agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-08-2007, 12:04   #1861
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili Hoyadag, çok sevindim. Sizlerden haber bekliyoruz o zaman. Bizler de istediğimiz çeşitleri tekrar gözden geçirelim bu arada.

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 12:30   #1862
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sayın Mucib Beyin söylediklerinden anladığım kadarı ile Hoya çiçek açmaya yakınsa ve çiçek açmışsa hergün sulamak gerekiyor çiçeği. Tabii tabakta su birikmesi yasak Bunu öğrendiğim iyi oldu. Belki birgün açan çiçeklerim olursa bu bilgi faydalı olacak. Teşekkürler.

Demek yeni Hoya türleri için hareketlenme başlıyor. Yaşasın

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 13:37   #1863
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Hafize hanım, gerçekten önemli bir mevzuya işaret etmişsiniz. Bence tüm arkadaşlarımızın sipariş etmeyi düşündükleri türleri gözden geçirmelerinde fayda var.

Kimsenin, Türlü zahmetlerle getirtilen ve göznuruyla yetiştirilen bitkilerde hayal kırıklığına uğramasını istemeyiz.

Bence gözönüne alınması gereken bir nokta da şu, arkadaşlar birbirlerinin aynı olan çelikler yerine mümkün olduğu kadar farklı türleri tercih ederlerse ileri de birbirlerimizle alışveriş yapabilme imkanımız da olur.

Bir de haddim olmayarak hatırlatma babında arkadaşlara 1443,1617,1881 nolu mesajları tekrar okumalarını tavsiye ediyorum.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 16:28   #1864
Ağaçsever

kiiirmiziii's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
selamlar

arkadaşlar şu muhteşem çiçeklerime bakın.dökülüp dökülüp yeniden fışkırıyor.ama ne yazıkki hala koku yok

Eklenen Resimler

kiiirmiziii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 16:33   #1865
Ağaçsever

kiiirmiziii's Avatar

selam

bulanık olmuş.kusura bakmayın

Eski 14-08-2007, 16:44   #1866
Ağaç Dostu

Ben de gözlük kullanma vaktimin geldiğini düşünmeye başlamıştım.

Şaka bir yana bulanıkta olsa gıpta edilecek bir hoyanız var. Arkasında duran perde sürekli kapalı mı duruyor. Belki yetiştirme konusunda birkaç tüyo verebilirsiniz.

