agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2011, 13:50   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2011
Seydişehir Ağaçlandırma Çalışmaları

Seydişehirde şehirden görülen bir yerde ilk ağaçlandırma denemesine Pazar günü başlıyorum inşallah.
Daha önce bu konuda formda bir konu açmıştım.
http://www.agaclar.net/forum/hangi-b...htm#post854277

Düşündüğüm yer için Tema ya bir eposta göndermiştim. Onların tavsiyesiyle Kaymakamlığa bir dilekçe verdim, Orman Şefliğine havale edildi. Orada düşündüğüm yerin su havzası olduğu için resmi çalışma yapılamayacağı söylendi. Ama ben gayri resmi olarak çalışmam devam edeceğim. Ağaç dikmenin su havzasına faydadan başka bir etkisi olmayacağını düşünüyorum ama kanunu yapanlarında bir bildiği vardır herhalde.
Zaten ben tek başıma ne kadar ekip dikebilirim oda ayrı bir mesele ya bizimkisi karınca misali bişeyler yapmaya çalışmak. (Karıncaya sen hacca gidemezsin demişler, oda gidemesem de hiç olmazsa yolunda ölürüm demiş"

Bölge dik, taşlı ve 1600-2000 m rakımlı bir yer. İlk olarak bulabildiğim her tür tohumu ekmek istiyorum, akçaağac, dişbudak, at kestanesi, meşe palamudu, badem, kayısı... Gelecek yıllarda hangi tür uyum sağlarsa o türden devam ederim diye düşünüyorum. Eğer gerçekleşirse Aralık ayında yeteri kadar Katran (Toros sediri) tohumu gelecek onları da aynı bölgeye dağıtmayı düşünüyorum.
Bismillah.

serdarsert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 11:55   #2
Yeni Üye

Cumartesi ve pazar günü 10 yaşındaki oğlumla birlikte 200 kadar ufak çukur açıp tohumları ektik. 200 çukur açmak mesele değilde şehirden oraya kadar çıkması insanı öldürüyor.
500-600 metre dik ve taşlık aşırı meyilli yeri tırmanmak 3-4saat alıyor. Ekim yapacağım yere çıkıncaya kadarda tırmandığımız yol boyunca 1 kğ. dan fazla üzüm çekirdeği serptim. Kendi kendine yetişecek mi denemiş olacağım.

Eski 24-10-2011, 14:24   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
serdarsert inşallah herşey istediğiniz gibi olur eski kitaplardan okuduğumuz kadarıyla anadolu edirneden karsa yemyeşil miş

Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 14:29   #4
Ağaç Dostu

bu yaz kilise giderken konyadan geçişimizde her tarafın kıraç çöl görünümünde olduğunu gördük tabi bizler alışkın olmadığımız için [karadenizliyiz]çok garipsedik sitede kahvehanede üye arkadaşlara böyle bir teklifte bulundum lakin fazla dikkate alınmadı

Eski 25-10-2011, 08:28   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selehattin 67 Mesajı Göster
bu yaz kilise giderken konyadan geçişimizde her tarafın kıraç çöl görünümünde olduğunu gördük tabi bizler alışkın olmadığımız için [karadenizliyiz]çok garipsedik sitede kahvehanede üye arkadaşlara böyle bir teklifte bulundum lakin fazla dikkate alınmadı
Buralar biz doğduğumuzda da böyleydi onun için bize garip gelmiyor. Karadeniz hep yeşil olduğu için sizlere garip geliyor.
Anadoluda ormancı ve halk birbirine düşman gözüyle bakıyor, örnek ormancı türküsü
Ormancı türküsü - Vikipedi

Ormancı gelir gelmez yıkar masayı, yıkar masayı
Laf anlamaz ormancı çekmiş kafayı

