agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2008, 19:51   #1
Bitkisever

ceromaya's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2007
Zamioculcas zamiifolia (Aroid palm, Arum fern)

Araceae ailesinden olan Zamioculcas bitkisinin menşei astropikal iklime sahip olan Tanzanya ve Zanzibar'dır.

Çelik alma yöntemiyle çoğaltılabilen bu bitkiyi %50 turba, %25 toprak, %25 kum karışımından hazırlanan saksı harcına dikmek gerekir.

İçmekan süs bitkisi olarak yarı gölge veya gölgede tutulmalıdır.

Su ihtiyacı çok azdır. Bitki ışık almayan yerde duruyorsa seyrek ve az miktarda sulanmalı; yarı ışık alan yerlerde su miktarı ve sıklığı artırılmalıdır. Toprak asla ıslak bırakılmamalıdır.

İdeal ortam ısısı 20°-24°C, kışın minimum 10°-12°C olmalıdır.

Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçeklenme görülür.

Eklenen Resimler

ceromaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 16:31   #2
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Sayın Ceromaya

http://www.agaclar.net/forum/attachm...5&d=1204818394
Acaba bu bitki sizin bahsettiğiniz bitki ile aynımı. Umarım aynıdır. Yetiştirmek istediğin bitkilerden birisi.

bepsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 21:49   #3
Bitkisever

ceromaya's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bepsi Mesajı Göster
http://www.agaclar.net/forum/attachm...5&d=1204818394
Acaba bu bitki sizin bahsettiğiniz bitki ile aynımı. Umarım aynıdır. Yetiştirmek istediğin bitkilerden birisi.
Evet bu bitki Zamia Sayın Bepsi.
Çelikten suda köklendirerek saksıya ektiğim iki tane fidem var fakat 7 aydır hiçbir büyüme belirtisi olmadığı gibi kurumadılar da. Zor geliştiklerini biliyordum ama bu kadarını da tahmin etmiyordum doğrusu. İçeride tutuyordum, baharla birlikte balkona aldım. Bakalım ne olacak?

ceromaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 01:55   #4
Ağaçsever

samowan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Galeri: 2
Sorum sacmaysa kusura bakmayin ama fern-egrelti otu, palm-palmiye demek. Bu bitki her iki cinsede benzemiyor, neden boyle bi isimlendirmeye gidilmis.

samowan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 13:12   #5
Ağaçsever

kala's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Galeri: 1
Bu çiçek şu sıra benim en çok sevdiğim çiçek. Kışın onu bauhause dan almıştım. Aldığımdan beri pek çok dal çıktı dipten. Sonra baktım, saksı eğilip bükülmeye başladı. Meğer içerde yumrular gelişiormuş daha büyük bir saksıya aldım ben de. Ama onu çok sevdiğim bir arkadaşıma hediye ettim. Şimdilerde tekrar arıyorum ama hiçbir yapımarkette bulamıyorum. En sonunda bauhause i aradım. Stoklarında yokmuş binbir rica "getirtin noolur" dedim. İthalmiş. Mail adresimi telefonumu da bıraktım gelince beni arayacaklar. İnşallah gelir yakında. Bu arada beklemek beni delirtecek. BU çiçeğe bayılıyorum hele o yaprakların yapısı ve simetrik dizilişi yok mu beni öldürecek. Allah aşkına bir bilen var mı? Ankarada nerde bulabilirim başka?

kala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2008, 13:40   #6
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Ankamall Koçtaş'ta var.

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 14:29   #7
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Arkadaşlar;Zamiayı tek yaprağından suda köklendirme yapsak başarılı olur muyuz?Ben dün Bauhausta yerde yeni kopmuş bir Zamia yaprağı gördüm,kıyamadım aldım,evde suya koydum ama şansımı merak ediyorum doğrusu..

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 14:45   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn csen, üzerinde yaprak kını veya yaprak sapı olan tek bir yaprakçıktan rahatlıkla köklendirebilirsiniz.

Köklenme uzun sürmekte. 2 ayı bulmakta. Asıl kök teşekkülü, su içinde yeni bir yumrunun oluşması ile gerçekleşmekte. Önce saçak kökler sonra da yumru oluşuyor. Bu nedenle de uzun sürüyor. Bir pencere ve radyatör yakınında tutmanızı tavsiye ederim.

İlk saçak kökler çıktıktan sonra - yaklaşık 1 ay sonra - saksı içine de dikebilirsiniz. Yumru saksı içinde oluşur.

Üretimi gerçekten çok kolay, keza bakımı da öyle. Parlak, canlı yaprakları ile son yılların revaçta olan ithal Güney Amerika bitkilerinden biri.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 12:22   #9
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,mevsim kış olduğundan biraz endişem vardı,umarım başarılı olurum..

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 22:21   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Bu da benim zamiifolia bakalım başlıktaki resimde ki gibi geliştirebilecekmiyim!

Eklenen Resimler

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 14:45   #11
Ağaç Dostu

Bugün itibariyle son gelişmeler çok güzel !

Eklenen Resimler

GONÇ beğendi.
Eski 04-08-2009, 02:07   #12
Ağaç Dostu

04.08.2009 tarihli son durumu

Eklenen Resimler

Eski 10-10-2009, 13:41   #13
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Arkadaşlar;
çelikten zamioculcas üretmeyi becerenler varsa ayrıntılı yazabilirler mi? Ne kadar zaman sonra filiz verdi mesela; dal çeliği mi yaprak çeliği miydi??

Benim de geçen sene yurtdışındayken evimi süsleyen bi Zamioculcas'ım vardı; iç mekanda gerçekten çook hoş duruyor.. Yanımda getiremedim ama bi çelik getirdim.. Hem dal çeliği hem de yaprak çeliği..

Dikeli 1 yılı geçti; öyle durduğu gibi duruyodu saksıda.. Geçen annem "ee atıcam bunları hiçbişi olmuyo bunlardan" diye tehdit edince; çelikleri saksıdan çıkarıp kontrol ettim; hem dal hem de yaprak diplerinde dörder yumru oluşturmuşlar; dal çeliğinin epeyce kökü de oluşmuş.. Saksıları çok büyüktü yalnız; ona verdim yeni filiz vermemesini; daha küçük bir saksıya diktim tekrardan.. Hala bekliyoruz..

Böyle işte benim maceram; var mı önerisi olan bu işe daha önce el atıp çelikten büyütmeyi becerenlerden? Yapabileceğim birşey var mı bir an önce filiz vermesi için?

selamlar..

Yeni bilgi: 25 Kasım yani bugün; sonunda ZeZe'cimin topraktan bi sürgün çıkardığını farkettim!! Ne mutluluk Tez zamanda büyür kocaman olur inşallah

gmevsim ve narincir beğendi.

Düzenleyen cezzar : 25-11-2009 saat 00:17 Neden: Yeni bilgi ekleme
cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 19:00   #14
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Arkadaşlar , nette rastladım.

Eklenen Resimler

narincir beğendi.
denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 15:29   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Arkadaşlar merhaba, ben yeni üyeyim. Yaklaşık 2 ay önce iki tane zamioculcas çeliğim oldu onlardan birini direk toprağa diktim, dalın diğerini suya ısladım ayrıca bu dallardan iki yaprak çeliği alıp onlarıda suya ısladım. Yapraklardan biri köklendi iki gün önce kökleneni ve köklenmeyen diğer yaprağı da diktim. Ancak önceki diktiğim dal çeliği öylece duruyor hiçbir gelişme yok, sudaki çeliğimde köklenmedi ama köklenme ve yumru verme süreci uzun oluyormuş. Yumruyu verdikten sonra çabuk büyüyormuş. Umarım benimkiler de çabucak yumru verir, bu çiçekleri çok seviyorum )))

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 19:30   #16
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Benimkiler yumru verdikleri halde hiç büyüme belirtisi yok,sanırım çok yavaş büyüyorlar.

denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2010, 00:55   #17
Ağaç Dostu

Merhaba denizkedisi, benimde avatarınızda ki kediye çok benzeyen bir tekir kedim var, onu çooook seviyorum.... Merakım zamiaculcas'ı nezaman diktiniz? ne kadar süredir bekliyorsunuz...