Eski 14-08-2007, 16:48   #1867
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Bir bağımlının itirafları:
2000 yılına kadar çiçeklere olan ilgim sıfırın altında idi.Evdeki birkaç çiçeği annemin çabalarıyla yaşatıyorduk.Annem ise benim tam tersim parmağını toprağa deydirse çiçek çıkaran bir anneydi.2000 yılında bir süreliğine işten ayrılmam gerekti.İşte ne olduysa o zaman oldu ve bağımlılığımın ilk belirtileri o zaman başladı.
Mutfaktaki camın önüne birkaç tane Afrika menekşesi alırsam dekoratif olur diye düşündüm.Aldığım 8-10 adet Afrika menekşesinin aşırı gelen güneş yüzünden yaprakları bozulunca çiçekçinin tavsiyesi ile oraya Kalanchoe diye güneşe daha dayanıklı başka bir tür çiçek aldım.Kalan Afrika menekşelerini oturma odasına naklettim.Ama menekşeler bozuluyordu.
Bir arkadaşımın annesi ''Menekşe az su ister,ben neredeyse kaşıkla veriyorum''deyince elimde bir çorba kasesi su ve çorba kaşığıyla menekşelere su vermeye başladım.(Şimdi gülümseyerek hatırladığım acemilik dönemlerim.)
Ben çocuklarımı da elimde kitap öyle büyüttüğüm için ''en iyisi bir kitap alıp bu çiçek bakımını kitabına uygun yapayım''dedim.
Yıllar içinde evde Cordyline,Japon şemsiyesi,Difenbahya,Aşk merdiveni (3 saksı),Gardenya,Arap saçı,Paşapalası,Potos(2 saksı),yelken çiçeği,Afrika menekşesi(13 saksı)Singonium,balkonda ise sardunyalar,açelya ve kamelyam oldu.
Sonra bir şekilde geçen ay Agaclar.net'i keşfettim.Önceleri bayağı bir okudum forumdaki yazışmaları.Sonra üye oldum.Üye olduktan sonra Ateş beyin cam güzellerine hayran kalıp 4-5 saksı cam güzeli aldım.Kamkat başlığındaki yazışmaları okuyup 2 adet limon aldım.Tam ''tamam artık başka birşey almam''diyordum ki Küpe çiçeğini okudum ve 3 saksı küpe aldım.
Bu arada yazdıklarınızı okuyup hafta sonu eşleri ile çiçek alışverişine çıkan arkadaşlara eşlerinin ''artık yakında koltuklara da çiçek koyarsın sen'' demeleri bana yalnız olmadığımı hissettirdi.
Ve artık ben bir bağımlıyım.Agaclar.net bağımlısı mı,çiçek bağımlısı mı çözemedim.Ama mum çiçeği başlığını okuyunca iflah olmayacağımı anladım.
Yazdıklarınızı okuyorum.Mum çiçeğinde 9 sayfayı bitirdim.Sanki hepiniz bir yakınım,arkadaşım gibisiniz.Aynı hataları,sakarlıkları yapıp,aynı güzellikleri ve heyecanları yaşıyoruz.
Şimdi mum çiçeğine direniyorum.Ama hem çocukluğumdaki mum çiçeği gözümün önüne geliyor,hem de iki sene önce kaybettiğim annemin çiçek sevgisini bana miras bıraktığını hissediyorum.Eğer kendimi tutamazsam ki öyle görünüyor Sayın Mucip Gürbüz'den bir saksı veya bir dal isteyebilir miyim?
Sayın Kiirmizii'deki gibi(sanırım Hoya carnosa) bir tane bana yollayabilir mi?(ben kesin iflah olmam)
Evet bir bağımlıyı okudunuz.Beni anladığınıza inanıyorum.
İyi ki varsınız.İyi ki Agaçlar.net var.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 17:15   #1868
Ağaç Dostu

Sevilay hanım, hoşgeldiniz. Öylesine güzel betimlemişsiniz ki gözlerimin önünde canlandı eviniz. Botanik bahçesine dönmüş olmalı.

Bence siz şimdiden Mucip bey'e siparişinizi verin. Bir kaç güne kalmaz hoya'ya direnciniz kalmayacaktır. Siparişiniz yola çıkmış olur hiç olmazsa.

Evin durumuna ise aldırmayın derim, Sevgili Memet Bey'in deyişiyle salonla, mutfak arasındaki geçiş kapanıncaya kadar devam.

Eski 14-08-2007, 17:25   #1869
Ağaçsever

kiiirmiziii's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hoyadag Mesajı Göster

Şaka bir yana bulanıkta olsa gıpta edilecek bir hoyanız var. Arkasında duran perde sürekli kapalı mı duruyor. Belki yetiştirme konusunda birkaç tüyo verebilirsiniz.
o perde batı tarafına bakan taraf.o yüzden hep kapalıdır.sabah güneşi aldıgı taraf da hep açık.çok su vermiyorum.biraz abartılı büyüdü.sanırım uzayan 10-11 kolu var.yaprak pek çıkarmıyor.genelde çiçeğe verdi kendini.yaprak dan çok çiçek var.Allah nazardan saklasın.Ama işte tek problemimiz aramızda, kokuyu unutuyor.daha bu sene açmaya başladı.Belki seneye unutmaz.

Eski 14-08-2007, 17:28   #1870
Ağaçsever

kiiirmiziii's Avatar

Sevilay hanım.

Yazınızı okuduktan sonra çiçekler biter bitmez size bir çelik yollayacağım.Benim hoyam uğurlu 1 sene içerisinde açıyor.Bu yavrucak geçen sene Mart ayında dikildi.

Eski 14-08-2007, 17:31   #1871
Ağaç Dostu

Allah nazardan saklasın, güle güle seyredin. Kokmaması da çok ilginç doğrusu. Öyle esrarengiz bir çiçek ki hergün yeni bir şeyle şaşırtıyor beni.

