agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni573Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-05-2010, 14:50   #541
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Hoşgeldiniz Selim Bey ,sitemiz kuralları gereği,
Arkadaşlar, kendinizi tanıtır mısınız? Burayı nereden buldunuz? bölümüne kendinizi tanıtırsanız seviniriz.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2010, 19:57   #542
sey
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2009
sayın mehmet ertop ben hataydan yazıyorum hobi bahçem var bu bahçemde birkaç ceviz ve badem fidem var var aşılamak istiyorum ama aşı kalemi yok burda sizden talep etsem(zamanı gelince) parası neyse canınız sağolsun e mail adresim mehmetse52@hotmail.com
şimdiden teşekkürler

sey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2010, 09:52   #543
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2009
Elinize sağlık aşılar çok güzel tutmuş... Bir de benim gibi acemiler için V tipi aşı makası var...Ben bu sene aldım...İlk defa aşı yaptım...Neredeyse %100 başarı sağladım...Tavsiye ederim...Blacklion aşı makası...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Ahlat ağacına yapılan armut aşısı. Kabuk altı çoban...

Eklenti 147103

İkinci yılı hala sargıyı çözemedim. Tam bir aşı kaynaması olması gerekiyor. Yoksa aşı atabilir.

Eklenti 147104

Dal çok olunca aşı da çok ve çeşit bol oluyor. Şimdilik bir ağaçta dört çeşit aşı var.
Diğer dallar başka çeşitleri bekliyor.

Eklenti 147105

buyukcoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 10:34   #544
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sey Mesajı Göster
sayın mehmet ertop ben hataydan yazıyorum hobi bahçem var bu bahçemde birkaç ceviz ve badem fidem var var aşılamak istiyorum ama aşı kalemi yok burda sizden talep etsem(zamanı gelince) parası neyse canınız sağolsun e mail adresim mehmetse52@hotmail.com
şimdiden teşekkürler
değerli arkadaşım. ben aşı kalemlerini Kaman'dan getirtmiştim. beraber çalıştığımız arkadaş getirdi. bu sene şark tayinine gidiyor. ama konuştuk adresinizi verirseniz aşı mamanı adresinize gönderecek.

Mehmet Ertop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 10:40   #545
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Cevizde kalem aşısını denemedim. Ama zeytinde kalem ilk yıl yavaş büyüyor.

Dediğiniz gibi bazı ağacların aşıları yavaş gelişiyor. Eğer bu yılın sürgününü aşılar ve ucunu kesmezseniz çok hızlı büyüyor.

Zeytinde yapılan 'H' aşısı. Temmuzda yapıldı. Uyuyan göz.

Kabuk alınırken üzerinde 3 göz vardı. Hepsi tutmuş durumda. Ana dal kesildikten sonra hızla geliştiler.

Eklenti 142029
Halil bey,
aşıların gelişimini dikkatlice izliyorum. Aşı macunu ile yapmış olduğum aşıların gelişmediğini gördüm. vardığım tanı aşı macununun aşı bölgesini yaktığı ve aşıların kaynamasını engellediği. Çünkü aşı bölgesini bağladıktan sonra kesilen kısmı toprakla kapladığımız aşılarda çok büyük gelişme var. Bu aşılar hızla gelişiyor ve büyüyor. Aşı macunu ile yapılan aşılarda ise gelişme çok yavaş ayrıca zamanla sürgünlerin kuruduğunu gördüm. bundan sonraki aşılarımda aşı macunu kullanmadan deneyeceğim. veya kimyasal olmayan maddeler bal mumu gibi. denemelerimizden sonra iyi bir tecrübe kazanırız herhalde. selamlar

ÇORUM 19 beğendi.
Eski 15-06-2010, 10:58   #546
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
Bu yıl afla marka omega kesen aşı makası ile 50 kadar aşı yaptım. Deneme olsun diye kalın, ince kayısıdan eriğe ,erikten kiraza aynı tür arası aşı bağı kullanarak aşılar yaptım ama sonuç fiyasko o kadar aşıdan bir tek tuttu aşı makasına karşı güvenim sarsılda sorun nerede anlamadım. artık göz aşı deneyeceğiz.

