agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-07-2008, 00:40   #91
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Çeliklerim sudaydı, toprakta değildi ve dallar çürümüştü, simsiyah olmuşlardı ve kötü bir koku başlamıştı. Hava aşırı derecede sıcak, belki bu yüzdendir.. Önerileriniz için teşekkür ederim, yılmayıp tekrar deneyeceğim. Geçen gün ilçemde gördüğüm inanılmaz büyüklükteki benjamin ağacından çelik almaya çalışacağım, zira büyüklüğü dudak uçuklatacak türdendi. Bizse minicik benjaminlerin nazını çekelim..

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 10:46   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Nariel benim toprağa aldığım 3 dal benjamin tuttu sanırım. Ekeli 10 gün oldu. Aynı sudaki gibi canlılar...
Suyunun kötü koktuğundan bahsetmişsin. 2-3 güne bir değiştirmedin mi arkadaşım? Birde ben genellikle kaynamış su koydum. Nadiren çeşmeden doldurdum. En kısa zamanda bulabilirsem alacalı benjamin köklendirme denemeside yapmak istiyorum. Bakalım sonuç ne olacak sizlerle paylaşırım...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 12:26   #93
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sevgili olay9, malesef suyunu değiştirmedim, ayrıca başka çeliklerle de bir araya koydum. Koku hem suda hem çelikteydi.. Bir dahaki sefere daha dikkatli davranacağım.

Eski 04-08-2008, 15:41   #94
Ağaç Dostu

Arkadaşlar ektiğim benjaminlerim tuttu. Yeni yaprak çıkarmakla meşguller...
Ve şuan alacalı benjamin köklendirmesi deniyorum. Umarım başarılı olurum.Miniklerim aşağıda...

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2008, 12:29   #95
Ağaçsever

teno07's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2008
benjamin ağacı gördüm :)

Arkadaşlar geçen hafta Alanya'daydım. İskeleye giden yolun iki tarafında yaprakları sanki parlatıcı az önce sıkılmış kadar parım parım parlayan gövde çevresi 40-50 cm kadar olan benjamin ağaçları gördüm. nasıl sağlıklı ve güzel olduklarını anlatamam.
Benim evde bir iyi bir gidici duruşlu benjaminim var. Ne yapsam da yüzümü güldürmedi. Biz burda konuşuyoruz ya az sulamak lazım, yapraklarına su püskürtelim **** 45 derece döndürelim ayda bir diye. İşte Allah'ın işi sokakta öyle bir yetişmişler ki tutabileceğini bilsem ve utanmasam koca bir dal aşıracaktım

teno07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2008, 23:11   #96
Yeni Üye

abraxas07's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Sevgili teno07, Alanya belediyesinin etkili peysaj çalışmasının sonucu sokaklarımız o güzelim benjamin lerle dolu.Bende evimde 2 tane besliyorum..

abraxas07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 08:53   #97
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Süleyman Koçak bey,
54 nolu mesajdaki benjamininiz öldü mü yoksa yaşıyor mu?
Benim 2 tane benjaminim aynı böyle kel kaldı. Devamlı su püskürttüm. Yeşil renkli olanı yeniden filiz verdi. Alacalı olanıda yeni yeni yaprakçık vermeye çalışıyor. Ama 3 aydır keldi. Sabırla bekledim. Alacalı olanı sanki daha nazlı. Büyümeside öyle...
Sevgili olay9. Maalesef o benjaminim öldü. Dalları çıtır çıtır kurumuştu. Ama ben bir tane daha alaca benjamin aldım. Şu an keyfine diyecek yok maaşallah. Çok iyi ışık alan bir yere koydum. Arada bir NPK 20 20 20 veriyorum. 5-10 günde bir de güvercin gübresi şerbeti veriyorum. Diğerleri gibi o da çok seviyor bu gübreyi. Allah nazardan korusun.

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 09:05   #98
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Alaca Benjaminden Çelik Tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar.
Fotograftaki benjaminin hangi dalı çelik almak için uygun olur acaba? Tepedekiler mi yoksa biraz daha kalın olanlar mı? (Cep telefonu ile çektiğim için net değil ,kusuru bakmayın). Ve köklendirme için ne tavsiye edersiniz? İlk defa deneyeceğim. Başarısız olmak istemiyorum.
Değerli bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Selamlar..

