agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni81Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2011, 18:09   #61
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
netten fittonia satışı yapan bir yer var mı? biraz baktım ama bulamadım. bu çiçeği çok seviyorum...

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 16:27   #62
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi csydn Mesajı Göster
Koçtaş'tan dört çeşit aldım Cumartesi günü, bir sitesine bakın isterseniz gönderimi var mı..!
şimdi baktım, nette yok, aslında geçen sene vardı, alamamıştım, belki eklerler nete bu senede... harika bir çiçek bence...

Eski 12-04-2011, 13:27   #63
Yeni Üye

nehirderya's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2010
grandbaba fittonianın üstündeki çiçeğin adını biliyor musunuz?

nehirderya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 10:39   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Fittonia mı akvaryuma ekilmiş ben mi yanlış gördüm.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2011, 10:47   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2011
dün akşam fittonia'yı çalışma masama koymak için aldım. Çalışma odam aydınlık serin ve havadar fakat direk güneş ışığı olamıyor. İnternette nasıl bakılırı araştırdığım zaan direk güneş ışığı gereklidir diyor fakat bu sitede tam tersini söylemişsiniz. Hangisi doğru? Fittonia'yı yetiştiren tecrübeli arkadaşlar yardım edebilirler mi?

aerte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2011, 21:42   #66
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Praktiker'de 3 tl.ye fittonia fideleri satılıyor şu an,Bayrampaşa praktiker....

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 17:00   #67
Yeni Üye

narhanımcık's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aerte Mesajı Göster
dün akşam fittonia'yı çalışma masama koymak için aldım. Çalışma odam aydınlık serin ve havadar fakat direk güneş ışığı olamıyor. İnternette nasıl bakılırı araştırdığım zaan direk güneş ışığı gereklidir diyor fakat bu sitede tam tersini söylemişsiniz. Hangisi doğru? Fittonia'yı yetiştiren tecrübeli arkadaşlar yardım edebilirler mi?
Evet, ben de birkaç gün önce bir fittonia aldım ve bakımı konusunu araştırdığımda "Gölge yerlerde yetiştirilir. Bitki kesinlikle güneş gören yerlerde bulundurulmalıdır." gibi bir cümleyle karşılaştım, pek bir şey ifade etmedi bana. Mine Pakkaner hanımın "aydınlık ama güneşsiz bir yere koyun" ifadesi daha açık fakat http://www.bitkibakimi.com/cicek/249...-bilgiler.aspx adresindeki bilgiler tam tersini söylüyor.

Bitkiyi alırken satış görevlisi de gölgeyi sevdiğini söylemişti ama gölge bir yerde kısa süre kalınca yapraklarını yukarı dikiverdi, yukarıda verdiğim linkteki "güneş ışığını gören kısımlar ışığa doğru bir eğilimde bulunur" bilgisine dayanarak yandan güneş alabileceği bir yere koydum ama yapraklar hâlâ biraz güneş için mevlâya açılmış eller gibi duruyor

Bir de sorum olacak, fittonialar da krotonlar gibi güneş gördükçe kızarıyor mu yoksa kırmızı ve yeşil olarak değişik çeşitleri mi var?

Düzenleyen narhanımcık : 27-07-2011 saat 17:03 Neden: unuttuğum bir konu eklemek
narhanımcık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2011, 14:11   #68
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi narhanımcık Mesajı Göster
Evet, ben de birkaç gün önce bir fittonia aldım ve bakımı konusunu araştırdığımda "Gölge yerlerde yetiştirilir. Bitki kesinlikle güneş gören yerlerde bulundurulmalıdır." gibi bir cümleyle karşılaştım, pek bir şey ifade etmedi bana. Mine Pakkaner hanımın "aydınlık ama güneşsiz bir yere koyun" ifadesi daha açık fakat http://www.bitkibakimi.com/cicek/249...-bilgiler.aspx adresindeki bilgiler tam tersini söylüyor.

Bitkiyi alırken satış görevlisi de gölgeyi sevdiğini söylemişti ama gölge bir yerde kısa süre kalınca yapraklarını yukarı dikiverdi, yukarıda verdiğim linkteki "güneş ışığını gören kısımlar ışığa doğru bir eğilimde bulunur" bilgisine dayanarak yandan güneş alabileceği bir yere koydum ama yapraklar hâlâ biraz güneş için mevlâya açılmış eller gibi duruyor

Bir de sorum olacak, fittonialar da krotonlar gibi güneş gördükçe kızarıyor mu yoksa kırmızı ve yeşil olarak değişik çeşitleri mi var?
Ben de aydınlık ama güneş görmeyen bir yere koydum, gölge sayılmaz aslında şu anda herhangi bir dökülme veya renk solması ile karşılaşmadım.

