agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2009, 16:31   #1141
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Phalaenopsis

Merhaba ,
Bu benim Bursa çiçek pazarından kurtarmak için aldığım Phalaenopsis 'im ,
tabi sizinkilerle yarışmak için değil yaşatmak için çabam .
Yardımlarınızı bekliyorum...

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 18:00   #1142
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
sn volare
köklerin fotoğrafı sanırım daha çok yardımcı olacaktır.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 23:01   #1143
Ağaçsever

korhan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Sayın volare ilk işiniz o saksıdan çıkarıp şeffaf saksıya almak olsun.

korhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 23:20   #1144
Ağaçsever

Özbek's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Orkide forumunu en az 3 kez okumuş biri olarak (artı tecrübe) sorun köklerde değil, gübre eksiklği var gibi geldi bana , sanki bu forum da daha önce gübre eksikliğinden yapraklar da bu tür çatlamaların olabileceği anlatılıyordu.

Kökler de bir sorun olsaydı sanırım yapraklar bu renk olmazdı

Özbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 04:43   #1145
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Gunaydin ,
o saksi seffaf saksinin disinda , iki saksi duvari arasinda 2-3 cm mesafe var .
Yaprak ezilmisti aldigimda , precox hocama sordum-kesmememi bu haliyle de bitkiye faydali olacagini soyledi .Koklere gelince disarda kalan en ustteki kok kurulus durumda,
Saksinin icindeki kokler iyi durumda .Haftada bir yagmur suyu ile sulama yapiyorum .
Sivi orkide gubresi aldim(vilmorin)-henuz kullanmadim .
Tesekkurler , fikirler icin .
Kok fotografini nasil cekeyim- saksinin disindan olur mu yoksa bitkiyi harcindan cikarsam
daha mi iyi olur. ?

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 09:02   #1146
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
aman sakın harcından çıkarmayın. üstten görüntü veya kökler sıkışmışsa hafif saksıdan ayırarak bakabilirsiniz. ben de aynı sorunu yaşıyorum aslında. geldiği yerde çok sulanmış kök çürümesi olabilir. o yüzden hemen temizlenmeli bence. hiç bir problemi de olmayabilir. soğukta satılıyor zavallılar yapı marketlerde veya çiçekçilerde. düşünsenize ben bursa çiçek pazarından aldığımda dışarıda kar yağıyordu ve sadece saçak altındaydılar.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 20:43   #1147
/

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Benimde phallerim var çok yardımcı oldunuz şimdiye kadar...

house-of-wax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 13:58   #1148
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
substrat niye küflenir

Arkadaşlar phallerim 1,5-2 aydır çiçekteler hatta bir kısım çiçeklerini döktüler,ancak birinin substratı gittikçe küfleniyor,bitkide bir cansızlık belirtisi yok,hatta yeni tomurcuklar vermeye başladı ama çökerten olmasından çok korkuyorum,fotolarını yolluyorum,nasıl bir kimyasalla nasıl müdahale ederim ve ilacı nereden bulurum?Bu arada bitkiler 2 yıldır bende çiçeklenmekteler,subtrat tamamıyle kurumadan sulamıyorum ve 4 saksıdan yalnızca birinde küflenme var.Çiçekleri geçmiş olsa substratı değiştiricem ama bu haliyle dokunamıyorum.Yardımlarınız için teşekkürler...
Fotolar net çıkmıyor ama çeperde görülen küçük beyazlıklar(büyük olan ışık yansıması); beyaz noktasal öbekler ve yer yer tüylü mantar adacıkları tüm çeperlerde var.Tomurcuklar ve tek başına çekilmiş phal fotosu küflü bitkiye ait.

Eklenen Resimler

Düzenleyen phal : 21-03-2009 saat 14:00 Neden: ekleme
phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 17:10   #1149
/

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Küflenme için bu aylarda iki şey aklıma geliyor,
1. Saksı harcınız bozuluyor ve çürüyor olabilir... Bu durumda çiçeklerin geçmesini bekleyin ve saksı harcı değişimi yapın...
2. Biraz burdan torfu fazla gördüm... Bu hem kök çürümesine sebep olur hemde ıslak kalan torf, çam kabuklarının çürümesine sebep olur... Bu sebele saksı harçlarına torf koymanızı tavsiye etmem... Saksı harcı mümkün olduğunca havadar olsun... Yosunlanmada var gibi, bu saksı harcını gereğinden nemli tuttuğunuza işarettir...

house-of-wax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 17:35   #1150
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Saksılar cam mı acaba? Benim de ilk dikkatimi bu çekti, cam ise ve altı da delik olması zor olacağına göre belki fazla su saksıda kalıyor olabilir hani.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 17:41   #1151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2008
Orkidem çiçek acmiyor.