Eski 25-01-2010, 08:41   #18
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Arkadaşlar; belki fikir verir diye kendi tecrübemi aktarayım: ben tam 16 ay bekledim.. 16 ay sonunda hem dal hem de yaprak, ikisi aynı anda filiz verdiler.. (hem yaprağı hem de dalı direk toprağa dikmiştim)
Yalnız filizden 2 ay kadar önce; saksıyı küçülttüm.. Belki en başında minik bi saksıya dikseydim daha çabuk filiz verirdi...
Akşama fotoğrafını çekip koyarım miniklerimin unutmazsam

Eski 25-01-2010, 10:56   #19
Ağaç Dostu

Merhaba Cezzar gerçekten çok uzun süre beklemişsiniz benim yapraklarım küçük saksıda ama dalı büyük saksıya dikmiştim. Şu aşamada saksıyı küçültmeye cesaret edemem mecburen beklicem... Köklenmesi için beklettiğim bir dalım var köklendikten sonra onu küçük saksıya dikim...Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim...

Eski 01-02-2010, 19:24   #20
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Merhabalar;
Benim 16 ayda filizlenen ZeZe'min (Latince isminin ikisi de Z ile başladığından; bu bitkiye kısaca ZeZe de diyolarmış) fotoğrafı işte aşağıdaki gibi..

Name:  DSC04905.JPG
Views: 15862
Size:  25.5 KB

Uzun iki tanesi, dal çeliğinin yavruları. Kenardaki minicik de yaprak çeliğinin..

Dediğim gibi saksı değiştirdikten 2 ay sonra hem dal çeliği hem yaprak çeliği aynı anda yavruladığından; yavrulama sebebini saksının küçülmesine bağlamak mantıklı geldi bana.. Değiştirirken gördüm; dalın bayağı bi kökü vardı, saksının içinde epey uzamış.. Küçük saksıda kökü saksıya çarpınca; alttan değil üstten büyümeye karar verdiler demek ..
Dal çeliğinin yaprakları sararınca kestim bu arada, o yüzden fotoğrafta yok..

Eski 02-02-2010, 07:02   #21
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Sevgili Cezzar ruyalarımı süslemeye başlayan bu bitkiye dair gözlemlerinizi her ayrıntısıyla bekliyorum.Sizleri tebrik ediyorum bilmediğimiz güzelikleri bizlere tanıttığınız için.

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2010, 14:21   #22
Ağaç Dostu

Arkadaşlar merhaba, sn.Cezzar filizleriniz çoook güzel büyümüş)) Benim diktiklerim hala bekliyor sizin çiçeğinizin sürgünlerini görünce heveslendim, riski alıp kendi filizlerimi küçük bir saksıya mı geçirsem diye düşünmeye başladım...

Eski 05-02-2010, 23:07   #23
Ağaç Dostu

Arkadaşlar merhaba, 5 gün önce diktiğim yaprağı 2 gün önce seraya aldım o son derece sağlıklı bende umutluyum... Gelişimi konusunda deneyimlerimi paylaşacağım...

Eski 08-02-2010, 09:00   #24
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Merhabalar;
Sn. merkürvenüs, yavrulamanın bir gereği de ortamın sıcak olması.. Bitkimiz doğu afrika kökenli olduğundan; 28-30 derece gibi sıcaklıklarda çok daha hızlı büyüme gösteriyomuş..