Eski 14-08-2007, 17:44   #1872
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bu hoya getirtme işini birisi organize edecek herhalde değil mi? Ben de herkesin farklı çeşitlerden alıp, sonra takasa gitmesi iyi olur düşüncesindeyim.

Bir liste yayınlasak, özellikleri ve fotoğraflarıyla birlikte. oradan her cins (garantiye almak adına)iki veya sayıya göre daha fazla kişi tarafından paylaşılsa. Ne dersiniz?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 18:00   #1873
Ağaç Dostu

Sayın kiirmiziii,çok çok teşekkür ederim çiçeğinizi benimle paylaşmak istediğiniz için.Önce sayın Hoyadağ'ın dediği gibi Mucip beyden istesem(Tabii ücreti karşılığında.Ama nasıl isteyeceğimi bilmiyorum.Buraya yazınca okur herhalde?)
Eğer o yollayamazsa sizden rica etsem olur mu?Çeliği belki becerip büyütemem diye endişendim bir an.
Bir de benim çelik veya tohumu ektikten sonra saksının başında beklemek gibi bir huyum var.Bazen'' iyiki tavuk merakım yok,herhalde kümesten çıkmazdım''diye düşünüyorum.
Bende olan çiçeklerin listesi yukarda var.İsteyen olursa paylaşmaktan mutluluk duyarım.

Eski 14-08-2007, 18:10   #1874
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Aslında bu mum çiçeğinin kokmama olayı benimde başıma geldi ne diyelim ilginç.Kokması lazım ama benimkilerde kokmadı. Bu yaz başında ektiğim iki adet mum çiçeği çeliği de (ektiğimde tomurcuklu idi) açtığında onlar da kokmamıştı anlamadım.Belki biri suyun içinde köklenmeden açtığı diğeri ise yine aynı şekilde toprakta köklenmeden çiçek açmasına bağlamıştım ama Kiiirmiziii ninkide bir yaşında olmasına rağmen kokmuyor olmasıda gerçekten ilginç

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 18:19   #1875
Ağaç Dostu

Anneminkini hatırlıyorum da salon mis gibi kokardı.Ama burada okuduğum kadarıyla sadece sabah ve akşam kokuyormuş.

Eski 14-08-2007, 18:29   #1876
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sayın kiirmiziii onedir öyle maşallah.
Çok güzel birde koksa dimi.
Acaba sizin ki kokmayan cinsten mi?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 18:46   #1877
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sayın kiirmiziii çiçekleriniz harika görünüyor. Kokmasa da açmaları yeter, olsun varsın kokmasın Maşallah...

Bu arada sevgili hoyadag, çiçeğe ne kadar profesyonelce yaklaşmışsınız perdelerin durumuna bile bakmışsınız ya çok hoşuma gitti

Sevilay Hanıma da aramıza hoşgeldiniz? Kesin bir Hoya edinin. Vazgeçilmezleriniz arasına girecek

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 18:58   #1878
Ağaç Dostu

Hoşbuldum.Aranızda olmaktan gerçekten büyük mutluluk duyuyorum.Sayın Hoyadağ'ın tavsiyesi ile önce Mucip beye,o yollayamazsa sayın Kiirmizii 'ya ricam olacak bana mum çiçeği yollamaları yönünde.Sizlerle beraber olmaktan çok mutluyum ama kendime söz veriyorum eğer mum çiçeği de gelirse bu son olacak.Bir daha çiçek almayıp,çoğaltıp dağıtarak bu bağımlılığı sürdürmeyi düşünüyorum.Beni de mum çiçeği kardeşi olarak aranıza alırsınız belki.Henüz çiçeğim yok ama.

Eski 14-08-2007, 19:19   #1879
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Aramıza hoşgeldınız.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 19:29   #1880
Ağaç Dostu

Hakan bey kuş uçtu, bir aksilik olmazsa yarın elinizde olur, selamlar.

Eski 14-08-2007, 19:48   #1881
Ağaç Dostu

Hoşbulduk sayın Elfogi.