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
Eski 12-08-2008, 17:21   #99
Ağaç Dostu

Bir parmak uzunluğunda yeşil dallı uçtan filizi makasla kesip suya koyun ve 3 günde bir suyunu değiştirin...

Eski 16-08-2008, 19:41   #100
Ağaçsever

teno07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abraxas07 Mesajı Göster
Sevgili teno07, Alanya belediyesinin etkili peysaj çalışmasının sonucu sokaklarımız o güzelim benjamin lerle dolu.Bende evimde 2 tane besliyorum..
ah aaah abraxas bi bilsem ne gibi bir besin takviyesi yaptıklarını! o kadar diri diri o kadar parım parımdı ki yapraklar sanki yapmam çiçek gibiydiler. gel bi de benim benjamine bak! kıymet bilmez şeye ne yaptıysam iyilik yaramadı

Eski 16-08-2008, 19:42   #101
Ağaçsever

teno07's Avatar

Alıntı:
abraxas sence ben evdeki saksıyı balkonun en güneşli yerine koyup iki günde bir şor şor sulasam ordakiler gibi olur mu?

Eski 17-08-2008, 10:09   #102
Yeni Üye

zeynep kübra's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2007
Tek bir yönde büyüyor

Merhabalar geçtiğimiz yaz sadece bir yaprak ve iki daldan oluşan benjamin çeliğim kış boyunca tek bir yaprak bile vermedi ama nisan ayından bu yana seri şekilde yaprak vererek büyüyor. İlk zamanlarda bitki besini veriyordum artık onu da vermiyorum ama gelişimi gayet sağlıklı görünüyor ancak sorun şu ki tek bir yana büyüyor. Her tarafında yaprak olan sağlıklı bir görünümü yok bir yüzünde çok yaprak var bir yüzünde hiç yaprak yok dalların eğimi de yok aslında. Ne yapabilirim?

zeynep kübra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 02:29   #103
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Yaprak olmayan tarafın dalında kuruma mı var acaba? Yoksa o dal da sağlıklı gelişiyor da sadece diğer tarafa doğru daha yoğun bir yaprak oluşumu mu var? Resim ekleyebilirmisin?

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 09:37   #104
Yeni Üye

zeynep kübra's Avatar

Kuruma yok

Benjaminimin yaprak olmayan tarafında kuruma yok ancak düzgün ağaç görünümü de yok. Bir yüzü sırt gibi dümdüz diğer tarafta yapraklar dallar var. Ve dikkat ediyorum yeni çıkan dalların ve yaprakların eğimi de hem öne doğru. Normalde sağlıklı ancak görünümü sağlıklı değil. Fotoğraf ekleyeceğim.

Eski 18-08-2008, 20:21   #105
Ağaçsever

teno07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynep kübra Mesajı Göster
Benjaminimin yaprak olmayan tarafında kuruma yok ancak düzgün ağaç görünümü de yok. Bir yüzü sırt gibi dümdüz diğer tarafta yapraklar dallar var. Ve dikkat ediyorum yeni çıkan dalların ve yaprakların eğimi de hem öne doğru. Normalde sağlıklı ancak görünümü sağlıklı değil. Fotoğraf ekleyeceğim.
güneş yönüne doğru yapraklanıyor olabilir mi? arada bir 45 derece çevirin derler ama...

Eski 19-08-2008, 09:20   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Bildiğim kadaryla benjaminden çelik alırken yana uzayan dallardan alındığında bitkinin büyümesi o yönde oluyormuş

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 11:04   #107
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Zavallı benjaminime ettiğim işkence sonucu bitki bu hale geldi:

Name:  DSC04438.jpg
Views: 3856
Size:  53.8 KB
Name:  DSC04439.jpg
Views: 3857
Size:  66.6 KB

Daha iyi bakılsın diye işyerinden eve getirdim, gölge ve 40 derece civarı olan odaya koydum ve kahramanımız aylarca direnip bu hallere düştü. Niyetim kötü değildi ama istemeden onu öldürdüm galiba..

