agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni571Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2010, 13:29   #481
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Güle kalem aşısı yapılabilir mi?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 21:04   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Karaselvi-Kurtkus Sevgili ağaç dostları yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Bir şey daha sormak istiyorum.Bu gün kalemleri topladım çoğu patlamış gözlerin yalnız çok değil bizim burda bir tabir vardır gözler arı g... gibi olmuş derler şimdi gözler öyle.Bu kalemler aşılık olurmu acaba yoksa hiç uğraşmayayımmı....Topladığım açmayan bir kaç kalemide.Poşetin içine koydum,az su koydum,hava almıyacak şekilde kapattım buzdolapta sebzeliğe koydum,umarım doğru yapmışımdır..Şimdiden çok teşekkürler....

tbozkoyun79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 11:49   #483
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tbozkoyun79 Mesajı Göster
Karaselvi-Kurtkus Sevgili ağaç dostları yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Bir şey daha sormak istiyorum.Bu gün kalemleri topladım çoğu patlamış gözlerin yalnız çok değil bizim burda bir tabir vardır gözler arı g... gibi olmuş derler şimdi gözler öyle.Bu kalemler aşılık olurmu acaba yoksa hiç uğraşmayayımmı....Topladığım açmayan bir kaç kalemide.Poşetin içine koydum,az su koydum,hava almıyacak şekilde kapattım buzdolapta sebzeliğe koydum,umarım doğru yapmışımdır..Şimdiden çok teşekkürler....
Keşke naylona değil de ıslak bir gazete parçasına koyup öyle saklasaydınız daha iyi olurdu.Naylonda her zaman bir miktar çürüme olur.

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 17:00   #484
Ağaçsever

ugur29's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kurtkus Mesajı Göster
Keşke naylona değil de ıslak bir gazete parçasına koyup öyle saklasaydınız daha iyi olurdu.Naylonda her zaman bir miktar çürüme olur.
Daha önceki yazılanlarda sadece naylon poşet içinde buz dolabında muhafaza edileceği yazıyordu.. Bende o şekilde muhafaza ediyorum. Şimdi çelişkide kaldım acaba poşetin içine su komalımıydım yoksa nemli bir gazeteye mi sarmalıydım?

ugur29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 21:57   #485
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2006
acaba bendemi yanlış yaptım

tbozkoyun79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 20:56   #486
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Şu an bina içinde duran çekirdekten yetişme 3 yaşında limonum yeni filizler vermeye başladı. Bahçede kışı örtülü geçiren aşılı limonlardan (yaprakların tümü döküldü) göz alıp aşı yapmak için bu vakit uygun mudur?
Uygun değilse ne zaman yapmak daha uygun olacaktır?
Son olarak göz almak için geçen sene büyüyen sürgünlermi yoksa daha yaşlı sürgünlermi uygun olacaktır?

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 23:11   #487
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
aşılı bir meyvenin bir yıllık
sürgünlerinden aldığınız kalemin bir göz kabuğunu alıp aynı yıl sürgünü olan aşısız dalınıza
göz yerini açıp eski pantalon yamar gibi yamayacaksınız.
yaptığınız yamanın gözünü kapamayacak şekilde kağıt bant **** poşet naylonla sarın
gerisi ALLAHA kalmış Kolay gelsin

68 no'lu mesajda Sayın Tekin böyle ifade etmiş.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 17:06   #488
Yeni Üye

aliss's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
elinize emeğinize
saglık

aliss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 17:19   #489
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Çekirdekten yetişen narenciye ( turuç degildir ) Narenciyeler ve diger bitkiler en guzel aşı zamanı gun donumudur ( haziran başı ) derler . Bitkilerde ikinci surgun zamanıdır .

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 23:29   #490
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Paçalı matkap aşısı

Herkese iyi günler,
Paçalı Matkap Aşısı normal matkap aşısının bir devamı gibidir.Matkap aşısında
birbirine temas eden yüzeyler saadece bir dizi kabuk kenarlarıdır.Paçalı matkap aşısında, normal matkap aşısına ilave olarak bırakılan paça kısmı, aşı dalı ile gövdenin daha geniş bir alanda temasını sağlıyarak,aşının tutma yüzdesini
artırır.

Gerekli malzemeler :

1.Bağ makası
2.Matkap
3.Falçata
4.Elektrikçi bandı
5.Aşı macunu

benim burada kullandığım matkap ucu 6mm lik tir.