"Yapraklar güneşi gören yere doğru eğilir" gibi birşey okumuştum ama uzun vade de olduğunu düşünüyordum. Denemelerimde sabahtan akşama kadar yapraklar güneşe doğru eğiliyorlar.

İlginç bir bitki

Bu arada ben bonzaimi yaşatmak için bonzai besini diye bir sıvı aldım. Suyla karıştırıp bonzai ye veriyordum. Daha sonra o besini fitonia'nında hakkettiğine inandım ve ona da vermeye başladım. Göz yanılması değilse gerçekten işe yarıyor tavsiye ederim

Eski 28-07-2011, 17:00   #69
Yeni Üye

narhanımcık's Avatar

Alıntı:
Ben de aydınlık ama güneş görmeyen bir yere koydum, gölge sayılmaz aslında şu anda herhangi bir dökülme veya renk solması ile karşılaşmadım.

"Yapraklar güneşi gören yere doğru eğilir" gibi birşey okumuştum ama uzun vade de olduğunu düşünüyordum. Denemelerimde sabahtan akşama kadar yapraklar güneşe doğru eğiliyorlar.

İlginç bir bitki

Bu arada ben bonzaimi yaşatmak için bonzai besini diye bir sıvı aldım. Suyla karıştırıp bonzai ye veriyordum. Daha sonra o besini fitonia'nında hakkettiğine inandım ve ona da vermeye başladım. Göz yanılması değilse gerçekten işe yarıyor tavsiye ederim
Ben de fittoniayı alırken bir de bonzai almıştım, yanında da bonzai besini. Çiçek coşturan yazıyordu üzerinde sanırım. Sizinki de ondan mıydı acaba? Bir marka daha vardı çünkü. Gerçi içerikleri birbirine yakındır herhalde..

Eski 28-07-2011, 17:36   #70
Yeni Üye

Alıntı:
Ben de fittoniayı alırken bir de bonzai almıştım, yanında da bonzai besini. Çiçek coşturan yazıyordu üzerinde sanırım. Sizinki de ondan mıydı acaba? Bir marka daha vardı çünkü. Gerçi içerikleri birbirine yakındır herhalde..
Çiçek coşturan değildi benimki. Aslında bonsaim baya yaprak döküyordu onu kurtarmak adına son çare gidip oradaki görevlilerle konuşmaktı amacım. Onlar önermişlerdi. Orada fittonia'yı görüp almıştım öyle bir mazisi var

Şişenin açıklamasında "bonsai özel besini" yazıyordu. İçerikleri çok yakın olmayabilir. Bauhaus tan almıştım. Sizinkinin markası neydi?

Eski 28-07-2011, 20:19   #71
Yeni Üye

narhanımcık's Avatar

Alıntı:
Çiçek coşturan değildi benimki. Aslında bonsaim baya yaprak döküyordu onu kurtarmak adına son çare gidip oradaki görevlilerle konuşmaktı amacım. Onlar önermişlerdi. Orada fittonia'yı görüp almıştım öyle bir mazisi var

Şişenin açıklamasında "bonsai özel besini" yazıyordu. İçerikleri çok yakın olmayabilir. Bauhaus tan almıştım. Sizinkinin markası neydi?
Ben de Bauhaus'tan aldım, baktım da markası Çiçek Coşturanmış, onun altında da "bonsai özel besini" yazıyor. Oradaki görevli bana da bir marka önermişti aslında, "Ve.." ile başlıyordu sanırım adı ama ben yaklaşık üçte biri fiyatına olduğu için diğerini tercih ettim, iyi mi ettim bilmem...

Eski 29-07-2011, 07:42   #72
Yeni Üye

Alıntı:
Ben de Bauhaus'tan aldım, baktım da markası Çiçek Coşturanmış, onun altında da "bonsai özel besini" yazıyor. Oradaki görevli bana da bir marka önermişti aslında, "Ve.." ile başlıyordu sanırım adı ama ben yaklaşık üçte biri fiyatına olduğu için diğerini tercih ettim, iyi mi ettim bilmem...
muhtemelen aynı markalar. Bu sabah birşey dikkatimi çekti, bonsaimin ağaç kısımları yeşilleşmeye başlamış. Bunun nedeni bonsai özel besini olabilir mi? Çünkü yaptıklarına göre fiyatı bana da çok ucuz gelmişti.