2008 Temmuz ayinda alınmis olan phal. orkidem yaz boyu cicek acti.Eylul gibi ciceklerini doktu. Sapları cok uzun oldugu icin ekim-kasim gibi alttan 2. bogumun biraz uzerinden budadim. Cicek salonda pencere kenarinda tul perde arkasindadir. 2saat kadar sabah gunesi aliyor. Cicegin saksisi, baska genisce bir saksi icindeki taslarin uzerindedir. Bu taslarin uzerinden sulama yapiyyorum. Su anda cicegin yapraklari yukari donuk sekilde kabarik ve saglikli hatta su andan tam ortadan gene bir yaprak bas verdi. Ayrica topraktan da bir suru kok uzaniyor. ( bu arada bu kokleri budamak dogru olurmu?) Su anda budadigim saplar ayni sekilde duruyor hicbir gelisme yok. Yorumlariniz? Tsk.

nild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 18:15   #1152
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın phal,

Küf değil o, sadece fırınlanmıyan kabuklardan kaynaklanabilen bu oluşum, doğal ve patojen değil. Ancak gübrelemede azot kaynaklarını bitki köklerine emelmesi için ulaşmasından önce hızla tüketebilecek bir üreme olduğunu hesaplayıp ona göre 30:10:10 NPK lı gübre kullanmanız gerekebilir.
Saksı harcında bu tarz patojen olmıyan ve hatta symbiose yaratabilecek mikroorganizmları da bu şekilde beslemek uygun olur. Kısmen yüksek azotla bu mikroorganizmalar saksı harcının "raf ömrü" süresince öldürmemeye dikkat etmeli. Ölümleri halinde bünyelerindeki organik kütlenin ayrışımı sonucu aniden açığa çıkan besinler bu kez de bitkinin ciddi bir aşırı gübrelenmişcesine tepki verebilmesine neden olabiliyor. Kökleri emilmişçesine büzülme gösterir.
Kök ölümleri ve hatta çürümelerine mahal verir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nild Mesajı Göster
2008 Temmuz ayinda alınmis olan phal. orkidem yaz boyu cicek acti.Eylul gibi ciceklerini doktu. Sapları cok uzun oldugu icin ekim-kasim gibi alttan 2. bogumun biraz uzerinden budadim. Cicek salonda pencere kenarinda tul perde arkasindadir. 2saat kadar sabah gunesi aliyor. Cicegin saksisi, baska genisce bir saksi icindeki taslarin uzerindedir. Bu taslarin uzerinden sulama yapiyyorum. Su anda cicegin yapraklari yukari donuk sekilde kabarik ve saglikli hatta su andan tam ortadan gene bir yaprak bas verdi. Ayrica topraktan da bir suru kok uzaniyor. ( bu arada bu kokleri budamak dogru olurmu?) Su anda budadigim saplar ayni sekilde duruyor hicbir gelisme yok. Yorumlariniz? Tsk.
Sayın nild,

2. boğum çiçek sürgünü hatta keiki için de çok kısa bir göz konumu. Bu her iki sapı da kesip bitkiyi biraz olsun dinlendirin. Birkaç ay içinde gözlerinde hareket olmıyan bu tarz kesik sapların bir anlamı kalmıyor. Ertesi bir kaç ay içinde zaten kendisi önce kurutucak sonra altından yeni çiçek sapı sürgünleri verecektir. o saplar durduğu sürece çiçeklenmenin degecikmesi çok doğaldır.
Bitki tohumda olup olmadığını kesin bilemediğinden adeta fantom tohum geliştiriyormuşçasına 6-8 ay bu saplarını canlı tutuabilmektedir.

Saygılarımla

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 15:02   #1153
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
orkideler için ultrasonik nemlendirici.

