agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni70Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2015, 10:39   #211
Ağaç Dostu

evdeçiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Bugün iş arkadaşım tarafından bana hediye edilen fıstık çamı tohumlarını suya koydum. Yarın resimdeki saksıya ekeceğim. Umarım başarılı olurum.

Eklenen Resimler

Milla ve Laleci_03 beğendi.
evdeçiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 18:44   #212
Yeni Üye

Sinan1903's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2013
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle özür dilemek istiyorum uzun zamandır foruma giremedim;

Fidanlarımın son durumunu görmek isteyen mstflgz kardeşime ve;

Fidanları birbirlerinden nasıl ayırdığımı soran cbediz abime;

Ve son olarak forumdaki diğer arkadaşlar için cevap vermek adına bir kaç tane fotoğraf paylaşacağım...

Eklenen Resimler

Sinan1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 18:54   #213
Yeni Üye

Sinan1903's Avatar

Görmüş olduğunuz gibi fidanlar gayet iyi gözüküyorlar,

ancak birbirlerinden ayırma zamanı geldi farkındayım,

bu nedenle çok fazla zaman geçmeden ayırmak istiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 10-07-2015, 07:45   #214
Ağaç Dostu

evdeçiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Benim çimlendirme denemem başarısız oldu. tohumların içleri boşmuş megersem

evdeçiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 09:46   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2014
Merhaba, Ben de siteye uzun zamandır bakmamıştım. Fidanlarınız ne güzel görünüyor, yemyeşil ve harika boy atmışlar. Bir süre aradan sonra ben tekrar çam fıstığı tohumu ekmeye başladım. Küçük su pet şişelerine diktim. Çıkan fidanların alt dal iğneleri kuruyor. Yetiştirdiğiniz fidanları bir yere dikebildiniz mi?
Fidanlarınız gür, keyfiniz bol olsun.

cbediz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2015, 14:42   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2014
Ben de yeni öğrendim: topladığım fıstıkları önce su dolu bir kaba koyup üstte kalanları toplayıp atıyorum. Hepsi boş oluyor çünkü.

cbediz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2016, 20:37   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
Ben önce küçük bardakları veya saksılara tohum çimlendirip sonradan derin saksılara almaktansa doğrudan derin torbalara ekmeyi düşünüyorum. Bunun için naylon torbaları 30 santim kadar toprakla doldurdum ve birer çekirdek ektim. Torf ve hayvan gübresi karışımı bir toprak kullandım. Sonuçları buradan paylaşacağım hazırladığım torbaların resimleri aşağıda.
https://goo.gl/photos/8acvbCPYJmL6NEqU6

Düzenleyen honoko : 30-01-2016 saat 21:29
honoko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 11:16   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2015
Merhaba ben de çam fıstığı merkalılarındanım. Aslında çoğu bitkiye meraklıyım ama neyse 3 ay önce normal bahçe toprağına ektiğim çam fıstıkları 5-6 cm kadar oldular ve sağlıklı görünüyorlar. Bu sürece kadar yaptıklarımı özetlersem. İlk başta tohumları 2 gün suda beklettim. Yukarı çıkan tohumlar boş olduğu için dibe batanlarını alıp toprağın 1 cm altına yan olarak diktim. Haftada bir felan tam nem kaybetmeden normal sulama yaptım ve 17-18 gün sonra cıkamaya başladılar. Ard arda patladılar. 15 tane ektim ve 14 ü tuttu. Fakat 3 tanesini kuşlar maalesef katletti ve şuan elimde 11 tane var. Bazıları da kuşlardan zarar gordu fakat toparladı. Sadece yapraklarından bazıları yarı kopuk durumda. Çıktıktan sonra ne mi yaptım ? İnanın hiç dokunmadım. Doğasındaki gibi büyüsün dedim. Başarılı da oluyorum. Genelde çok kurular ve içim içimi yiyiyor fakat zaten bu bitkiler kuraklığa alışkın bitkiler. Daha sonra da saksılarını değiştirmeyi düşünüyorum fakat çok sancılı bir süreç köklerine zarar vermeden nasıl değiştirebileceğimi bilemiyorum

Doruk Yolaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 11:19   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2015
Bu da fotoğrafları

http://i.hizliresim.com/E51y4B.jpg

Doruk Yolaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 14:19   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2016
bende ağaçdan kopardıgım açılmamış kozalakdan, elimden geldiğince zarar vermeden kozalagı kırarak yaklaşık 40 45 tane fıstık cıkarttım , kabuklu fıstıkları cıkartıp doğrudan ektim. kabuklarını kırmadım 10 gün geçti herhangi bir hareket yok..

lec34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2016, 11:10   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2016
Bende pamuk arasında çimlendirdim.ama hepsi çıkmadı.şimdi onları nasıl fideliycem bilmiyorum.sıklık arasını nasıl dikmeliyim .Teşekkürler

gülso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 21:28   #222
Yeni Üye

Sinan1903's Avatar

Merhaba arkadaslar, benimkiler iyi büyüdü. paylasiyorum.