Eski 29-07-2011, 18:09   #73
Yeni Üye

narhanımcık's Avatar

Ben henüz bir defa kullandım sadece, gelişmelerden haberdar ederim.

Eski 01-08-2011, 09:04   #74
Yeni Üye

Sulama aralığınız nedir? Her gün suluyor musunuz?

Eski 01-08-2011, 14:46   #75
Yeni Üye

narhanımcık's Avatar

Alıntı:
Sulama aralığınız nedir? Her gün suluyor musunuz?
Bonsaim için mi soruyorsunuz bunu? Toprağının üstü kurudukça suluyorum ki bu genelde günaşırı oluyor. Çok sıcak günlerde ya da güneşlensin diye dışarıya çıkarmışsam daha da çabuk kuruyabiliyor, o zaman her gün. Bu arada benim bonsai de yeni yapraklar verdi, besinden mi, bilmem. Ama sulama konusu hassasiyet istiyor, sitede yazılanları okumuşsunuzdur herhalde.

Fittonia için soruyorsanız onun da toprağını nemli tutacak şekilde suluyorum. Sabah ve akşam birer saat kadar güneşleniyor, yapraklarını hafif indirdi şimdi, sanki biraz da saksının içine yayılmış gibi. Henüz bonsai besinini onda denemedim, azıcık vereyim bakalım neler olacak.

Eski 02-08-2011, 10:06   #76
Yeni Üye

evet bonsai için sormuştum. Normalde toprak kuruduğu zaman sulayın diyorlar ama konuştuğum görevliler toprak her zaman 2/3 oranında ıslak olmalı dediler.

Doğru gelişim için bu şartmış, yani sürekli gözlema altında olması gerekiyormuş. Bu arada benim bonsaimde de yeni yapraklar verdi ama bir taraftan da sürekli bir dökülme var bir de dediğim gibi ağacın gövde kısmı yeşilleşmeye başladı.

Yarardan çok zarar veriyor gibi.. Bonsai yi direk güneş ışığına çıkartıyor musunuz? Bunu pek önermiyorlar diye biliyorum.

Eski 02-08-2011, 16:08   #77
Yeni Üye

narhanımcık's Avatar

Alıntı:
evet bonsai için sormuştum. Normalde toprak kuruduğu zaman sulayın diyorlar ama konuştuğum görevliler toprak her zaman 2/3 oranında ıslak olmalı dediler.

Doğru gelişim için bu şartmış, yani sürekli gözlema altında olması gerekiyormuş. Bu arada benim bonsaimde de yeni yapraklar verdi ama bir taraftan da sürekli bir dökülme var bir de dediğim gibi ağacın gövde kısmı yeşilleşmeye başladı.

Yarardan çok zarar veriyor gibi.. Bonsai yi direk güneş ışığına çıkartıyor musunuz? Bunu pek önermiyorlar diye biliyorum.
Direkt güneş ışığına değil de alacalı güneş alan gölge bir yere koyuyorum bazen, o da çok uzun süre değil.

Benim toprağımda da yosunlanma var, suyu biraz kısmam gerekiyor sanırım. Ama benimkinin yapraklarında dökülme yok. Belki cinsiyle ilgilidir. Küçük bir araştırmayla Çin Kuş Eriği (Sageretia Theezans) cinsi olduğunu öğrendim. Türlerine göre bakımları da değişiyor bonsailerin. Sageretialar kuraklık karşısında hassasmış, o yüzden fazla kuru bırakmamaya çalışıyorum.

Bu arada bunları bir bonsai forumunda konuşmamız gerek sanırım.

Eski 28-09-2011, 17:11   #78
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Galeri: 16
Benim fittonyalarım toplu halde

Eklenen Resimler

yener.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 18:56   #79
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Görsel şölen olmuş Sayın serilaaa, ellerinize sağlık. Siz bitkilerin dilinden gerçekten anlıyorsunuz, gün gelir biz de anlarız umarım

kupecim beğendi.
gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 23:05   #80
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
25 temmuz tarihinde "Praktiker'de 3 tl.ye fittonia fideleri satılıyor şu an,Bayrampaşa praktiker...." demiştim. Bir minik fittonia almıştım.

Baktım ki çiçeği kazasız belasız büyütebiliyorum, bu sefer de Bauhause'tan 6 değişik renk fide aldım. Tanesi 2.50 tl...