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 15:56   #547
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Sayın dtlevent, büyükçoban'ın 555 nolu mesajını bir oku istersen. Ayrıca bu yılki yaptığım aşılardan birini paylaşmak istiyorum. Selamlar

Eklenen Resimler

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 00:12   #548
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Ertop Mesajı Göster
Halil bey,
aşıların gelişimini dikkatlice izliyorum. Aşı macunu ile yapmış olduğum aşıların gelişmediğini gördüm. vardığım tanı aşı macununun aşı bölgesini yaktığı ve aşıların kaynamasını engellediği. Çünkü aşı bölgesini bağladıktan sonra kesilen kısmı toprakla kapladığımız aşılarda çok büyük gelişme var. Bu aşılar hızla gelişiyor ve büyüyor. Aşı macunu ile yapılan aşılarda ise gelişme çok yavaş ayrıca zamanla sürgünlerin kuruduğunu gördüm. bundan sonraki aşılarımda aşı macunu kullanmadan deneyeceğim. veya kimyasal olmayan maddeler bal mumu gibi. denemelerimizden sonra iyi bir tecrübe kazanırız herhalde. selamlar
Name:  aşıdosyası3 (2).jpg
Views: 6622
Size:  55.7 KB

Böyle bir durumu yaşamış olmalısınız. Şimdi uyanması gerekirdi. Büyük ihtimalle uyanmayacak.
Bu arkadaşımın yaptığı _aşılamada deyimlidir_ aşı, halbuki aynı metotla diğer birçok aşıda başarılı olmuştu.

Ben bu kadar yoğun kullanmıyorum. Yoğun kullanmadan kaynaklanıyor olabilir. Dediğiniz çok doğru,

aşı macunu sürüldüğü bölgede, bitki öz suyunu tutarken, hastalık ve zaralılara karşı korurken, aynı zamanda o bölgede yeşil doku (kabuk) tabakası bırakmıyor. Bu olumsuz gibi görünebilir.

Ama çeliğinizi (aşınızı) güçlendiren bir şey.

Eskiden bezle sarar çamur ya da ıslak hayvan gübresi sarardık. Üzerine ara sıra su dökerdik.

Bazen böceklenir bazen hastalanır tutmazdı. Genelde tutardı.

Benim deneyimime göre bazı aşıların tutma olasılığı düşük. Örneğin bademe erik aşısı ya da badem çevirme aşısı gibi...

Burada aşı macunu kullanılırsa tutma oranını çok düşürüyor. Hatta hiç tutmuyor.

Belki ben yanılıyorum.

mtarslan beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 14:21   #549
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2008
Sayın Orcan Öbekçi
Matkap aşısı için kullandığınız kalemlerdeki yapraklanmaya bakarak aşı zamanının tayin etmeye çalışıyoruz.Sanırım Mayıs-Haziran gibi olmalı bu konuda bilgi aktarırsanız çok faydalı olur düşüncesindeyim.

NEZİH07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 10:49   #550
Ağaçsever

Sayın karaslan,benim kullandığım makas omega kesiyor v tipi kesen daha iyi bir makas olabilir fakat bu kadar düşük bir başarı olması beni şasırttı .Bu aşılama ile ilgili kurallara uymaya çalıştım. dal boyları uygundu,gözler açılmamıştı sadece bir süre toprak altında bekledi (bir hafta kadar) aşı bağı kullandım fakat sonuç çok kötü . Ben makas aşı yöntemini yargılamıyorum seneye de nasipse kullanacagım fakat hata nerede

Eski 18-06-2010, 14:49   #551
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Sayın dtlevent, anlattıklarınızdan sadece aşı bantı bizim kullandığımıza uymuyor. Ben izolebant kullanıyorum seneye birde onu deneyin derim, inşaallah başarılı olursunuz.

