agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2009, 01:06   #1
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Dallık Şenlikleri

Trakya’nın insanı, güleryüzlü ve konuskandır. Sıcaktır, insanlarla hemen kaynasabilir ve muhabbet etmeye her an hazırdır. Konusmaya sizli-bizli baslasalar da abi, abla diye senli-benli bitirirler. Cinsiyet ayırımı yapmadan kadın erkek bir arada yaşar, çalışır ve eğlenirler..

Hayatla ve insanlarla barışık yasadıkları tüm sıkıntılara ragmen yasam sevincini hiç kaybetmezler. Dügün, dernek dediniz mi, hiç dertleri yok gibi en önce de onlar koşar eğlenirler.

Özellikle Uzunköprü, Keşan, Enez civarındaki köylerde bu gün özel bir gündür. Ve senlikler yerel belediyeler tarafindan düzenlenir.

Dallik şenliği bahara giriş sevicinin, hıdrellezin bir baska yansıması. Bütün aile fertleri bir dügüne gider gibi özenle en güzel kiyafetlerini giyer, evde hazırlanan yiyeceklerini getirir. Senlik alanında mangallar yakılmak suretiyle afiyetle ve nese içinde yemekler yenir. Davul zurna eşliğinde halaylar çekilir. Dallık adeta bir festival gibi kutlanır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Vildan Sönmez : 05-05-2009 saat 08:05
Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 12:44   #2
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Tahtakuşlarda Hıdırellez.

Geçtiğimiz cumartesi günü bir sohbet toplantısına katıldım.

Toplantının konusu "Tahtakuşlarda Hıdırellez" idi.

Tahtakuşlar,bir köyün adı. Adını köyde oturan İnsanlardan alıyor. Bu insanlar bu adı taşıyan bir obanın mensupları. Yüzyıllardır burada oturuyorlar.

Tahtakuşları görmüştüm. Ali Bey Kudar ile de tanışmıştım. Bu toplantı haberini alınca heyecanla katıldım. Eski bir dostu görmesem de gören ve tanıyan birileri ile konuşmak çok hoştu. Dostlarımın, bilmediğim bir adetini de öğrenmiş oldum. Tahtakuşlada Hıdırellez çok değişik bir biçimde kutlanıyormuş.

İsmet Keten Bey, çektiği resimlerin eşliğinde, bu değişik hıdırellez törenine ait gözlemlerini bizimle paylaştı.

Bütün köy halkı mezarlığa gidiyor. Giderken hazırladıkları yiyecek içecekleri de götürüyorlar. Her aile kendi aile mezarlığının başında yerini alıyor. Mezarlara bakım yapılıp süsleniyor. Sonra aileler birbirlerini ziyaret ediyorlar. Ziyaretlçilere ikramlar yapılıyor. Birlikte iyi dilekler dileniyor.

Bu başlıkta, ancak bukadar özetleyebildim. Kazdağlarının eteğindeki bu şirin köyü görmelisiniz. Edremit-Çanakkale arasında, özel araçla seyahat edenler için çok kolay, ana yoldan birkaç km içerde.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 23:14   #3
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Trakya bölgemizde bu günlerde dallık şenlikleri yapılıyor, kadın - erkek, çoluk -çocuk, herşeyi bir kenara koyup, eğleniyorlar.
Cumartesi günü Enez'de dallık şenlikleri vardı. Yürüyüş sırasında piknik alanından geçtik, davul zurna eşliğinde halay:

Eklenen Resimler

Eski 10-05-2010, 23:18   #4
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Pazar günü Keşan Dallığı yapıldı. Piknik alanı Enez yolununbiiraz uzağındaydı. Fotoğraf çekemedim. Ama yol boyu şenliklerden dönenler, sıra sıra, peşpeşe.

Eklenen Resimler

Eski 10-05-2010, 23:35   #5
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bu ay Uzunköprü, Keşan, Meriç, İpsala köylerinin dallık şenlikleri devam ediyor. Bilhassa Büyük köyler aynı gün yapmayıp ayın 20 sine kadar bu süreyi yayıyorlar.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 14:17   #6
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Bu şenliklere katılmayı çok isterdim insana ayrı bir enerji veriyorlarBir de üniversite dönemlerinde Enez'e yazları çok giderdim İstanbul Üniversitesi'nin kampına..Oraları çok özledim

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024