Birinci resimdeki ilk aldığım fittonia,ikinci resimdekiler kadar minikti, 3 ayda boyu gayet iyi uzadı.

Çiçek açmayan salon bitkilerini pek sevmiyorum aslında ama kolyoz ve fittonia çiçek açan diğer bitkilerle yarışacak kadar güzel,özellikle renkli çiçeklere hasret kaldığım kış aylarında eve renk getiriyor.

Name:  fittonia1.jpg
Views: 7063
Size:  30.9 KB

Miniklerin şimdilik keyfi yerinde. Yaklaşık iki hafta oldu dikeli ve üstten minik yapraklar çıkarmaya başladılar.

Sabah güneşi alan bir pencerede,tülün arkasında ikamet ediyorlar. Toprağı kurudukça suluyorum, henüz bitki besini vermedim...

Name:  fittonia2.jpg
Views: 15791
Size:  62.5 KB

dafni, Milla ve nanemolla beğendi.
ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 18:20   #81
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2012
bu sabah görünce bana çığlık attıran fitonniam

Eklenen Resimler

sevda271 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 09:00   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevda271 Mesajı Göster
bu sabah görünce bana çığlık attıran fitonniam
Aferin fittonyaya şimdi gözüme daha bir girdi çiçeğin rengi çok güzelmiş minik diyordun ama bayağıda belirginmiş çiçeği Maaşallah. Bu arada Zeynep'i de aşılamışın. Yakında o da ekip dikip üye olur buraya aile boyu Maaşallah size.
Eline sağlık.

sevda271 beğendi.
canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 00:13   #83
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canannuman Mesajı Göster
Aferin fittonyaya şimdi gözüme daha bir girdi çiçeğin rengi çok güzelmiş minik diyordun ama bayağıda belirginmiş çiçeği Maaşallah. Bu arada Zeynep'i de aşılamışın. Yakında o da ekip dikip üye olur buraya aile boyu Maaşallah size.
Eline sağlık.
teşekkür ederiz canım...Zeynep benden hevesli çıktı su spreyini alıyor sürekli çiçekleri besliyor sonra ertesi sabah anne bak daha çok büyümüş deyip övünüyor

canannuman beğendi.
Eski 05-04-2012, 05:58   #84
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Merhaba sevda271 elinizdeki guzel cicek fittonia degil hypoestestir. senelik bir bitkidir. tohumlarindan cok rahat sonraki seneye cimlendirebilirsiniz.

Eski 05-04-2012, 06:04   #85
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/evdeki-...eras/15402.htm

burda sizin ciceginizin konusu. o minik ciceklerini koparmayin birakin tohumlari gelissin seneye cimlendirir daha yogun guzel gorunumlu saksi elde edersiniz

Eski 05-04-2012, 11:46   #86
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi optimus Mesajı Göster
Merhaba sevda271 elinizdeki guzel cicek fittonia degil hypoestestir. senelik bir bitkidir. tohumlarindan cok rahat sonraki seneye cimlendirebilirsiniz.
teşekkür ederim optimus o zaman ben bu sayfadan taşınayım tabi bir fittonia edinene kadar

Eski 21-04-2012, 11:18   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Perşembe günü Bauhaus' a gittim. Fitonyaları görünce çok sevindim. bir süredir almak istiyordum çünkü. Yıllar önce minicik bir tane gelmişti hediye olarak ama o zamanlar huyunu bilmediğimden ölmüştü. Forumda gördükçe ben de yeniden heves ettim. Enfes yapraklar. Bauhasu' da 2.50 TL ye satılıyor. Yavruağzımsı pembe olandan çoktu. Birkaç tane koyu pembe kalmıştı hatta sonradan fark ettim. Açık pembeli beyazlı olandan 3-4 tane vardı ama sağlıklı görünmedi almadım. Diğer renklerini de gördükçe alacağım.

Name:  PIC_0014.JPG
Views: 3028
Size:  54.3 KB

İremsıla ve Milla beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2012, 10:15   #88
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Benim fittoniamın boyu uzadı iyice..ne yapmam gerekiyor onu nereye kadar uzayacak?

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 15:32   #89
Ağaçsever

şehzade's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2012
Bu da benim miniminicik fitoşum. Bir kökü üçe böldüm hiç bir sorun olmadı.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
şehzade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 16:04   #90
Ağaç Dostu

resul22's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2012
Geçen gün aldığım çiçeğe benzer sayın ahmeter'in sayfasında gördüm ve episcia olduğunu sandığım bitkim meğer "fittonia"ymış.

resul22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024