda yağmurda toprağı dağılan, yaprağı kopup o canım tertemiz balkonlarına düşen, sularken es kaza damlayan o çirkin(!) çiçeklerinizi balkonda rahat bırakırlar mı dersiniz?

Size mi kaldı güzel, şık, herkesin göz zevkine hitap edecek balkonlar yaratmak. Çok istiyorsanız gidip köye, dağa, bayıra yerleşin; şehrin göbeğinde çiçek böcek yetiştirmek de ne ola ki!

...
Yazınız bir Türkiye gerçeğini yansıtıyor.

Ben saksılarıma her bakışımda üst katlardan atılan sigara izmariti, kirli peçete-kağıt parçaları vs. görüyorum.

Bunlara alıştım, tek istemediğim balkon-cam yıkanırken deterjanlı suların saksı-çiçeklere gelmemesi çünkü bunlar bitkiler için ölümcül.

Zaten bu konu başlığı altındaki resimlere bakın Türkiye'den ne kadar resim var ?

Eninde sonunda yukarı komşular-aşşağı komşularla uğraşmaktan çiçeklerden vaz geçiyor insanlar.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2008, 07:37   #59
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Geçen yaz Orta Avrupa seyahatim sırasında Budapeşte'de görüntülediğim bu balkonun fotoğrafını da ben ekleyeyim dedim.

Evim bahçeli olmasına rağmen seyahat dönüşü tüm balkonlarıma askılı saksılar alıp içerisine ayni renk sardunyalar diktim. Bakalım nasıl olacaklar?

Eklenen Resimler

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2008, 01:11   #60
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
...

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024