Kuru dalların uçlarını budadım, çok az hayat var gibi ve dipten çıkan sürgünler yeşil henüz. Aldığım yere gere götürsem belki toparlanır ama geri götürmeye utanıyorum açıkçası

Eski 19-08-2008, 12:05   #108
Yeni Üye

zeynep kübra's Avatar

Eğimli benjaminim

İşte eğimi tek yöne olan benjaminim...

Eklenen Resimler

Eski 19-08-2008, 18:27   #109
Ağaç Dostu

Nariel,bitkinizin kurumuş yaprak ve dallarını temizleyin aydınlık ama direk güneş almayan bir yere yerleştirin çok su vermeyin ve hergün düzenli olarak su püskürtün kurtarabilirsiniz üzülmeyin anneminde bu halde bi benjamini vardı bana gelince tanıyamadı tabi İstanbul dan taşınınca bitkiyi kaybettim şimdi çelikten yetiştirmeyi düşünüyorum.

Eski 19-08-2008, 22:44   #110
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Zavallı benjaminime ettiğim işkence sonucu bitki bu hale geldi:

Eklenti 45395
Eklenti 45396

Daha iyi bakılsın diye işyerinden eve getirdim, gölge ve 40 derece civarı olan odaya koydum ve kahramanımız aylarca direnip bu hallere düştü. Niyetim kötü değildi ama istemeden onu öldürdüm galiba..

Kuru dalların uçlarını budadım, çok az hayat var gibi ve dipten çıkan sürgünler yeşil henüz. Aldığım yere gere götürsem belki toparlanır ama geri götürmeye utanıyorum açıkçası
Merhaba sevgili Nariel yaşadığınız iklimi bilmiyorum nasıldır. Ama ben İstanbulda yaşıyorum yaklaşık 7 sene önce küçük bir filiz olarak aldığım ficusum yaz gelince bu hale geldi yaprakları kurumaya başladı.
Hemen aldığım yere koştum bana açık havaya çıkartmam gerektiğini söyledi.
O günden beri kışları salonumun baş köşesinde yazın ise sadece sabahları güneş alan balkonumda şemsiye altında duruyor.
Nacizane fikrim açık havaya çıkartmanız olacaktır. çok kısa sürede değiştigini
sizde farkedeceksiniz sabah benim çiceğimin resmini gönderirim
Sanırım diplerde filizler var henüz geç değil bence dilerim düzelir
iyi akşamlar

Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 22:51   #111
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sağolun sayın bitkiseli ve sayın Mermaid, yaşadığım iklim yazları çok fena malesef. Aşırı sıcak, üstüne üstlük aşırı nemli. Dışarı çıkarsam ne olur bilmiyorum ama dışarısı ya da içerisi farketmiyor burada, çünkü dışarıda esinti yok, serinlik yok (gece gündüz neredeyse aynı derece nemden dolayı).. Şimdilik ara sıra klima çalışan odaya koydum, genelde diğer odalardan daha serin. Açıkçası dışarı koymak istemiyorum çünkü bir de güneşin etkisi olursa iyice feleğini şaşıracak zavallıcık.. Umarım sağlıklı hale geldiğini müjdeleyebilirim.

Eski 19-08-2008, 23:17   #112
Ağaç Dostu

Bitkinizin bu hale gelmesinin ilk baştaki sebebi klima olabilir.

Eski 19-08-2008, 23:38   #113
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Yok, işyerinde sürekli klima çalışırdı ve 5-6 sene kadar orada yaşadı. Evde bu hale gelene kadar ise klimasız, sıcak ve nemli bir odada can çekişti. Şimdi tekrar klimalı odada..Sözde iyi bakmaya çalıştım ama..

