agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2009, 19:31   #961
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Emreezgi pamuklu bit ciddi bir bela bir anda bitkinin tüm goncalarını yapraklarını nesi var nesi yok hepsini kurutuyor.
1lt suya 2-3 çorba kaşığı arapsabunu erit 2 çorba kaşığı sıvı yağ 3-4 diş sarmısak(isteğe bağlı kokuyor çünkü) iyice çalkalayıp fısfısa koyup tüm bitkinin heryerine sıkıyorsun. Yalnız sıkarken devamlı çalkalaman lazım yağ üste çıkıp sabun dibe çöküyor. Birkaç gün bunu yap bit mit kalmıyor. Sarmısak koktuğu için ben bitkiyi dış kapıya koydum ama ilk yapışta faydasını gördüm. Bunu yapmazsan bitkiyi kaybedersin yetmezmiş gibi diğerlerinede bulaşır.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 19:34   #962
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Emrezgi kuruma ve yaşatma hakkındaki tüm bilgiler sayın hocamız Lerdemir tarafından itinayla cevaplanır. Ciddi bir şekilde gardenya takıntısı vardır ( sanki bende yok). Ama bu işe kendini adamakla kalmadı bu uğurda her türlü bilgiye sahiptir.
Not:Lerdemir bu konuda ciddiyim sakın dalga geçtiğimi sanmayın.

Eski 03-06-2009, 19:46   #963
Ağaç Dostu

emrezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
çok teşekkür ederim yarın ilk işim arap sabunu alıp çiçeğide balkona alıp verdiğin tarifi yapmak olcak sanırım sarmısakta koycam hemen kendine gelmesini istiyorum çünkü yardımların için teşekkürler

emrezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 22:32   #964
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Ben gardenyamı 3 sene önce aldım ama bi türlü ne ben onu nede o beni birbirimizi sevemedik bi türlü. Çünkü aldığımdan beri 1 cm bile büyümedi öylece duruyor. Toprağı da çok iyi ama yinede büyümüyor. Galiba bakımı çok zor bir bitki. Bu gidişle büyük bir ayrılık yaşayacak gibiyiz. İnşallah kısa sürede toparlar ve gelişme gösterir.

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 09:29   #965
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Poyraz sabır sabır sabır. Biz bir tane yaşatabilmek için kaçtaneyi feda ettik bilemezsin. Her güzelliğin bir zorluğu var sabırlı olursan dileğine ulaşırsın.

Eski 04-06-2009, 09:32   #966
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=10740
emrezgi aslında dün unuttum bu linke bakarsan diğer ev yapımı pamuklu bit ilaçlarınıda görürsün.

Eski 04-06-2009, 10:12   #967
Ağaç Dostu

emrezgi's Avatar

teşekkür ederim verdiğin linkteki yazıları da okudum bugün ilaçlıcam bir an önce kurtulayım

Eski 04-06-2009, 10:13   #968
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sn.emrezgi,

Bizler buradaki deneyimlerimizde genellikle ya zararlı (kırmızı örümcek, pamuklu bit) ya ya da daha sıklıkla yetersiz ortam nemi nedeniyle yaprak kenarlarında kuruma gözlemledik.
+ Bir de, aşırı rüzgarlı ortamda kaldıysa veya bulunduğu yerde sıcak rüzgar estiyse de yapraklarda kuruma oluyor; ben yaşadım.

Dolayısı ile yapraklarınızın özellikle alt yüzeylerine ve de yaprakların gövde ile birleştikleri noktalara bakıp normal dışı bir oluşum, zararlı vb olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bir zararlı varsa, ona göre hareket ederiz. Zaten, Sn.BenBen1967 pamuklu bit ile ilgili mücadele hakkında sizi yönlendirmiş. Ayrıca forumumuzda bitki hastalıkları uzmanlarımız var; onların bilgilerine de danışabileceğimiz başlıklar var: Süs Bitkileri Hastalık ve Zararlıları

Unutulmaması gereken önemli bir konu da; yapraklardaki bu kararma oluşmadan 1 hafta kadar bir süre önce yüksek azotlu bir gübreyi ölçüsünü kaçırarak kullanıp kullanmadığınız. Gerçi böyle bir durumda kuruma sadece kenarlarda kalmaz, tüm yaprağa yayılarak yaprağı kavurur; ama bunu da ayrıca belirteyim istedim.

Gözlemlerinizi paylaşırsanız, buradaki tüm gardenyaseverlerle birlikte hareket eder, bitkinizi kurtarırız inşaallah.

Sn.BenBen1967,

Herşey bu forumla başladı.

Emin olun, dün şaka yollu olarak Sn.Koyu yeşil ile yaptığımız uygulama gibi gelişti herşey.