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 11:42   #552
Ağaçsever

sayın karaaslan; makas aşı için sonbahar mı daha iyi ilkbahar mı?aşı yaptığımız dalın o sene meyveye yatma ihtimali varmı? siz tecrübe etmişsinizdir kiraz için anaç olarak kiraz kullanmayacaksak kayısı mı iyidir erikmi ?Bir tür meyvelerin nefaseti farklı oluyor mu? teşekkürler

Eski 26-06-2010, 19:31   #553
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2010
aşılama

arkadaşlar ağaç aşılaması ile ilgili bilgisi olan varsa lütfen bana anlatabilir mi
iki tane sürgün dalı olarak dut ve incir ağacı dalı var aşılama yapmak istiyorum

candancan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 19:56   #554
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Gülde Aşılama

--------------------------------------------------------------------------------

gül aşısı

Aşı İle Çoğaltma

Aşı ile çoğaltma tekniği çoğaltılması istenilen bitkinin bir parçasını anaç olarak kullanacağımız başka bir bitki ile kaynaştırarak tek bir bitki olarak geliştirme tekniğidir.

Bitkinin toprak üstü kısmını yani gövde ve dalları oluşturacak kısma kalem veya göz denir.

Bunlardan kalem üzerinde birkaç uyur göz bulunan dal parçasıdır. Bu parçanın göz olarak alınması halinde tek bir gözden oluşan bir parça söz konusudur.

Yeni bitkinin kök kısmını oluşturacak olan aşı kısmına ise anaç denir.

Aşılama yöntemleri kalem aşıları ve göz aşılarıdır. Türlere göre aşılamada başarı alanları çok farklılık gösterir.

Resim 5. gül aşı parselinden bir görünüş

Resim 6. Gülde Aşılama

a) Aşı bıçağı ile kalemden gözün çıkarılması

b) Kalemden çıkarılmış aşı gözü

c) Anaç üzerinde aşı bıçağı ile T şeklinde çizik açılması

d) Açılan T’ye gözün yukarıdan aşağıya doğru yerleştirilmesi

e) Anaca yerleştirilmiş göz

f) Aşı yerinin bağlanması .

Üzerinde birkaç tomurcuk bulunan ve kalem adı verilen bir parçanın kullanılarak yapılan aşı çeşidine kalem aşıları denir.

Kalem aşıları daha çok iğne yapraklı bitkilerde değerli varyetelerin çoğaltılmasında kullanılır.

Bir çok kalem aşısı metodu vardır.

Üzerinde bir göz veya tomurcuk bulunan küçük bir kabuk parçasından alınan bir kalem kullanılarak yapılan aşılama yöntemine göz aşısı denir.

Bu yöntemle bir bireyden çok sayıda göz alma olanağı vardır. Bu nedenle göz aşısı metodu kıymetli bitkilerin ve güllerin üretilmesinde ekonomik ve amatör yetiştiricilerinde kolaylıkla uygulanabileceği aşı yöntemidir.

Göz aşıları da sürgün göz aşıları ve durgun göz aşıları olmak üzere 2 çeşittir.

Sürgün göz aşılarında anaca yerleştirilen göz o yıl içinde sürgün verir. Genelde Nisan- Mayıs aylarında yapılan aşılardır.

Durgun göz aşılarında ise gözler o yıl uyur halde kalırlar ve ancak ertesi yıl sürerler.
Haziran – Temmuz - Ağustos ve Eylül aylarında durgun göz aşısı yapılır.

Güllerde durgun göz aşısının yapım aşamaları şöyledir:

• Anaçta aşı bıçağıyla T şeklinde çizik açılır ve kabuk hafifçe kaldırılır.

• Kalemden aşı bıçağı ile göz (Yaprak sapı ile birlikte) çıkarılır.

• Çıkarılan göz anaçta bulunan T şeklindeki bölgeye yukarıdan aşağıya doğru itilerek yerleştirilir.

• Daha sonra aşı yeri düzgün bir şekilde aşı bağı ile bağlanır.

Resim 7. Doğrudan torbaya dikilmiş anacın aşılanmış hali.

Kaynak: Konya Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Yetiştiricilik Teknik Bilgileri

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 01:01   #555
Ağaçsever

verda's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
Simaroubaceae ailesinden kokar ağaça herhangi bir meyve aşılanabilirmi? Bu konuda bilgisi olan ilgilenirse çok sevinirim..