Eski 14-08-2007, 22:09   #1882
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Alıntı:
Mucip bey, ilk hoya carnosamın köklerini çürütmüştüm fazla sulama dolayısıyla. Yanlış anlaşılmanın önüne geçmek için tekrar soracağım kusura bakmayınız.

Bahçeye çıkarmam mümkün değil, çünkü bahçemizde gayet hareketli ve iri cins bir köpeğimiz var. Hayatı boyunca bağlanmadığından şimdi onu da bağlayamam. Bu nedenler bahçede bizim hoyanın ömrü 24 saati geçmeyecektir. Pencerem ise hergün 2 saat direk 5-6 saat gölgeli ışık alıyor.

Bu şartlar altında hergün sulayabilir miyim?
Sulayabilirsem bunu ne kadar süre devam ettirmeliyim?
Sevgili Hoyadağ; söylediklerim dışarı şartları içindi ****** tabakta su bırakmamak kaydı ile bolca havalandır ve saksının üst kısmından parmağınla batırarak nemini kotrol et kurutmadan sula, yaprakları ve tomurcukları gözle yani suyunu iyice azalt çiçeği zorlayacaktır. Gübre filan sakın verme istediğin olacak merak etme.Ayrıca sulamanın dışında yapraklarına herhangi bir fısfısla nemlendiriseniz size çok minnettar kalacaktır. sevgilerle.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 22:21   #1883
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevilay Mesajı Göster
Sayın kiirmiziii,çok çok teşekkür ederim çiçeğinizi benimle paylaşmak istediğiniz için.Önce sayın Hoyadağ'ın dediği gibi Mucip beyden istesem(Tabii ücreti karşılığında.Ama nasıl isteyeceğimi bilmiyorum.Buraya yazınca okur herhalde?)
Eğer o yollayamazsa sizden rica etsem olur mu?Çeliği belki becerip büyütemem diye endişendim bir an.
Bir de benim çelik veya tohumu ektikten sonra saksının başında beklemek gibi bir huyum var.Bazen'' iyiki tavuk merakım yok,herhalde kümesten çıkmazdım''diye düşünüyorum.
Bende olan çiçeklerin listesi yukarda var.İsteyen olursa paylaşmaktan mutluluk duyarım.
Sayın sevilay hoşgeldiniz. bendeki hoyalar 180 cm. ile 15 cm. arasında boy var tabi küçüklerde tomurcuk ve çiçek yok, diğerlerinde çiçek yok tomurcuk var. Uzun boyluları ambalaj yapmakta zorlanıyoruz zarar görmesin diye lütfen ne istediğinizi tam belirtin pazarlık yaparız...! sevgiler saygılar hoşçakalın.

Eski 14-08-2007, 22:35   #1884
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hfz Mesajı Göster
Arkadaşlar, yurt dışından çelik getirtme konusunda organizasyonumuzu yapabiliriz artık sanırım.

Sevgili Cezzar, Hollanda'ya gideceğinizi yazmıştınız. Sizden ve sevgili Hoyadag'dan yardım alabilir miyiz? İkinizin organizasyonu ile çeliklerimize kavuşmamız daha muhtemel görünüyor.
Hatta sayın Cezzar ve/veya Hoyadag rehberlik yapabilirlerse 3-4 günlük Avrupa gezisi yaparak (gurup olarak) bu sorunumuzu çözmeyi düşünebilirmiyiz? Ümidim azaldıkça hırsım artıyor da; duygumu ifade etmek için yazdım..

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 22:54   #1885
Ağaç Dostu

Alıntı:

Hoyadağ sakın sende perdeyi kapatma lütfen çiçeklere doğal davranın konuşun sohbet edin bir dalını yaprağını keserken bile gerekli olduğunu anlatın, çiçekleri için teşekkür edin,istediklerini verin abartmayın, yağcılık yapmayın birbirine güvenen iki dost olun bakın size neler verecek ve verirken koku koymayı kesinlikle unutmayacak, onlar çokaz ister çok verirler. bende 55 çeşit saksı ve dış mekan, 50 civarında kaktüs çeşidi var. Çiçek açanıda bilirim, açmayanıda,su isteklerini.sıkıntılarını, bir saksının yeri değişse fark ederim. Sabah baçeye, seraya girdiğimde muhabbete doyum olmaz,akşam sulama çalıştığında ışıklarla veya ay ışığında gülümsemek ne kelime kahkahalar atarlar ne onlar size, ne siz onlara doyamaz bir bakarsınız vakti unutmuşsunuz hele birde çiligir sofrasını kurmuşsanız kelimeler yetersiz kalıyor anlatmak için.İçimden geldi biraz saçmaladım ama ben gerçekten böyle yaşıyorum çünkü sevgisiz bu iş yapılmaz ucunda parada olsa. Herkese sevgiler saygılar.

