View Single Post
Eski 08-02-2010, 08:00   #24
cezzar
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Merhabalar;
Sn. merkürvenüs, yavrulamanın bir gereği de ortamın sıcak olması.. Bitkimiz doğu afrika kökenli olduğundan; 28-30 derece gibi sıcaklıklarda çok daha hızlı büyüme gösteriyomuş..

Şu makalede, çok hoş bilgi ve resimler var.. Makale ingilizce ama; ben şöyle özetleyeyim;
- 2. sayfadaki resimde; farklı yaprak çeliklerinin 28 gün içinde ne kadar köklendiğini; ve altında da 16 hafta sonra bu yaprakların nasıl bissürü yavruladığını gösteriyor.. Yani 4 ayda bissürü yaprakla dolmuş saksılar.. Ama tabi sıcaklık da önemli; bu saksıları 90 Fahrenheit'ta tuttuklarını söylüyolar; yani 32 derece! O yüzden seradaki yapraklarınızdan çok umutluyum ben
- 4. sayfadaki fotoğraflarda da; dikilen yaprak çeliklerinin 17 hafta (4 ay) sonraki hallerini gösteriyor. Çok açıklayıcı bi fotoğraf bu! Gördüğünüz gibi; 20 derece (68 F) ve 23 derecede (73F) tutulan saksıdaki yapraklar durdukları gibi duruyolar.. Ama 29 (84F) ve 32 (90F) derecede tutulanlar nasıl kocaman olmuşlar aynı sürede!

Makalede bi yerlerde de, büyük saksı ve soğuk ortamların büyümeyi geciktirdiğini söylüyor..
Aslında bu bilgiler, benim neden 16 ay beklediğimi de açıklıyor; benim hem saksı büyüktü; hem de balkonda duruyodu saksı.. Balkon camla kaplı ve mutfağın kapısı devamlı açık; ama haliyle yaz haricinde 20 dereceden düşük oluyodur sıcaklığı..

Herkesin ZeZe'si tez zamanda kocaman olur inşallah

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön