agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2010, 12:15   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Yurt dışından damızlık koyun

Sevgili Arkadaşlar,

Çok uzun zamandır foruma uğramıyor ve yazmıyor idim.

Bu arada alman çiftçi örgütlerinden biri olan DLG İnternational ın Düzenlediği dünyanın en büyük tarım ve hayvancılık fuarlarının ( Euro tier ve Agritechnica ) Türkiye koordinatörlüğünü ÜSTLENMİŞ BULUNMAKTAYIM.

DLG bünyesinde 200 kadar profesyonel yaklaşık 800 kadarda amatörce çalışan üniversite ve araştırma enstitüsü mensubu bilim adamı ve profesyonel çiftçiyi barındırmaktadır. Bende bana önerilen bu onur verici amatör görevi severek kabullendim.

Kurban bayramı süresincede Hannover deki EUROTIER fuarında görevli idim. Fuar sırasında farklı ülkelerden gelen uzmanlarla bir hayli fikir alış verişim oldu ve şu sıralarda yurt dışından koyun getirebiliyorum.

Damızlık hayvan edinmek istiyen arkadaşlara bu konuda yardımcı olabileceğimi sanıyorum.

Arzu eden arkadaşlar bana özelimden ulaşabilirler.

Sevgiyle kalın

justice beğendi.
ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 13:10   #2
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bu mesajınıza çok sevindiğimi bildirmeliyim Ensar Bey. Hoşgeldiniz.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 07:38   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sn.Ensar;
Damızlık olarak gelebilecek koyunların adını ve yaşam , verim özelliklerini yazarsanız iyi olur.
Selamlar.

mbordinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 08:12   #4
Ağaç Dostu

Sn mbordinc,

İki ana gurup altında damızlık girişi olmakta ET ve SÜT koyunları,

Et koyunlarından ıl de france, texel ve belçika texeli gelebilecek. Suffolk ve Wiltshire ile ilgili çalışma devam ediyor.

Süt koyunlarından ise çok şaşıracaksınız sanırım çünkü bizde nesli bozulmakta olan ya da kayboldu gözü ile baktığımız Sakız ve İvessi ye ilaveten Lacaune, East Frisian ve İtalyan süt koyunu ile ASSAF.

Gebe koyun fiyatlar 1000 Tl civarında oluşuyor. Pedigrili koçlarda fiyatlar çok yüksek. Gebe koyunuun dönem olarak getirilmesi bildiğiniz gibi düşük yapması nedeni ile şu sıralar çok riskli. Dişi yeni döllenmiş Toklu (Döllenmeyi müteakip 4/8 haftalık) getirme gayretindeyim. Bakanlıkta arkadaşlar bununla ilgili takip ediyorlar. Gelişmeleri bildireceğim.

Sevgiyle kalın

Eski 30-12-2010, 09:17   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2010
SN Ensar ,

söz konusu damızlıklar Türkiye'de hangi amaçla kullanılacak , %100 ırk korunarak mı çoğaltılacak ya da yerli ırklarımız ile melezlenecek mi? , sönmez koyununun söz konusu ırklarla karşılaştırdığınızda ki durum nedir , suffolk, dorper ve charollais te getirilecek mi damızlık olarak söz konusu damızlıklar sizin tarafınızdan mı getirilecek ya da devlet olarak getirilip üreticilere mi dağıtılacak , damızlık getirilecek ülkeler hangileridir ve bu konuda bir yasaklama var mıdır ? özellikle İskoçya'dan suffolk , charollais ve Avustralya'dan Dorper getirilme durumu var mıdır ? çok sormuş olabilirim ancak sizin geniş bilgilendirmeniz bizler için son derece önemli ,

saygılarımla,

cparlakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 17:03   #6
Ağaçsever

Sn.Ensar,
Pedigrili koçlarda fiyatlar çok yüksek derken kaç TL olduğunu söyleyebilir misiniz.
Saygılarımla.

