agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2015, 13:33   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tanus Mesajı Göster
Selamlar;
Sırf Erkan hocama değil,herkeze soruyorum bu işle ilgilenen ve merak duyan.
Türkiyede çok şanslı değilseniz anladım kadarı ile bazı sabit türler bulunmakta orkidelerde.Acaba yurt dışından Türkiyeye sorunsuzca güzel ve özel tür diyebileceğimiz orkide/taze tohum sipariş edebileceiğimiz siteler varmı ?
Teşekkürler ve İyi bayramlar
merhaba bende sizin gibi bu işlere çok yabancıyım. evde kendi çapımda çiçek bakıyorum. internetten bilinçsizce orkide tohumu aldım. çok büyük heyecanla gelmesini bekledim. geldi ekim için araştırma yaptım ve karşıma sizin sorunuz cıktı. yorumları okuyunca boşuna heveslendiğimi anladım. tohumlar içinde çok az para ödemiştim zaten. ama yinede ev ortamında denedim ve orkidelerim bu gün filizlendi. çok şaşırdım. tabi filizlendi ama inşallah dikim seviyesine kadar büyürler. ama ilk aşamada başarılı olduğum için yazmaya karar verdim. belki benim gibi umutlananlara yardımcı olur yazdıklarım. dediğim gibi herşeye rağmen umudumu kaybetmeden denedim minik bi porselen kasemin için evde yetişkin olan orkidemin toprağından (ağaç parçacıklarından) bi kaç tane aldım kasemin içine tabana serbest bi şekilde yerleştirdim. çeşme suyuyla üzerine su dökerek toprağı ıslattım. üzerine minik orkide tohumlarımı serptim sonra üzerine tekrar su döktüm orkideler su üstüne çıktı onları parmağımla suyun dibine doğru ittim o şekilde 3-4 gün durdular. benim 200 tohumum vardı yarısını anneme verdim hangimizinki tutarsa diye annemde pazardan orkide toprağı almış saçaklı bişi. ondan da bir tutam aldım. evdeki orkide tohumlarımın üzerine onları kapattım onlarında üzerine su döktüm. ve 2 günde bi suyunu takip ettim. tohumları ıslatalı henüz 1 hafta oldu ama bugün patladıklarını gördüm. hiç beklemiyordum çok şaşırdım. üzerinde saçaklı orkide toprağı olduğu için hepsini göremiyorum. aradan bi kaç tanesi patlamıştı. zaten tohumları ıslattıktan bi gün sonra tohumlar şişmişti ama yinede burdaki bu kadar olumsuz yoruma karşı umutlanmak istemedim. bu zamana kadar iyi geldik inşallah orkidelerim dikim seviyesine ulaşırlar. bi kaç arkadaş yazmış bu işi kolay yolla anlatımı yokmu. onları çok iyi anlıyorum bende hiç yazılan terimleri anlamadığım için bu şekilde benim yorumum da diğerlerine alternatif olabilir

cgdsny ve Jakin beğendi.
zeynep sümer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2015, 21:43   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynep sümer Mesajı Göster
merhaba bende sizin gibi bu işlere çok yabancıyım. evde kendi çapımda çiçek bakıyorum. internetten bilinçsizce orkide tohumu aldım. çok büyük heyecanla gelmesini bekledim. geldi ekim için araştırma yaptım ve karşıma sizin sorunuz cıktı. yorumları okuyunca boşuna heveslendiğimi anladım. tohumlar içinde çok az para ödemiştim zaten. ama yinede ev ortamında denedim ve orkidelerim bu gün filizlendi. çok şaşırdım. tabi filizlendi ama inşallah dikim seviyesine kadar büyürler. ama ilk aşamada başarılı olduğum için yazmaya karar verdim. belki benim gibi umutlananlara yardımcı olur yazdıklarım. dediğim gibi herşeye rağmen umudumu kaybetmeden denedim minik bi porselen kasemin için evde yetişkin olan orkidemin toprağından (ağaç parçacıklarından) bi kaç tane aldım kasemin içine tabana serbest bi şekilde yerleştirdim. çeşme suyuyla üzerine su dökerek toprağı ıslattım. üzerine minik orkide tohumlarımı serptim sonra üzerine tekrar su döktüm orkideler su üstüne çıktı onları parmağımla suyun dibine doğru ittim o şekilde 3-4 gün durdular. benim 200 tohumum vardı yarısını anneme verdim hangimizinki tutarsa diye annemde pazardan orkide toprağı almış saçaklı bişi. ondan da bir tutam aldım. evdeki orkide tohumlarımın üzerine onları kapattım onlarında üzerine su döktüm. ve 2 günde bi suyunu takip ettim. tohumları ıslatalı henüz 1 hafta oldu ama bugün patladıklarını gördüm. hiç beklemiyordum çok şaşırdım. üzerinde saçaklı orkide toprağı olduğu için hepsini göremiyorum. aradan bi kaç tanesi patlamıştı. zaten tohumları ıslattıktan bi gün sonra tohumlar şişmişti ama yinede burdaki bu kadar olumsuz yoruma karşı umutlanmak istemedim. bu zamana kadar iyi geldik inşallah orkidelerim dikim seviyesine ulaşırlar. bi kaç arkadaş yazmış bu işi kolay yolla anlatımı yokmu. onları çok iyi anlıyorum bende hiç yazılan terimleri anlamadığım için bu şekilde benim yorumum da diğerlerine alternatif olabilir
tebrik ederim zeynep hanım bende tohumdan yetiştirmeye çalışacağım orkideleri umarım sizin gibi başarılı olabilirim

