agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2008, 02:06   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Pazarcı köylü kadınlar

Bartın Galla pazarı, Bolu Kadınlar Pazarı (erkek satıcı bulunmaz), Arhavi Kadınlar Pazarı, Amasra garıla pazarı…

Bu Pazar yeri isimleri size yabancı gelmemiş olmalı.

Anadolu’nun pek çok yöresinde olduğu gibi pazar yerinde tezgah açıp yetiştirdikleri ürünleri satmaya çalışan köylü kadınlar Balıkesir Burhaniye Pazarı’nda da (pazartesi günleri) vardır.
Hiç biri size yabancı gelmez…
Size bir tanış gibi, komşunuz gibi, konuğunu rahat ettirmeye çabalayan ev sahibi gibi davranırlar. Sohbete hazırdırlar… Takılırsanız gülerler, sohbetten kaçınmazlar... İçtendirler…

Onların macerası -her pazarcı köylü kadın gibi- pazar yerinde başlayıp, pazar yerinde bitmez… Fideleri yetiştirmek, ekmek, sulamak, çapalamak, toplamak, pazar yerine getirmek, satmak, akşam olunca da derlenip toparlanıp yola düşmek hep onların harcıdır… Pazar yerine gelmek için bir gün öncesinden başlar telaş. Geceden Salçalarını, zeytin yağlarını, zeytinleri, çökelekleri, peynirleri, ev yapımı sabunları, erişteleri, bulgurları, tarhanaları hazır ederler.. Sabah gün ağarmadan ta yaylalardan sebzeler, meyvalar toplanır, sepetlere konur, köy minibüsü ile çoluk çocuk ilçe pazarına doğru yola çıkılır.

Onlara ‘Kocan nerde senin’ diye sorsanız inanılmaz bir güzellikte gülerek –ama adı batasıca der gibi- ‘Nerde olcek kahvededir…’ derler…

Akşam karanlığında yorgun argın evlerine vardıklarında hemen hemen hepsi hasılatı kocasına teslim eder. Ha pazar yerinde yanında kocası olanlar yok mudur? Olanları vardır elbette. Ama onlar her zaman tezgahın başında durmazlar. Sıkıldıklarında çevredeki kahvelere, ya da birahanelere ‘soluklanmaya’ giderler… Tezgah başında yalnız kalan kadınlar hiç yakınmazlar bu durumdan. Onlara da kocalarının nerede olduklarını soracak olsanız gene o güzellikte gülerek, ‘Aman demincek burdaydı… Zoru görüncek heva alcem ben deye sıvışıvedi… Aman getsin. Başımda vırvırlanıp durcene ayak altından çekilmesi iyidir. A’şem oluncek gelir gari…’ derler...

Geçen yıl Burhaniye Pazarı’nda çekmiş olduğum köylü kadınların fotoğraflarına bakarken bunlar geldi aklıma:

Eklenen Resimler

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 13:13   #2
Mavi Ladin

maktas61's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2006
Sayın hassoman,
Pazarcı Köylü Kadınları o kadar güzel anlattınız ki yüreğinize, kaleminize sağlık. Ben Trabzon'da yaşıyorum, ilimizdeki ve bütün ilçelerimizdeki Pazarlara gelen kadınlarımızın çektiği çileler yazdıklarınızla birebir örtüşüyor... sadece cevaplarındaki şiveler farklı.
Her zaman böyle güzel yazılar yazmanız dileğiyle... iyi çalışmalar

maktas61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 19:50   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Ödemişte yedi mahalleye kurulan Cumartesi Pazarındaki GARILAR PAZARI bölümüde muhteşemdir.Yöresel ürünler,yöresel dokumalar v.s inanılmaz renkli ve çok güzellerdir.Yörede dokunan ipekler ve el emeği göz nuru ipek üzerine işlemeler sergilenir ve satılır. Yolu Ödemişten geçen herkese tavsiye ederim.Ödemiş pazarı 11 Cadde 20 küsur sokak ve 2 meydanı kaplar.Bölgenin en büyük pazarlarından biridir. Tahminen 650 esnaf 1200-1300 civarında üretici ile bölgenin en katılımcı pazarıdır. Özellikle bu mevsimde tavsiye ederim. Haaaa giden dostlar yorulunca TÖNGÜL PİDESİ ve ÖDEMİŞ KÖFTESİ yesinler )))) Üzerine de THK nın Ödemişteki tarihi binasında kurulu pastahanenin bahçesinde mutlaka dondurma yiyerek soluklanın.