Eklenen Resimler

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 23:38   #491
Ağaç Dostu

Paçalı matkap aşısı

Malzemelerimizi hazırladıktan sonra önce ağacımızda matkapla
yuva açma işlemini yapıyoruz.Matkabı ağaçla 15 veya 20 derece açı yapacak şekilde tutuyor ve bir cm kadar bir yuva açıyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 28-02-2010, 23:57   #492
Ağaç Dostu

Paçalı matkap aşısı

Aşı dalının yuvasını hazırladıktan sonra,şimdide aşı dalını hazırlıyoruz.Aşı dalının yuvaya girecek kısmını iki cm kadar yukarıdan çize
rek,fotoğrafta görüldüğü gibi kabuğun bir kısmını çıkartıp bir kısmını üze
rinde bırakıyoruz.Aşı dalının üzerinde bıraktığımız kısmı sekiz ,dokuz cm eninde ve iki cm boyunda olacak şekilde aşı dalının odunsu kısmından ayırıyoruz.Bu ayırdığımız kısımdan,kabuksuz odun gövdenin ağaçtaki yuvasına oturacak şekilde fazla kısmını kesiyoruz.Hani iki cm bırakmıştıkya işte burada bir cm ni
keserek dalın gövdedeki yuvaya oturmasını sağlıyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2010, 00:10   #493
Ağaç Dostu

Paçalı matkap aşısı

Aşı dalımız hazır sayılır.Şimdi gövdeye aşı talını oturtup kontrol ediyoruz.yerine oturmadı ise gerekirse bir miktar daha keserek tam sıkı sıkıya
oturmasını sağlıyoruz.Bu esnada kaldırdığımız kabuk ön tarafta sarkıyor.Şimdi
gövdeden paçanın altına gelen yerdeki kabuğu çizerek alıyoruz.Yani aşı dalını
yerine oturttuğumuz zaman paçada gövdedeki yerine oturmuş oluyor.

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2010, 00:25   #494
Ağaç Dostu

Paçalı matkap aşısı

Şu anda aşımız yerinde ve dışarıya sarkan kabaran bir kısım yok.Bundan sonra elektrikçi bandıyla paçanın üzerinden hava almıyacak şekilde
bir kaç tur sarıyoruz.Aşı dalının üst kısmı açık kaldı,burayıda aşı macunu ile kapatıyoruz.
Aşımız hazır,bundan sonrası allaha kalmış birşey.Kolay gelsin.
Hepinize saygılar sunuyorum.

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2010, 00:54   #495
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Mükemmel olmuş elinize sağlık. Şarjlı makkapla denemek lazım.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 14:51   #496
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2010
sayın Öbekçi siteye Matkapla aşılamayı gördüm ve beni çok heyacanlandırdı hemen üye oldum ama net le aram iyi değil yazışmaların nasıl yapılacağını bilmiyorum şu an 600 zeytin ağacım var yazlığın bahçesinded e çeşitli ağaç var ayrıca bahçe işinede meraklıyım.bu mesajı bir yerden başlamak için yazıyorum birileri yol gösterir diye. teşekkürler.

E.TEKİN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 15:01   #497
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Sayın Orcanöbekçi elinize ve bilginize sağlık.
Çok kolay ve herkesin rahatlıkla uygulayabileceği bir yöntem.

cukurovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 20:15   #498
Ağaç Dostu

Teşekkürler,sevgili arkadaşlar,
Bazen yaptığımız bazı faaliyetler, başka bazı şeylere vesile olabilir.Ne kadar memnun oldum bilemezsiniz.Yapmış olduğum aşı,sitemize giripte okuyan sessiz kalabalığa, hiç olmasa birisine sitemize üye olmak için vesile olmuş.Ne mutlu bana.Umarım Sayın E.TEKİN
arkadaşımız sitemizden çok istifade eder.Sayın E.TEKİN ,göreceksiniz bu sitede insanlar
okadar mütevazi,okadar candan ve yardım severlerki sorunlarınıza hemen yardıma koşuyorlar,yol gösteriyorlar.Bu sitede saadece site yöneticileri değil herkes birbirinin sorunları ile ilgileniyor.Burada ziraat mühendisleri,mikrobiolojistler,uzmanlar kendini bitkilere adamış olanlar bilsen kimler var kimler.Önce soru soracağın konuları bu site içinde iyice araştırmalısın,çünkü her konu detayı ile izah edilmiş.Eğer ginede soracağın soru varsa
o zaman sana bir çok kişi yardımcı olacaktır.Mesela ben size atfen bu satırları yazıyorum ama benimde sitede bir görevim yok.Göreceksiniz çok memnun kalacak ve çok yeni şeyler öğreneceksiniz.Yeniden hoşgeldiniz der saygılar sunarım.