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
Eski 29-07-2016, 07:57   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2008
her kozalaktan bu tohum çıkarmı ?

caghan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2016, 08:09   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2016
Merhabalar arkadaşlar kozalaklardan ektiğim iki tohumdan biri tuttu fakat tepesindeki kabuk hala duruyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz��

Düzenleyen tozlem : 12-10-2016 saat 12:32
tozlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2017, 17:44   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2017
Tüm doğa severlere selamlar

Öncelikle bilgi edinmemde emeği olan yorumcu arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ben daha öncede ekim yapmıştım o çam ağacım 2 metreye yakın oldu. Şu ara yine bişeyler yetiştirme merakına sardım ve 60 kadar bardaklara ekim yaptım ve k kalan 10 kadar tohumuda Sudan hiç çıkarmadım 1 haftadır duruyorlardı bugün baktım kendileri çatlamışlar ve onlarıda bi kaba ektim yorumlardan öğrendiğim kadarıyla suyu çok sevmiyor suda çatlamasından dolayı acaba bu ektiklerim çıkar mı daha önce deneyen arkadaş var mıdır acaba?

Arslan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2017, 09:45   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2017
Tohumları suda bekletme

Arkadaşlar daha öncede yazmıştım tohumlarım suda beklerken çatlamıştı bu süre aşağı yukarı 6 gün falandı o tohumları ektim ve fidanlarım büyümeye başladı yani sizde 5 güne kadar tutabilirsiniz

Arslan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2017, 12:24   #227
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Ekim-Kasım aylarında çiçek topraklarına karıştırmak için çam ağaçlarının altında birikmiş iyice parçalanıp küçülmüş dal kabuk parçalarını topladım. Çürüsünler diye nemlendirip naylon torbaya koyup bağladım. Üzerine güneş gelen yerde bekletiyordum. Geçen ay açtım içinde fıstık çamı tohumu varmış. Çimlenmiş 10 cm kadar yaprak vermişti. Elimle karıştırırken görmedim gövdesini kırmıştım. Bu biçimde çimlendirebilirsiniz. Tohumları dik tutup çekiçle üsten hafifçe vurun içi bozulmadan rahatça çıkıyor. Nemli çam malzemenin içine atıp torbayı kapatın daha da çabuk çimleneceğini sanıyorum.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2017, 13:56   #228
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Pinus Pinea Fıstık Çamı ağacı ve çimlenmiş hali

Fıstık çamı yaklaşık 28 günde çimlenmektedir.
Toprak istekleri geçirgen kumlu,gevşek toprakları severler. Derine giden kazık kök sistemine sahiptir.
Gençken yuvarlak, yaşlı halde dağınık şemsiye gibi bir yapıya sahiptir.
Neredeyse her tür toprakta yetişmektedir. Fakir kumlu, kireçli veya killi topraklarda kurak iklimlerde yetişir. Güneşli yerleri sever. Soğuk ve sert iklimlerde gelişemez. Işık isteği fazladır.

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2017, 09:51   #229
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Çok heves ediyorum çam yetiştirmeye. Çam ağaçlarını ayrı bi sevmişimdir hep. Geçenlerde zar zor 6 tane kozalak aldım ağaçtan hepsininde tohumları çürümüştü

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 09:12   #230
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Ve son yazdığımdan bir süre sonra başka kozalaklar buldum. Ne ilginçtirki yeşil olarak getirip evimde açtırdığım kozalakların bile tohumları boştu. Moraller yerlerde tabi isyan ediyorum bi çamım olamayacahmı diye. Neyse belki çıkar diye bir ümit parçaladığım kozalakları tohumları tozları şöyle elimle bi kaba süpürdüm üstünede toprak atıp ısladım. Kapatıp ağzını gölge bir yere bıraktım. İlk ay hergün baktım gelen giden yok. Sonra toprak lazım oldu nasolsa çıkacağı yok bari bunun toprağını kullanayım dedim açtım kapağı bir baktım bu güzellik bana bakıyor Ayy çok mutluyum
https://i.hizliresim.com/lWN18J.jpg

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 00:28   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2018
Yavru Fıstık Çamı ölüyor bilenler yardım etsin

Tohumdan büyüyen 2 tane yavru fıstık cami ilk önce boynu büküldü destek yapsam bile ölüyor bir sorun var çok sulamadım sebep ne olabilir ?

Canusta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 01:38   #232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Canusta Mesajı Göster
Tohumdan büyüyen 2 tane yavru fıstık cami ilk önce boynu büküldü destek yapsam bile ölüyor bir sorun var çok sulamadım sebep ne olabilir ?

