agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2011, 01:28   #1921
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casper1 Mesajı Göster
sevgili doğa severler peki phal çiçeklerinden tohum alma konusunda bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? Mesela çiçek açtıktan ne zaman sonra yukarıdaki bahsettiğim işlem yapılır ve tohumların oluşması için ne kadar zaman çiçek sapında çiçeği tutmak gerek acaba? Çünkü çimlendirme denemeleri yapmayı çok istiyorum.Bununla ilgili türkçe kaynak önerebilir misiniz.
teşekkür ederim
Phalaenopsis tohumdan çimlendirilmesi ile ilgili syn. cansunarya'nın çalışmalarına bitki doku kültürü çalışmalarının içinde ya da daha kısaca buradan ulaşabilirsiniz.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2011, 00:58   #1922
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
çok teşekkür ederim

casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2011, 12:21   #1923
Ağaçsever

koala980's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2010
Galeri: 7
Sayın Ziya Soner Bey,
Saksı harcı için telefonda görüşmüştük. İstediğiniz bilgileri özel mesaj olarak yolladım. İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim.

koala980 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2011, 12:54   #1924
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2011
22.06.2011 tarihinde çekilmiş fotoğraf:

07.09.2011tarihinde çekilmiş fotoğraflar:

07.10.2011 tarihinde çekilmiş fotoğraflar:

Eklenen Resimler

serkyil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2011, 12:55   #1925
Ağaçsever

07.10.2011 tarihinde çekilmiş fotoğrafların devamı:

Eklenen Resimler

Eski 09-10-2011, 21:01   #1926
Ağaçsever

koala980's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2010
Sayın Ziya Soner,
Saksı harcı elime ulaştı.Hassasiyetiniz ve yardımınız için tekrar teşşekkür ederim.İlk fırsatta harçlarını değiştireceğim phal.lerimin.

koala980 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 16:03   #1927
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koala980 Mesajı Göster
Sayın Ziya Soner,
Saksı harcı elime ulaştı.Hassasiyetiniz ve yardımınız için tekrar teşşekkür ederim.İlk fırsatta harçlarını değiştireceğim phal.lerimin.
Sayın koala890.,LÜTFEN DEĞİŞİM YAPMADAN ÖNCE,SAKSI DEĞİŞİMİNİ İYİCE OKUYUP TATBİKATINIZI ÖYLE YAPIN.
Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 19:15   #1928
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2011
Selamlar,

yaklaşık 6 aylık deneme sonucunda artık gelişmeleri ve yerlerinden mutlu olmaları konusunda emin olunca sizlerle paylaşmak istediğim orkidelerim toplam 2 phal. ve diğer türlerini bilemediğim 4 orkidem. yapabilecek arkadaşlara öneririm çok ama çok mutlular kutunun dibi iri taşlarla dolu, ve her zaman
su var. yazın sabah akşam, şu aralar günde 1 veya 2 günde bir dış köklere ve ağaçların üstüne fısfıs yapıyorum. çiçekleri yeni bitti hepside yeni yaprak veriyorlar

1. , 2. ve son fotoğraftaki orkidelerin türünü bilen varsa ve paylaşırsa sevinirim biliyorum asil yeri burasi degil ama hazir fotolari eklemişken ...

Eklenen Resimler

Seabert74 beğendi.
emily14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 19:58   #1929
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emily14 Mesajı Göster
Selamlar,

yaklaşık 6 aylık deneme sonucunda artık gelişmeleri ve yerlerinden mutlu olmaları konusunda emin olunca sizlerle paylaşmak istediğim orkidelerim toplam 2 phal. ve diğer türlerini bilemediğim 4 orkidem. yapabilecek arkadaşlara öneririm çok ama çok mutlular kutunun dibi iri taşlarla dolu, ve her zaman
su var. yazın sabah akşam, şu aralar günde 1 veya 2 günde bir dış köklere ve ağaçların üstüne fısfıs yapıyorum. çiçekleri yeni bitti hepside yeni yaprak veriyorlar

1. , 2. ve son fotoğraftaki orkidelerin türünü bilen varsa ve paylaşırsa sevinirim biliyorum asil yeri burasi degil ama hazir fotolari eklemişken ...
1. ve 2. fotoğraftaki dendrobium ama son fotoğraftaki türünün söylenebilmesi için yeterli bir fotoğraf değil.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 12:23   #1930
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Alıntı:
Selamlar,

Ağaç gövdesi üzerinde yetişmeleri gerçekten çok ilgi çekici, böyle olduğunu duymuştum ama evde uygulanmasını ilk sizde gördüm. tebrik ederim. hangi tür ağaç bu?