Eski 20-03-2010, 11:36   #499
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. OrcanÖbekçi ,
Çalışmalarınızı takdirle ve hayranlıkla izliyorum. Ayrıca yaptığınız çalışmalarınız sonucu oluşan bilgi birikiminizi de biz forum üyeleri ile paylaştığınız için kendi adıma teşekkürlerimi saygılarımla arz ederim. Zeytin delicelerine göz (kabuk) aşısı yapıyorum ve büyük oranda tutturuyorum , ama aynı başarıyı bahçemdeki turunç anaçlarına yaptığım portakal aşısında sağlıyamıyorum. Çok uğraştım ama nerede hata yapıyorum bulamadım, tuturma oranım ne yazık ki 1/10 veya daha az. Bu sene sizden öğrendiğim matkap aşısını deniyeceğim. Umarım başarılı olurum. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 12:27   #500
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Sayın Orcanöbekçi öncelikle teşekkür ederim bu çok değerli bilgiyi bizimle paylaştığınız için
daha önce hiç aşı yapmadım ama yapmayı çok arzu ediyordum ve belki biri yanımda yaparsa ben de öğrenirim düşüncesindeydim .Şu anda sizin verdiğiniz bilgiyle bunu yapabileceğimi hissediyorum çünkü çok güzel anlatmışsınız .Benim merak ettiğim her ağaca her aşı oluyor mu ?cinsleri tutaması gerekir diyor mantığım ama o cinslerin neler olduğunu nereden öğreneceğim bizim kayısı ,şeftali ,kiraz, armut ,elma , dut, erik ağaçlarımız var
bunları nasıl aşılayabilirim.?

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 01:25   #501
Ağaç Dostu

Sayın Hhatice,
Öncelikle teşekkür ederim.Şimdi şunu belirtmem gerekirki,ben bazı ağaçlarımda birkaç meyvayı birarada görmek için aşı yaptım.Aşı bahsinde ,çekirdeklerine göre aşı yapıldığı yazıyor.Yani şeftali,erik, kiraz,kayısı,kendi aralarında,elma,armut ,ayva yabani armut
(ahlat)a armut gibi kendi aralarında ve dut,inci,üzümgibi kendi aralarında aşı yapılıyor.
Aşı bahsini baştan bir okusanız doyamazsınız.Yukardaki ağaçlarınıza bir ağaçta birkaç
meyva olacak şekilde aşı yapabilirsiniz.Kolay gelsin.

Eski 21-03-2010, 01:32   #502
Ağaç Dostu

Sayın syıldıran,
İlginize teşekkür ederim.Eşim limon ve portakala dokunma dediğinden bu ağaçlarıma aşı denemedim.Saadece limon ağacımın bahçenin ortasına uzayan dalını kesmeye kıyamadı
ğımdan,havada köklendirip saksıya aldım iki senedir saksıda.Tabii üç ay gibi bir zaman aldı (köklenmesi) ama şimdi gayet sağlıklı.Kolay gelsin.

Eski 27-03-2010, 21:53   #503
Ağaçsever

rehisbay17's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2008
aşı

sevgili arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar.
şu an içinde bulunduğumuz dönemde yani mart sonu nisan ayı başında meyve ağaçlarına (erik,şeftali,badem,armut,incir,ayva,kayısı,kiraz gibi) aşı yapılırmı? aşı yapılırsa hangi tür aşı olmalıdır? bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

rehisbay17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2010, 22:25   #504
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rehisbay17 Mesajı Göster
sevgili arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar.
şu an içinde bulunduğumuz dönemde yani mart sonu nisan ayı başında meyve ağaçlarına (erik,şeftali,badem,armut,incir,ayva,kayısı,kiraz gibi) aşı yapılırmı? aşı yapılırsa hangi tür aşı olmalıdır? bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. şimdiden teşekkürler.
Bugün erik kök sürgünlerine(can eriği aşısı) ve yabani incirlere(patlıcan inciri aşısı) dilcikli aşı yaptım, çoğunun tutacağını düşünüyorum. Sırada bu yönteme aşılamayı düşündüğüm kiraz çöğürü (0900 ziraat aşısı), vişne çöğürü(vişneye kiraz aşısı), armut kök sürgünleri(deveci aşısı) var. Yaz başlarında ise T göz aşısını uyguluyorum.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2010, 23:08   #505
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2010
arkadaslar;