Aman ormancı canım ormancı
Köyümüze getirdin yoktan bir acı

Halbuki vatandaşa ormanı ve ağaçları sevdirmek lazım. Dinimizde ağaç dikmeyi teşvik ediyor.
* “Kıyamet kopmaya yakınken elinizde bir ağaç fidanı varsa ve onu dikmeye vakit bulabilirseniz onu dikin”. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 184, 191)

* “Kim bir ağaç dikerse onun için ağaçtan hasıl olan ürün kadar Allah sevap yazar.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/415)

Pazar günü dağda tohum ekerken yanıma keçileriyle birlikte bir yörük çobanı geldi. "Bu tohumlar burada bitmez boşuna uğraşıyorsun" dedi. Bende sen kaç yıldır buralara geliyorsun dediğimde , 50 yıldır bu dağlardayım dedi. 50 yılda kaç ağaç diktin dedim, hiç dikmedim dedi. Bende, ben deneyeceğim belki büyürler ama sen keçilere yedirmez-sen iyi olur dedim.

Eski 25-10-2011, 09:54   #6
Ağaç Dostu

Sayın serdarsert çobana verdiğiniz cevap gerçekten güzelmiş 50 yıldır çalı bile dikmemiş bit kimse tohumların yeşerip yeşermiyeceğini nereden bilir bir yerlerden başlamak lazım bir fark yaratmak lazım inşallah yaptığınız çalışmada başarılı olursunuz bu arada bizlerin yapabileceği bir şey varmı

Eski 26-10-2011, 17:51   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selehattin 67 Mesajı Göster
Sayın serdarsert çobana verdiğiniz cevap gerçekten güzelmiş 50 yıldır çalı bile dikmemiş bit kimse tohumların yeşerip yeşermiyeceğini nereden bilir bir yerlerden başlamak lazım bir fark yaratmak lazım inşallah yaptığınız çalışmada başarılı olursunuz bu arada bizlerin yapabileceği bir şey varmı
Teşekkürler...
Bana Seydişehirde olanlar yardım edebilir, tohum ekim ve dağıtımı için. Dört gözle aralık ayını bekliyorum. Sedir tohumları aralıkta gelecek onları dağa çıkaracak ve dağıtacak yardımcılara ihtiyaç var. Kafeye (internet cafe işletiyorum) gelen gençlere söyledim, söz verdiler yardım için ama inşallah fazla kar yağmaz ozamana kadar.

Eski 27-10-2011, 08:59   #8
Ağaç Dostu

Inşallah her şey istediğiniz gibi olur bu cennet toprakların çöl gibi gözükmesi beni gerçekten çok üzüyor

Eski 27-10-2011, 09:33   #9
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Serdarsert;

Önce, size eşlik eden oğlunuzun gözlerinden öperim. ALLAH' a emanet olsun. Ne mutlu ki, sizin gibi bir babaya sahip. Onun da yolu güzel olacak inşallah.

Araştırın lütfen. Oraya uygun olabilecek, rüzgara set çekebilecek ağaç tohumları, üst kısımlarda toprağın tutunmasını sağlayabilecek kısa bitkiler(Ayrık otu geldi aklıma şu an- sahillerde, tuzlu hava ve rüzgara önlem ekilen iğde-arsız olan kargı-pırnar-). Yıllar içinde yapmayı, göze alma ulviyetine sahip olduğunuza göre, uzun yol haritanız da hazırdır. Aşama aşama, sabır ile hal edeceksiniz inşallah.
İnternette okumuştum, Gılaboru bitkisi tohumlarının, işletme sahipleri tarafından, toprağa atılmak üzere, çobanlara ve çevre halkına dağıtılıp teşvik edildiği hususunu. Dediğiniz gibi denemekte yarar var, Hangi tohum veya yaz kış dikimleri olursa olsun, doğa size cevap verecektir.

Başta oğlunuz, kafenize gelen tüm gençlerin gözlerinden öperim efendim.(Yedikleri meyvelerin tohumlarını atmayacaklar demektir bundan böyle).