Çökerten (damping off) gibi gözüküyor. Çoğunlukla torf ağırlıklı ortama dikilen bitkilerde görülür. Kil +kum + mil+ perlit + torf gibi bir karışım kullanmanız gerekir. Organik madde toprağın fiziksel ve kimyasal durumunu düzeltse de, fazlası parazit küfler için ortam oluşturur (sizin durumunuz böyle). Zirai ilaç satan bir dükkandan sistemik bir fungisit alın. Sulandırıp, yapraktan ve kökten verin. İlaç adı öneremeyeceğim, ilaç dersini alalı 20yıldan fazla oldu ve bu süre içerisinde kullanılan ilaçlar da değiştirildi.

Kolay gelsin....

Canusta beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2018, 02:41   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Çökerten (damping off) gibi gözüküyor. Çoğunlukla torf ağırlıklı ortama dikilen bitkilerde görülür. Kil +kum + mil+ perlit + torf gibi bir karışım kullanmanız gerekir. Organik madde toprağın fiziksel ve kimyasal durumunu düzeltse de, fazlası parazit küfler için ortam oluşturur (sizin durumunuz böyle). Zirai ilaç satan bir dükkandan sistemik bir fungisit alın. Sulandırıp, yapraktan ve kökten verin. İlaç adı öneremeyeceğim, ilaç dersini alalı 20yıldan fazla oldu ve bu süre içerisinde kullanılan ilaçlar da değiştirildi.

Kolay gelsin....
Üstadım cevap için çok teşekkürler

https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=fungisit&sra=hpa

Burdan bi ürünü seçip adını yazsan çok teşekkür ederim sana her ürünün açıklamasında başka birşey yazıyor

Canusta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2018, 13:07   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2014
2013 yılında tohumdan yetiştirdiğim fıstık çamı ; tohumdan yetiştirenlere tavsiyem kesinlikle fazla sulanmamalı ; birinci yılın sonunda sonbahar döneminde toprağa alınmalı ; ilk üç yıl kurak dönemlerde sulama yapılabilir ; ayrıca mutlaka bir destek çubuğuna bağlanmalı ; üçüncü yıldan itibaren kandil denen sürgünler yapmaya başlayınca çok hızlı büyümeye başlar ; bundan sonra sulama veya herhangi bir bakım gerektirmez...

Vedart beğendi.
emutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2018, 17:26   #235
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Canusta Mesajı Göster
Üstadım cevap için çok teşekkürler

https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=fungisit&sra=hpa

Burdan bi ürünü seçip adını yazsan çok teşekkür ederim sana her ürünün açıklamasında başka birşey yazıyor
https://urun.gittigidiyor.com/ev-bah...-145818-2357-0

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2018, 16:16   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2018
Merhabalar yaklaşık 30 adet fıstık çamı tohumu çimledim hepsi çıktı bir parmak boyu kadar oldular ancak yavaş yavaş hep gödesinin topraklı temas ettiği yerden çürüyerek öldüler ve şuan sadece 3 tane kaldı. Neden böyle oluyor hastalıktan mı sulamadan mı mevsimden mi bilemedim baya araştırdım net bir şey bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

EArslan01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2018, 17:03   #237
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bakin yukarda degerli ustad @DokuKulturcu ayni problemin cozumunu yazmis... bende zamaninda cok cimlendirdim ve bu durumla karsilastim. Fazla onemsememek bahceye dikmek daha iyi sonuc verecektir

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2019, 15:42   #238
Yeni Üye

SeydaBaz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2019
Tohum Çimlendirme

Selam Arkadaşlar,
Ben yeni üyeyim, arama motorlarının birinde burayı görüp üyelik yaptırıp, zaman zaman fırsat buldukça da deneyimlerimi paylaşmak isterim.

Her şeyden önce, tohum kabuklarıyla oynamak bana pek faydalı gelmiyor. Çünkü kabuklarını soysanız da, olduğu gibi de ekseniz, arada 3-4 günlük bir fark olur çimlenmeleri açısından.
Kabuğuyla oynanmış tohumların genelde çimlenmediğini gözlemledim.

Birkaç günlük hızlı çimlenlendirmek için tohumunuzu ziyan etmeyin.

SeydaBaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2019, 15:52   #239
Yeni Üye

SeydaBaz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EArslan01 Mesajı Göster
Merhabalar yaklaşık 30 adet fıstık çamı tohumu çimledim hepsi çıktı bir parmak boyu kadar oldular ancak yavaş yavaş hep gödesinin topraklı temas ettiği yerden çürüyerek öldüler ve şuan sadece 3 tane kaldı. Neden böyle oluyor hastalıktan mı sulamadan mı mevsimden mi bilemedim baya araştırdım net bir şey bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Kendi gözlemlerimden, fazla suandıklarındandır. Toğrak hafif nemli olmak şartıyla fazla sulanmamalıdırlar. Ve de gövde kısmı biraz sertleşene kadar buna dikkat etmelisiniz.

SeydaBaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2019, 16:01   #240
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bu bitkinin tohumunu toprağa ekeceksiniz ve kendiliğinden çıkacak. Evde büyütmek istiyorsanız 10 cm kadar veya daha uzun olduktan sonra saksıya alıp evde bakabilirsiniz.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024