agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2010, 01:55   #61
Yeni Üye

sami sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Bubalus bey sorduğum sorunun cevabını sizden aldım ve çok teşekkür ediyorum. Mantar sporları demek oluyorki havadan uçup toprak ve gübreyle buluşabiliyor. Ama ben çok kısmetliyim demekki. Çünki bizim bahçede kuzu mantarı çıktı. Bir sorum daha olacak. Kuzu mantarı sporu veya tohumu o çevrede hiç kuzu mantarı olmadığına göre kaç km uzaktan uçup gelmiş olabilir. ilginç bir durum değilmi ?

sami sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 22:38   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Mantarlar kuytu köşelerde, gölgeliklerde ayak basmayan dolayısıyla ayak da görmeyen yerlerde çıkarlar genel olarak. Renk bakımından desen bakımından bir bukalemundan daha iyi saklanabilir. ve topraktan yukarı doğru çıkarken sırtında altından çıktığı zemin kalıntılarını da taşır. Kuzu mantarı eciş bücüş tabiyatıyla belki hemen yanıbaşınızda olmasa bile hala çiğnenmemiş bi ağaç gölgeliğinde serpilip dünyaya sporlarıı püskürtüyorlardır muhtemelen. Yoksa kendi kendine var olmuş olması gerek ki, bu da zor biraz Pasifik okyanusun ortalarındaki adaların bazılarında suların hareketiyle hayat yok olup tekrar başlıyor dalgaların çarpmadığı zamanlarda. nasıl mı? Göçmen kuşların dışkılarındaki tohumlarla. Eğer bu mümkünse, düşünün

bubalus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 14:58   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Meşhur Trüf mantarı ile ilgilenenler için;

------------------------------------------

Size gerek karasal iklimlere tamamen uygun olan Yaz Trüfünü (Tuber aestivum,+ uncinatum) gerekse ılıman iklime uygun olan Siyah Kış Trüfünü (Tuber melanosporum) aşılı olarak öneririz. Her iki tür de bütün dikim talimatları ve sertifikaları ile tedarik edilecektir. Ağaçlarımız çok yüksek kalitedir.

Yaz trüfü daha geniş sıcaklık oranına toleranslıdır ve daha iyi satılabilir(çok sıcak ve çok soğuk havaya dayanıklıdır).

Sıcaklığın uygun olduğu yerlerde melnaosporum dikebiliriz (en soğuk ayda ortalama 24 saatlik süreçte 10 dereceden sıcak (0-10) olmayacak, en sıcak ayda ortalama 24 saatlik süreçte 26 dereceden sıcak (18-26)olmayacak).

Eğer yazlar çok sıcak kışlar da çok soğuk ise Tuber aestivum/uncinatum önerebiliriz.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde her dem yeşil meşe Pırlan meşesi dikilecektir. Bu tür aşılı meşeler hali hazırda mevcut bulunduğundan Ekim - Kasım 2010 tarihlerinde dikim yapmak mümkündür. Dikmek istediğiniz fidan miktarı fiyatının % 10 u peşin ödenir. Geri kalanı fidanların teslimatı sürecine göre ödenir.

Karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde bölgeye özgü meşeler tercih edileceğinden, ilk önce bölgeden toplanan meşe tohumları İngiltere'ye gönderilecek, aşılama ve fidan olma sürecini tamamladıktan sonra Türkiye'ye getirilecektir. Örneğin, Nevşehir'de trüf çiftliği kurmak isteyen bir çiftçi Ekim-Kasım 2010 tarihlerinde toplayacağımız tüylü meşe tohumlarını beklemesi gerekecektir. Bu tohumlar İngiltere'ye gönderilip, aşılama ve fidan olma aşamasını tamamladıktan sonra dikime hazır hale gelecektir.

Ağaç çeşitleri Fındık (Corylus avellena), Meşe(Quercusrobur) ya da Pırnal'dır (Quercus ilex).

http://www.trufciftlikkurulum.com/index.php?sayfa=satis

vandenew beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 15:30   #64
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın sami sarı;
kültür mantarının tohumu, aşılanmış buğday dır. bu tohumlar uygun ortamlarda mantar olarak çıkar, (nem ısı ve ışık gibi) İneklere de yem olarak saman ve buğday vb. verilmiş olabilir, atık buğdaylar veya gübre içindeki kalıntıları uygun ortamı bulunca mantar olarak çıkmışlardır
bu kadar basit.
kolay gelsin

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2010, 09:02   #65
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
kültür mantarı yerine ağaç kütüleri veya talaşta yetişen mantarlar var. o tür mantarları yetiştirmeniz daha kolay.

mantar yetişmesine uygun kompost yapabilecekseniz agaricus spp leri yetiştirebilirsiniz. kültürü yapılamayan mantarlarda zaten yetiştirmeniz olanaksız.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...lt%FCr%FC+hobi
http://www.agaclar.net/forum/showthr...lt%FCr%FC+hobi

burda yapılan çalışmalarda ki gibi ilk önce miselyumu çogaltıp uygun materyal üzerine sardırıyoruz. zaten bu işi miselyum satan insanlarda böyle yapıyor.

evde mantar yetiştirilir. her mantar kültürü farklıdır ve degişik metodlarla üretim gerçekleşir. illa mantar üretcem diyorsanız sıfırdan başlamayın. mantar üretimi çok zordur.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 02:35   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Mantar misellerinin yetişmesi için sterilize edilmiş kompost-karışımdan söz ediliyor.

