agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2011, 22:23   #31
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
benim terasımda şeftali var tohumdan bir tanede malta eriği meyveleri çok güzel

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 22:29   #32
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
benim terasımda şeftali var tohumdan bir tanede malta eriği meyveleri çok güzel
25nci mesajın sonunda bu konu hakkında biraz açıklama var. Gayet normal. Hatta bazen anaçtan daha da güzel olabilir.

aydemiraydın beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 20:21   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Tohumdan çıkan meyve ağaçlarının mutlaka aşılanması gerektiğini biliyorum.
Çünkü, tohumunu ektiğimiz meyve ile aynı özellikte meyve vermiyor.
hak verıyorum geregını solemıs

shaitan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 17:29   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Dut ve değişik bir Armut tohumu sipariş verdim (10 ad. Dut ve 10 ad. Armut) görünce çok hoşuma gitti bodur meyve bu arada saksıda yetişen cinsten. Şimdi soruma gelecek olursak bu tohumları ne şekilde çimlendirmem lazım ve bu tohumlardan acaba o gördüğüm meyveyi alabilirmiyim aynı tür meyveyi verir mi?

gilan beğendi.
gkhn08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 20:03   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
Çinden aldıysanız artık bahtınıza ne çıkarsa. Dut ve armutu tohumdan yetişirirseniz bodur olmasını beklemeyin. Bodur ağaçlar uygun cinsteki ağaçların uygun bodurlaştırıcı anaçlara aşılanması ile elde edilir. Sizin bahsettiğiniz saksıda yetişiyor dediğinize göre sanırım bonsai. Eğer aldığınız cinsler bonsai yapımına uygun ise forumda bonsai başlıklarını inceleyip ona göre yetiştirmeniz lazım.

gilan ve gkhn08 beğendi.
WindWild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 20:26   #36
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Üzgünüm ama o tarz ilanların çoğu yalan. Hem de iki açıdan yalan.
1. Tohumdan elde edeceğiniz fidan meyve verir ama tohumun alındığı fidan ile aynı meyveyi vermez.
2. Bodur ağaç tohumu diye bir şey olmaz. Bodurluk aşının yapıldığı anaçtan gelir.

Saksıda bodur ağaçlar yetiştirmek istiyorsanız ya fidanlıklarda satılan ultra bodur türlerden alabilirsiniz (biraz masraflı olur ama olur), ya da şu başlıktaki tekniğe göz atabilirsiniz:
http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/38698.htm

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 20:54   #37
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WindWild Mesajı Göster
Çinden aldıysanız artık bahtınıza ne çıkarsa. Dut ve armutu tohumdan yetişirirseniz bodur olmasını beklemeyin. Bodur ağaçlar uygun cinsteki ağaçların uygun bodurlaştırıcı anaçlara aşılanması ile elde edilir. Sizin bahsettiğiniz saksıda yetişiyor dediğinize göre sanırım bonsai. Eğer aldığınız cinsler bonsai yapımına uygun ise forumda bonsai başlıklarını inceleyip ona göre yetiştirmeniz lazım.
Valla hocam fiyatları çok uygundu deneme maksatlı aldım kaybecek bişeyim yok dediğiniz gibi Bonsai yazıyor ilan açıklamasında saksıda büyütmeyi düşünüyorum, bayağıda satış yapmıştı satıcısı aldım bende şimdi merak ettiğim yine aşılama yapılması gerekli mi yoksa bu Bonsai denen türlerde ayni ürün tohumdan alınabiliyor mu?

Eski 23-03-2016, 20:59   #38
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Üzgünüm ama o tarz ilanların çoğu yalan. Hem de iki açıdan yalan.
1. Tohumdan elde edeceğiniz fidan meyve verir ama tohumun alındığı fidan ile aynı meyveyi vermez.
2. Bodur ağaç tohumu diye bir şey olmaz. Bodurluk aşının yapıldığı anaçtan gelir.