Eski 30-12-2010, 19:03   #7
Ağaç Dostu

Sevgili Arkadaşlar,

Pedigrili koyun ve koçlarda fiyatlar 350 ila 400 Euro civarında değişiyor. Bu fiyatlar damızlık olarak kullanılacak diye verilen fiyatlar. Maalesef Türkiyeden bu işi bilmeyen bir sürü ithal müsaadesi edinmiş kişinin ihracatçılara saldırısı sonucu oluşmuş fiyatlar.

Biraz beklemek ten yanayım. Olması gereken rakkamlar bu fiyatlara koyun ve koçların Türkiye de teslim edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Belirtmem de fayda var damızlık elit koçlarda ( SPERM SAĞIMI YAPILACAK ) Fiyatlar 15.000 Dolarlara kadar çıkıyor ama başlangıç için o bizi aşar. Ancak bu Üniversitede ki araştırmalar için kullanılabilir.

Sevgiyle kalın

Eski 30-12-2010, 19:25   #8
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Ensar bey selamlar

Sizi takip etmekte zorlanıyoruz doğrusu, ne zaman sessiz kalsanız peşinden büyük bir proje geliyor.

www.hayalbahceleri.com bir bir gerçekleşiyor, başarılar.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 23:40   #9
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sevgili ensar, öncelikle girişimciliğini kutlarım, yazılarınızı zevkle okuyorum, bu girişimciliğinizde de başarılar dilerim.

Yalnız diğer bir taraftan da hüzünlü ve üzüntülüyüm, biz iyi ırklar yetiştiremiyormuyuz da dışarıdan ithal ediyoruz. İşin iç yüzünü bilemiyorum ama dışarıya giden her kuruşumuza ben üzülüyorum.

İthal ediyorsak tabi ki bu iyi ırklar yetiştiremediğimizin bir kanıtı, yetiştirebiliyor olsaydık ithal etmezdik dediğinizi duyar gibi oldum.

İşte beni asıl üzen burası türkiyenin her şeyi ithal oldu, tarımı bitti, ne bir tohumu ne bir ırkı nede bir üretimi var, nereye kadar ithal ithal.

Tohum ıslah üretim istasyonlarını kapatırsan, hayvancılığı ıslah etmez gen merkezlerin kurmazsan, köy ensitülerini kapatırsan o ülkenin dibine dinamit koymaktan ne farkı var.

Birilerine sadece çakmağı çakmak kalıyor. O birileri de bizden başkası değil.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2010, 07:22   #10
Ağaç Dostu

Sevgili Lilium,

Yazdıklarınızın tümüne katılıyorum. iLAVETEN söyleyecek bir tek sözüm olamaz.

Dinamiti köy enstitülerini kapatarak zaten patlatılmış. Yeniden inşa edilmesini engellemek içinde gerekli vasıfsız çimento üretimini sağlamak için daha sonra açılan eğitim kurumları üstlenmiş.

Bulunduğunuz bölgede bulunan, sevgili dostumuz Cumhur Tonba nın da çalıştığı TAHİROVA işletmesinde yetiştirilen Tahirova ve onunda sakız/ivesi melezlemesiyle kırılarak geliştirilen SÖNMEZ koyunlarını maalesf dışardan getirmek durumundayız. Bütün dünyada IRK geliştirme TOHUM ISLAHI teşvik edilirken bizde tam tersi oldu.

Sevgili Lilium neyi korur , neyi teşvik edersen o gelişir. Ağacı ve yeşili koruduğun için bahçen ve doğan gelişti, güzelleşti, Değerlerimize sahip çıkmadığımız için kaybediyoruz.Hangimiz ya da ne kadarımız haksızlık karşısında sesiz kalmayıp hakkımızı arıyoruz. Bunu bu platformda tartışmak istemiyorum.

Ama bilmeni istediğim bir şey var eğer sağlığım müsaade ederse ve de ömrüm yeterse ben 10 -15 yıl içinde süt verimi laktasyon döneminde 350/400 litre, kuzulama oranı 1.7/1.8 , et verimide kuzularda 45- 50 kg/120 gün değerlerinde olan ve asgari kanın %60 yerli ırklarımızdan (KIVIRCIK, SAKIZ, İVESİ, ACIPAYAM, PİRET ) kaynaklanan YENİ BIR koyunumuzu göreceğime inanıyorum.
Bu sorun sadece Türkiye nin de sorunu değil Tüm Balkan ülkelerinin sorunu. Artık ne Bulgarda, ne Macarda nede Yunanda eski peyniri bulamıyorsunuz. Onlar Avrupa Birliğinden aldıkları destekle yeni çalışmalara başladılar ve yakında da bu işi başaracaklar.

Sevgiyle kalın,

Eski 04-01-2011, 00:10   #11
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Sizi kutlar, başarılarınızın devamını dilerim. Bende büyük bir hevesle Sanen keçi ve Dorper Koyun yetiştirme işine modern bir çiftlik kurarak girmek istiyorum. Sizden öğreneceğim çok fazla bilgi var sanırım.
Size tekrar başarılar,iyi çalışmalar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sevgili Arkadaşlar,

Çok uzun zamandır foruma uğramıyor ve yazmıyor idim.

Bu arada alman çiftçi örgütlerinden biri olan DLG İnternational ın Düzenlediği dünyanın en büyük tarım ve hayvancılık fuarlarının ( Euro tier ve Agritechnica ) Türkiye koordinatörlüğünü ÜSTLENMİŞ BULUNMAKTAYIM.

DLG bünyesinde 200 kadar profesyonel yaklaşık 800 kadarda amatörce çalışan üniversite ve araştırma enstitüsü mensubu bilim adamı ve profesyonel çiftçiyi barındırmaktadır. Bende bana önerilen bu onur verici amatör görevi severek kabullendim.

Kurban bayramı süresincede Hannover deki EUROTIER fuarında görevli idim. Fuar sırasında farklı ülkelerden gelen uzmanlarla bir hayli fikir alış verişim oldu ve şu sıralarda yurt dışından koyun getirebiliyorum.

Damızlık hayvan edinmek istiyen arkadaşlara bu konuda yardımcı olabileceğimi sanıyorum.

Arzu eden arkadaşlar bana özelimden ulaşabilirler.

Sevgiyle kalın

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 12:16   #12
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Ensar bey iletişim kurabileceğim telefon veya e-posta adresini özelden gönderebilirmisiniz.

garlangufa@gmail.com

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2011, 12:41   #13
Ağaçsever

Sayın Ensar,
Antalya , Korkuteli tarafında,+820 metre yükseklikte,rüzgardan korunaklı yerde hangi koyunu yetiştirmeyi önerebilirsiniz.
Selamlar.

Eski 14-01-2011, 22:23   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2011
arkadaslar merhaba ben yeni uyeyim antalyanin 1050 rakimli ilcesinde keci ve koyun isine giriyoruz elimizde saanen ,merinos ve merinos sakiz kirmasi 300 e yakin hayvan var dorper ve merinos ithal etmek icin bakanliga bas vurduk allahtan mani olmazsa dorperi ilk getirenlerden olacagiz 12 sene once bir cok elma cesidini de italyadan getirip ilk dikenlerden ve fidanini uretenlerdeniz umarim dorper de ulkemiz icin uygun bir irk olur da onlari damizlik olarak degerlendirebiliriz dorperin arastirmalarimiza gore uygun olduguna kanaat getirdik tersini dusunen varsa lutfen nedenleriyle birlikte bilgilerini bizimle paylassin

celalsubasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 09:27   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Celal bey , selamlar. Dorper konusunda bende bir çaba içindeyim. Gelme ihtimali var is Afyon da bir yatırım düşünüyoruz. İhtimal dahilinde ise 100 başlık bir sipariş geçebilirim. Bilgi verirseniz sevinirim.İyi çalışmalar.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 22:15   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Selam Mirsat Bey,dorper irki koyunun gelmemesi icin bir neden yok gibi gozukuyor zaten bakanligin ithalat icin verdigi minimum sayi kucukbas hayvanlar icin 100 den basliyor sizin ihtiyaciniz sadece kapasite raporu bunu da bagli bulundugunuz tarim il veya ilce mudurluklerinden aliyorsunuz kapasite raporunuz kadar hayvan ithal hakkiniz doguyor su an sadece avustralya ve amerikadan ithal izni var.Merinos, Alman Siyah Başlı, Fin,Dorset Down, Şarole, Langhe, Dorper, İle De France ,romanov ithal izni olan koyun irklari.Kolay gelsin iyi calismalar..

celalsubasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 12:08   #17
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Bandırma-Biga yolunun başlarında, Yolun solundaki Ormanın kenarında yıllardır Koyun ve keçi araştırma enstitüsü vardı. Şimdi Marmara Araştırma Enstitüsü adı ile buldum.

1. Sakız Koyunu
2. Kıvırcık Koyunu
3. Gökçeada Koyunu
4. Anadolu Mandası
5. Bozırk Sığırı
6. Honamlı Keçisi
7. Çinepaparı Koyunu

Bu hayvanları yetiştirip geliştiriyorlarmış.

1935 yılında kurulmuş amacı da şuymuş

Alıntı:
Enstitümüz, ülkesel ve Güney Marmara bölgesinde büyükbaş, küçükbaş ve küçükevcil hayvancılık konularında temel ve stratejik araştırmalar yaparak hayvanlardan elde edilen verimleri ıslah ve yetiştirme araştırmaları ile geliştirmek, yün ve yapağı kalitesini iyileştirmek, çayır mera amenajmanı, yem bitkileri, yemler ve hayvan besleme, hayvan genetik kaynaklarını korumak, organik hayvancılık, hayvan barınakları ve refahı ile sosyoekonomik araştırmaları yaparak, hayvancılık konusunda veri toplama, değerlendirme ve biyoteknolojinin hayvancılık araştırmalarında kullanılması amacı ile çalışma konuları kapsamında laboratuar imkanlarını geliştirmek, literatür temin etme, eğitim yaptırma ve yayın yapmak görevleri arasındadır.

Enstitümüz ülkesel görev alanı kapsamında ülkenin tamamı ile bölgesel görev alanı içinde Balıkesir, Bursa, Bilecik, Çanakkale, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla illerinde bu görevleri yerine getirirken çağdaş bilgi ve teknolojiler doğrultusunda üniversite, ilgili hayvancılık kurumları ve özel sektör kuruluşları çok disiplinli araştırma projeleri ile hayvancılık sorunlarına farklı çözümler geliştirmek amacını hedeflemektedir.
Bu konuda ilerleme sağlanamadımı ki, Yabancı koyun ithali gündeme geldi?
Eğer bu araştırmalar yıllardır sadece laf olsun diye yapılmışsa neden bu kurum hala özelleştirilmedi?
Verimi ne?
Masrafı ne kadar?
Ülkeye yazık değil mi?

Fuarda benzer hayvanları gördüm. Çok pahalıydılar.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 16:27   #18
Ağaç Dostu

Oğuz bey,

Bir uğrayıp şu soruların cevaplanmasını isteyebilirmisiniz.

Her bir cinsin süt ve et verimi ne kadar ?
Bu değerler otuzbeş yıl önce ne seviyelerde idi ?
Son 5 yılda her cinsten kaçar adet kıaçar liradan satmışlar ?
Bütün çalışan personelin sayısı kaç ?

Umarım alacağınız cevaplar hepimizin moralini bozmaz,

Sevgiyle kalın

Düzenleyen ensar : 18-01-2011 saat 16:28 Neden: imla
Eski 18-01-2011, 21:27   #19
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Sayın Ensar merhabalar...