Jakin beğendi.
faseww Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 23:32   #63
Yeni Üye

cgdsny's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2015
bravo, çok büyük tebrikler. cesaretlendirdiniz valla, teşekkür ediyorum. ben de 3,5 yaşındaki kızımla aktivite olsun diye bir tohum ekme işine girmeyi planlıyordum ve çok iyi bir yorum oldu sizinki. umarım saksı aşamasını da haber edersiniz; ama biraz besine ihtiyaç duyabilirler sanki

Jakin beğendi.
cgdsny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 23:52   #64
Yeni Üye

cgdsny's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cosisty Mesajı Göster
Eklenti 541655 orkidemde yapraklarının uçları kahverengimsi oldu ne yapabilirim
öncelikle sorunuzun cevabını yanlış yerde aradığınızı üzülerek söylemek istiyorum sonra da orkidelerle ilgili "http://www.agaclar.net/forum/orkide-bakimi-uretimi/1577.htm" bu sayfaya odaklanmanızı öneriyorum.

Jakin beğendi.
cgdsny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2015, 09:11   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynep sümer Mesajı Göster
Merhaba Zeynep hanım, ben de aynen sizin gibi inernetten tohum almıştım, çimlendirme kısmının çok zor olduğunu öğrendiğimde yıkılmıştım, orkide toprağına satıcının talimatı doğrultusunda tohumları ekmem de bir işe yaramamıştı. Elimde kalan tohumlara sizin bahsettiğiniz yöntemi uygunladım ve dün bir tanesinin çimlendiğini gördüm. Peki bundan sonraki aşamada ne yapacağız? Dikim için ne kadar beklemek gerekiyor?

Name:  20150905_091807.jpg
Views: 7790
Size:  51.6 KB

casperia, Milla, Jakin ve 1 kişi beğendi.
Gauke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2015, 00:52   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2015
herkese teşekkürler .

Jakin beğendi.
gokseller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2015, 23:06   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2015
Zeynep Sümer hanım orkide fidelerinizle
ilgili gelişmeleri burada paylaşırsanız çok mutlu oluruz

Jakin beğendi.
chib Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2015, 21:11   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2015
Orkide tohumu aldım acabA orkide topragında mı büyütcem yoksa normAl topraktamı

Umutsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2016, 20:41   #69
Yeni Üye

ecem.aldemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2016
Öncelikle merhabalar ;
Aranızda yeniyim. çiçeklere büyük bir ilgim var özelliklede orkidelere :-) geçen yıl ben de yurt dışından orkide tohumu sipariş ettim fakat netten bilgi toplayıp ekeyim dedim çok karmaşık geldi anlatılanlar. en sonunda cesaretlenip şekerli su içine bir miktar mor orkide tohumlarını serttim 1 hafta oldu ağaç kabuklarının üzerlerine taşıdım şuan minik filizleri gördüm ve çok mutlu oldum.fotoğraf eklemek istedim. Tabii daha sonra ki aşamada nasıl bir izlemeliyim kestiremiyorum.