Kokulu çiçeklere olan ilgim, buradaki teknik uzman arkadaşların ilgi ve yardımları ile benim de tutkulu yaklaşımım, deneme yanılma iştahım ve yoğun gözlemlerimle birleşerek buraya kadar gelebildim. Teknik olarak hiçbir altyapım yok. Fark ettiyseniz ben bu forumdaki teknik arkadaşlarımızdan, uygulamacı üyelerimizden ve ziraat mühendisi arkadaşlarımızdan edinmediğim hiçbir teknik bilgiyi kesin ifadeler ile aktarmıyorum. Sadece tecrübe ettiklerimde kesinim.

Bu anlamda, elimden gelen her türlü desteği vakit bulabildiğim sürece vermeye devam inşaallah.

Takıntı konusunda tamamen haklısınız

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BenBen1967 Mesajı Göster
Emrezgi kuruma ve yaşatma hakkındaki tüm bilgiler sayın hocamız Lerdemir tarafından itinayla cevaplanır. Ciddi bir şekilde gardenya takıntısı vardır ( sanki bende yok). Ama bu işe kendini adamakla kalmadı bu uğurda her türlü bilgiye sahiptir.
Not:Lerdemir bu konuda ciddiyim sakın dalga geçtiğimi sanmayın.

Sn.Poyraz__2007,

3 yılda 1 cm. bile büyümemiş olması mümkün değil. Ölmeden bu şekilde devam ettiyse zavallı bitki sürünüyor demektir. Hiçbir isteği karşılanmıyordur; toprak isteği, ısı isteği, ortam nemi isteği, ışık isteği.

İkiniz de birbirinizi sevemediyseniz, artık daha da devam etmeyin; gardenya seven bir yakınınız varsa ona emanet ve hediye edin gardenyanızı.

O da önce Sn.emrezgi'ye tavsiye ettiğim şekilde zararlı kontrolü yapsın. Bir sorun yoksa, ardından ideal bir saksı harcı hazırlamaya koyulsun (forumda karışım oranları var; fazla zorlamaya da gerek yok derse torf, perlit, bahçe toprağı ve yanmış hayvan gübresi/humus karıştırsın bir güzel).

Gardenyasını saksısından çıkarıp köklerini gözlesin, beyaz mı kararmış mı diye, gerekirse kök budaması yapsın, köklerinin arasında zararlı var mı ona da baksın.

Sonra, bitkinin kökleri saksının alt deliklerinden henüz çıkmamış durumda ise aynı saksıya, çıkmış ise bir boy büyük saksıya alsın.

Mümkün mertebe yağmur suyu ile, olmazsa klima tahliye suyu ile, o da olmadı kireçsiz iyi su ile sulasın. Sulama suyuna forumda Sn.Mine Pakkaner'in belirttiği oranda aspirin ve limontuzu ilave etsin.

Bunlarla beraber, sulama suyuna dengeli bir besin de ilave ettiği zaman değmeyin gardenyanın keyfine. E tabi bizimkine de...

Aksi takdirde yazıktır, ızdırap çektirmeyin gardenyaya...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Poyraz__2007 Mesajı Göster
... ne ben onu nede o beni birbirimizi sevemedik bi türlü...

Düzenleyen lerdemir : 04-06-2009 saat 10:33 Neden: Rüzgar etkisini ilave ettim.
lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 10:31   #969
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Üstadım sıraladığınız sorulara cevabım müsbet yönde. Sadece alıntı yapmış olduğum husus biraz kafamı kurcaladı. Çiçeklerin bulunduğu ortam yarı gölge (asma altında) bir ortamda. Fakat sulamayı yapmış olduğum zaman öğle zamanı. Acaba bu sebep olmuş olabilir mi?
Sulamanın idealinin sabah erkenden veya gün batımı sırasında olduğu söylenir. Burada asıl önemli olan hususun, sulamanın saksı toprağının çok ısınmış olduğu öğlen saatlerinde yapılmaması olduğunu biliyorum. Eğer öyle olursa su hızla buharlaşıyormuş ve suyun bitki tarafından alınma verimi düşüyormuş, ayrıca da ısı farkı etkisi nedeniyle köklerden bitkiye şok etkisi yapabiliyormuş vb.

Çok sayıda gonca kaybının bu nedenle olup olamayacağına dair bir fikrim yok açıkçası.

Gardenyanızda zararlı olup olmadığını kontrol ettiniz mi Sn.Lonicera?