Eski 14-08-2007, 23:04   #1886
Ağaç Dostu

Sayın elfogi çiçekli yok tomurcuklu var. Siz istediğiniz boyu bildirin konuşalım. Selamlar.

Eski 15-08-2007, 00:31   #1887
Ağaç Dostu

Mucip bey,tabii ki mümkünse tomurcuklu olanından rica ederim.Siz yolda zedelenmeyecek tomurcuklu uygun bir boy ayarlayabilirseniz sevinirim.Ama zor olacaksa kısa ve tomurcuksuz da olur.Ben size özel mesajla adres bilgilerimi vermiştim.Bundan sonraki aşamalarda siz beni yönlendirirseniz daha iyi olur.Bir de buradan okuduğum kadarıyla mum çiçeğinin bayağı bir çeşidi var.Sizin bana yollayacağınız sayın Kiiirmiziii'ninkinden olacak değil mi?Şimdiden emeklerinize teşekkür ederim.Saygılar,sevgiler.

Eski 15-08-2007, 02:12   #1888
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2006
Arkadaşlar,
2 tane çelik aldım hoyamdan isteyen olursa gönderebilirim kök verince... Belki açması için paylaşmak gerek

Düzenleyen mor kedi : 15-08-2007 saat 02:43
mor kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 08:34   #1889
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Alıntı:
Hakan bey kuş uçtu, bir aksilik olmazsa yarın elinizde olur, selamlar.
Çok Teşekkür ederim. ) Elime ulaştığında haber vereceğim )
Saygılar,

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 09:55   #1890
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Sayın Sevilay, hoşgeldiniz.. Direncinizi kırın mutlaka, hatta evinizde şimdiden hoya çeşitleri bölümü diye bir yer ayırın

Sayın dkp; yok yok umudunuz niye azalıyor ki? . Şu veya bu şekilde, en geç 2-3 hafta içinde bu hoya türleri işi çözülecek..

Şu hangi türlerin sipariş edileceği konusuna gelince; bence ilk başta kendi isteklerimizden biraz feragat edip; mümkün olduğunca fazla tür getirmeye çalışalım (hoyadag'ın değindiği üzre).. Yani özel tür seçmek yerine, kaç tane istediğimizi belirtirsek; mümkün olduğunca farklı hoya türü getiririz. Böylece artık yurtdışına fazla bağımlı olmadan, kendi aramızda çelik alışverişi yaparız diyorum.. Yani, her birimiz farklı hoya türü büyütür; ve bu tür ülkemizdeki mum kardeşlerine dağıtılacak o türün çeliklerinin annesi görevini üstlenmiş olur.. Ne dersiniz?

Hollanda'lı üreticinin sayfasında kaç tür var diye bir saydım inanmazsınız; 132 tür varmış.. Bu biraz uçuk bir rakam ilk aşamada.. Ama şöyle yapsak; Bir "istenen mumçiçeği türleri" listesi oluştursak; ve bu listeye isteklerini ekleyenler, hep bu listede olmayan türlerin ismini eklese.. Böylece yukarıda bahsettiğim gibi, maksimum sayıdaki türü ülkemize getirtmiş oluruz..

Böyledir önerim ..

mucip bey, ilginç katkılarınızı severek okuyorum ..

kiiirmiziii nerelerdeydiniz , yoktunuz uzun zamandır.. Mumçiçeğinizin kokmaması gerçekten çok garip. Demek birşekilde bir genetik değişikliğe mi uğramış acaba zamanla ? Araştırmacı arkadaşımız hoyadag belki bu konuda birşeyler bulabilir

Selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024