Ailenize, size, kafedeki gençlerimize, sağlık, mutluluk ve saygı dileklerimle lütfen.

Kolay gelsin inşallah.

İzmir' den isteğiniz olursa emrinizdeyim.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2011, 19:07   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdarsert Mesajı Göster
Seydişehirde şehirden görülen bir yerde ilk ağaçlandırma denemesine Pazar günü başlıyorum inşallah.
Daha önce bu konuda formda bir konu açmıştım.
http://www.agaclar.net/forum/hangi-b...htm#post854277

Düşündüğüm yer için Tema ya bir eposta göndermiştim. Onların tavsiyesiyle Kaymakamlığa bir dilekçe verdim, Orman Şefliğine havale edildi. Orada düşündüğüm yerin su havzası olduğu için resmi çalışma yapılamayacağı söylendi. Ama ben gayri resmi olarak çalışmam devam edeceğim. Ağaç dikmenin su havzasına faydadan başka bir etkisi olmayacağını düşünüyorum ama kanunu yapanlarında bir bildiği vardır herhalde.
Zaten ben tek başıma ne kadar ekip dikebilirim oda ayrı bir mesele ya bizimkisi karınca misali bişeyler yapmaya çalışmak. (Karıncaya sen hacca gidemezsin demişler, oda gidemesem de hiç olmazsa yolunda ölürüm demiş"

Bölge dik, taşlı ve 1600-2000 m rakımlı bir yer. İlk olarak bulabildiğim her tür tohumu ekmek istiyorum, akçaağac, dişbudak, at kestanesi, meşe palamudu, badem, kayısı... Gelecek yıllarda hangi tür uyum sağlarsa o türden devam ederim diye düşünüyorum. Eğer gerçekleşirse Aralık ayında yeteri kadar Katran (Toros sediri) tohumu gelecek onları da aynı bölgeye dağıtmayı düşünüyorum.
Bismillah.
Serdar bey sizi ve oglunuzu gönülden tebrik ediyorum. O cobanlar ve onlar gibi düsünneler yüzünde ülkenin bitki örtüsü ormanlari yüzlerce yildir heba oldu.

Serdar bey, ic anadoluda bile 1000 metrenin üstü aslinda orman kusagi en güzel örnegin nigde hasandagi, melendiz dagi konya karadag, kayseri erciyes daginin simdilerde relikt kaliniti kalan mese ve yabani kavak ormanlari . Ki simdilerde biraz kendini toparlanmaya basladi. Seydisehir toroslarin güney yüzü olarak aslinda 150-200 sen önce büyük ölcüde ardic ve sedir ormani assagi rakimlarda mese, alic, yabani armutlar ile kapliydi. bölgede ormanlarin yok olmasinn en büyük sebebi yüzyillarca vahis sekilde yapilan hayvancilik ve özellikle keci sürüleri.

Simdi orman kusagi yok olmus bölgede hala topraga bir ölcüde tutunabilmis, yasam savasi veren türler aslinda size ip ucu vermektedir. bölgede hangi türlerin, suanaki ortam ve sartlar da en iyi yetisebilecegini size göstermektedir. Önceligi o türlere vererek o bitkilerinde tohumlarindan toplayin yapilacak en güzel agaclandirma bölgede gecmiste var olan kurakliga dayanikli türler. Yükseklerde ki mesela tasli kirac arazilerde sedir tohumu cok güzel kök saliyor ayni sekilde ardic; ardic da ne yazik ki cimlenme problemi var assagi rakimlarda ise sapli mese, yakin yörden mese tohumlari toplayabilrisiniz, karadagda, alapli baraji civarinda meselikler hala genis lan kapliyor **** seydisehride de meselikle rvardir onlarin tohumundan. yabani armut, alic, yabani elma gibi yaban hayati icinde önemli olan türler, ayric a kurakliga cok dayanikli igde ve cok arsiz olan akasya. Ki akasya arilar icinde cok önemli.

cok uzaklard olmasan yardima gelirim Ben Almanyadayim. ama en azindan cevrenizdeki gencleri ögrencileri, hem örgütleyim, hemde motive edin iclerinde ne cevher cocuklar vardir. Genclerimizi ve cocuklarimiza tabiat, cevre ve yaban hayati sevgisi verelim. Saglikli ve yasanabilir bir Türkiye icin!