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2011, 19:33   #1931
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
1. ve 2. fotoğraftaki dendrobium ama son fotoğraftaki türünün söylenebilmesi için yeterli bir fotoğraf değil.
Tesekkurler sevgili Eylems,

sanirim cicek acmadan bulamayacagim ne oldugunu...

Eski 16-10-2011, 19:39   #1932
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fkopar Mesajı Göster
Ağaç gövdesi üzerinde yetişmeleri gerçekten çok ilgi çekici, böyle olduğunu duymuştum ama evde uygulanmasını ilk sizde gördüm. tebrik ederim. hangi tür ağaç bu?
aslinda baska arkadaslarda eklemislerdi agac ustu uygulamalari ama benim ki tek degil de birkac orkide br arada oldu... begeniniz icin tesekkurler.

agac turu en iyi mese olur mus... ama ben acikcasi bu agaclarin ne oldugunu net bilmiyorum yaotigim doga gezilerinde topluyorum, dikkat ettigim biraz nemli kalanlari secmek oldu, ornegin kirmizi cam hic nem tutmuyor, bu durumda daldirma sulama da yapilamadigi icin koklerin kurumasi tehlikesi var, o yuzden agaclarin kendi icinde nem tutmasi onemli, boylece kokler islak kalmiyor ama her zaman hem serin hem de yemsil oluyorlar...

bir tane de mini phal'lerle denemem vardi ama onu hediye ettim fotograf cekmeye firsatim olmadi... bir ziyaretimde cekebilirsem, paylasirim

Eski 20-10-2011, 08:34   #1933
Ağaçsever

bu yeni oluşumlar kök müdür acaba?
orkidemin yaklaşık 5 aydır 20 tane çiçeği vardı. son iki hafta içinde hepsi döküldü, bir tane sağlam çiçek kaldı.
orkidemin kökleri çoğalmaya başladı, yeni yaprak da hızla büyüdü, büyüyen bu yeni yaprağı taşıyabilmek için yandan 3 tane daha kök çıkıyor.
acaba saksı değişim zamanı mı geldi?

07.10.2011'de çekilen fotoğraf:

20.10.2011'de çekilen fotoğraf:

Eklenen Resimler

Eski 20-10-2011, 18:02   #1934
Ağaç Dostu

Sayın Serkyil,
Orkidenizin durumu oldukça iyi,5 tane de yumru var,katiyyen ellemeyin.
Saygılarımla

Eski 21-10-2011, 09:52   #1935
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın Serkyil,
Orkidenizin durumu oldukça iyi,5 tane de yumru var,katiyyen ellemeyin.
Saygılarımla

Teşekkürler Ziya Bey

Eski 21-10-2011, 12:01   #1936
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Alıntı:
Selamlar,

Sevgili emily, 1. ve 2. fotoğraftaki orkideyi bugün adlyede mahkeme kalem odasında gördüm, daha önce görmemiştim hiç. Sordum türü nedir diye. Yazı işleri müdürü ''bambu orkidesi'' dedi. ofise gelir gelmez araştırınca sevgili eylemsin söylediği gibi dendrobium olduğunu gördüm.

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 20:21   #1937
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveflower Mesajı Göster
Sevgili emily, 1. ve 2. fotoğraftaki orkideyi bugün adlyede mahkeme kalem odasında gördüm, daha önce görmemiştim hiç. Sordum türü nedir diye. Yazı işleri müdürü ''bambu orkidesi'' dedi. ofise gelir gelmez araştırınca sevgili eylemsin söylediği gibi dendrobium olduğunu gördüm.
teekkurler loveflower ciceklerini cok merak ediyorum
heyecan hat safada ama bu mevsimde acarlar mi? yoksa bahari mi beklemek gerekecek bilmiyorum...