Eklenen Resimler

NesliSezgin ve acemi25 beğendi.
ecem.aldemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2016, 21:02   #70
Yeni Üye

ecem.aldemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2016
Merhaba
Sizin orkide tohumlarının akıbeti ne durumda bilgi paylaşımı yapabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler

ecem.aldemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 22:37   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2016
ben de orkide tohumlarımı filizlendirmiştim hatta 10 cm kadar da büyümüşlerdi fakat sonra ne yapacağımı bilemedim. bu konuda bana yardımcı olabilecek olan olursa çok sevinirim.

ertudeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 08:56   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2016
bIRCOMsYSTEM bu foruma öncelikle size teşekkür etmek için üye oldum, verdiğiniz bilgiler orkideyi tohumdan yetiştirme konusunda bana cesaret verdi. Diğer siteden de yapmış olduğum araştırmalar sonucu, 6 çeşit orkide tohumu siparişi verdim. Bir kovanın içine bir çay kaşığı tarçın, bir tatlı kaşığı kadar çamaşır suyunu kovaya ekledim üstüne 3 litre kaynar suyu ilave ettim topladığım çam ağaçlarının kabuklarını (2 kg kadar) kovanın içine atıp 20 dakika kadar beklettim, arada bir karıştırdım. Daha sonra suyunu süzdürüp çam kabuklarını balkonda 1 gün kurumaya bıraktım. 26.02.2016 tarihinde gelen orkide tohumlarını (her poşette 2-3 er tane vardı ) kurumaya bıraktığım çam kabuklarının ufak parçalarından seçerek kutunun (6 bölmeli lokum kutusuydu) en altına kağıt havludan bir parça kesip üstüne nemli ufak çam kabuğu parçalarını yerleştirdim. Üstüne her bölmeye evde bulunan orkidenin dibinden aldığım 1 parça ağaç parçasını ufalayarak serpiştirdim ) Orkide türlerini karıştırmamak için her bölmeyi numaralandırdıktan sonra ayrı ayrı ufak kaplarda [1 damla çamaşır suyunu yarım litre suya (kaynatılmış soğuk suya) karıştırarak hazırlamış olduğum suda] suyun içinde 15 dakika kadar dezenfekte ettim. Tohumları hazırlamış olduğum çam kabuklarının üstüne bıraktım. Püskürterek toz tarçın karışımlı suyla tohumları ve çam kabuklarını nemlendirdim. Üstünü kaparak 24-27 derece sıcaklıklarda olduğu için ışıklı ortam da olduğundan TV nin önüne yerleştirdim. 26.02.2016 tarihinden itibaren çektiğim fotografları sizinle paylaşacağım. Çok hızlı gelişme gösterdiler 1 haftada boyları 8-9 cm ulaştı. Tekrar teşekkür ederim.

Barcalena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 09:05   #73
Yeni Üye

Resimler

Resim

Eklenen Resimler

duy-gu ve NesliSezgin beğendi.
Eski 05-03-2016, 09:06   #74
Yeni Üye

2

4. günden itibaren

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2016, 09:11   #75
Yeni Üye

8. gün

Boyu kabından taşan kelebek orkidemi pet şişenin içine taşıdım (6. günden itibaren suyunu değiştirdim, yaş sögüt ağacı yaprağını haşlayarak elde ettiğim suyla fısfıslayarak veriyorum.) Denemekten çekinmeyin laboratuvar ortamına ihtiyacınız olmadan da tohumdan orkide yetiştirebilirsiniz.

Eklenen Resimler

duy-gu ve NesliSezgin beğendi.
Eski 05-03-2016, 09:13   #76
Yeni Üye

Sorularınız olursa memnuniyetle yanıtlarım. Orkidelerin gelişimini sizlerle paylaşacağım.