İlk kez dün bir phal. türü orkide satın aldım. Phallerin habitatlarını inceledim. Ultrasonik bir nemlendirici ile phalleri hiç saksılamadan olgun ve kabuklu bir ağaç dalı üzerine bıraksak (çam?) ve sadece ultrasonik nemlendirici ile nemlendirsek doğal ortamı taklit etmiş olurmuyuz? Deneyen var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 19:18   #1154
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kahraman Koray Mesajı Göster
İlk kez dün bir phal. türü orkide satın aldım. Phallerin habitatlarını inceledim. Ultrasonik bir nemlendirici ile phalleri hiç saksılamadan olgun ve kabuklu bir ağaç dalı üzerine bıraksak (çam?) ve sadece ultrasonik nemlendirici ile nemlendirsek doğal ortamı taklit etmiş olurmuyuz? Deneyen var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
Kapalı bir camekana koyarsanız dahi yetersiz kalabilir, bu tarz bir nemlendirme.
Unutmayın ki bu ağaç üzerinde yetişen epiphit bitkiler nere ise her gün yağış almakta.
Ağaç kabuğuna raptedilmiş bir orkide hergün yağmurlama şeklinde sulama gerektirir.

Eski 31-03-2009, 13:51   #1155
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Kuzey pencere kenarında menekşelerimle beraber duran bu phal. imi yeni aldım ve biraz koyu renk bir vazonun içinde su ve üzerinde ızgara ile birlikte saksısını yerleştirdim. Vazonun rengi koyu olduğu için endişeliyim ama yeterli ışık aldığını düşünüyorum. Birde saksının dışına taşan kurumuş kökü kesmeli miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 20:08   #1156
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2009
hepsi super

süreyya aysun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 20:53   #1157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Bauhaus'da orkideler 15 tl olmuş. Sanırım daha ucuzu başka bir yerde yok. Almak isteyenler olur belki.

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 21:04   #1158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2008
çiçeksiz phaleonopsis

Orjinal Mesaj Sahibi nild

Sayın nild,

2. boğum çiçek sürgünü hatta keiki için de çok kısa bir göz konumu. Bu her iki sapı da kesip bitkiyi biraz olsun dinlendirin. Birkaç ay içinde gözlerinde hareket olmıyan bu tarz kesik sapların bir anlamı kalmıyor. Ertesi bir kaç ay içinde zaten kendisi önce kurutucak sonra altından yeni çiçek sapı sürgünleri verecektir. o saplar durduğu sürece çiçeklenmenin degecikmesi çok doğaldır.
Bitki tohumda olup olmadığını kesin bilemediğinden adeta fantom tohum geliştiriyormuşçasına 6-8 ay bu saplarını canlı tutuabilmektedir.

Saygılarımla

1)Ben yanlislikla 2.bogum dedim cunku en dipteki bogumu gorememisim. Sonucta 3.bogumun biraz uzerinden kesmisim. Bu bir seyi degistirir mi?
2)Degistirmiyorsa acaba bu saplari neresinden kesecegim?
3)Cok fazla saksidan tasan uzun kokler var acaba saksi degisimi de yapilmali mi?
Tekrar tsk.

nild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2009, 12:28   #1159
Ağaçsever

bizimde bir orkidemiz oldu.Saksıda kökleri çok fazla degiştirmem lazım mı kökler birbirine girmiş.Üzerinde çiçegide var ama.....Burada çamlık var (yozgat milli çamlık parkı)sarı çam vardır herhalde ama nasıl anlıcam hangisi (kabukları için)

Eski 05-04-2009, 19:29   #1160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Çiçekte iken saksı değişimi yapılmıyor. Üzerindeki bütün tomurcuklar bitince saksı değişimi yapabilrisiniz.

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 13:46   #1161
Ağaçsever

Sayın Kaju teşekkürler.Orkidenin resimlerini ekliyorum.Kökleri suya degmesin diye böyle bi şey yaptım.(şu an çakıl taşları bulamadım) metalin zararı olur mu? Dışta kalan kökler de kurumalar var normal mi ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 06-04-2009, 15:42   #1162
ida
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2009
Phalaenopsis'te yaprak yumuşaması

Aralık 2007'de hediye edilen çiçeğim Temmuz 2008'e kadar çiçek verdi. çiçeklenme sonlandıktan sonra yaz döneminde saksısını değiştirdim ve bakımına devam ettim. tüm bu süre içinde sürekli yeni yaprak vermeye devam etti ve ediyor. ancak yaklaşık 3 aydır yaprakların uçları yumuşuyor ve sonra kaybediyoruz. birde bir anda dallandı ve tam yeniden çiçek açacak diye beklerken uçlarında önce bir bal damlası beliriyor, sararıyor ve kuruyor. sanki yanmış gibi. bu çiçek benim için çok önemli lütfen yardımcı olun.nerede yanlış yapttığımı gerçekten bilmiyorum.