Eski 21-10-2011, 21:51   #1938
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Dördüz doğuran deli phalaenopsis'imin dallarında köklenen iki keikiyi kesip diktim. Hatta ben keikilerin çok yapraklanmalarını da beklemedim, çünkü dördünü birden büyütmek çiçeği çok zorladı. Kökleri biraz uzayınca aldım hemen.

Şu an keyifleri yerinde. Anne bitki iki yavrudan kurtulunca yapraklar ve kökler çıkartmaya koyuldu. Daldaki 2 keiki daha olursa, onları da ekince toplam 5 beyaz phalaenopsisim olacak. Dükkan açıp satsam mı nedir

Eklenen Resimler

demircool beğendi.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:37
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 21:56   #1939
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Sayın SerDag;
Çok şanslısınız. İnşallah bizimkiler de böyle dördüz yavrular

Eski 22-10-2011, 19:33   #1940
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Çok teşekkürler Çiçekleri sever eller küllerken oldu galiba.

Şimdi bu yavrulardan biri, boyuna bosuna yaşına bakmadan kendi de mini mini bir yaprak çıkarmaya başlamış.

Efendim bu da diğer orkidem. Haziran'da geldi, minicik bir saksıdaydı ve ikidebir devriliyordu. Biliyordum ki mutsuzdu. Ya saksı büyüyecekti ya toprak eklenecekti. Sürekli suda tutup çiçek açtıran ama toprak moprak bırakmayan çiçekçiler ne diyeyim size!

Uzun süre biraz büyük boy bir saksı alamadım. Giderek keyifsizleşti. Hatta yapraklar yumuş yumuş olmaya başladı. Hemen bir tane edindim. Üstelik cam, kalın cam. 2 günde yapraklar yine sert hale geldiler. Ama tabii bu 2 ay süresinde 2 tomurcuk yitirdi.

Şu an keyifli gözüküyor. Güney penceresine 2-3 metre mesafede. Her gün oda mutlaka havalandırılıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:37
Eski 22-10-2011, 21:37   #1941
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
Çok teşekkürler

Uzun süre biraz büyük boy bir saksı alamadım. Giderek keyifsizleşti. Hatta yapraklar yumuş yumuş olmaya başladı. Hemen bir tane edindim. Üstelik cam, kalın cam. 2 günde yapraklar yine sert hale geldiler. Ama tabii bu 2 ay süresinde 2 tomurcuk yitirdi.

Şu an keyifli gözüküyor. Güney penceresine 2-3 metre mesafede. Her gün oda mutlaka havalandırılıyor.
Neden ayrı saksılara küçük orkidele ekmediniz? Bunun için plastik bardaklar rahat kullanabilirsiniz. Ve 2-3 metre pencereden çok uzak duruyolar, bitkiler penceresinden bir metreden fazla tutmayın, aksi takdirde ilave aydınlatma gerektirir.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2011, 22:29   #1942
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Çok minik orkide saksısı aradım bulamadım, plastik bardaklar sonradan aklıma geldi. Zaten hediye gidecekler o sırada ayıracağım. O sırada annelerine yakın olsunlar diye bir araya koymuştum, elimde de tek orkide saksısı vardı. Sonra iş yerindeki şeffaf camsı bardakları gördüm, ama elimde orkide torfu yok ayırabilmem için...Ondan halen bir aradalar

Evet diğer orkide pencereye biraz uzak, bunu çok düşündüm, ama güneş odanın ortasına dek gelmekte kışın. Daha yakında üstüne koyabileceğim bir yer yok maalesef sehpa ya da benzeri... Yere de koymak istemedim çiçeği. Pencerenin içine de olmuyor çünkü yapraklar çok geniş ve sert, durmadı. Bu yavrular gittiğinde o orkide bunların yerine gelecek merak etmeyin... Ayrı odalarda idare ediyorlar şimdilik..
Çok teşekkür ederim önerileriniz için

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:34
Eski 25-10-2011, 15:38   #1943
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Ağaç üzerinde orkide yetiştirmek için sphagnum yosunu şart mı, ağaç diplerinde veya gövdesindeki yosunlardan kullansak olur mu acaba? Bilgisi olan var mı?