hilalll ve Günsel beğendi.
Eski 05-03-2016, 12:17   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Barcalena Mesajı Göster
Boyu kabından taşan kelebek orkidemi pet şişenin içine taşıdım (6. günden itibaren suyunu değiştirdim, yaş sögüt ağacı yaprağını haşlayarak elde ettiğim suyla fısfıslayarak veriyorum.) Denemekten çekinmeyin laboratuvar ortamına ihtiyacınız olmadan da tohumdan orkide yetiştirebilirsiniz.
Sayın Barcalena,
Moralinizi bozmak istemem, ama, bunlar orkide değil. Bütün orkideler monokotildir. Yani tohum çimlendiğinde tek yaprak oluşturur. Sizin fotografta paylaştığınız gibi iki adet kotiledon (dikotiledon) yaprağı oluşturmaz. İkincisi, orkide tohumları çok küçüktür, tam olarak görebilmeniz için 20-40x büyütmeli bir mikroskop kullanmanız gerekir. Orkide tohumları yaklaşık 500-1000 tohum grubu olarak satılır. Orkide tohumu çimlendiğinde protokorm benzeri gövde (kısaca: PLB =protocorm like bodies) denilen küre **** yumurta şeklinde bir yapı oluşturur. Sonra bu yapıdan tek yaprak çıkar, daha sonrasında kök oluşur. Orkide tohumları çok ufaktır. Eğer, İngilizce biliyorsanız, size önerim şu: Bu konuda 2000 yılında Joseph Arditti ve Abdul Karim Ghani'nin New Phytologist Dergisinde kaleme aldıkları 54 sayfalık bir yazı var.
Tansley Review No. 110. - ARDITTI - 2000 - New Phytologist - Wiley Online Library bağlantısına tıkladığınızda açılan sayfada sol üst köşedeki PDF dosyasını tıklayıp bilgisayarınıza indirin.

acemi25 beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 16:07   #78
Yeni Üye

Değişik cinslerde 6 paket aldım her pakette 2-3 tohum vardı. Orkide tohumu diye aldım ve çimlenenler bu tohumlar. Paketleri elimde mevcut.

Eski 13-03-2016, 18:15   #79
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2015
Kendiliğinden tohum oluşur mu?

Merhaba arkadaşlar;
Orkidemde daha önce polenle deneme yaptım tutmadı.Yalnız fotoğrafta gördüğüm yapı bir tohum oluşumu mu?Bu yapıda Stigmaya polen yerleştirmedim..Anlayamadım,bilginize ihtiyacım var.
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

duy-gu ve acemi25 beğendi.
Sevdalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 23:31   #80
Ağaç Dostu

Phalaenopsis'te hiç duymadım. Ama kendiliğinden tohum kapsülü oluşturuyorsa muhtemelen oluşan tohumlar boş tohum olacaktır. Tohumlar olgunlaştığında mikroskop altında incelemek gerekir.

Eski 14-03-2016, 09:36   #81
Ağaçsever

Merhaba cevabınız için teşekkür ediyorum..
2 adet phal var elimde,ben daha önce beyaz phalde Stigmaya dölleme işlemi yaptım.Ama sonuç olumsuzdu tutturamadım.Resimdeki havadan nem mi kaptı Stigma şişti döllenmiş gibi anlayamadım.Merak içinde takipteyim.Gelişmeleri size bildireceğim .

Eski 24-03-2016, 10:31   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Aldığım orkide tohumlarından ilk görüntüler.

Merhabalar. 10.03.2016 tarihinde çin sitesinden aldığım orkide tohumu diye gelen tohumları ektim.

Ve kısa sürede çimlendi. 24.03.2016 tarihinde bu haldelerdi.

Çimlenenleri çam fıstığı kabuğu ve peçete parçalarının olduğu şişenin içine attım. Bakalım sonuç ne olacak.

İşin uzmanı değilim. tamamen internetten edindiğim bilgiler ile hobi olarak yapıyorum.

tohumu aldığım sitede burası.

Birde burayı inceleyin. Biz insanızda bunlar ne Allah aşkına )

Eklenen Resimler

NesliSezgin ve Günsel beğendi.
zulkufhacettepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 17:38   #83
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zulkufhacettepe Mesajı Göster
Merhabalar. 10.03.2016 tarihinde çin sitesinden aldığım orkide tohumu diye gelen tohumları ektim.

Çimlenenleri çam fıstığı kabuğu ve peçete parçalarının olduğu şişenin içine attım. Bakalım sonuç ne olacak.

İşin uzmanı değilim. tamamen internetten edindiğim bilgiler ile hobi olarak yapıyorum.

Sayın zulkufhacettepe,
Ne yazık ki siz de dolandırılan kişilerden biri durumundasınız. Bunlar orkide tohumu değil. Orkide tohumlarını tam olarak görebilmeniz için 20-40X büyütmeli
bir mikroskop kullanmanız gerekir, yani o derece küçüktürler, toplu görünümleri toz görünümündedir. Orkide tohumlarının büyüklükleri ile ilgili olarak Joseph Arditti ve Abdul Karim Abdul Ghani'nin 2000yılında kaleme aldıkları bir makale var: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...0.00587.x/epdf
Makale İngilizcedir. İkinci olarak verdiğiniz site, yer orkidelerinin (bizim salepler bu gurupta yer alır) üstadlarından biri olan Svante Malmgrem'e ait. Orkide tohumları çok küçük olmaları ve besin maddesi içermemeleri nedeniyle tek başlarına çimlenemezler. Doğada bu bir mikoriza küfü sayesinde olur. Laboratuvarda ise küfün tohuma sağladığı besin maddelerini (mineral maddeler, şeker, amino asitler, vitaminler) steril koşullarda sağlanır,tohumlar başka bir canlı ile rekabet yaşamadan çimlenirler.