Eski 04-06-2009, 12:02   #970
Ağaç Dostu

emrezgi's Avatar

sn. lerdemir yardımlarınız için teşekkür ederim pamuklu bit için ilaçlama yaptım inşallah bir an önce kurtulurum yapraklardaki yanıklar umarım devam etmez gardanyam gözetim altında gardenyam salonda duruyor ışığı çok alıyor fakat güneş ona ulaşamıyor nerdeyse hiç güneş görmüyor diyebilirim o yüzden güneş yanığı değildir büyük ihtimalle pamuklu bit yüzünden onlardan kurtulduğum zaman gardanyam eski güzelliğine kavuşacak sizlerin sayesinde

Eski 04-06-2009, 12:06   #971
Ağaç Dostu

emrezgi's Avatar

sn. benben1967 yardımlarınız için çok teşekkür ederim ama son bi sorum daha var bu ilaçlamayı hergün mü yapayım birkaçgün yap demiştin. güzelim gardanyam çok kötü sarmısak kokuyor

Eski 04-06-2009, 14:00   #972
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Tamamen geçtiğine emin olana kadar yapmanızı tavsiye ederim. Koku geçiyor merak etmeyin 2- 3 gün yapın.

Eski 04-06-2009, 14:04   #973
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

çiçek açmış olan gardenyacığım bu yılki 3. çiçeği ve tomurcuğu

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2009, 14:06   #974
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Buda Koçtaş'tan 7 tl ye aldığım nusubetsiz pamuklu bitlerin saldırısına uğrayan gardenyam. Kapı önünde tek başına sarmısak kokulu bekliyor.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2009, 14:22   #975
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Hipermarketlerden güvenerek aldığımız bitkilerde, haşere ve hastalıklara dikkat etmemiz gerekiyor.

Geçen hafta Koçtaş'ta sardunyalarda "beyaz sinek" vardı. Aman dikkat!

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 14:28   #976
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Lerdemir
E iyi yoldayız, iyi [/QUOTE]

Teşekkürler Hocam

Yeni gelen yapraklardaki açık yeşillik kloroz etkisi, demir eksikliğinden oluyor. Bu tamam. Peki bu yeni yapraklar daha çok minicikken, kendini ilk göstermeye başladığunda uçları siyahımsı ise, bunun sebebi nedir Hocam?
Fazla sulama belirtisi mi? Fazla da sulamış değilim ama?

Düzenleyen Koyu yeşil : 04-06-2009 saat 14:31 Neden: ek
Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 14:54   #977
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Merhaba
4 sene önce bauhaustan küçük bir fidan olarak aldım. İlk 3 yılını evde geçiren gardenyamı bahçem olunca direk toprağa diktim. Kışın koruma aldım, biraz yapraklarında sararma olsa da üzeri tomurcuk dolu. Ev içindeyken ara sıra sadece 1 tane çiçeği oluyordu. Sanki toprakta daha mutlu gibi

Eklenen Resimler

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 16:00   #978
Ağaç Dostu

emrezgi's Avatar

tamam 2-3 gün yaparım tamamen kurtulana kadar savaşa devam sizin gardenyalarınızda çok güzelmiş yapraklarının rengi ve sıklığı süper benim sizin ki gibi değil ama olcak aman nazar değmesin sizinkilere umarum daha çok çiçek açar iyi günler

Eski 04-06-2009, 22:16   #979
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2009
Sn. Koyu yeşil ve Sn. lerdemir tavsiyeleriniz için teşekürler, bahsettiğiniz demir gübresi eczahanede bulunur mu ?

smrdlbz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 04:48   #980
Ağaçsever

mum isigi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Merhabalar arkdaslar.

Ben benim gardenyama sulamayi bir kac gundur kestim.Tomurcuklar dusmeye devam ediyor takipteyim . Bakalim bekleyip gorecegiz limon tuzlu suyu bir kere verdim ve kalan cok az yapraklarini arada bir fiskiye ile islatiyorum. Hic umudum yok ama( beklemedeyim.
Lerdemir bey size attigim resimleri aldinizmi acaba? Siteye eklemeniz adina. Umarim sizlere zahmet vermemisimdir.

seviler
USA

mum isigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 09:43   #981
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Dünden bu güne gonca gelişimi.

Eklenen Resimler

çiçeksever beğendi.
Eski 05-06-2009, 09:46   #982
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Görmemişin gardenyası açmış her açıdan resmini çekmiş.