Saksıda bodur ağaçlar yetiştirmek istiyorsanız ya fidanlıklarda satılan ultra bodur türlerden alabilirsiniz (biraz masraflı olur ama olur), ya da şu başlıktaki tekniğe göz atabilirsiniz:
http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/38698.htm
Valla hocam bilgiler için teşekkürederim ürün Bonsai diye yazıyor Valla hocam meyvenin resmini görünce çok hoşuma gitti canım çekti o derece bende fiyatıda uygun olunca sipariş verdim deniycem de artık ne çıkarsa bahtıma
ürün linkide bu bu cinsten türkiyede varmı bilmiyorum varsa gider fidesini de alırım

ürün bu >> Tahmini Teslimat Zamanı

gilan beğendi.
Eski 23-03-2016, 21:45   #39
Ağaçsever

Bonsai değil. Sanırım biraz ufak bir ağaç türü bizim alıç-ahlat cinsleri gibi doğal yarı bodur bir tür olabilir. Siz tohumdan o aşamaya getirene kadar çok yıl geçecek. Bahsedilen konuları inceleyin. Neden olmasın ki

gilan beğendi.
Eski 23-03-2016, 22:08   #40
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Bu ”bonsai tohumu” olayı da ayrı bir komedi. Bonsai bir tür değil ki, bir yetiştirme tekniği. Yıllarca düzenli budama ve bilimum diğer kök ve dal terbiye yöntemleriyle ağacın istenilen bodur formda yetiştirilmesi. Bunun tohumu mu olur!

Ama tabii ekin tohumları, bakalım ne çıkacak. Umarım güzel bir armut türü çıkar. Siz de isterseniz gerekli teknikleri okuyarak istediğiniz formda yetiştirirsiniz.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 22:18   #41
Ağaçsever

Tabi ufak bir hatırlatma da benden her ağaç hatta çoğu ağaç bonsai yapımına uygun değil. Ben alıç ağacından deneyeceğim bu sene bakalım ne olacak.

Eski 24-03-2016, 14:10   #42
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WindWild Mesajı Göster
Tabi ufak bir hatırlatma da benden her ağaç hatta çoğu ağaç bonsai yapımına uygun değil. Ben alıç ağacından deneyeceğim bu sene bakalım ne olacak.
Güzel hatırlatma... Bu hatırlatmayı; "her bitki bonsai yapımında uygun veya kullanışlı değildir" olarak genişletebiliriz. Mesela en basitinden büyük yapraklı bitkiler bonsai tarzında bitki yetiştirmeye uygun değildir. Bir ihtimal bu sebeple Bonsai Tekniğine hizmet için ürün satışı yapan satıcılar "Bonsai Tür Bitki" diye isimlendirerek bitki satışı yapıyorlardır, yanlış da olsa kendi içinde mantıklı sanki...

Bu arada konuyla bağlanlatımızı kesmemek için bir-iki cümle daha ekliyorum

Her tohumdan çıkan bitki deli olmuyor. Geçmiş zamanlarda atalarımız nasıl elde etmiş ilk akıllı bitkileri, tohumdan değil mi?

Komik ama sırf damak ve göz zevkimiz için "doğal olarak doğana deli", "mutant olarak doğana akıllı" demişiz

hakanersoz, Muda ve WindWild beğendi.

Düzenleyen Mücevher Çalısı : 24-03-2016 saat 15:00 Neden: ekleme
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 11:48   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2014
Thumbs down tohumdan ceviz ve badem üretimi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Bu konuda geniş bilgim yok. Sadece ceviz ve bademler ile ilgili kesin konuşabilirim.
kötü tohum yoktur butun tohumlar yani meyveler tüm genetik özeliklerini taşır ve siz yeterki onun istediği uygun kosulları sağlayın. Şimdi sitedeki arkadaşlarımın nerdeyse tüm yorumlarını her gün okuyorum uzmanlar dahil bu tezimi doğrulamak için bu sene 11 ayda ankara ve kaman dan getirtiğimiz "burada krıiter AGACIN HOSUMUZA GİTMESİ BAŞKA BİR ŞEY YOK" ortalama 50 kilo ceviz polatlı ve temelliden 5 kilo badem ile bunları tohumdan ekimini yapacagız kısmetse. burda bizim kullanacagımız tek meteryal badem ve ceviz tohumlarının altına atacagımız 1 kasık solucan gübresi olacak ki kendi solucan gübremizide uretiyoruz. yıl içerisinde fidanaların gelişimi dahil sizlerle buradan paylaşmak için ayrıca bir çaba göstermeye calışacagız. tezimi bir kez daha vurgulamak istiyorum kötü tohum yoktur, yeterki onun istediği uygun ortamı sağlayın" ayrıca yazılarımı kadirbeyciftligi.com dan da takip edebilirisiniz. projeye destek verecek arkadaşlar ile önerileri olan arkadaşları gece gündüz dinlemeye hazırım görüşmek üzere iyi çalışmalar

serhatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024