Doğal ortamda yetişen mantarların miselleri sterilize edilmiş ortam bulamadıklarına göre neden ille de sterilize bir ortam?
1 mantardan milyonlarca spor doğaya yayılır bunların içinde en sağlamları mantar olarak tekrar yetişir, sterilizasyondaki amaç ekilen mantar sporlarından en yüksek verimi alabilmektir.

zincirbozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 02:40   #67
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkerr54 Mesajı Göster
bende cok merak edıyorum bu kultur mantarını ekimini rutubetlı karanlık bır bodrumum var acaba eksem cıkarmı her toprakta yetisirmi ?
arkadaşlar mantar ekmeden önce hangi tür olduğunu bilmeniz gerekiyor. her mantar örtü toprağı istemez mesela p. ostratus üretiminde kağıt ve kayın talaşını karıştırıp mantar için kompost (besi ortamı) hazırlayabilirsiniz bunun için toprak gerekmez

Eski 30-12-2010, 02:43   #68
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Judas Mesajı Göster
Sn. makromantar

Bu yukarda yazılan kompostta her tür mantar yetişirmi ? Amanita Muscaria, Kültür Mantarı vs. yoksa her türün daha verimli olduğu kompostlarmı vardır ?
her türün farklı kompostu vardır

Eski 30-12-2010, 02:45   #69
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kğzarslan Mesajı Göster
arkadaşlar 180 m2 bir bodrum katı var mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu işin sadece hevesle değil çabayla, uygun ortamı bulmayla da ilgisi olduğunu biliyorum bu işi yapan arakadaşlardan 180m2 yere hangi sistemi kurmam gerektiğini ve bunun bana maliyetinin nekadar olacağını tahminen söylerlerse sevinirim.
arkadaşım kosgep ile iş kur ortaklaşa bi kampanya başlattılar 27 milyar hibe veriyolar bence oraya başvur en azından kaybın olmaz

Eski 03-01-2011, 03:51   #70
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/b.aspx?ref=16

mantarla ilgili bi destekleme yok sanırım ayrıca destekleme müraccat edenleri eleyerek ve sınava tabi tutarak hibe edilecekmiş.

Eski 04-01-2011, 13:16   #71
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
KOSGEB 'in senelerdir verdiği girişimcilik desteği medyanın ağzına sakız oldu.(Ne hikmetse )

İşin aslı şudur : Girişimcilik eğitimini tamamlamış şahıslar iş planı ile müracatları sonucu iş planlarına göre değişik hibe desteklerden yararlanabiliyorlar.Bu desteklerin toplam üst sınırı 27.000 TL.Bir sene sonra başarılarına göre maksimum 70.000 TL kredi kullanabiliyorlar.

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 21:02   #72
Yeni Üye

teknotarım's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2009
yetiştiricilik hakkında profesyonel bir bilgi veren yok arkadaşlar herkes duydugunu yazıyo.insanlarında kafası karışıyo.nasıl bir ortam saglanacak nasıl ısıtılacak materyal temini maliyeti .lütfen detaylı bilgisi olan acıklasında bizde işi doğru yapalım

teknotarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 09:48   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Merhabalar ben Çorluda mantar yetiştirmek istiyorum. Buraya en yakın Kompostu nereden bulabilirim. Yaprak mantarıda, Kültür mantarıda olur.

suzanna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 11:01   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Agroma isminde bir firma mantar kiti satışı yapıyor isterseniz amatör isterseniz profosyonel üretim için kitleri mevcut.

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 14:17   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2008
bir kaç gün çalıştım mantar çiftliğinde.
sanıyorum kompostu hazır alıyolar
5katlı ranzalara diziyolar üstüne keağıt serip keğıdı suluyorlar. Sonra kompostu açıp bir kaç santimlik bir karıştırma yapıp havalandırıyorlar sonra ilaçlamalar oluyor en sonunda çıkan mantarı kesip topluyor toptancıya veriyorlar. ortam klimalı havasız nemli boğucu kap karanlık. yani diğer tarım alanları gibi temiz hava bol güneş hayal etmeyin alakası yok.

serkan2172 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 15:18   #76
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Talaş kullanırken sterilize edilmiş talaş kullanın deniliyor. Peki sterilize edilmiş talaşları nerelerden temin edebiliriz?