acemi25 beğendi.
Eski 28-03-2016, 15:45   #84
Ağaçsever

sirius50's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2009
Angry orkide tohumu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zulkufhacettepe Mesajı Göster

sayın zulkufhacettepe
sizin takip ettiğiniz yollarla bende orkide tohumu getirtim. forumda edindiğim bilgilerden çimlenmesi zor diye sitede isteyen arkadaşlara dağıttım. ancak doğada bu nasıl yetişiyor neslini nasıl devam ettiriyor düşüncesi ile ıslattığım çam kabukları üstüne yerleştirip plastik kutuda nemli bir ortam sağladım ve resimde göreceğiniz gibi siznkilere benzer bir çimlenme oldu. şimdi bu nedir orkide değilse siz neden fıstık kabuğu ve kağıt peçete içine aldınız onu açıklarsanız sevinirim.
kolay gelsin

Eklenen Resimler

NesliSezgin beğendi.
sirius50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 22:58   #85
Ağaç Dostu

Sayın sirius50,
Ne yazık ki sizde dolandırıcılık kurbanlarından birisiniz. Orkide tohumu yayınladığınız resimdekiler kadar büyük olmaz. İkinci olarak, orkideler monokotiledon bitkilerdir, tohum çimlendiğinde tek yaprak oluşturur. Daha fazla bilgi için Joseph Arditti ve Abdul Karim Abdul Ghani'nin 2000 yılında kaleme aldığı bir makale var: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...0.00587.x/epdf

Makale İngilizcedir. Makalenin 378 numaralı sayfasında bazı orkide türlerine ait tohumların 1,5metre yüksekten serbest düşüş süreleri verilmektedir.

acemi25 beğendi.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 28-03-2016 saat 23:04 Neden: ekleme
Eski 29-03-2016, 19:57   #86
Ağaçsever

Tohumdan üretmek isteyen arkadaşlar;
Malum video sitesinde bir sürü video bulunmakta.
Buradan videoları izleyiniz.Yalnız yeni başlayanlar ilk etapta yetiştirme yerine orkide alıp bir süre onu sağlıklı yetiştirmeye çalışınız.
Orchid seed germination olarak videoları aratınız.
Zor bir iş tekrar söylüyorum ..
Kolaylıklar

Eski 02-04-2016, 12:43   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2016
selam herkese...

bende amatör olarak orkide yetiştirmek istiyorum.
forumdaki bilgilerden faydalanmaya geldim.Paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim

ayrıca az önce tohumu aldığım yere mesaj attım..

tohumların sahte olduğunu , orkide tohumu olmadığını söylüyorlar dedim..

bakalım ne cevap verecekler.

Günsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 12:52   #88
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
merhaba,

ben de tohumdan filiz aldım belki gerçek orkide değildir ama yine de çok heyecan verici sağlıklı büyür umarım

sirius50 ve Günsel beğendi.
NesliSezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 13:04   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2016
hobi maksatlı yapıyoruz..

tohuma umutlarımı yerleştirdim...orkide çıkarsa ne âlâ...çıkmazsa onların ayıbı

sonuçta 20 tl verdim kaktüs ve orkide için...

denemekten bişey olmaz.belkide orkidedir.

mevzu gidip çiçekçiden orkide ya da kaktüs almak değil ki..Mevzu onu yetiştirip büyüdüğünü görmek..
ama çok heyecanlıyım belirtmek isterim.

sirius50 beğendi.
Günsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 16:21   #90
Ağaçsever

Sayın Günsel;
Ne yazık ki orkide değildir.
Orkideyi asil yapan orkide yapan işte bu yetiştirmede ki gizemdir,zorluktur.
Tohumdan üretim bukadar kolay olsaydı heryer orkide dolardı.
Ama size tavsiyem tohumdan üretim yerine kendinize orkide alıp bunun üstünde keiki pastaları kullanarak üretimi biraz daha kolaylaştırabilirsiniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024