agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2016, 15:43   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Aşı kalemlerinin küf mantar sorunu

Selamlar arkadaşlar. Her yıl 1 ton aşı kalemi toplarım, bunları ayrı ayrı nemli beze sarar poşetler, ev halkıyla buzdolabını işgal ettiğim için savaşırım ama 2-3 ay sonra aşı için çıkarınca çoğunu küflenmiş buluyorum. Bunları kalemlere hiç zarar vermeyecek şekilde daldırabileceğim bir solüsyon ilacı var mıdır. Benek benek küf mantar olmasın diye. Soğuk ortamda donma noktasına yakın ama bozuluyor. Tam zamanı, bana tavsiye edebileceğiniz ilaç nelerdir, en iyisi nedir. Geçen yıl suya tendürdiyot katıp daldırdım, yine küf oldu. Yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkür ederim.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 16:27   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Natamisin deneyin. 10 litre suya 0,2 gr ekleyip iyice karıştırın, çelikleri daldırıp çıkartın öyle saklayın. Sentetik olmayan doğal bir koruyucu olarak küf ve mayalara izin vermez.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 18:33   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Cevabınıza teşekkür ederim. Yaptığım araştırmada bulduğum bilgilerden;

Natamisin, hücre zarında steroller ile, özellikle ergosterol ile birleşerek, hücrenin geçirgenlik mekanizmasını tahrip eder. Bu durumda hücreden katyon sızıntısı nedeniyle, hücre içindeki pH da hızlı bir düşme oluşur. Natamisin, gıda maddelerinde görülen tüm küf ve mayalara karşı çok etkilidir ve bunların bozulmasına neden olur. Natamisin'in bakterilere karşı herhangi bir etkinliği yoktur. Natamisinin sudaki çözünürlüğü son derece düşüktür.

Acaba aşı kaleminin hücrelerine de zarar verebilir mi (kusura bakmayın cok saçma bi soru olmuş olabilir ama aklıma da takıldı )

Bir de suda çözünürlüğü düşük diyor, sıvısı da kullanılabilir mi, bulursam onu alayım. Hem karıştırma problemi olmaz hem de enjektörle ayarlamak kolay olur. Onu kaç cc kullanırım 10 litreye. Tekrar teşekkürler.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024