Teşekkür ederim.

verda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 11:49   #556
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-07-2008
sayın dtlevent eğer kiraz aşılayacaksanız anaç olarak ancak vişne, kuş kirazı, idris ve bunların türlerini kullanabilirsiniz. Bahsettiğiniz türler uyumsuzdur. Makas aşıyı erken ilkbaharda yapmanız şansınızı arttırır. Kirazda kalem aşısı zor tutan ustalık isteyen bir aşıdır.Başarısız aşılardan dolayı moralinizi bozmayın ancak pratik yaparak daha iyi hale gelebilirsiniz.
Yaptığınız kalem aşılardaki mantık karşılıklı aşı yapılacak kalem ve anaçın kabuk yüzeylerinin birbirine temas etmesidir. Temas yüzeyini arttırak aşını tutma şansını arttırmış oluruz. Kullandığınız Omega aşı makası daha fazla temas yüzeyi oluşturduğu için kullanışlı bir bıçaktır. Yanlız temiz kesime dikkat etmelisiniz. Bıçakların keskinliği az ise kopararak kesim yapar bu da aşının tutmasına engel olur.

ozgur0ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 12:45   #557
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2010
Aynı yöntemi 1,5 ay önce İsveç'ten getirdiğim 3 adet çam fidanının aşılanmasında da uygulayabilir miyim?

Ayrıca sözünü ettiğiniz resimleri göremiyorum , ne yapmam gerek?

Fidan yetiştirme konusunda çok yeniyim , birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.Fidanları plastik saksı içine ve bahçe toprağına diktim ,balkonda güneşli ve havadar bir ortamdalar ,şu ana kadar fidanlarda çürüme ya da büyüme gibi bir değişiklik olmadı.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

tabiat-sevgisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 15:19   #558
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Aşılama konusu ile ilgili eğitici bir video.

Başka video istenirse birkaç tane daha ekleyebilirim

Düzenleyen arb73 : 13-07-2010 saat 15:21 Neden: Düzenleme
arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 16:34   #559
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bahçenin sınırında yaşlı incirler var. Bunlarda kara incir çok miktarda olmakta ve severek de yemekteyiz. Ancak hemen yakın bir komşuda çok güzel bir bardacık var, tamah ettim o ağacın meyvesine ve komşuma rica ettim aşı için, kırmadı bu yıl kış sonu kalem aşısı yaptı. Aşıyı yapacağı genç ama kalınca dalı testere ile kesti. Bıçak ile aşağıya doğru bir kaç santimlik derince bir çizik attıktan sonra dalın kabuğunu dededen yadigar dediği bir alet ile sağa ve sola hafifçe kaldırdı ( bu alet bir kepenk menteşesinin parçası ancak kullanıla kullanıla antika bir aşı bıçağı halini almış). Bardacık cinsi incirden aldığı kalemleri açtığı kabukların arasına dikkatlice yerleştirdikten sonra basitçe sardı ve bağladı, dalın kesik yerinede bahçede artmış harçtan sıvama yaptı.

Aşılar tuttu ve yeni dalda bardacıklarda var az miktarda. Ancak komşum yeni dala tahta ile iki taraftan destek yapalım ki olası bir fırtınada aşılı dal kopup gitmesin dedi, onu da o yapıverecek bende öğrenmeye devam edeceğim.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 13:27   #560
Yeni Üye

böyle komşu herkesin bşına ne güzel

Eski 21-07-2010, 00:39   #561
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2010
bende aşılamaya merak sardım. antalyada annemin bahçesinde kesmeye kıymadıkları dut ağacının bir dalına ters duttan göz aşısı yaptım. kenarlarını naylonla güzelce sardım sonucu merakla bekliyorum. tutarsa sanırım komik bir ağaç olacak.

m-elike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 20:05   #562
Ağaçsever

alibabaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Galeri: 7
Delice zeytin aşılama

Bahçede çıkan bir delice zeytini saksıya aldım. Şimdi onu aşılamak istiyorum ama küçük olduğu için kalem aşı mı yoksa göz aşısımı yapmalıyım şimdi yapsam zamanı uygunmudur?