Şu makalede, çok hoş bilgi ve resimler var.. Makale ingilizce ama; ben şöyle özetleyeyim;
- 2. sayfadaki resimde; farklı yaprak çeliklerinin 28 gün içinde ne kadar köklendiğini; ve altında da 16 hafta sonra bu yaprakların nasıl bissürü yavruladığını gösteriyor.. Yani 4 ayda bissürü yaprakla dolmuş saksılar.. Ama tabi sıcaklık da önemli; bu saksıları 90 Fahrenheit'ta tuttuklarını söylüyolar; yani 32 derece! O yüzden seradaki yapraklarınızdan çok umutluyum ben
- 4. sayfadaki fotoğraflarda da; dikilen yaprak çeliklerinin 17 hafta (4 ay) sonraki hallerini gösteriyor. Çok açıklayıcı bi fotoğraf bu! Gördüğünüz gibi; 20 derece (68 F) ve 23 derecede (73F) tutulan saksıdaki yapraklar durdukları gibi duruyolar.. Ama 29 (84F) ve 32 (90F) derecede tutulanlar nasıl kocaman olmuşlar aynı sürede!

Makalede bi yerlerde de, büyük saksı ve soğuk ortamların büyümeyi geciktirdiğini söylüyor..
Aslında bu bilgiler, benim neden 16 ay beklediğimi de açıklıyor; benim hem saksı büyüktü; hem de balkonda duruyodu saksı.. Balkon camla kaplı ve mutfağın kapısı devamlı açık; ama haliyle yaz haricinde 20 dereceden düşük oluyodur sıcaklığı..

Herkesin ZeZe'si tez zamanda kocaman olur inşallah

Eski 08-02-2010, 10:11   #25
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Sizin yaşadığınız yerlerde fiatı nedir acaba? Bodrum koçtaş'ta dün küçük bir saksı 27 T.L. idi...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 14:17   #26
Ağaç Dostu

Merhaba;

Sn. Cezzar çok güzel bilgiler vermişsiniz seramdan dolayı umutluyum artık. Bir önceki mesajınızda saksı boyutunun küçük olması gerektiğini yazmıştınız, bende seraya koyduğum yaprağı plastik bardağa diktim yani saksısı oldukça küçük)) 32 numaralı mesajınızdan sonra sanırım riski alıp daha önce diktiğim dalı küçük bir saksıya alacam. Çünkü saksısı normal bir boy saksı ve bitkim onda çok zor köklenecek gibi. Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim bu bilgiler doğrultusunda yeniden düzenleme yapacam.

Sn. Berduray İstanbul'da ortalama 20-22 lira arası ama bitkiler oldukça büyük

Eski 08-02-2010, 14:25   #27
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Anladım, teşekkürler.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 16:14   #28
Ağaç Dostu

Merhaba, sn. Cezzar 34 numaralı mesajımda bahsettiğim gibi çeliğimi saksısından çıkardım ve oldukça küçük bir saksıya geçirdim. Çeliği topraktan çıkardığımda ne gördüm dersiniz? Köklenmiş )) Yaklaşık 1cm boyunda 4 tane kök vardı. Çıkarmam iyi oldu saksı büyük olunca sanırım ayarlayamamışım derine dikmişim ama bu arada umarım tekrar dikerken köklere zarar vermemişimdir. Şimdi gözüzün içine bakıp tekrar tutmasını belicem...

Eski 09-02-2010, 08:32   #29
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Merhabalar merkürvenüs;
Bir sorun olmaz inşallah yeni saksılarında.. Zaten anladığım kadarıyla öyle çok hassas bir bitki değil bu. Tez zamanda yavrular inşallah . Bol şanslar..

Eski 15-02-2010, 15:43   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2009
iyi günler. Herkes çelikalma yönteminden bahsetmiş ama yumrulardan bahsedildiğini görmedim.Acaba yumruları diktiğimizde yeni bir bitki elde etmemiz mümkün mü bukonuda bilgisahibi olan varsa çok sevinirim.

nubikka beğendi.
yagmurnisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024