Düzenleyen Mahmut Leventoğlu : 30-05-2008 saat 08:08
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 07:39   #4
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ödemiş Garılar Pazarı'ndan iğne oyası almayı da unutmayın. Meşhurdur.
Yaptığım kurdele nakışı çalışmamda Ödemiş oyalarını kullandım.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 11:53   #5
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
" Üzerine de THK nın Ödemişteki tarihi binasında kurulu pastahanenin bahçesinde mutlaka dondurma yiyerek soluklanın.

Sayın mahmut bey, ne tesadüf az önce dediğiniz yerde dondurmamı kaşıklıyordum.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 16:32   #6
Ağaç Dostu

Sevgili Nazlı 06 demir sandalyeleri üzerinde yuvarlak keçe minderleri duruyormu?

Eski 31-05-2008, 22:02   #7
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Mudurnu pazarında da hanımlar kendi yaptıkları yoğurt, peynir, lor ve tereyağlarını satarlar. Pazarlar o kadar önemlidir ki, Mudurnu'da pazartesi gününün adı "bolpazarı"dır. Bolu'un pazarı pazartesi günleri kurlduğu için pazartesiler "bolpazarı günü" şeklinde söylenir.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 19:24   #8
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Sevgili Nazlı 06 demir sandalyeleri üzerinde yuvarlak keçe minderleri duruyormu?

Keçe minderler arkalıksız olarak duruyor. Bu günlerde her öğlen oraya takılmak gibi bir alışkanlığım oldu. En serin yer orası benim için.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 11:12   #9
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Ne iyi ettinizde bu konuyu açtınız.Bizim buralarda pazara kadınlar gelmiyor.Ben Ispartada okurken her hafta uğrak yerim olmuştu.Süzme yoğurt,ev yapımı zeytinler.Küçücük destelenmiş yeşillikler.Teyzeler bizlere'yazık siz böyle gurbet elde ananızdan,yuvanızdan ayrı okuyorsunuz aç kalmayın iyi bakın kendinize'diyerek her aldığımızdan fazla fazla verir üstüne birde elimize kolumuza birkaç birşey daha sıkıştırırlardı.Ana yüreği,anadolunun güzel insanları

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 12:24   #10
Ağaç Dostu

Edremit,Ayvalık ve Bergama daki pazarlarıda unutmayın derim.Şimdilerde envai çeşit otlarla ve süt ürünleri ile pazarları doldurmaktalar kadınlarımız ,analarımız,bacılarımız.En güzelide bilmediğiniz bir şeyi sorduğunuzda nasıl pişirileceğine dek anlatırlar.
Şimdilerde her yerde Börülce çıkmıştır. )

Eski 02-06-2008, 12:41   #11
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
Onlara da kocalarının nerede olduklarını soracak olsanız gene o güzellikte gülerek, ‘Aman demincek burdaydı… Zoru görüncek heva alcem ben deye sıvışıvedi… Aman getsin. Başımda vırvırlanıp durcene ayak altından çekilmesi iyidir. A’şem oluncek gelir gari…’ derler...
O kadar güldüm ki, teşekkür ederim
Ne yazık ki bizim pazarda bu teyzeler yerine, mafya aracılığı ile yerleri paylaştırılmış, aksi, suratlarından terslik akan, gelene geçene homurdanan adamlar mevcut.Pazarın tek zevki o güzelim meyveyi, sebzeyi bir arada görmek.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2008, 16:41   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tubay Mesajı Göster
Ne iyi ettinizde bu konuyu açtınız.Bizim buralarda pazara kadınlar gelmiyor.Ben Ispartada okurken her hafta uğrak yerim olmuştu.Süzme yoğurt,ev yapımı zeytinler.Küçücük destelenmiş yeşillikler.Teyzeler bizlere'yazık siz böyle gurbet elde ananızdan,yuvanızdan ayrı okuyorsunuz aç kalmayın iyi bakın kendinize'diyerek her aldığımızdan fazla fazla verir üstüne birde elimize kolumuza birkaç birşey daha sıkıştırırlardı.Ana yüreği,anadolunun güzel insanları
***. Ben de Isparta/Yalvaç'ta iki yıl okumuştum. Yanlış hatırlamıyorsam pazartesi günleri pazar kurulurdu. sabah saat 8'de pazar duası belediye hoparlörlerinden yapılırdı. Civar köylerden gelen teyzeler, yaşlı nineler kendi yaptıkları süzme yoğurtları vb. satarlardı pazarda. bize de az torpil geçmediler
Ayrıca Ramazan ayında iftar'a davet ederlerdi. Gelin çorbasının tadını unutamadım hala. Onları ve o günleri hatırladıkça gözlerim yaşarıyor

ralcaga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024