Eski 22-08-2008, 23:25   #114
Yeni Üye

abraxas07's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi teno07 Mesajı Göster
abraxas sence ben evdeki saksıyı balkonun en güneşli yerine koyup iki günde bir şor şor sulasam ordakiler gibi olur mu?
Çok geç cevap yazdığım için lütfen affedin..Sizin sokaklarda gördüğünüz Benjamin sanırım farklı bir tür, o yaprakların parıltısı benim evimdekilerde yok.Ayrıca yaprak ve dalları çok sık.Sitemizin bahçesinde de var o tür Benjamin ve kışa doğru çeltik almayı deneyeceğim.Umarım tutarda paylaşırız...Sevgiler.

abraxas07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 12:14   #115
Ağaçsever

teno07's Avatar

Alıntı:
Çok geç cevap yazdığım için lütfen affedin..Sizin sokaklarda gördüğünüz Benjamin sanırım farklı bir tür, o yaprakların parıltısı benim evimdekilerde yok.Ayrıca yaprak ve dalları çok sık.Sitemizin bahçesinde de var o tür Benjamin ve kışa doğru çeltik almayı deneyeceğim.Umarım tutarda paylaşırız...Sevgiler.
merhaba abraxas07. sizin site nerdeydi?
bu sefeki gidişte de yollardaki mercanlar dikkatimi çekti. bir de yat limanındaki mavi yaseminler. yok yok bence biz Alanya'da park ve bahçeler müdürlüğüne gidip işi başından öğrenelim. Kesin farklı yaptıklaı birşey var. Bu kadar nazlı bitkiyi sokakta yaşatabildiklerine göre

Eski 01-09-2008, 12:01   #116
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Bir parmak uzunluğunda yeşil dallı uçtan filizi makasla kesip suya koyun ve 3 günde bir suyunu değiştirin...
Sayın olay9; dediğiniz gibi yaptım. Şu an elimde, suda kalan kısımları beyazlaşmaya başlamış (mesaj 85 teki gibi) 3-4 adet dal var.
Bu dallar köklenmeye mi başlamıştır? Hemen dikmeli miyim, yoksa biraz daha bekleyeyim mi?
Dikim için ne gibi şeyler tavsiye edebilirsiniz? (Toprak karışımı, saksı büyüklüğü, bir saksıya kaç kök dikileceği v.s..)

Eski 01-09-2008, 16:45   #117
Ağaç Dostu

Süleyman Bey, benim 79. mesajıma bakarsanız beyazlaşmanın ötesinde köklenmenin olduğunu görürsünüz. Köklenme olduktan sonra normal toprağa dikin. Bolca sulayın. Yarı gölge bir yerde 1 hafta dursun sonra aydınlık perde arkasından güneş gören bir yere alırsınız. Birde ilk sulamadan sonra toprağın tam kurumasına dikkat edin. 2. sulamayı öyle yapın...
Kolay gelsin. Benimkiler gayet sağlıklı bir şekilde büyümekteler.

Eski 03-09-2008, 22:26   #118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Benjamin sanırım Türkiyede yetişebiliyor, yani dışarda yetişebiliyor.Fethiyede bir parkta görmüştüm, dikiyorlardı, acaba tutar mı?

highalltime Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 10:05   #119
Yeni Üye

zeynep kübra's Avatar

Nasıl oluyor anlamadım...

Merhabalar işyerimde yetiştirdiğim benjaminimin toprağını bir kaç hafta önce değiştirmiş gübre ve içinde beyaz beyaz parfiküller olan toprağa karıştırıp ektim. Ama bu sabah çiçeğimin içinde kırkayağa benzer ama küçük küçük böcekler gördüm.Şimdi dikkat etdiyorum da çiçeğimin son büyüyen yapraklarında da silik sarı benekler var. Ne yapmalıyım 1,5 senedir canlandırmak için uğraşıyorum çiçeğimi nasıl geri kazanabilirim. Hiç bir şey yapmadan yorumlarınızı bekliyorum.

Eski 11-09-2008, 10:50   #120
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Herkese selamlar. ben siteye yeni üye oldum. uzun zamandır çiçeklerle ilgileniyorum fakat bunlar genelde bahçe çiçekleri. ancak birkaç gün önce bana bi benjamin hediye edildi. saksısı çiçeğe göre çok ufak değişitirmek istiyorum. bayburtta mevsim şartları şu anda daha sert olduğu için biraz çekincelerim var açıkçası. sizce değiştirmemin bir zararı olur mu. fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Düzenleyen Orkun Kırcı : 11-09-2008 saat 11:26
Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024