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 15:45   #77
Yeni Üye

alpix's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Wink mantar kompastı hakkında yardım

arkadaşlar merhaba.Ben amatör bir mantar yetiştiricisiyim,kavak mantarı yetiştirmek için kızıl ağaçtan ve kavaktan 40 adet kütük yaparak başlangıçı yaptım.ancak 30 gün geçmesine rağmen hala bir netice almış değilim.ayrıca reishi ve shiitake mantarlarınıda yetiştirme planlarım var ve tohumlarını aldım ama bu yetişme zamanın uzunluğu beni düşündüğürdüğü için önce size bir sorayım dedim.benim sorum şu acaba bu tür mantarları daha hızlı yetiştirme şansım varmı?bana önere bileceğiniz karışımlar veya kompast şekilleri varmı?yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler

alpix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 12:13   #78
Yeni Üye

alpix's Avatar

konu ile alakalı yardımlarınızı bekliyorum.zira tohumlarımın zamanı geçmek üzere

Eski 20-03-2011, 12:31   #79
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Galeri: 3
kompost yerine sert ağaç talaşı kullanılmıyor mu?

liberty_caps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 10:43   #80
Yeni Üye

alpix's Avatar

kullanılıyorda o sert ağaçtalaşına hangi maddeler hangi oranda ekleniyor onu bilmiyorum

Eski 24-04-2011, 17:36   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2011
merhaba arladaşlar, mantar yetiştiriciliği ile ilgili görüşebilieceğim Ankara'lı bir arkadaş varmı acaba? yüzyüze görüşmek isterim. teşekkürler.

GOKHANANKARA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 18:52   #82
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GOKHANANKARA Mesajı Göster
merhaba arladaşlar, mantar yetiştiriciliği ile ilgili görüşebilieceğim Ankara'lı bir arkadaş varmı acaba? yüzyüze görüşmek isterim. teşekkürler.
ne gibi problemlerin var bana pm atabilirsin.

Eski 25-04-2011, 18:55   #83
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpix Mesajı Göster
kullanılıyorda o sert ağaçtalaşına hangi maddeler hangi oranda ekleniyor onu bilmiyorum
sert ağaç talaşları kayın meşe gürgen vs. gibi ağaçlara azot oranını ayarlamak için 3 de 1 kepek katılıyor başkada degişik denemeler yapılıyor ama standart bu şekilde.

Eski 25-04-2011, 18:56   #84
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

başka sorular için konuya yazdıktan sonra bana pm atabilirsiniz?

Eski 29-06-2011, 23:09   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Mantar setleri ile ilk hasadı ne zaman yaparız ve nereye pazarlarız ? 5 kit ile başlamak iyi mi ve ne kadar sürede kendisini amorti eder ?

smarty17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2011, 15:58   #86
Ağaçsever

AÇakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2009
agro mantar için soruyorsan ben o firmanın yetkilisi değil müşterisiyim ) genelde hobi amaçlı üretim kitleri var ama yüklü miktarda alacaksanız bence öncelikle mutlaka eğitim almalısınız o firma eğitim de vermektedir. ilgili bir çok üniversite ve yayçep benzeri bir çok kurum ve kuruluş da mantar yetiştiriciliği eğitimi veriyor. google dan arattığınızda bulabilirsiniz. mantardan daha çok kompost üretimini çok iyi yapabilmek önemli sonra da misel alıp uygun ortamda yetiştirirsiniz... sanırım sadece üretim kitleri alıp yetiştirmek maliyetli olur

AÇakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 18:46   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2011
kendim istiridye mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum sizin tavsiyeleriniz alırsam sevinirim bu işte tecrübeli olan arkdaşlar iyi çalışmalar dilerim.

Hayalet_71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2012, 10:21   #88
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
mantar

Selam arkadaşlar
Ben kompostumu kendim üretiyorum.
Mantar üretimini yeni baslayacak arkadalara tavsiyem 1 veya 1,5 tonla baslayın. Kompost aldığınız firmanın kompostunun verimi nasıl üretimi nasıl oluyor bakarsınız. Kendinizin yaptığınız kompost nasıl oldu verimini bakarsınız.

Eklenen Resimler

adonis- ve secretgarden beğendi.
adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2012, 11:34   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Mantar yetiştiriciliği

Mantar yetiştiriciliği konusunda merak ettikleriniz ve yetiştirilebilen mantar çeşitleri ile ilgili olarak erkel.net.tr sitesinden bilgi alabilirsiniz.
Misel ve hobi kit satışı da yapılmaktadır.

Eklenen Resimler

adonis- ve secretgarden beğendi.
rerkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 22:45   #90
Ağaç Dostu

gulshenisa's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
bizim kultur mantari uretim tesisimiz var istridye uretimine donmeyi dusunuyoruz daha temiz oldugu icin yanliz toptan alim nasil onu ogrenmek istiyorum..

gulshenisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024