Eski 25-10-2011, 20:47   #1944
Ağaç Dostu

emily14's Avatar

Alıntı:
Selamlar,

arkadaşlar selam,
ozellikle deneyimli arkadaşlar bir konuda yardım istiyorum alıntı yaptığım mesajımdaki fotoğrafları asıl adresi olan başka bir forum alanına nasıl taşıyabilirim?? silmeyi denedim olmadı, silmeden obur baslik altina ekleyemiyorum, beceremedim yani

Eski 26-10-2011, 18:54   #1945
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fkopar Mesajı Göster
Ağaç üzerinde orkide yetiştirmek için sphagnum yosunu şart mı, ağaç diplerinde veya gövdesindeki yosunlardan kullansak olur mu acaba? Bilgisi olan var mı?
Kullanabilirsiniz.

Eski 26-10-2011, 21:39   #1946
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Kullanabilirsiniz.
teşekkürler ziya bey. köye gittiğimde çam ağaçlarının dibinden yosun toplayıp, meşe veya çam ağacı gövdesinde deneme yapacağım.

Eski 28-10-2011, 23:34   #1947
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2011
merhaba benim kucuk br keiki veren orkidem var anne orkidem cok kotu durumda saglam kökü cok az su sıralar kendinde yeni bir kök cıkardı ama keikinin bir yapragında kenarlarında morumsu bir hare var..ne yapmam gerekiyor??sphagnum yosunu nereden bulunur nereden alınır? bari keikinin kök verme surecini hızlandırabilsem anne orkidemi daha fazla yormadan kurtarırım belki..dusuncelerinizi bekliyorum..tesekkur ederim

sedefimre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 00:53   #1948
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sevgili sedefimre, keikinin hızla gelişip kök vermesi ve anneden ayırmanız için, anne de keiki de iyi ışık görmelidir. Yazın tül ardından yarım ila bir metre geride, batı penceresinde 1 saat ışık görmesi iyi gelecektir. En azından benimki öyle bir konumdaydı. Yavrulardan en çok ışık alanlar ilk olarak kök çıkartırlar. Kökler biraz uzayınca o yavrunun olduğu daldan da biraz alarak kesin. Morumsu renk önemli değil, kök çıkıntılarını görmelisiniz. Resim eklerseniz daha çok yardımcı olabiliriz. Benim 4 keikiden anneyi kurtarana dek 1 yıl uğraştım.

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 21:34
Eski 29-10-2011, 11:03   #1949
Yeni Üye

beyaz orkide84's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2011

belkide yanlış yerde soru soruyorumdur kusura bakmayın lütfen .. bana 5 ay once beyaz orkıde hedıye geldi . 2 dallı ve çiçekleri vardı . zaman içerisinde çiçekleri döküldü. dışarıya çıkan köklerıde kuru görünüyor . yapraklarıda sarrarıp dokuluyor. çiçekçiye götürdüm atın bunu dedi. ben kıyamadım eve getirdim. sulamada mı hata yaptım acaba. yapraklarına su sıkıyorum. başka sulama yontemım yok. çiçekçi susuz kalmış kurumuş dedi. yeşil yapragı hala var. fakat soluk duruyor (( kendi şeffaf bi saksıda ama dış tarafı koyu yeşil bi saksı. acaba ışık mı almadı? yanlışmı suladım? nasıl kurtarabılırım onu. bilgi verebilirsenınız çok sevınırım . teşekkürler..

beyaz orkide84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 11:41   #1950
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Alıntı:
Selamlar,

Sevgili emily14,
Çok yaratıcı bir uygulama olmuş. Gerçekten ilginç ve güzel. Orkidenin böyle bir özelliğinin, yani ağaç gövdelerinde de yaşadığını biliyordum ama evde uygulamak... Heyecan verici doğrusu.

Sanırım içi oyulmuş bir ağaç kütüğüne yerleştirmişsiniz.
İçindekiler bildiğimiz sıradan ağaç kabukları mı?

Kısacası daha ayrıntılı bilgiler verir misiniz. Belki bende düşünebilir ve uygularım. Çok hoşuma gitti. Teşekkürler...

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024