Gerçi sizin çalışmalarınızın içerisndemi bilemiyorum fakat...yurt dışı gezilerinizde nubian keçisi ile ilgili herhangi bir çalışma yaptınızmı...**** bu ırkın yurt dışında pedigrili **** en azından kooparatiflere bağlı bir yerden temin etme şansımız varmı,varsa bunun maliyetleri hakkında görüşebilirmiyiz...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 08:04   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Marmara Araştırma Enstitüsü konusunda yukarıda yazılan bir kaç sorunun cevabı sitelerinde var. Koyun ırklarına göre tanıtımlar yapılmış. Gelişmeleri konusunda bir bilgi varmı tam bakmadım ama bir takım ar-ge çalışmalarının bilgileri de var. 5 yıl öncesinden eskiye ait ne kadar baş hayvan satıldığına dair bilgi de var. Son 5 yılı göremedim. O kadar da kötü değiller .

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 11:39   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2011
romanov charollis koyun hakkında

Saygılar arkadaşlar
romanov ve charrolles koyun ve saanen keçisi ithalatı hakkında bilgi almak istiyorum nasıl ithal edebilirim fiyatlar ne civarda ve varsa prosedürler nelerdir Ayrıca satıs **** ithalatı yapan firmalar varmı bildiğiniz bu üç ırkın her birinden 50 adet almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

m.yüksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 16:07   #22
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Sn. ensar,

Sanıyorum bulmamı istediğiniz cevapları, Sn. mirsat vermiş.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 21:19   #23
Yeni Üye

selamalr..herkese bol yavrulu sezonlar dilerim....

dorper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 11:44   #24
Ağaçsever

Sn.dorper.com.tr
Öncelikle Dorper koyunlarınızın size ve ülkeye faydalı olmasını diliyorum.Bu girişim için sizi kutluyorum.
Uygun olan bir zamanda işletmenizi ziyaret etmek ,tesislerinizi görmek isterim.
Başarılar dileğiyle.

Eski 19-04-2011, 10:00   #25
Ağaçsever

Sn. dorper.com.tr
Koyunlarınız Avustralya'dan geldi mi?

Eski 11-05-2011, 13:38   #26
Ağaçsever

Dorper veya East Frisian koyunu ithal eden varsa,nasıl ithal ettiğini öğrenmek isterim.
Herkese saygılarımla.

Eski 28-06-2011, 21:59   #27
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mbordinc Mesajı Göster
Dorper veya East Frisian koyunu ithal eden varsa,nasıl ithal ettiğini öğrenmek isterim.
Herkese saygılarımla.
resmi prosuduru yerine getirdim...yazarak anlatmak uzun surebilir ....arayabilirsiniz 542 5156666

Eski 28-06-2011, 22:00   #28
Yeni Üye

ayrica east frisian koyununu cok fazla tavsiye etmem bu cins sut verimi acisindan oldukca iyi...et uzerine yapacaksaniz cok daha mantikli cinsler ve melezleri var ..

Eski 28-06-2011, 22:03   #29
Yeni Üye

dorper_koc....melezleme yapmak isteyen varsa 1 adet dorper siyah bas kocum var...3 yasinda yaklasik 100 kg...ist teslimi....542 5156666
koc saf orjinaldir..irkinin tum meziyetlerini tasimaktadir...koyun u yoktur tek koc satiliktir ...

Eski 13-10-2011, 06:59   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2011
selam arkadaşlar bi site var ne kadar güvenilir bilmem araştırmak konuşmak lazım elbette sitenin adını vereyim siz araştırın ama yasa gereği 100 baş en az oluyormuş bir kaç yerdede evrak gerekiyor onlarında temini yapılınca getiriliyormuş tabi bi yurt dışından gelince ithal eden çifliğin karantina yeri bi hafta kadar orda bekleyip koyunların **** keçilerin gözlerimleri aşıları takileri yapılıyor öyle teslim ediliyormuş BLC Specialty Meats & Poultry

ibo3535 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024