agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Mum çiçeği (Hoya) (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=116)
-   -   Mum çiçeği (Hoya carnosa) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1209)

memet 09-06-2006 19:24

tabi çiçek aslında pempe değilde pembe açıyor.

memet 09-06-2006 19:28

Culture: Hoya carnosa does best in at least 4 hours of direct sunlight a day, but also can be grown in bright indirect or curtain-filtered sunlight. Night temperatures of 60 to 65 degrees and day temperatures of 70 degrees or higher are optimal. Water freely during flowering but allow the soil to become almost dry between waterings when the plants are resting. Fertilize every 2 months in spring and summer. Do not remove the leafless spurs or stubs, on which new flowers appear every year.

anlamaya yetiyor ingilizcem ama..çevirmeye yetmedi.bakımı için oldukça öz ve güzel bilgi var.

backyard 10-06-2006 09:21

yetiştirme: hoya carnosa en iyi, günde en az 4 saat doğrudan güneş alacağı bir yerde tutularak yetiştirilir. ancak bunun yanında, perdeden süzülen dolaylı gün ışığında da büyüyebilir. en uygun sıcaklık; gece 15-18 derece, gündüz 21 ve üstüdür. çiçek açarken istediğiniz kadar sulayın. ama bitkilerin dinlenme döneminde, sulamaların arasında toprağın iyiyce kurumasına izin verin. bahar ve yazın, her iki ayda bir bitkinizi gübreleyin. yapraksız dalları ya da gövdeleri çıkartmayın/kesmeyin, çünkü bir sonraki yıl bu yapraksız kısımlar yeni çiçekler verecektir.

umarım olmuştur

Ful Sokağı 10-06-2006 22:08

:( İyi de böyle olmuyor ama "Mum Çiçeği Kardeşliği" fraksiyonlara ayrılıp iç çatışmalara düşecek. Şimdi biz bunları nerden bulacağız diye telef olup gideriz Allah korusun:(

BirLira 10-06-2006 23:11

1 Eklenti(ler)
Doğru diyorsun fakat
bakarmısın alttaki zarafet ve güzelliğe.

Ful Sokağı 10-06-2006 23:23

Peki bundan sende var mı?

BirLira 10-06-2006 23:31

Maalesef yok:(

Ful Sokağı 10-06-2006 23:45

Bunları nasıl bulacağımıza dair fikri olan var mı? Acilen hem de

Ful Sokağı 10-06-2006 23:54

Forum yöneticilerinden ikinci bir emre kadar (yani bizler bir kaç çeşit edinene kadar) yeni türlerin tanıtılmasının yasaklanmasını istiyorum....:o

memet 11-06-2006 08:36

çiçekseverin yazısından ondakinin renginin değişik olabileceği sonucuna varmıştım ben.
fakat anladığım kadarıyla memleketimizde renk konusunda fazla seçenek yok.

Denize çıkacağız dönünce aramaya devam ederim.selluka da olduğu gibi bir yerde buluruz bir çare..

sezinci 12-06-2006 22:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi backyard
gülmeyin ya bozuluyorum :(
yılmaz'a söyleyeni vururum :mad:

Birkaç gün daha işim vardı gelmeyecektim ama bunu duyunca dayanamatıp geldim.
Gülmekten bayılacam:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

backyard 13-06-2006 08:50

ayılınca bu sefer ben bayıltacam seni :mad:
kardeşliğin yüz karası :(

sezinci 13-06-2006 12:28

....:d :d :d

çiçeksever 14-06-2006 13:24

üretim

1 Eklenti(ler)
mum çiçeği yapraktan veya tohumdan üretilir mi

Mine Pakkaner 14-06-2006 21:10

Mum çiçeği hem tohumdan hem de yaprak çeliğinden üretilir. Ancak yaprak çelikleri köklenseler de (toz köklendirme hormonu ile muamele edilir ve toprağa 45 derece açı ile dikilir.) sağlıklı ve canlı fideler elde edilemez.

Tohumlar ise çok küçüktür, kapsül patlayınca uçuşur. Bu yüzdden tohum almak istiyorsanız tohum kapsülünü muhafaza altına almalısınız.Kapsüle bir mini çok çok ince kese giydirebilirsiniz. Tohumları ekip fide 4-5 yaprak olunca şaşırtmalısınız.

cemboa 14-06-2006 23:33

Mum Çiçeği

Bende mum çiçeği var.Birazda yaşı var.Malesef sarlıp büyüdüğü yerde beyaz bir böcek hastalığına yakalandı.Pamuksu bieşeylerde bırakıyor.İlaçlamakla başa çıkamadım.Bende küçültmeye karar verdm.Küçülttükten sonra ilaçlayarak kurtarsım.Budamadan önce 3-4 öbek içek açıyordu.Koku olağanüstü diyebilirim.Ayrıca çiçeklerin ucunda beyaz sıvı damlalar oluşur.Şekerli ve hoş bir tadı var tavsiye ederim.
Çelikten kolay üretebilirsiniz.