bahcemde yabani yenidunya agacim var ve bu agaci baska bir meyve cesidiyle asilamak istiyorum.
yabani yenidunya agacini, yine yenidunya meyvesiyle asiliyamiyorum cunku bulundugum ulke rutubetli, nemli ve soguk.

yenidunya meyvesi sicak ulke meyvesiymis, ben bu yenidunya agacina baska bir meyve asiliyamasam agaci kesmek durumunda kalacagim. bu agaci kesmek taraftari degilim bu agaclar kolay yetismiyor anliyacaginiz care ariyorum.

lutfen bilgisi olan bana yardimci olsun.

saygilar

hatayuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2010, 23:40   #506
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Sn. hatayuk, öncelikle hoşgeldiniz. Yenidünyaya başka bir meyve ağacının aşılanabileceğini düşünmüyorum fakat yenidünya gülgiller familyasında bulunduğundan bir araştırın derim.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 09:41   #507
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Yenidünya'ya 99 da Muşmula(Döngel-Beşbıyık) aşıladım tuttu geçen senede armut aşıladım tutmuştu

E.TEKİN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 21:47   #508
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Sn. hatayuk, öncelikle hoşgeldiniz. Yenidünyaya başka bir meyve ağacının aşılanabileceğini düşünmüyorum fakat yenidünya gülgiller familyasında bulunduğundan bir araştırın derim.

verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.

Eski 28-03-2010, 21:51   #509
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E.TEKİN Mesajı Göster
Yenidünya'ya 99 da Muşmula(Döngel-Beşbıyık) aşıladım tuttu geçen senede armut aşıladım tutmuştu

o zaman bu sene bende armut asiliyabilirim armut bu ulkede olabiliyor.

verdiginiz bilgilerden dolayi cok tesekur ederim.

Eski 28-03-2010, 22:38   #510
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Arkadaşlar aşı konusunda deneyime sahip olduğumu sanıyorum en azından
Aşı ne zaman yapılır : Aşılar ilkbahar öncesi ağaçlara sü yürümesi esnasında(ki bu aşılar aynı yıl açar),bir de Sonbaharda yapraklar sararıp dökülmeden evvel(bunlar takip eden yıl açar)

Aşıyı ağacın neresine yapacağım:Aşı ağacın en az darbeye maruz kaldığı yönde ve rüzgarın tersi yönünde yapmalıyız

Aşı zamanının geldiğini nasıl anlayacağız:Kabuğu kaldırdığınız da(göz aşısın da) rahatça kalkıyorsa,sulu olarak bıçakla beraber geliyorsa aşı zamanıdır demektir.Parçalanıyorsa,sıyrılamıyorsa zamanı deyil biraz daha bekleyin demektir.

Göz aşısını nasıl yapacağım: aşı ise göz alırken kesinlikle yaprağın sapı ile beraber alınız.Yaklaşık bir ay kadar süre süre sonra aşının yaprak sapına dokunduğunuzda sap oynuyor ve düşecek gibi ise bilinizki aşınız tuttu.Çok keskin bir bıçak ile aşının 2 cm üzerinden dalı kesiniz.Eğer yaprak sapı güz ile beraber oynuyorsa,kımıldıyorsa,büzüşmüş ve ufalmışsa tutmadı demektir.Genellikle gözaşısını aynı dal üzerinde 2-3 sefer yapmanın sakıncası yok.Hepsi tutarsa kötü olanlarını kırınız.Onlardan biri muhakkak tutacaktır.Aşı yapacağınız ağaçların anaç ve göz ağaçları yakın akraba olmalı,tohum yapılarının benzer olması randımanı çok yükseltir.Mesela kaysı-erik-badem,vişne-kiraz gibi.Aşı yapacağınız ağacın yabani olması yüksek tutma şansı demektir.Aşılı ağaca tekrar aşı yapılmaz.Selamlarımla.

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aşı makası, aşılama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024