Allah emanet olun, kucak dolusu sevgiler

Kürsat

Güzel haberlerinizi merakla bekliyoruz

delphin7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 16:22   #11
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Merhabalar efendim,

Sorunlarınızı, bide Sayın Mine Pakkaner hanımefendi' ye iletmenizi rica edecem. Bu konuda bilgisi ile, sanırım size yol gösterici olacaktır. Sizde, bahara kadar hazırlığınızı yaparsınız.

Sizin doğa şartlarına uygunluğunu bilmem,araştırın lütfen, ama ilginç uygulamalara denk geldim Ağaçlar.net' te, Sayın Epsody' nin sayfasında.

GYTTJA(Gitya); Mineral deposu, hafif, su tutucu, killi topraklarda uygulanan, toprağı havalandıran. Afşin' de 2009 itibari ile 5 L./ton imiş.

VETİFER otu; -15 ve 55 derece aralığında, % 60 meyilli arazilerde bile yetişebilen, taze iken yeşili yem olabilen, erezyon önleyici bir bitki.

Mine hanım ve diğer bilgili arkadaşlar severek size yardımcı olurlar efendim.

Herkese selam ve saygılar lütfen.

Düzenleyen mrduran : 31-10-2011 saat 16:28 Neden: hanımefendi..
Eski 02-11-2011, 12:12   #12
Yeni Üye

İlgilenen, moral veren arkadaşlara teşekkürler. Sedir tohumlarını bekliyorum, aralık ayında gelecek. Aralıkta aşırı soğuk ve kar olmazsa yapabildiğim kadar topraga ekmeye çalışacam, kalanıda serpme suretiyle alana dağıtacam. Zaten ormancılarda karın üstüne serpiyorlarmış.

Eski 02-11-2011, 15:10   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdarsert Mesajı Göster
İlgilenen, moral veren arkadaşlara teşekkürler. Sedir tohumlarını bekliyorum, aralık ayında gelecek. Aralıkta aşırı soğuk ve kar olmazsa yapabildiğim kadar topraga ekmeye çalışacam, kalanıda serpme suretiyle alana dağıtacam. Zaten ormancılarda karın üstüne serpiyorlarmış.

karin üstüne serpilmiyor, kar yagmadan önce alana serpiliyor. yagan kar tohumlari izole edip koruyup baharda cimlenmesi icin uygun sartlar sagliyor. baharda da cimleniyor.

mümkün oldugu mertebede kar yagmadan önce alana serpin.
Varsa bölgeden, ki seydisehirde mese ormanlari var diye biliyorum, mese palumutu toplayip ekin. önce suya koyun yukariya cikanlari yani kurtlulari ayiklayin. Dibe batip kalanlari benzinli mazot sürüp gelip yan sekilde ekin. kemirgenler börtü böcek yemesin diye!

Uuygunsa koyunu kecinin girmiyecegi otlanmayacagi kayalik araliklar yerlere dikmeye özen gösterin.

kolay gelsin

delphin7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2011, 15:52   #14
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Kolay gelsin inşallah.

Niyet var, üstelik çevreyi katkıda bulundurmaya yönelik, gerisi gelecek inşallah.

Oğlunuz, siz ve gençlerinizin bayramını kutlar, nicelerini sağlıkla dilerim.

Eski 28-12-2011, 17:37   #15
Yeni Üye

Bu yıl sedir tohumu üretimi olmamış, inşallah gelecek yıl devam edeceğiz...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024