Eklenen Resimler

alibabaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 13:58   #563
Yeni Üye

zeytinlere yapmış olduğum aşılar kurumasını beklerken ağustos ayında sürgün verdi ve hızla gelişiyor.bazılarıda yeni sürgün veriyor. aşılar kurumadığı için dokunmamıştım. sürgün vermelerine çok sevindim. fotoğraflarını çektim yayınlamak istiyorum ama nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum. eklemeye çalışacağım.

Eski 13-09-2010, 14:07   #564
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Ertop Mesajı Göster
zeytinlere yapmış olduğum aşılar kurumasını beklerken ağustos ayında sürgün verdi ve hızla gelişiyor.bazılarıda yeni sürgün veriyor. aşılar kurumadığı için dokunmamıştım. sürgün vermelerine çok sevindim. fotoğraflarını çektim yayınlamak istiyorum ama nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum. eklemeye çalışacağım.
denedim amma inşallah yüklemişimdir

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2010, 10:19   #565
Ağaçsever

ugur29's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2010
Selamün Aleyküm
Arkadaşlar bende size bir deneyimi anlatayım. Geçen yıl yine eylül ayı idi eniştenin bahçede gezinirken üzerine kalem aşışı yapılmış ama tutmamış kayısıyı gördüm. Yanlardan iki yeni dal çıkarmış. Dedimki enişte biz bunu birdaha aşılayalım oda dediki bu mevsimde olurmu tutmazki. Tutarsa görmüş oluruz tutmazsa yapacak birşey yok dedim. Kayısıya göz aşışı yaptım ama kabuğun içindeki odunsu kısmı çıkarmadım mümkün olduğu kadar inceden keserek kayısının taze dallarına yerleştirip sardım.Kışı öylece geçirdiler. ilk baharda gördümkü bizim aşı yerlerinde önce çiçek açtı. Tabi sonradan çiçek kurudu ve göz patlayıverdi aşıların boyu bir senede 2 metreyi geçti. Aşı yapmak yapmak isteyenler geç kalmış sayılmazsınız. Bence bir deneyin derim....

ugur29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 09:36   #566
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Merhaba, benim sorumda şu; değişik cins eriğe yeşil can eriğini kalem aşısı olarak uguladım ve tuttu (nasıl oldu bilmiyorum ama) şuan bir ağaçta iki çeşit eriğim var, erikte yapıyor.Ana erik ise olgunlaşmadan meyvalarını döküyor ve hastalıklı gibi. Sizce ana fidan olan diğer eriği kesmelimiyim bu aşılı kısma zarar verirmi?

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 12:31   #567
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karalale Mesajı Göster
Merhaba, benim sorumda şu; değişik cins eriğe yeşil can eriğini kalem aşısı olarak uguladım ve tuttu (nasıl oldu bilmiyorum ama) şuan bir ağaçta iki çeşit eriğim var, erikte yapıyor.Ana erik ise olgunlaşmadan meyvalarını döküyor ve hastalıklı gibi. Sizce ana fidan olan diğer eriği kesmelimiyim bu aşılı kısma zarar verirmi?
selamlar. aşılı olmasa bile hastalıklı kısım sağlıklı kısma zarar vereceğinden hastalıklı kısımların budanarak temizlenmesi lazım.

Eski 15-10-2010, 13:19   #568
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Aşı macunu yerine çamur kullanmışsınız aşı macunu kullanırsanız hastalıklardan da kurtulmuş olursunuz aşınında tutma oranını yükseltmiş olursunuz

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 18:55   #569
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Güzel ve eğitici bir aşılama olmuş,tebrikler.

cedrus77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 11:12   #570
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Sayın Mehmet Ertop verdiğiniz bilgi için teşekkürler, peki kesim için baharı bekliyeyim mi yoksa şimdi yapabilirmiyim?Birde ağaçlarımın resmini yüklesem burdan budama konusnda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı acaba? Bu konuda çok acemıyım... :-))

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aşı makası, aşılama

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024