Mine Pakkaner 14-06-2006 23:41

Merhabalar Cemboa,

Mum çiçeği pamuklu bitin çok sevdiği bir konukçusu.
Aşağıdaki linkte onunla ilgili bilgi bulabilirsin.
Selamlar.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...9&postcount=12

sempe 18-06-2006 18:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hija_de_laluna
Dün fidanlığa gidip küçük bir mum çiçeği aldım, böylece kendimi olası çiçek üretim hezimetlerinden korumayı umuyorum:) Evin içerisi yaz mevsimine göre biraz serin olduğundan sonbahara kadar güneş alan balkonda yaşatmayı planlamaktayım. Tavsiyeleriniz varsa beklerim.
Bu arada herkes ne kadar sevimli ;) , şu ters çelikleme mevzuuna çok güldüm, çok yaşayın:p

Aldığınız fidanlığın nerede olduğunu tarif edebilir misiniz?

ibuprofen 19-06-2006 01:36

ben de istiyorum mum çiçeği çeliğiii :(:(:(

arsakay 19-06-2006 08:20

Hmm bi düşünelim bakalım.
Asil üye sayılır mısınız, sayılmaz mısınız???
:D

hija_de_laluna 19-06-2006 09:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sempe
Aldığınız fidanlığın nerede olduğunu tarif edebilir misiniz?

Mum çiçeği aldığım fidanlık 4. Levent'te İETT garajının yanında bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraklerinden biri olan Ağaç A.Ş.ye ait. İstanbul'da başka fidanlıklar da mevcut. http://www.istanbulagac.com.tr/fidansatisi.php adresinden size uygun olanı seçebilirsiniz.

memet 20-06-2006 09:58

arkadaşlar mum çiçekleriniz ne durumda...

budamalardan sonra benimkinin daha iyi olduğu gibi bir hisse kapılıyorum.

ulusal çapta bayilikler vermek hoşuna mı gitti nedir?

sanki çiçek açacakmış gibi geliyor.

malina 20-06-2006 10:25

Alıntı:

ulusal çapta bayilikler vermek hoşuna mı gitti nedir?
Gurur duymalısın, ben kişisel olarak seninle gurur duyuyorum :)

memet 20-06-2006 10:32

teşekkür ederim.heyecan verici geliyor bunları yapması...

bu arada toplantıdaki konuşmalarımızdan sonra ,sevkiyatı bekleyen iki kök daha var.onlarıda ulaştıracağım yakında.
(Dürüst sahtekar çilekleriyle değiş tokuş yapacak)
birde, Mine hanıma vereceğim bir kök.aslında saksıyı almıştıda o gün tam, son anda talipler elinden aldılar.

soztekin 20-06-2006 12:33

benimki Mine Hanım'ın yaprak koltuk altı dediği yerden galiba yeni bir dal ya da yaprak verecek, emin değilim... ben de yarın fotoğrafını çekip yollayacaktım zaten...

arsakay 20-06-2006 12:59

Gayet iyiler. Üç çelik de artık saksıda.
Yaklaşık 1 hafta önce toprağa geçirdim.
En kısa zamanda fotoğraflarını yollarım.

Mine Pakkaner 20-06-2006 13:34

Bugün sıcak ve sevimsiz geçiyordu. Öğlen araziden eve geldim duş alıp burada mesaj okuyarak tekrar işe gideceğim zamanı ayarlıyordum ki, büromdan telefon geldi. "Mine Hanım size iki saksı mum çiçeği bıraktılar" diye.

Memet çook teşekkür ederim. En sevgili mum çiçeği kardeşimsin :)

malina 20-06-2006 15:12

Alıntı:

işe gideceğim zamanı ayarlıyordum ki, büromdan telefon geldi
Tam buraya gelince, aklımdan uydurdum: "Mine Hanım işe gelmeseniz de olur" diyecekler diye :)

Ama devamı da aynı oranda keyifliymiş :)

memet 20-06-2006 15:53

birisini Dürüst Sahtekar için bıraktım .sanırım ordan alacaktır mesajı okuyunca.

durustsahtekar 20-06-2006 21:10

Memet bey cok teşekkürler.Mİne hanımla görüştükten sonra hediyeme kavuşabilirim.:rolleyes:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024