Eklenen Resimler

ida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 16:18   #1163
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ballanması yani yapışkan katı bir sıvı salgılaması genelde bitkinin gece gündüz ısı farkının fazlaca olduğuna bir işarettir.
Buradan da şunu çıkartabiliriz bitki geceleri fazla üşüyor olabilir yapraklar bundan da yumuşıyabilir, ancak kök veya bakteryel sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir.
Keiki'yi ayırın fazla çiçek saplarını kesin. ısısına ve gece gündüz ısı farkına dikkat edin.
Bitkiyi biraz daha sıcak tutmıya gayret gösterin. Ortam nemini sağlayın.

Eski 06-04-2009, 17:03   #1164
ida
Yeni Üye

keiki

merhaba ;

keiki dediğiniz kısmı neresidir ve nasıl ayırmam gerekir bilgi verirseniz çok sevinirim.

Eski 06-04-2009, 18:58   #1165
Kaybettik...

praecox's Avatar

Phalaenopsis başlığını baştan sona incelerseniz tüm cevapları orda bulacaksınız.

Keiki çiçek sapındaki nod'dan (yani gözden) oluşan yavru phalaenopsis'e diyoruz.
Ayırma işlemleri de sapı kesin yavruyu dikkatlice saptan ayırmayı deneyin.
Kopan yeri tarçınlayın yeni saksı harcına ekin.

Eski 07-04-2009, 12:44   #1166
ida
Yeni Üye

keiki ayırma

üstad, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim;

Şimdi benim başlangıç seviyesi bir bakıcı olduğumu düşünmenizi isterim. Bu gün 3 adet şeffaf saksı aldım ve keiki lerin ayırma işlemini yapacağım, ancak bahsettiğiniz tarçınlama işlemini bilmiyorum. Okumamı istediğiniz yazıdan açıkcası teknik bilgilerim olmadığı için pek bir şey anlamadım.

Yardımlarınızı rica ediyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Eski 09-04-2009, 11:40   #1167
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Bir hasta daha

Oldukça kötü durumda bir phal var elimde.Tüm yaprakları yumuşak buna rağmen çiçek sapı çiçeksiz ama üstündeydi (kestim) köklerini de kestim işe yarar gibi olanları bırakıp kömür tozuna buladım.

Kalan köklerden kesmem gereken var mı?
Sphagnuma sarmadan önce başka ne yapmamı önerirsiniz?

Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 11:45   #1168
Kaybettik...

praecox's Avatar

Benomyl uygulayın.
Sadece kök boğazını sphagnuma sarın normal saksı harcı karışımına diktikten sonra da saksıyı benomyl'li suya oturtun.

Eski 09-04-2009, 11:49   #1169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Teşekkür ederim.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 16:49   #1170
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Merhaba,

Benim iki adet hemen hemen ayni renkte orkidem var. Bir tanesi normal saksida, digeri ise buyuk bir cam vazonun icerisinde. Resimlerini aktariyorum.
Orkide1.Resim1
Orkide1.Resim2
Orkide1.Resim3
Orkide1.Resim4
Orkide1.Resim5
Orkide1.Resim6
Orkide1.Resim7

Orkide1.Resim3 ve Orkide1.Resim4 ten de gorebileceginiz gibi bir sap kirilmis. Bana geldiginde oyleydi. Resim4 te kirmizi ile isaretledigim yerden yeni bir dal verme cabasi icerisinde oldugunu goruyorum ama yanilabilirimde cunku daha once hic orkide yetistirmedim. Bu konuda oneriniz varmidir. Bu sapi kirmizi ile isaretledigim yere kadar kessemmi diye dusunuyorum? Diger sorum ise, bu cicek boyle camin icerisinde geldi. Ben baktikca cicegi hapishanedeymis gibi hissediyorum. Sizce disari cikarsammi? Bu camin bir faydasi varmidir yoksa sadece susmudur? Birde kok durumlarina bakarsaniz onereceginiz bisey varmidir? Gidisati iyimidir?

Orkide2.Resim1
Orkide2.Resim2
Orkide2.Resim3
Orkide2.Resim4

Bu da ikinci orkidem. Bunun hakkinda da yorum isteyecegim mumkunse. Orkide2.Resim3 te isaretledigim dalin devami kuru vaziyette. Orkide2.Resim4'te daha yakindan gorebilirsiniz. Bu dali cicek verir hale nasil getirebilirim? Gelmez derseniz keseyim mi? Birde bu cicegin kok durumu icin neler soyleyebilirsiniz? Onerileriniz varmidir?

Biraz uzun oldu ama icimi dokmus oldum Simdiden cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

koliva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024