Eklenen Resimler

çiçeksever beğendi.
Eski 05-06-2009, 10:06   #983
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smrdlbz Mesajı Göster
Sn. Koyu yeşil ve Sn. lerdemir tavsiyeleriniz için teşekürler, bahsettiğiniz demir gübresi eczahanede bulunur mu ?
Ziraat ürünleri satan yerlerde bulabilirsiniz. (Demir gübresi olarak)

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 10:19   #984
Ağaç Dostu

emrezgi's Avatar

sn. Benben1967 inanır mısın dün yaptığım ilaçlama işe yaramış bile gardenyamın üzerinde hiç pamuksu bit kalmamış bile ama her ihtimale karşı ben bugünde ilaçladım yarında ilaçlıcam çok teşekkür ederim

Eski 05-06-2009, 11:26   #985
Ağaç Dostu

mum isigi'nin gardenyası

Sn.mum isigi'nin gardenyasının fotoğraflarını aşağıya ekliyorum arkadaşlar; görüşlerinize sunulur:

Name:  IMG_2027[1]e.JPG
Views: 893
Size:  36.4 KB

Name:  IMG_2028[1]e.JPG
Views: 994
Size:  40.0 KB

Name:  IMG_2030[1]e.JPG
Views: 911
Size:  38.0 KB

Eski 05-06-2009, 13:11   #986
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Bence budanması lazım ki biraz toparlanabilsin. Önce toprağını değiştirmeli.

Eski 05-06-2009, 13:14   #987
Ağaç Dostu

Sn.BenBen1967,

993. yazınızdaki fotoğraflarda, gardenyanızın yapraklarında sanki pas hastalığı gibi oluşumlar var gibi geldi. Bunu okumuştum, ama detaylarını bilmiyorum.

Belki hep beraberce araştırıp burada bilgi paylaşırız.
NOT: Bu arada, çiçeğinizin açışını çok güzel fotoğraflamışsınız. Çok hoş olmuş. Arkadaki arecanıza nasıl bir bakım uygulauyorsunuz?Hangi koşullarda duruyor arecanız?

Sn.Koyu yeşil,

Net olarak kafamda oluşmuş birşey yok sorununuzla ilgili, ancak tedbiren şunları bir dener misiniz?
- Sulamayı iyice azaltın; bitkinin tepe sürgünlerinde bükülme görmeden sua daldırmayın saksısını
- Tedbiren bir fungusit ilaç (veya forumda ev yapımı ilaçlardan fungusa etkili bir tarifi) tüm yapraklara uygulayın (mantardan da böyle bir oluşum görülebiliyor)
- Bir de yaprak zararlıları var mı diye yaprakların altını üstünü bir kontrol edin.

Sn.jineop,

Harikasınız!
3 yıl evde, 1 yıl da dışarıda sağlıkla muhafaza edebilmiş olduğunuza göre sizden öğreneceğimiz çok şey olmalı.

Anlatır mısınız nasıl bir bakıyrosunuz gardenyanıza?
Bir de, maaşallah, ne güzel de iri iri goncaları var üzerinde!
Ayrıca, kışın nasıl korudunuz soğuktan? Sizin bahçenizin yerel iklimi nasıldır? Rüzgar, yıl içi en düşük ısı, yön vb?

Sn.smrdlbz,

Öncelikle kızınız için sizi tebrik ederim; Allah analı babalı büyütsün. Yeri gelmişken ufaklık için önemli olabileceğini düşündüğüm, zehirli etkili bitkilere ilişkin şu "evinizdeki bitkiler çocuklar için güvenli mi?" başlığını bir okumanızı tavsiye ederim.

Demiri eczanelerde değil de, fidanlıklarda veya büyük çiçekçilerde bulabilirsiniz. Ya da, iyisi mi, osmocote gibi tüm besinleri birden ihtiva eden karışık bir bitki besini edinip tüm demirdi şuydu buydu derdine son verebilirsiniz.

Eski 05-06-2009, 13:25   #988
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Lerdemir pas hastalığı diye bahsettiğiniz kurumalar ise onlar direkt güneş altında kalmasından dolayı oluşan kurumalar. Yaprakları fısfısladıktan sonra tülü kapatmayı unutup evden çıkmıştım o zaman oluştu.
Areca hiç güneş görmüyor sadece bol ışık alıyor. Fakat aldığımda daha dolgundu kuruya kuruya bu kadar kaldı.Daha öncedende areca büyütmüştüm o 2-3 saat tül altından güneş görüyordu, annem onu kışın balkonda bırakıp kurutmuştu.Kalan köklerinden tekrar çıkmasına karşın bu evde öldü. Benim ölen çiçeğin aynısını ne edip almak gibi bir huyum var (bilinir).

Eski 06-06-2009, 00:15   #989
Ağaçsever

mum isigi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Arkadaslar benim gardenyam icin hic kimse bir yorum yazmayacakmi?

sevgiler

mum isigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 06:04   #990
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mum isigi Mesajı Göster
Arkadaslar benim gardenyam icin hic kimse bir yorum yazmayacakmi?

sevgiler
Sn.mum isigi,

Gardenyanizin goruntusu beni uzdu ve elim yorum yapmaya gitmedi.

Tum kurumus dal ve yaprakları kesip sulamayi da durdurmaniz gerekiyor bence. Dusundugum; fazla sulamaktan kok curugu olmus gibi.

Korkarim durumu zor.

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024